První člověk

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Životopisný / Historický

USA, 2018, 141 min

Budete se divit, ale Prvního člověka i přes jeho herecké kvality nepovažuji za pětihvězdičkový, ba ani za čtyřhvězdičkový film. Ano, herci zde hrají skutečně na Oscara, napětí je někdy fakt drásavé a celá linka o kosmonautice a vesmíru je vážně maximálně obdivuhodná. Jenže pak je tu linka rodinná, spousta zbytečných dialogů a hlavně stále detailní, často i roztřesená kamera, která působí spíše televizním, než kino dojmem. Ano, tomuto filmu by spíše slušelo, kdyby s ním přišel Netflix, než studio distribuující filmy po kinech. Proto nedoporučuji jej vidět na velkém plátně, ale počkat si na něj až v TV, protože velké plátno je zde dle mého fakt zbytečné. Je to opět snaha táhnout na oscarovku, ale se vším negativním co k tomu patří. S patosem, zdlouhavostí a - bohužel - i častou nudou. Sám jsem během těch 141 minut několikrát usínal, což se mi nestává moc často. Palec nahoru tomu tedy nedávám, ale tři hvězdy ano, přece jen jde o kvalitní filmařské řemeslo. Alespoň v té vesmírné části. 70%(14.10.2018)

• Vxxx

Pro mě byl film obrovským zklamáním. Byl to přesně typ filmu, které jsem čekala, bohužel zpracován hrozně nudně. Rodinná část filmu byla docela depresivní a nezáživná, astronaucké kousky byly provedeny sice dobře, ale moc zdlouhavě. Film mohl být klidně o hodinu kratší. Já se opravdu nudila a v polovině filmu jsem si asi na 15 minut zdřímla :( 2*(13.10.2018)

Těžko hledám slov. Damien Chazelle už několikrát přesvědčil, že zkrátka umí, a během několika let se vyhoupl mezi největší talenty současného Hollywoodu. A pokud o tom je něco nejlepším důkazem tak je to právě První člověk. Absolutně dokonale natočené životopisné drama, které sice třeba svým záběrem především na osobní život kosmonauta nebude sedět úplně každému, avšak tomu kdo očekává spíše příběh na pozadí, spíše než jen opisnou rekonstrukci, nabízí tahle dvouhodnka a půl naprosto precizně budovaný příběh úspěchů i neúspěchů, který v závěru vygraduje tak epickým způsobem, že bych se to rázem nebál označit za jeden z největších filmových zážitků co jsem měl.(13.10.2018)

chazellův pohled na věc je david s událostí velikosti goliáše. first man funguje neobyčejně dobře jako univerzální poselství v originálně pojaté formě retro biopicu, který ke svému fungování postavu armstronga vlastně vůbec nepotřebuje. jeho "hrdinství" nezobrazuje jako člena posádky, co se vydal do neznáma, ale jako manžela a především – tatu. k tomu řemeslná špička s interstellarovskym analogem s točkou na filmovou surovinu z ruky. totální bravec!(1.10.2018)

Technicky úchvatná show, která však postrádá veškeré napětí, svižnější tempo a pocitově se zdá dvakrát delší než ve skutečnosti je. Je to plné hluchých a nudných míst a opakované herecké výkony Ryana Goslinga ála jeden výraz a prázdné pohledy do ztracena mi už začínají jít docela na nervy. Snímky, které jdou přímočaře po oscarových nominacích, nejsou prostě pro mě. Uznávám určité kvality, ale druhé projekci se obloukem vyhnu. 5/10(8.10.2018)

• - Film je založen na knížce „First Man: The Life of Neil A. Armstrong“ publicisty Jamese R. Hansena. (Bioscop)

• - Kromě Donalda Trumpa rozzuřila informace o nezobrazení aktu stavění americké vlajky na Měsíci i floridského senátora Marca Rubia, který je ze stejné republikánské stáje a před dvěma lety s Trumpem soupeřil o nejvyšší post. Rubio nazval absenci tohoto momentu totální šíleností. (CinemaRanger)

• - Prvý film Damiena Chazelleho, ku ktorému si nenapísal scenár. (WalterIK7)