První člověk

• Austrálie

• Kanada

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2018, 141 min

Realistické životopisné drama s důrazem na to co je třeba obětovat v zájmu vědy. Stylově jde o mix Interstellaru se Stromem života. Armstrong v Goslingově podání funguje výborně. Chytrý chlap co si dokáže poradit, ovšem citově otupělý po vší té smrti (loučení s dětmi ve větách jako určených pro novináře je toho dokonalou ilustrací). Chazelle v závěru nesklouzává k patetickému finále, kde hrdina a jeho přátelé úspěšně dosáhnou vytýčeného cíle, jednoduše proto, že většinu kumpánů mu osud zabije. Záběry z Měsíce mají patřičnou váhu a působí výjimečně. Především nejsou zkažené vztyčováním vlajky. Krásná hudba. Výborné. I see moon, Moon sees me...(17.10.2018)

3,5 hvězdy, něco tomu chybí, taková ta esence ;) upřímně jsem čekala alespoň o krapet víc, proto 3, navíc že bych tomu 100% věřila, to se říct nedá, ale každopádně oceňuji zpracování zajímavého tématu a historického milníku. PS Takový osobní poznatek, film mi zde přijde dost nadhodnocený, ale evidentně věc názoru.(6.10.2018)

First Man je (na prvý pohľad) veľkofilmom klasického strihu. Svoj osudový príbeh rozpráva s neuveriteľnou remeselnou istotou, obsahuje množstvo úžasných scén aj poriadnu dávku emócií. Rešpekt však budí sebavedomosť tvorcov, že sa sa tieto postupy stále snažia robiť inak.Divácky pôžitok nie je dosahovaný skrz majestátnosť, ale cez napätie a strach. Aj keď viete ako to dopadne. Komorná linka však nie je tak príťažlivá a ja mám pocit, že mnoho divákov ju úplne nedocení. A pritom je podobne svieža. Zatiaľ najlepší "vážny" Hollywoodsky film tohto roku. Je radosť ho sledovať po technickej stránke a jednoduché sa nechať strhnúť jeho príbehom. Chazelle Je frajer 10/10(10.10.2018)

S tímto filmem mám hned několik problémů a to jsem se na něj velmi těšil. Nejvíc ze všeho mi vadí šíleně natažený děj, kdy se vše pitvá do všemožných detailů a úplně zbytečně. Stačila by základní kostra, nalepit na ní trochu vaty a byl by to super kratší film o 100 minutách. Další aspekt bych zmínil jedno úrovňovou latku děje. Kromě dvou scén zde není žádná gradace a napětí. Vše probíhá v rovině 1, bez jakéhokoliv zabarvení či napětí. Jako kdyby člověk je po dálnici stovkou na jedničku. Nebudeme si hrát na alibisty, například výstup na měsíc byl celkem nudný, až jsem začal v kině zívat. Také zde není žádný hudební podtext, který by dokázal, alespoň částečně vygradovat napětí v těle diváka. Obdržel jsem průměrný kousek, kde se celý herecký ansámbl moc a moc snaží, ale vytáhnout film k výšinám se jim v mých očích nepovedlo a spíše nedoporučuji.(9.10.2018)

Moc pěkné přiblížení aktuálnímu dění a pocitů "z první ruky", to se filmařům povedlo. Ale zbytek to zase poněkud tlumil a nudil. Rodinné trápení pomalu a vlekle vyprávěné s velmi dlouhými záběry beze slov, jako by se inspirované Mallckem, sice navozovaly atmosféru, ale také únavu a zběsilé mačkání opěrky sedadla v kině při hledání tlačítek FFWD nebo jiné možnosti, jak film pustit vyšší rychlostí. A přitom plno věcí mi zase chybělo ukázat. Škoda - něco z toho fakt stojí vidět na velkém plátně, něco jiného ale klidně mohlo absentovat a klidně i 120 minutová stopáž by ničemu vadit nemusela.(12.10.2018)

• - V roce 2003 koupil Clint Eastwood a jeho domovské studio Warner Bros práva na knížku Jamese R. Hansena „První Člověk - Život Neila Armstronga“, byť to bylo dva roky před jejím vydáním a sám Eastwood neměl zájem o režii. Nedlouho předtím natočil Vesmírné kovboje (2000) o tom, co se stane, když tam nahoru musí jít garda důchodců, kteří si jako jediní pamatují, jak se spravují retro vesmírné mašiny. O deset let později se projektu chopili ve studiu Universal a konečně se odlepil od raketové základny. (CinemaRanger)

• - Kromě Donalda Trumpa rozzuřila informace o nezobrazení aktu stavění americké vlajky na Měsíci i floridského senátora Marca Rubia, který je ze stejné republikánské stáje a před dvěma lety s Trumpem soupeřil o nejvyšší post. Rubio nazval absenci tohoto momentu totální šíleností. (CinemaRanger)

• - Celosvětová premiéra proběhla 29. 8. 2018 na filmovém festivalu v Benátkách. (CrypzzXD)