Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Slovenský rybář Jánoš Gabay (Rade Marković) vzpomíná na osudové události posledních dnů. Spolu s tchánem Michalem (Jaroslav Marvan) a synem Petrem (Ján Boldiš) vylovili z řeky tajemnou krásnou dívku Anadu. Za pomoci Jánošovy ženy Zuzky (Milena Dravićová) se jim podařilo přivést ji k životu. Zuzka se doma cítí sama, a tak trvá na tom, aby u nich Anada zůstala. Ale Jánoš pocítí ke krásné návštěvnici milostnou vášeň. Usiluje, aby odešla, a marně se pokouší dozvědět se něco o Anadině minulosti. Nakonec se Anada stane jeho milenkou. Zuzka však zároveň onemocní tyfem. Muž se musí mezi oběma ženami rozhodnout. Ponechat volbu na osudu však není prozíravé… Snímek podle románu maďarského spisovatele a dramatika Lájose Zilahyho Valamit visz u víz (Něco nese voda) byl první česko-americkou koprodukcí (Filmové studio Barrandov a newyorská firma MPO Productions) a zároveň posledním společným filmem Jána Kadára a Elmara Klose. (Česká televize)

(více)

Recenze (34)

Slarque 

všechny recenze uživatele

První česko-americká koprodukce podle maďarské předlohy i maďarského scénáře, se srbskými herci a americkou modelkou bez hereckých zkušeností v hlavních rolích. A všichni (včetně Jaroslava Marvana) byli nakonec nadabováni do slovenštiny. Nelineární vyprávění si autoři vyzkoušeli už v Engelchenovi, tady do něj ještě přimíchali horečnaté představy, podvědomí a noční můru, k tomu erotické pnutí a psychologické drama muže, který se odhodlává definitivně odstranit z cesty vlastní manželku. Hudba Zdeňka Lišky je jako obvykle vynikající. Já film považuji za povedený. Možná, že kdyby se v době natáčení nespikly proti filmařům okolnosti, mohl být podobně výborný jako jejich předcházející tři majstrštyky (70%). ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Zajímavý fakt, že roku sedmdesát jedna spolupracují USA a Československo na filmu. Výsledkem je psychologické drama o tom, že když se muž zamiluje, respektive když si žena podmaní muže, tak ten je slepý a málokdy se tomu ubrání. Napůl drama a částečně poetický film, protože stojí mj. i na kráse celého okolí. Pro Jana Kadára a Elmara Klose to ale byla poslední společná práce. V jiných filmech si pokládají určité morální otázky, v tomto už ale tak precizní nejsou a jde spíše o čisté drama než o jakési zamyšlení. Ty předchozí filmy byly rozhodně lepší nejen zvoleným tématem. ()

Reklama

Jonatthan 

všechny recenze uživatele

Nevím proč, ale vždycky jsem si myslel, že je tento film o emigraci. Asi jsem si spletl Anadu s Kanadou...:-)))). No nic, je to samozřejmě úplně o něčem jiném. Jasný šedesátky, kterým asi fakt nerozumím. Nebo rozumím, ale nebaví mě. První pokus o shlédnutí dopadl nezdarem. No nezdarem - dobře jsem se vyspal, tak to úplně marné nebylo. Na druhý pokus jsem to už dokoukal, ale zuby-nehty. Co potěšilo? Pěkná příroda + bobr. Co nasralo? Dabovaný Marvan (proč tam vůbec byl???) + biblický chór tří rybářů (nebo co to jako bylo?). Dvojice Kadár-Klos opravdu natočila mnohem lepší filmy než je "Touha" a to mezi ně počítám i Únos. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

... a ta modelka měla překrásného bobra. Sorry, couldn't resist... Jinak se jedná o jediný barevný a rovněž také z mého pohledu druhý nejslabší film dvojice Kadár-Klos (překonává jej pouze Únos). ---- PS pro HenryS a bullshitski: kolegové, to si vyřídíme jindy a jinde. Bavíte mně... kdybyste aspoň měli konstruktivní připomínky a opravili mně, že Anada je ve skutečnosti druhým barevným filmem téhle režisérské dvojice... ale to nee, bobr je udeří do očí a dál už se nehnou... jako malí, jako malí:-) ()

topi 

všechny recenze uživatele

Bohužel je na snímku vidět, že vznikal v napjatém období okupace v osmašedesátém a dokončen byl až v roce 1971. S oscarovým Obchodem na korze se vůbec nedá srovnat, to je jako nebe a dudy. Přesto má film zvláštní snivou atmosféru, výborné mezinárodní herecké obsazení a podmanivou Liškovu hudbu. Věřím, že kdyby Kadár nemusel během natáčení emigrovat, určitě by zpracování dopadlo mnohem lépe. Další geniální tvůrce, jakými byli Jan Kadár a Elmar Klos ti zkurvení bolševici zničili. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (4)

  • Rybáři u ohně na břehu Dunaje opékají a jedí mořské ryby, konkrétně makrely atlantické. (Tomas.Cejka)
  • Natáčanie bolo v roku 1968 pozastavené z dôvodu, že okupačné vojská si postavili dočasný most cez Dunaj práve na mieste filmovania. (corona)
  • Pracovní název filmu zněl Hrst plná vody. (nezavisla)

Reklama

Reklama