První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (Cinemart)

Ronnie92

Dost dobrý film. Sledování neúspěchů před samotným startem bylo zajímavé. Ostrý let na měsíc byl super a při přistání jsem nehnutě koukal. Jedinou výtkou je pro mě přetažená stopáž. Kdyby byla stejná, ale bylo by tam tak o 25 minut méně rodinných scén a o 25 minut více těch technických, tak dám plný počet. Jo a nezapíchl tam vlajku :) Takhle 4/5. ()

pps

Přesně proto chodím do kina. Damián to prostě zase dokázal a z biografu jsem odcházel nadšený. Z vizuálu, z audia, hudby, hereckých výkonů… Nemělo to chybu. Měsíční ticho v kinosálu bylo jasným důvodem toho, že to strhlo každého, s kým jsem tam ten večer seděl. Díky. ()

Katalin

Nějak nechápu to nadšení kolem. Na film jsme šli, protože zrovna nedávali nic jiného. Říkala jsem si, že to třeba bude zajímavý životopisný snímek. No asi tak... už po dvaceti minutách jsem odpočítávala konec, který pořád nepřicházel, protože film má přes dvě hodiny! Dvě hodiny naprosté nudy. Chápu, že když je to podle skutečnosti a nemůžou z toho udělat napínavé scifi, ale takhle nudný film jsem už dlouho neviděla. Nic nového a zajímavého se tam člověk nedozví. Navíc je to natočené tak, aby to vypadalo opravdu realisticky, takže místy rozostřené a v 90% filmu roztřesená kamera, a časté autentické záběry z televize. Podle mě je to ideální film, pokud se chcete nenápadně zbavit epileptického partnera, protože rychle sestříhané záběry, že nestačíte stíhat, co se děje, samé točení a padání, a časté blikání světel málem způsobilo záchvat i mě (jít na to ve 3D tak zvracím jak Amina). Jako dokument do tv je to super, jako velkofilm do kina naprosto zbytečné. Ukamenujte mě, ale tohle mě opravdu nezaujalo. A nepomohl tomu ani Gosling, který se celou dobu tváří jako kdyby měl zaražené prdy (asi jako ve všech jeho filmech). ()

aribari

Připadalo mi, že se dívám na velmi dobře udělanou sci-fi. Byli skutečně na Měsíci nebo je to jen fikce? Aniž by mě stroječky tak braly jako mého muže, byla to napínavá podívaná, a tak jsem unesla i nesnesitelné americké manželky. Velkou pochvalu zaslouží úžasně filmově udělané scény z X-15, startů, přistání, z havárie na trenažeru, takhle "dovnitř" se člověk v kině málokdy dostane ()

SAXCZ

Udělal jsem chybu - šel jsem do kina na film o největším kosmickém dobrodružství všech dob, ale stačilo se zamyslet nad názvem a došlo by mi, že jdu na něco úplně jiného. Do vesmíru se sice trochu létá, ale mnohem víc se díváme na to, kdo do něj vlastně létá. Je to sonda do duše Neila Armstringa a nikoli do amerického vesmírného programu. Mě by sedělo více technologie a inženýrství na úkor socioligoe a psychologie. No, pustím si Apollo 13 a deficit doženu. Ale i tak klobouk dolů před všemi co se odvážili do toho sednout a nechali se vytřelit do vesmíru. O to víc před těmi, kteří to zaplatili životem. RIP ()

Kardio

Tento snímek mě ze všeho nejvíce uchvátil svou dokonalou kamerou. Perfektní kompozicí a skvělým využitím zvukových efektů, hudby a také ticha. Příběh byl rovnež nadpozemský dobrý. A ještě lépe zpracovaný. V hodně komentařích se dočtete o tom, že řada scén je zbytečná a vystřihnutelná. S tím já však nesouhlasím. Každý záběr podle mne dával perfektní smysl a budouval jedinečnou atmosféru snímku. Během promítaní jsme byl několikrát dohnán k slzám. A celkově ve mne film zanechal velmi pozitivní energii. Jsem také rád, že se nejednalo o oslavu ani ameriky ani Armstronga, nýbrž pouze o oslavu lidské vynalézavosti, odvahy a chuti se posouvat dále. Chazelle to znovu dokázal! Zatím rozhodně nejlepší film roku! ()

veru.loam

Ryan Gosling to v roli Neila Armstronga - myšlenkami stále usazeného v sedadle kosmické lodi - neměl zas tak těžké. Tvářit se duchem nepřítomně a zároveň mít všechno na háku mu jde skvěle. Na tomhle snímku si cením hlavně toho, že film není prvoplánově proamerický. Významnou událost a úspěch amerických kosmonautů podává se značnou lehkostí. Předhánění se se Svazem, opakovaný neúspěch a usilovné snažení vrcholí předlouhými tichými záběry z úspěšného doletu. Ticho a klid. Možná je to proto, aby si divák uvědomil, že při téhle výpravě na Měsíc jde o úspěch celého lidstva. V ten moment je jedno, jestli otisk obuvi na měsíčním povrchu patří Američanovi nebo Rusovi, je to stopa člověka. Film působí už od prvních minut velmi umělecky - atypické prostřihy, oku nepříjemné záběry, lehký šum a rozostřenost, scény bez akce - zajímavé, ale místy už to trochu hraničilo s nudou. Claire Foy svou roli manželky v nelehké rodinné i partnerské situaci také zvládla, ale osobnostně mi prostě nějak nesedla, alespoň ne vedle Ryana. 70 % ()

slavikzbojni odpad!

Film- chce navodiť dojem, že sa to skutočne stalo...je to však lož storočia- USA NIKDY neboli na Line!! a zábery z mesiaca im natočil nikto iný ako Stanley Kubrick- a potom sa rýchlo presťahoval do Británie, obohnal si dom vysokým plotom s ostnatým drôtom(drátem), ai tak ho dostali-báli sa,aby to náhodou neuniklo, ako to bolo naozaj(doopravdy)s pristátím....LOŽ STOROČIA- LEŽ STOLETÍ......Kunrick uámredl za nevyjasnených okolností - navštívte Stanley Kubrick appreciation klub-- ()

xrabl

Musím sa priznať že som trochu sklamaný. Od filmov týkajúcich sa cestovania do vesmíru ale možno vždy očakávam viac ako od iných. Cons - minutáž (Zvyčajne som rád ak je film dlhý ale to v prípade že ide o iný typ. V tomto prípade išlo len o umelé naťahovanie deju často bez komentáru a reálnych snímok, t.j. pohľad na jednu vec niekoľko desiatok sekúnd, alebo jedna a tá istá akcia niekoľko minút.) - kamera (Som fanušík akčných roztrasených kamier napr. Hunger Games 1 ktorá nezožala úspech. Tuto to ale bolo celý čas čo spôsobuje až bolesti hlavy, kamery majú byť v pokojných scénach statické, tu boli roztrasené ako pri akčných a keď boli akčné, zo snímku sa nedalo nič vidieť.) - zvuk (Uvedomujem si že asi to tak má byť ale proste na kvalite filmu to uberie. Časté hlučné ale hlavne nepríjemné pištiace zvuky, často bez príčiny ktoré majú asi symbolizovať psychickú bolesť alebo čo, nepoznám že by reálne človek niečím takým trpel. Ale aj iné nepríjemné zvuky, nie nemyslím alarmy.) - časté prerušovanie (Rozumiem že vo filme chcú ukázať súkromný život a aj život astronauta. Mohli by to však robiť menej skákavo, napríklad behom 5 minút preskočiť 1-2 krát nie 4, celkovo robiť viac oddelené scény. Toto skákanie ruší zážitok z rozbehnutej akcie alebo drámy. Je iné ak je to nejaká spomienka alebo niečo sa deje a človek si premieta v hlave. Tu to proste v strede akcie ukážu čo robil predtým...) Ako nebolo to vôbec zlé dávam tomu 70% ale dalo sa to aj lepšie... ()

raru

Neuveriteľne ľudsky,emotívne a technicky precízne natočený snímok o niečom pre mňa tak veľmi významnom,ako je prvé pristátie človeka na Mesiaci.Priam fyzicky som prežíval s astronautmi tú stiesnenú atmosféru v kabíne rakety pred každým štartom,kde vlastne zakaždým šlo o život,hoci sa o tom otvorene nikdy nehovorilo. Sú a boli to pre mňa hrdinovia,všetci astronauti,ktorí sa podieľali na dobývaní vesmíru.A aj ich veľa za to položilo život.Ďakujem za to,že sa pán režisér podujal natočiť film práve o tejto kapitole ľudských dejín a spravil to s naozajstným majstrovstvom,kde dal priestor aj manželkám asronautov,ktoré boli tak isto veľmi dôležité v tom celom súkolesí a bez nich a rodinného zázemia by to Neil a všetci jeho kolegovia možno nikdy nedokázali. ()

rime

Po Gravitaci další vesmírná pecka. Úžasný zvuk, profi scénář i provedení. V podstatě není co vytknout. ()

Thug_Leo

Zbytečné nic neříkající scény, třesoucí se záběry, kdy nic není vidět, některé postavy bez přínosné, Gosling jako N.A nesedl, záběrů na personál se sluchátky je více jak máku na loupáčku, americký patriotismus a plápolající vlajka vyvolává degradaci hodnocení, klišé kam se podíváš. 1* za dobové zobrazení ps: rodinné drama ne všechny zajímá Chazelle! První člověk ve zkratce: *Rodina N.A, která nezajímá/Patriotismus a americké vlajky/personál se sluchátky/Blijící Gosling/personál se sluchátky/třesoucí se záběry u kterých není nic vidět/rodinné drama/patriotismus/personál se sluchátky/vesmír?(spíše třesoucí se kamera)/rádoby napětí/konec* ()

Neel

Oh, díky. Jakožto fanda stále nepřekonatelného Interstellaru, kde to bylo technicky o něco propracovanější, tady můžu vytknout snad jen příliš urychlený záběr navzdory přepálené stopáži. I když popis předchozích neúspěchů mise tu má taky své opodstatnění. Od dob Interstellaru, kdy mě mrazilo u Zimmerova vesmírného koncertu, jsem si zase prožila ono bušení srdce při Hurwitzově doprovodu u startu raketoplánu a epického přistání na Měsíci. Jen škoda, že klukům asi vyfoukne veškerý Oscary Bradley. ()

Hootik odpad!

jako celek mi to přijde strašně chaotický, naprosto mě iritovalo všude přítomný rodinný drama, nebavilo mě to, a když to srovnám třeba s Apollem 13 tak tohle nemá ani atmosféru... vizuál dobrý ale člověk nedostane vůbec žádnej wow efekt, jedná se o film o přistání na měsíci a já místo super CGI na rakety, starty apod. dostávám dmtní vzpomínky a rodinku, střih příšerný... raketa cut rodinka cut ksicht Armstronga cut rodinka cut raketa cut rodinka cut syn cut manželka cut mrtvá dcera cut...... hlavní děj přistání odehrán tak v 5min a konec, nezapomenout na manželku a ende... jo a chtěl sem tomu dát dvě * , ale teďka mi došlo, že tam nedali zapíchnutí vlajky, protože by to mohlo někoho urazit a nebyl to dle nich úspěch američanů, ale celého světa a pak zase narážky na bílý a dělaní chudáčku z těch tmavších, což nemělo vůbec žádný důvod... takže s radostí dám ODPAD! ()

pichta

Dobre natočené. No čakal som od toho viac. Viac z jeho života alebo viac zo strany príprav, niečo ako jeho myšlienkové pochody. Niečo osobnejsie ako to bolo. Niečo, čo ma viac chytí za srdce. Herci boli dobre vybraní k týmto úlohám. Technicky dobrý film. ()

FantomasMan

Parádny film. A ten zvuk + kamera je na jedničku. Konečne niekto ukázal štart rakety do kozmu. Lebo v ostatných filmoch je to ako výlet. Ale realita je sakra drsnejšia. Podľa mňa po pozretí tohto filmu si kopu záujemcov výlet do kozmu rozmyslia. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)