Spoorloos

• Francie L'Homme qui voulait savoir (více)

Mladý zamilovaný párik z Holandska, Rex a Saskia, sa rozhodne stráviť svoju dovolenku vo Francúzsku. Obyčajná cesta autom sa však zmení v peklo v momente, keď dvojica po prekročení francúzskych hraníc zastane na miestnej benzínovej pumpe. Saskia odbehla po občerstvenie, ale späť sa už nevrátila. Zúfalý Rex sa snaží chytiť každej maličkosti, ale nič nevedie k úspechu. No nevzdáva sa. Po Saskii pátra aj po nekonečných troch rokoch. Na všetko bude mať možno odpoveď Raymond Lemorne. Muž, ktorý stojí za tajomným únosom. Je Rex pripravený prijať desivú pravdu? (Tomco)

TKKMR

Kvalitný európsky thriller, len je možno škoda pre mňa, že som skôr ako tento originál videl jeho neskoršiu americkú verziu, čo asi trochu skreslilo môj konečný pohľad na toto pozoruhodné dielo. ()

Cushing

Pozoruhodný, i když nepovedený film. To, co funguje v románu, nemusí fungovat ve filmu. Čekat na epifanii, jež přijde až v posledních minutách, se trpělivému nevyplatí. Ne že by se ten příběh nemohl stát, naopak. Filmové zpracování však jako by diváka trestalo za to, že se namáhal dívat. ()

Yoshimitsu

Remake jsem neviděl, ani jsem si nečetl do čeho jdu, takže to byla pro mě neznámá. Po docela slušném začátku, začala dlouhá a nudná prostřední pasáž, kde se skoro nic neudálo a herci se chovali divně. Konec to trochu zachránil, ale určitě bych to neřadil mezi 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. Dávám 50% ()

Mishqo

80-85% ... Záhadné zmiznutie vašej priateľky a čo všetko ste ochotný spraviť aby ste ju našli/zistili čo sa s ňou stalo. Minimalistické ale veľmi úderné a znepokojivé. O konci ani nehovorím. ()

manonfire

Průměrné po všech stránkách plus (či spíš mínus) ten konec. Stačilo přitom panu Lemornemu propíchnout jedno oko, vypravit hřebík na cestu skrze jeho varletem či nějakou podobnou zvláštnost učiniti s níž jeho osud nepočítal.....a myslím, že by se pan Rex dozvěděl vše potřebné o paní Saskii, aniž by sám okusil její katarzi při cestě za šik klíčenkou. 40% ()

klukluka

Výborný film, který mi pokazil pouze Rex Hoffman tím, že přistoupil na podmínky zjevného a zjevně nebezpečného šílence. Pro někoho tím udělal z filmu Film, mě ale svým rozhodnutím otrávil. Takhle hloupí ani zvědaví lidi v reálu nejsou, nemůžou být. ()

Disease

Nevidět napřed remake, dal bych o hvězdu víc. Takhle jsem jen mohl konstatovat, že remake se celkem přísně drží předlohy, jen nema tak dobrou atmosféru. Ale zase herecké výkony v tomhle filmu jsou tak nějak divné. Ovšem konec, který není tak velkohubý, je o to působivější. ()

Rozjimatel

3,5  Americký remake som videl niekoľko krát a páčil sa mi, tak som bol prirodzene zvedavý aj na holandský originál. Remake je pomerne verný predlohe, líši sa akurát pozmeneným vývojom vzťahu s druhou priateľkou a zásadný rozdiel bol v konci filmu. Žeby americkí diváci pôvodný koniec nedokázali vstrebať? Priznávam, že originál sa mi páči ešte o trochu viac, napriek tomu, že tu nie sú žiadne hviezdne mená. Napodiv, je dokonca občerstvujúce sledovať neokukané tváre, navyše veľmi presvedčivé vo svojich rolách. Páči sa mi aj kamera a úsporná, ale veľmi hodiaca sa hudba. Atmosféru to ma veľmi dobrú, takú znepokojujúcu. Pomáha aj to, že divák nesleduje Jeffa Bridgesa, či Kiefera Sutherlanda, ale bežných ľudí, čím sa dostavuje autentickejší zážitok. ()

Pafl

Strach a úzkost. Ne, že na vás někde odněkud něco vybafne, nebo že se budete muset dívat na nějaké krvavosti - tohle je úplně jiná liga hororu. Myslím tím emocionálně, mluvím o pocitu, který ve vás Spoorloos zanechá. Ono taky co máte z filmu, kde se padouch odhalí hned na začátku, z hororu, který se odehrává za denního světla kdesi po benzinkách a parkovištích ? Máte strach, který se vám zažere pod kůži jako parazit. Technická poznámka na závěr: Už jste někdy viděli dobrý remake ? Ne. Tak se od něj držte dál i tentokrát. ()

geimz

Zámer tohto filmu mi ostáva záhadou. On totiž nefunguje dramaturgicky, keďže únoscu poznáme od prvých minút, nefunguje ako thriller, lebo napätia tu takmer niet, nefunguje ako štúdia charakterov, lebo psychológia a chovanie postáv sú podivné, a nefunguje ani ten proklamovaný šokujúci či temný záver, keďže čo sa stane vie odhadnúť ako hlavný hrdina, tak aj divák. Dve hviezdy s prižmúrenými očami. ()

Oralfabet

Ze začátku to působí jako nijak zvlášť originální, ale poutavě zpracovaný thriller. Postupem času se to ale stáčí čím dál tím zajímavějším směrem, a ke konci už jsem byl totálně fascinován. Závěr samotný je jednou z nejhrůzostrašnějších věcí, co jsem kdy viděl. Na remake se nikdy nepodívám. 9/10 ()

camper

Jako horor mi tento film nepřišel, pod tímto pojmem si představuji něco trochu jiného. V prvních dvou třetinách se téměř nic neudálo (kromě únosu, o kterém ale stejně nic nevíme). Konec mě překvapil, čekal jsem všechno možné, ale ne, to, co se tam odehrálo. Když film zkončil, tak jsem si řekl: hm dobrý, no a? To měl být horor? *** ()

Maura

Stará európska kamera a nepredvídateľný dej, ktorý mrazivo naťahuje obecenstvo po poslednej chvíle. Nemyslím si, že filmu chýba gradácia a tempo: to môže chýbať len publiku zhýčkanému moderným typom narácie. Staršia verzia je civilnejšia a tým pádom uveriteľnejšia. ()

KOZEL84

Mohl to být celkem dobrej film,nebýt fakt chcípáckého tempa,nanervylezoucí a nehodící se hudby a hlavně snad té nejošklivější a nejnesympatičtější bandy ''herců'' co sem kdy ve filmu viděl.Tak to nevytrhl ani ten konec.Člověk by pak řekl,že by tomu přemak mohl i pomoct.I když vlastně ne,neřekl. ()

Petrus1

To nám ta dovča pěkně začíná – v tunelu dojde benzín, paxe beze stopy ztratí přítelkyně a ke všemu ještě vykradený auto. Rex je prostě chlap na hovno. Když někdo není schopen hlídat stav benzínu v nádrži a nechá babu potmě v tunelu v autě samotnou, je to vůl. A jako takový je mi od začátku krajně nesympatický. A nezklamal ani dál - takový zůstal po celou dobu filmu – chová se jako pomatenej idiot. Vůbec celkově mi ty osoby byly dost nesympatické, paradoxně až na sociopata Raymonda. (I když nejsem si jista, že pojem sociopat je v tomto případě přesně to pravé – to by snad posoudil fundovaný psychiatr). Je to děs, když si uvědomím, kolik podobných zvířat se na této planetě nachází (možná i v okolí) – jaxi vše pečlivě plánují, trénují... No, ale někdy ani dobře vymyšlená finta alá Ted Bundy nezabere. A když všechny dobře promyšlené plány selžou, vždycky se nakonec najde nějaká husa, která si v podstatě naběhne sama. A nejen husa. I když nejde rozhodně o horor, ale o docela dobře vykreslené psychologické drama s dost neutěšeným koncem, nad kterým si kdejaký zdejší expert namastí ego, má mnoho ale. Nizozemština je pro mě poměrně těžko snesitelný jazyk (naštěstí nezní celý film), občas je to dost utahané, nudné a nesrozumitelné, chybí tomu nějaká jiskra a o postavách jsem již hovořila. Každopádně souhlasím s tím, že nejistota je to nejhorší. Lepší je vědět, mám ráda jasno! Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete “Raymond je ztělesněním zla a jeho neuróza směšná, byť její důsledky jsou pekelné.“ Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete “Navzdory věrnosti formě napínavého hororu, mezinárodní reklamě a přijetí snímku jako příkladu současné filmové tvorby v hitchcockovském stylu je Zmizelou nesmírně obtížné analyzovat v tradičních termínech žánru, už jen kvůli tklivému hudebnímu doprovodu, melodramatické atmosféře a soustředění na subjektivní vnímaní namísto vlastního vyšetřování.... Podobně jako v případě italských giallo nejsou ani holandské thrillery – a Zmizelá patří mezi nimi k nejznámějším a nejoceňovanějším dílům – tolik samostatným žánrem, jako spíš skupinou filmů vzpírajících se jasné žánrové definici.“ ()

kkarx

Ukázka filmu, kde celá jeho originalita tkví v charakterech a premise, že zvědavost je silným motivem pro skutky, které by bez ní člověk nikdy neudělal. Sílu zvědavosti lze demonstrovat na případech, kdy se nenašla oběť či vrah. Pozůstalí jsou mučeni tím, že neví, co přesně se stalo a spravedlností se po letech už nezaobírají, je jim jedno, jestli bude viník potrestán - to stejně nemůže vrátit jejich blízké k životu. Jen chtějí prostě vědět. Zde se touha vědět mění v posedlost a spojuje tak pachatele i pozůstalého přítele. Jeden ničí životy ostatním, jen aby věděl, druhý si ze stejného důvodu ničí život sám. ()

foundation

Urcite to nie je horror a ani k thrilleru mi to moc nejde hlavne ked 3/4 filmu je to dost velka nuda. Cely film je ale natoceny tak nejak aby dal o to viac vyzniet zaveru. ()

JimiH

Studie chladnokrevnosti a patologické zvědavosti jednoho univerzitního profesora. Perfektně natočené, dramaticky vystavěné a jen sotva zapomenutelné. ()