Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek, o jehož minulosti se vyprávějí různé fámy a kterému vojáci nedůvěřují. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který navzdory menšímu incidentu proběhne bez potíží. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel.

Režisér Karel Kachyňa se ve svých prvních samostatných filmech (po spolupráci s Vojtěchem Jasným) věnoval vojenské tematice. Drama Tenkrát o vánocích natočil s řemeslnou zručností, projevil však velký cit pro vnitřní život a složitou psychologii svých hrdinů. Mohl se ostatně opřít o kvalitní herecký ansámbl, v čele s Otomarem Korbeláře, který ztvárnil kapitána Hlouška. (oficiální text distributora)

Autogram

Film sa začína ohňostrojom, ale nie je celkom vianočný. Pokračuje síce v rozmarnej vianočnej vojenskej atmosfére, ale koniec s podmazom Tichá noc je absolútne šialený. Nemyslel som, že Kachyňa natočil aj niečo takéto. ()

vitekpe

V ramci doplnovani povedomi o Kachynove filmografii jsem tentokrat zvolil jeden z jeho prvnich kousku...a nebyl jsem zklaman. Jde o film "sovetskeho typu", coz nerikam jako posmech a coz me vubec neurazi. Proste uveritelny pribeh o lidech/vojacich v obdobi valky... 3+ ()

zdeny99

Hodně starý válečný film, ze kterého si odnesu tak jedině samotné válečné sekvence, kdy čsl. vojáci s puškama v rukou leží zahrabáni ve sněhu a jedou na ně německé tanky, podporované pěchotou. Ještě nezapomenutelné byly ty obrovské ampliony, položené na sněhu, ze kterých zněla až přehnaně hlasitá Stille Nacht. Bohužel vlivem stáří filmu nejsou ty záběry tak úchvatné, stejně jako celý tento film. Jedná se o lehce nadprůměrný snímek, ovšem ve svém žánru průměrný. Inu i Karel Kachyňa nějak začínal. [407. hodnocení, 30. komentář, 66%] ()

GIK

Jeden z posledních filmů, jehož fragmenty jsem si pamatoval z dětství, ale nemohl si vybavit název. V paměti mi utkvělo vyhrávání z amplionů, čímž chtěli fašisti zamaskovat přesouvání tanků a blížící se útok. Jeden ze svých nejlepších výkonů zde podává P. Haničinec. Update 28.12.2021: Film začíná datem 22.12.1944. Začátek: vojáci leží schovaní za sněhovou bariérou v domnění, že sníh se nedá prostřelit. Ve vánočním filmu nemůže chybět Vala a jeho tradiční průpovídky: „Nezmrzněte nám tady mladá pani a rači běžte zadělat na vánočku. Přijdeme na koledu.“  Člověk se aspoň dozví, co to je kanafas. Mudrování o vánočních stromečcích. Všichni chtějí slavit Vánoce, až by brečeli. Zazní ale i rozumný názor: „Upřímě řečeno mě to nic neříká. Rybu jsem v životě nevzal do huby a na ňáký svíčičky a stromeček nejsem zvědavej.“ Rádoby křesťané ale rozumují: „Ani na Vianoce nadajú pokoj. Pohani!“ Podporučík zastává střízlivý názor: „Chtějí slavit Vánoce. Jednou jsem už něco takového zažil a do smrti na to nezapomenu.“ Pak ale zazní nejrozumnější rozkaz celé války: „Všichni okamžitě na svá místa. Ruším Vánoce.“ Ještě, že zůstala Jílkova rota, jinak by Němci pelášili s tanky až ke Stalingradu. Hláška filmu: „Já vám dám Heilige Nacht!“ Ne válečným filmům! ()

Kragujevac

Film má parádní atmosféru, která sice nedosahuje takových filmů jako jsou Midnight Clear, Joyeux Noël atd..., ale ty jsou přeci jenom o něčem lehce jiném. Herecké obsazení je dokonalé. Přijde mi však že Kachyňa pořádně nevěděl co chce natočit jestli atmosférické drama, nebo velkou Vánoční akci. Na filmu jsem čekal přeci jen zajímavější konec, ale jinak se mi to líbilo. ()

Rattlehead

Na začátku se ozvou hromové varhany, následuje jízda kamery zabírající vojáky ležící ve sněhu a připravené k palbě. Válečný a vánoční film v jednom? Funguje to velmi dobře, celou dobu jsem čekal, že si nakonec Němci a naši padnou do náruče a oslaví spolu Štědrý večer. Ale může to tak vůbec dopadnout? Škoda, že třeba Česká televize tento snímek úplně ignoruje, a ze zapomnění ho vytahuje CS film. Naše kinematografie padesátých let byla na vysoké úrovni. ()

Pitryx

První hodinku filmu možno v klidu prospat. Děj je na jednom místě, a kdyby vojsko nechystalo oslavy, je tam asi dodnes. Závěr je pak o to krutější. Dávám velké plus hercům a to je vše. Více si to nezaslouží. ()

SAINTS

Kachyna natočil aj lepšie filmy a Tenkrat o vanocich je z pohladu jeho dalšich filmov len priemerny ale stale je to slušny vojnovy film. ()

ostravak30

Třetí film Karla Kachyni, ale jeho první scénář stejně jako pro Františka A. Dvořáka. Ty slavnější filmy měl teprve před sebou, ačkoli zde se sešla skutečně legendární herecká parta. Mě snímek svou první polovinou připomněl film Šťastné a Veselé, který popisoval skutečnou událost během 1. světové války na Štědrý večer roku 1914. Vojáci totiž vystoupili ze svých zákopů a podali si ruce se svými nepřáteli. A to se skutečně stalo. Bohužel Němci zde se chystali jen na něco hrůznějšího. ()

carl.oesch

Když se podívám na rok vzniku filmu, odmítám uvěřit. Troufl bych si napsat, že po Nebeských jezdcích, Tmavomodrém světě, Atentátu a společně s Tobrúkem asi jeden z našich nejlepších válečných filmů. Film zcela prostý ideologického balastu a směšných bojových scén (kterými většina pokusů v této oblasti v našich luzích a hájích vyniká), film, který jakoby ilustroval to, co bylo ve skvělém dokumentu z Brna - Dukla - krev a mýtus předvedeno v oblasti dokumentární. Chybí zde zcela "povinné" propriety statečného komunisty v první řadě, sovětských soudruhů (ten styčný důstojník je podán taky zcela civilním a uvěřitelným způsobem) a "poučení" pro svtělou komunistickopu přítomnost a ještě světlejší budoucnost, jak to bylo v té době povinné, žádané a se serilitou většinou československé umělecké fronty i úslužně poskytované. Vidět Otomara Korbeláře v roli velitele ukazuje jeho fascinující herectví v trochu jiné poloze. Svého času kdosi na CSFD psal, že filmy padesátých let se neobejdou bez Rudolfa Deyla, ten tady ale asi podal svůj nejlepší herecký výkon - nakonec, měl co hrát. Film (podobně jako třeba Tobrúk) ukazuje určitou všeobecně pochopitelnou modelovou situaci,a to bez zbytečných drastických scén - často velice zapomínaný fakt a totiž, že v oblastech fronty nejsou jenom vojáci, ale také nebozí civilisté, kteří zde mají své domy, nemají kam utéct a chtějí žít.....Karel Kachňa byl režisér, který nikdy nenatočil špatný, podprůměrný a především ideologicky podbízivý film (dokonce i Dnes večer všechno skončí má svoje kvality a nedá se porovnávat s hnusem typu Únos a podobnými propadáky...) a za to si zaslouží nesporně úctu i obdiv......no a tenhle film si jistě zaslouží digitalizaci a častější uvedení aspoň ve veřjnoprávní televizi. ()

Kakofon

Zajímavý film. Poslední hlavní role Otomara Korbeláře. Film umocňuje vynikající herecký výkon Petra Haničince. Ve vedlejších rolích excelují především Vladimír Menšík, Jiří Sovák a Jiří Vala. 70% ()

Khagan1389

Mrazivý atmosférický film, který je obsahem tak trochu o ničem. Herecký výběr byl ve své době nejlepší, co mohla tuzemská scéna nabídnout (Haničinec, Sovák, Menšík, Korbelář a další), a herci skutečně hrají výborně.  Samotný film vypráví o vojácích Československé armády na východní frontě, kdesi na Slovensku. Sledujeme vojáky co si chtějí jen odpočinout od všeho válčení a oslavit vánoční svátky – ovšem před nepřítelem se musí mít voják na pozoru stále i když vyhrává koledy, že je slyší každý široko daleko. Ačkoliv je příběh tohoto filmu řekněme prázdnější, tak se stále jedná o film na který se vyplatí podívat (ale pouze během vánočních svátků). ()

rozum i cit

Vcelku pohodový film, spousta humoru, místy je to téměř komedie, přičemž nejde o zasmání nad špatnými scénami, ale o plánovanou situační komiku. Co lze filmu vytknout je přílišná idylka (v reálu byla situace bezpochyby mnohonásobně horší, tohle je takový čajíček, kde se řeší oslava Vánoc a připomíná to trochu Švejkovy manévry z Poslušně hlásím, ostatně i to vepřové se tam řeší) a určitá míra naivity (divák ví od první chvíle, že Němci vyhrávají písničky, protože něco chystají, ale vojáky s tříletými válečnými zkušenostmi (až na jednoho) to nenapadne, a i jejich velitele (jinak naprosto uvěřitelný Korbelář) to trkne až na poslední chvíli). Obsazení je ovšem luxusní a dokonce ani ten Vala (SPOILER) tam neumře (Ačkoli jsem o něj měla celou dobu strach, protože jakmile někdo z herců hraje výraznější roli a sympaťáka, má občas zvýšenou tendenci umírat. Pro tentokrát ale umřeli jiní, většina zachráněna, aspoň pro tuto chvíli, neboť film končí přesně tam, kde začal: výstřelem zahajujícím nový útok.). Jen Řehoř mi tam neseděl, asi chtěli, aby to byl v kontrastu s našimi chlapci třasořitka, ale já mu tu německou národnost prostě nevěřila. Po filmařské stránce je to nicméně natočené vcelku dobře, spousta scén i celková koncepce není vymyšlena špatně, totéž vizuální stránka a některé detaily, i pár dojemných momentů by se našlo, taktéž slovenská vesnice s jejími obyvatelkami je naprosto uvěřitelná. První hodinu a pět minut si divák buduje vztah k postavám a má možnost si každého jednotlivě oblíbit (a opravdu tu není jediná, kterou by člověk neměl rád), aby v posledních patnácti minutách nastala očekávaná řež, která visela celou dobu ve vzduchu (a vlastně je to ono očekávání, které vyvolává v divákovi napětí a snad i špetku strachu). Stopáž filmu je dost krátká, snesl by prodloužení, chtělo by to možná trochu více informací o některých postavách, aspoň o těch, co zemřou, poněvadž i když je dostatečně poznáme povahově, tak o jejich minulosti, zážitcích, snech apod. skoro nic nevíme, tudíž se mne jejich smrt nedotkla tolik, jak by měla. A ačkoli si na bojové scény nepotrpím, tak i válečná vřava by snesla 5-10 minut navíc a mohla být ještě o trochu ostřejší, aby to byl ještě větší kontrast. Pozitivy snímku jsou prakticky úplná absence nějakého hloupého patosu a rovněž naprostá absence politické propagandy, přestože jde o film z padesátých let. Nemám problém shlédnout ho někdy znovu. Takže pokud chcete vidět Menšíka jako vojáka, Sováka jako kuchaře, Deyla jako zásobovače a tragického hrdinu, či si užít mladého fešného Haničince jako zachmuřeného důstojníka se smutnými zkušenostmi, mladého fešného Lackoviče jako zamilovaného vojáka a mladého fešného Valu, jak navazuje účinně družbu s místním vesnickým obyvatelstvem-rozuměj, balí děvče (opět!), a přitom nemáte rádi válečná dramata, krev, brutální scény a masakry, tak je to film pro vás. Není to veledílo, ale je to slušné a v mnoha ohledech lepší než řada dnešních slátanin. Jo a v jednom okamžiku na mne to hrdinství československých vojáků zapůsobilo a nádech reality na mne najednou opravdu dýchl, a sice když Vala pálí z kulometu na útočící Němce se slovy ,, Já vám dám Heilige nacht!" 3,5-4* (Po druhém shlédnutí zaokrouhluji na 4*, naivita sem, naivita tam, je to natočené dobře a já si to ráda kdykoli pustím znovu. Ideální film na Vánoce, aby si člověk uvědomil, že to vše co má, není samozřejmé.) () (méně) (více)

gizi

Jak mám Kachyňu rád, nemůžu u tohoto filmu dát víc než 40%. I když rozpočet nebyl rozhodně nízký, výsledný příběh je opravdu bídný. Naprosto výstižný komentář tomtomtoma. ()

Miroslav.Zac

Vzhledem ke kvalitě filmu si divák nemůže vychutnat krásy slovenského pohraničí, ale užije si pohostinnosti slovenských horalů, kteří se o to málo, co jim zbývá, podělí s Čechoslováky, kteří přišli osvobodit jejich zem. Většinu stopáže poznáváme jednotlivé členy praporu, ať už charizmatického Otomara Korbeláře (kapitán Hloušek), mladičkého talentovaného Petra Haničince (podporučík Jílek), nebo spoustu obyčejných, ale důležitých členů-vojáků, Rudolfa Deyla ml, Jiřího Sováka, Jiřího Valy, Otty Lackoviče, Menšíka a dalších. Závěrečná bitva jen podtrhuje bratrské vztahy v praporu a odhodlání bojovat za svobodu. Film se, jako jeden z mála, nesnaží vyzdvihovat důležitost vládnoucí strany (KSČ), což bylo v době natáčení filmu běžné. ()