První člověk

• USA First Man (více)

Před padesáti lety se půl miliardy lidí mačkalo u televizí, aby v přímém přenosu sledovali přistání posádky Apolla 11 na Měsíci. Krátce nato pronesl astronaut Neil Armstrong slavnou větu „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo,“ a počin, který se stal možná nejodvážnější výpravou od plavby Kryštofa Kolumba, byl tímto úspěšně završen. Stejně fascinující ale byla éra, která tomuto letu předcházela, a životní příběh člověka, jenž dostal to privilegium udělat na Měsíci první „lidský“ krok. Příběh Prvního člověka začíná v roce 1962, kdy začal pracovat jako pilot pro NASA a kdy se musel vyrovnat s osobní tragédií, smrtí dvouleté dcery na nevyléčitelnou nemoc. Pro práci, která představovala permanentní koketování se smrtí si těžko mohli v NASA vybrat vhodnějšího aspiranta. Armstrong (Ryan Gosling) není vesmírný kovboj, který by riziko podstupoval dobrovolně a s frajerským nadhledem, na druhou stranu ani nepanikaří v situacích, kdy mu jde o život. Jeho základním charakterovým rysem je klid. Klid ve chvíli, kdy se ve zkušebním modulu řítí k zemi volným pádem, klid, když odpovídá synovi na otázku, zda se z mise vrátí, klid ve chvíli, kdy dělá onen historický první krok. Protiváhou tomuto klidu je pak absolutní neklid jeho ženy (Claire Foy) a její vnitřní drama, s jakou prožívá jeho každý úspěch, a možnost, že se už nikdy nevrátí. (Cinemart)

Sweat55

V půlce sledování Prvního Člověka jsem si uvědomil, že tenhle týden je to přesně padesát let od mise Apolla 11. Tento film jsem si hodně dlouho šetřil, ale aby mi to vyšlo takhle skvěle, to jsem opravdu neplánoval. Nicméně zpátky k filmu. Damien Chazelle je výborný režisér a jeden z mých oblíbenců, jeho Whiplash mám tady na ČSFD dokonce v top desítce, takže jsem se na jeho nalší novinku opravdu těšil. A výsledek mě neskutečně potěšil a i když si Chazelle některé historické věci poupravil nebo si vymyslel, dostal jsem přesně to, co jsem chtěl. Ať už se bavíme o osobní linii prvního člověka na měsíci, nebo té jeho pracovní, obě části filmu výborně splívají v jedno a ani jedna část nevrhá stín na tu druhou. A i když všichni víme jak to celé dopadlo, finální přistání na měsíci je stejně jedna z nejnapínavějších věcí, co jsem ve filmu za posledních pár let viděl. ()

gemi

Je pozoruhodné, jak nudně je možné natočit jeden z nejvíce vzrušujících momentů v historii lidstva. Zkouknul jsem to nadvakrát a mezitím se mi chtělo spát. Je zajímavé, že ač to má skoro dvě a půl hodiny, samotnému vrcholu - přistání na Měsíci - se film věnuje jenom v pár minutách, jakoby to byla jenom okrajová, nezajímavá epizoda. Neil pronese svoji obligátní větu, udělá pár kroků a střih - už je na Zemi v karanténě. Žádné vizuální orgie á la Gravitace, žádné využití soudobých trikových možností. Prostě nuda. ()

waska

Naprosto dokonalá precizní podívaná se skvělými hereckými výkony. Pro mě je prostě Ryan Gosling TOP herec. Příjemně překvapila Claire Foy, pro mě prakticky neznámá herečka. ()

messi@h

Film, který nefunguje ani jako dokument o letu na Měsíc (na to je v něm o letu na Měsíc moc málo), ani jako pohled do života rodiny Armstrongových, na to je totiž příliš chladný. Jediné emoce tak ve mně vykřesal úplný začátek, prvních pár minut s dcerkou. Zbytek je nuda a šeď. ()

E lan

Velmi originální pohled na významný kus života zajímavého muže. Čekal jsem úplně něco jiného, místo toho jsem dostal docela zajímavý zádumčivý pohled smutného muže, který poprvé stanul na měsíci. Nebylo to špatné, ale ani zas kdovíjaké. Ryan podal výborný výkon, umírněný a přesvědčivý. ()

Lupes

Uznávám, jsem alergický na prvoplánové citové vydírání. A tak jen kvůli tomu ubírám jednu hvězdu (byť jsem měl na krajíčku). Jinak parádní historický film, detaily vymazlené (a to nejen obrazově, ale se vším tím skřípáním a klepáním i zvukově), dobově velmi přesné, ale i napínavé (pro empatiky s reálnou představivostí), použitelné k výuce dějepisu (můj pětiletý syn se nemohl od těchto "obyčejných" cest do stratosféry odtrhnout). Tohle je skutečnost našich největších vesmírných úspěchů a navzdory bizarním snům to lidstvo asi nikam dál nedotáhne. Tak na to mrkněte a zjistíte, že to není málo. ()

Warhaus

Musím uznat, že pro všechny tvůrce mám menší slabost, ať už je to Hurwitz, který je dle mého aktuálně jeden z nejlepších lidí, co skládají pro film, nebo Singer, jehož všechny snímky mě opravdu uchvátily. Proto jsem šel do tohoto filmu asi s větším očekáváním, než obvykle, a možná mě proto i lehce zklamal. Hodně věcí, které nejsou založeny na pravdě, jsou do očí opravdu bijící. Naštěstí to občas zachrání herecké výkony, i když mi občas Gosling připadá takový neosobní, jako kdyby nehrál pro kameru, ale pro sebe. Trochu mě mrzelo, že mise Apolla byla ze začátku zmíněna jen občas, a pak najednou museli vše naládovat do půl hodiny, myslím, že samotnému letu se dalo věnovat trochu víc. V čem je ale tento film dokonalý, je konec. Možná se mohl trochu zkrátit a ukončit hned po nejmenovaném momentu, který je asi všem jasný. Ale díky této scéně, se pro mě film velmi přiblížil kvalitě Interstellaru, který je pro mě pořád top kosmickým filmem. 70 % ()

WhiteRaven

Damien Chazelle je génius a přesně ví, jak má co vypadat. Scénář je chytrý a obchází se bez zbytečných odborných pojmů. Technicky naprosto dokonalý. Kamera i přes občasné otravné klepání je skvělá a zvuk a střih krásně určují atmosféru filmu. Justin Hurwitz složil další skvělý soundtrack, který kombinuje s Damienem a tvoří s ním svůj osobní styl. Ryan Gosling a Claire Foy si jdou pro nominace na Oscara. ()

snebka

Jakožto fanda biografických filmů i kosmonautiky jsem se na Prvního člověka dost těšil a zklamání se naštěstí nedostavilo. Neil Armstrong byl poměrně klidný a váhal slov, takže film nebyl příliš nabitý vtipem, jako by tomu bylo třeba u zfilmování příběhu ze strany Buzze Aldrina. Zobrazení měsíční krajiny v posledních minutách filmu je jedním slovem úchvatné. ()

BrianMorello

V propagačních materiálech se všude píše, že má film 141 minut. Já však nějakou záhadou napočítal v kině minut zhruba 341.. ale jinak docela dobrý :) ()

seiffs

Kteryho kripla napadlo to cely natocit na roztrepanou kameru??? Pokud chcete, aby se vam chtelo zvracet i pri zcela statickych zaberech, tak si zajdete do kina. Tohle vedet tak na to urcite nejdu. ()

RAFT

Pěkně natočený film Neila Armstronga .Místama je film ,tak trochu pomalejší ,sice mě vadilo haprování kamerou ale,to se dá překousnout.Ta roztřeštěná kamera no to bylo do očích bijící.Gosling jako Neil Armstrong ,ta role mu sedla .Režijně je film dobře natočený ale že by film získal oscara za nejlepší film ,tak za mě určitě ne .Hudba ve filmu dobrá ,stopáž filmu ujde .Za mě 80% víc ne. ()

ForGump

Velice sugestivní, v mnoha ohledech nekonvenční, Gosling OK, Claire Foy ale lepší. Chazellovy filmy jsou neuvěřitelně smyslovým zážitkem - Hurwitzova hudba mě ještě nikdy nezklamala. Tenhle film je jedinečný především díky kameře. To co Sandgren provádí při testech Apolla a především při samotném letu, kdy s kamerou rotuje a přivádí divákovi absolutně stejně tíživé pocity jako Armstrong a spol. opravdu musely prožít. To je ten smysl kamery. Podobně jako Deakins v Blade Runner 2047, kde to ale bylo skoro to jediné, co stálo za zmínku. First Man překonává sobě podobné věci od Howarda, Cuarona o Bayovi ani nemluvě. 80% ()

john.h

Porad nechapu, jak to s temi tehdejsimi technologiemi mohli dar a ten kontrast hitech cesty na mesic, pri ktere si astronauti svitili klasickejma non eco zarovkama a pousteli si muziku z kazetaku byl az usmevnej. Kdyz se rekne clovek na mesici, bereme to jako nejakou samozrejmou cast historie, ale nedojdou nam sirsi souvislosti, napriklad jak slozitej mnohaletej proces to byl a kolik lidi kvuli tomu zemrelo. Tenhle film to priblizuje a ukazuje i hodne soukromi Neila Armstronga, o kterem jsem nemel ani tuseni (napr. ze byl hodne ovlivnenej smrti sve male dcery - ktera se stane na zacatku filmu a zda se, ze pro Armstronga to byl jakejsi raketovej pohon setrvat a riskovat zivot v tomto blaznivem kolotoci - i kdyz na druhou stranu film ukazuje, ze riskoval uz behem jejiho zivota (prvni scena filmu se vzletem mimo stratosferu). Za to jsem rad. Urcite lepsi nez kdyby to byl cistej survival odehravajici se vetsinu stopaze v rakete, protoze to uz jsme videli. Silne ctyri. ()

J.e.r.e.c

Dokonale splněná mise - byl jsem dojat i poučen! Pro laika jsou tu mraky zajímavých detailů ohledně přípravy letu a vůbec celého dopingového, pardon kosmického programu, které dostatečně ospravedlňují vpravdě planetární stopáž. Nekompromisní pohled na dobývání vesmíru, kde je každý, i ten nejlepší člověk, jen nahraditelným pokusným králíkem, který se může v každou vteřinu změnit v hromádku popela nebo hrst kosmického smetí. První člověk sice pokořil Měsíc, ale na matičce Zemi se mu finančně moc nedaří. Jako jeden z možných důvodů je uváděna skutečnost, že Chazelle neumožnil Amíkům užít si tu chvíli, kdy hrdě zabodli do Měsíce svoji vlajku. Chápu, že to někdo může vidět jako kontroverzní krok, ten je ale v kontextu celého snímku naprosto na místě. Což je vlastně asi největším překvapením celého díla: takhle výsostně americká látka totiž obsahuje přesně nula procent vlasteneckého patosu a emoce jsou ždímány výhradně přes zatraceně silnou osobní a rodinnou linku. Strejda Sam, Donald Trump i Michael Bay by tomu dali odpad, já dávám čtyři hvězdy. Viděno v IMAXU (možná je lepší sednout si trochu dál od plátna, roztřesená kamera místy působí malinko rušivě). 81% ()

nicneznam

Kazdy to bude prozivst jinak silne, ale jak pise TsunamiX, ciste K.O. Bylo to tak asi pro vetsinu lidi v sale. Po skonceni ticho jak v kostele a malokdo mel chut se zvednout jako prvni ze sedadla ()

pushover

Civilně a bez zbytečného patosu. Řemeslně hodně zvládnuté. Skvělý sound design. Optimální pro velké plátno a vyladěný kino zvuk. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2018

Nový film Aarona Sorkina narazil

Nový film Aarona Sorkina narazil

15.12.2018

Práce na The Trial of Chicago 7, novém snímku Aarona Sorkina (Velká hra), byly dočasně ukončeny. Dlouho chystané politické drama o událostech v Chicagu z let 1968 a 1969 muselo být odloženo, kvůli… (více)

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

Ryan Gosling to znovu zkusí za kamerou

19.09.2018

Ryan Gosling (Blade Runner 2049, La La Land) si momentálně užívá press tour ke snímku První člověk, u kterého si zopakoval spolupráci s režisérem Damienem Chazellem (Whiplash), a který podle kladných… (více)