Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2019, 142 min

Ve zkratce, Vzestup Skywalkera je z nový trilogie asi nejzábavnější a zároveň nejmíň působivej, protože... STRAŠNEJ fofr, STRAŠNĚ MOC nemohoucnosti a vlastně vůbec VŠEHO STRAŠNĚ MOC. Díky tomu si skoro nic neužijete a skoro nic nestihnete nějak prožít. Jsou tu desítky a desítky comebacků, flashbacků, nových postav, nových světů, zvratů, náhod, nehod, nových mytologických rekvizit a nepochybuju o tom, že leckteří fajnšmejkři budou enormní množství podnětů dlouho rozebírat. No. Jako proč ne, nenudíte se, všechno je efektně natočený a Williams ve svým pravděpodobně posledním SW soundtracku úžasně završuje legendární štaci. Jenže když devítku srovnam s často proklínanou osmičkou, tak ta měla jinačí trumfy - odvahu a hned několik ikonických scén (úžasně podvratná rozprava Yody s Lukem, finální střetnutí, rozervaný momentky Kylo Rena, Holdin manévr). Tady není nic. Hraje se na jistotu, líbivost a všechny rány jsou čistě povrchový, což bude mít ten důsledek, že se na tenhle film zapomene nejrychlejc ze všech. Megatemnej Palpatine a nová MEGAZBRAŇ (ano, už zase) působí jako Star Wars karikatury. Postavy, kterým doteď zoufale chyběl prostor, mají prostoru ještě míň, protože.. je tu X nových postav, který taky nemaj prostor. Akce je dobrá, ale moc si v ní neporochníte, jelikož každou epickou momentku vzápětí nemilosrdně utne zběsilý tempo filmu. Příběh Rey a Kyla - OK, dobrý. Ono to celkově není rámcově blbý a v každý scéně jsou mraky potenciálu. Jen je škoda, že se tu dost často jde nejistým krokem po jistý cestě, zatímco se divák ochromuje nekonečným smyslovým bombardováním. Všeobecně tenhle film zoufale rezignoval na poslední šanci vybudovat něco pamětihodnějšího - místo toho trochu až trapně láká na návraty legend (Palpatine, Lando), ignoruje nepopulární tahy z nepopulární osmičky (mj. Rose tu jen milosrdně paběrkuje, aby se Finn mohl vrátit k náznakům románku s Rey) a ve finále má pramálo šancí, jelikož si ukousl šílený množství rozháranýho obsahu a dojíždí na nesoudržnost celý trilogie. Závěrem musim nepokrytecky přiznat, že u prvních tří epizod Mandaloriana jsem zažil víc emocí a tetelivě hřejivýho nerdovskýho nadšení, než u celýho Vzestupu Skywalkera...(19.12.2019)

• xxmartinxx

Rozhodně nejslabší z nejnovější trilogie - dvouhodinový slib od Disneyho, že už nikdy nikdo nebude muset u Star Wars přemýšlet a nehrozí, že by fanoušci měli zase trauma, jako když Ryan Johnson nabídl velmi mild sebereflexi jejich sekty. S tím je konec. Epizoda IX je jako by někdo vzal top 10 fanfiction a natočil podle nich film - scénář naprosto nefunkčně splácaný dohromady jen tak, aby 1) negoval nepopulární rozhodnutí předchozí epizody i za cenu narušení jakékoliv integrity a kontinuity série, 2) udělal co nejvíc cool věcí co nejvíc najednou v takovém sledu, aby nikdo neměl čas hledat nějaký smysl. Celý film působí jako ty robotické dialogy s archivními záběry Carrie Fisher - víte, že to nepasuje a zoufale se ždíme něco, co by v ideálním světě nepřišlo před publikum. Zároveň je to natočeno dost příšerně, kdy v bojových scénách jsou kvůli mizernému střihu a záběrování vidět stěží šmouhy věcí a vůbec ten film vypadá, že nebyl natočený pro plátna, ale pro iPhoney - pravděpodobně aby to šlo dát rychle na Disney +. Vůči VII jsem byl smířlivý, protože jsem chápal, že status quo je třeba nějak znovu-stanovit. VIII ukázalo alespoň náznak ochoty udělat se Star Wars něco zajímavého a díky hysterické reakci fandomu ten film začal být i sympatický. IX je ujištění, že Star Wars už se zajímavé nikdy pokoušet být nebudou. A já jim to věřím. PS: Když přišla jediná černá žena v celé sérii k jedinému černému muži a byli okamžitě zpárováni, nahlas jsem se zasmál. Žádné mezirasové fuj fuj jako minule, co tak naštvalo slušné fanoušky! A Kelly Marie Tran, která byla po devítce rasistickými a šovinistickými idioty vyštvaná ze sociálních sítí, tu byla redukována na roli v pozadí, což přesahuje rovinu filmu a je odporné na etické a lidské rovině. A J.J. si dal dobrý pozor, aby většinu rozhodnutí dělali muži (Rey se rozhoduje jen emocemi a nikdy ne za skupinu, působí jako vedená pudy, nerozmýšlející se) - už tu není žádná zlá ženská s fialovými vlasy, co by upírala Po Dameronovi právo na to být středem vesmíru (a pro jistotu byl včleněn "no homo" plot s nějakou jeho ex, aby se zamezilo spekulacím). Osmička byla zajímavá tím, že jedním z jejích motivů byla autorita žen - devítka dělá vše proto, aby dala najevo, že nic takového už se nikdy řešit nebude. Disney si zkrátka udělal poctivě rešerši a pochopil, co se sluší a smí. Je ok, když si dají půlvteřinovou pusu dvě anonymní postavy stejného pohlaví, to je nutná SJW porce, aby se o něčem mluvilo, ale tím to rozhodně končí. A aby bylo jasno - mně by nevadilo, že ten film není woke a nízké hodnocení z toho přímo nevyplývá, ale něco jiného je, když aktivně maže předchozí motivy a celé dějové linie, aby takový mohl přestat být, aby měl klid. Když se pro něco rozhodnu, mám to dotáhnout do konce, ne ucuknout ze strachu před rozčilenými dětmi. Je to jen demonstrace širšího problému s celým tímhle filmem, který je ustrašený každou svou vteřinou a vynakládá veškerou energii na to, aby se vyhnul všemu, co by se fanouškům nelíbilo. V tomhle případě by bylo lepší vydat nějaký oficiální post na facebooku, který by jmenovat kanonizované fanteorie - nestálo by to 300 mega a splnilo by to účel asi líp.(18.12.2019)

Na úvod bych podotkl, že nejsem nějaký extra znalec SW a když nepočítám původní starou serii, vše ostatní jsem viděl vždy jen jednou, ale tenhle dílek, tak tenhle dílek si budu pouštět rád opakovaně. Pro mě to byla krásná pohádka, kde nebylo přeefektováno, kde postavy měli svůj prostor, stejně jako souboje, všechno bylo krásně čitelný, chvíli odlehčený, chvíli smutný, vizuálně i akčně vymazlený, prostě jsem si to užíval a těším se, až si v kině dám opáčko a pak pivko na počest mých krásných pěti hvězdiček.(18.12.2019)

To jsou zase kecy tady :D Všichni ti rádoby odborníci na mega filmy se tu vyblili ze svých hoven. Drtivá většina se úplně chvěla na to,aby mohla dát ten záporný komentář, protože ještě doteď se nemohli smířit tím, že je nová trilogie. Tak jako kritizovali kdysi Lucase za episody I-III, tak teď krituzují Disney za episody VII-IX. Jenže hovno s tím naděláte. Vaše debilní kritiky stejně jsou pravým fanoušků SW úplně u prdele. Film nejen že byl úplně obří vizuální podívanou. J.J. Abrams nezklamal ani v nejmenším. Dokázal Star Trek zvednout, poté oživil duch Star Wars a nyní diamant dokonale vybrousil. Od začátku film provázela temná atmosféra a Síla. Nepocítil jsem ani vteřinu nudy, spíše maximálního napětí, že stačilo jen do mě brknout a já bych se začal chvět. Pro mě toto rozuzlení všeho byl nejlepší jaké vůbec mohlo. Každý skutečný fanoušek SW mi dá za pravdu. Každá trilogie SW přinesla svůj příběh, své hrdiny, své efekty, svůj věk. Jenže to mnozí nechápou. Neustále lpí na starých věcech a hledají jen drobnosti a následně záminky. Možná to pro mnoho lidí může být nejhorší film ze všech SW, ale rozhodně to není žádný odpad, jak to tu mnozí píší. Bezesporu je to megafilm a pro mě, nejepičtější ze všech episod. Dříve jsem si myslel, že nejtemnější je epsioda III, kdy se z Anakina stal Darth Vader. Teď vím že ta největší temnota třímala v rukách císaře Palpatina a v tomto filmu. Jinak zde je takový drobný přehled z IMDB, kde filmy hodnotí několikanásobně více lidí. A výsledky jsou více než zajímavé. Což samozřejmě poukazuje na fakt, že Star Wars se pod vedením Disney spíše zvedají, než upadají, jak zde mnozí tvrdí.....  Star Wars: Episoda I - Skrytá hrozba - 65% (681 352 hlasů).... Star Wars: Episoda II - Klony útočí - 66% (599 008 hlasů).... Star Wars: Episoda III - Pomsta Sithů - 75% (665 889 hlasů).... Star Wars: Episoda IV - Nová naděje - 86% (1 159 838 hlasů).... Star Wars: Episoda V - Impérium vrací úder - 87% (1 089 870 hlasů).... Star Wars: Episoda VI - Návrat Jediho - 83% (893 012 hlasů).... Star Wars: Episoda VII - Síla se probouzí - 79% (814 056 hlasů).... Star Wars: Episoda VIII - Poslední z Jediů - 71% (505 713 hlasů) ....Star Wars: Episoda IX - Vzestup Skywalkera - 70% (169 599 hlasů) Shrnuto a podtrženo, sám jsem překvapen, že vyjma starých dobrých Star Wars byla novější trilogie pod režií samotného Lucase ve světě horší, než nová Disney trilogie. Ta neklesla, i přes velkou kritiku, pod 70%. Naopak nečekaně, například Episoda VII vysoce předčívá. Stejně tak i tolik kritizovaná Episoda VIII se kvalitou blíží k Episodě III, kterou já osobně považuji za úplně nejlepší. A v poslední řadě, tolik kritizovaná poslední Episoda IX, která prozatím ma necelých 170 tisic hlasů, ale drží si úctyhodných 70%, kdežto Episoda I a II, které i dle mého názoru jsou velmi kvalitní, klesly mezi vice než půl milionem lidí, pod 70% . K závěru bych ještě chtěl dodat. Před časem, než Lucas prodal filmy Disneymu, vycházeli knížky a komiksy, kde se císař Palpatine vrátil dokonce 2x a dokonce jako klon. Episoda IX nabízí prakticky to samé, jen v jiném kabátku. Stejně tak jako v komiksech Star Wars Legacy, existuje postava, co by vnuk Luka Skywalkera, Cade, který přešel k temné straně. Teď tu máme Bena Sola. Je to zkrátka opět obdoba, jelikož si Disney udělal věci podle sebe. Takhle bych mohl pokračovat dále, jako například podobnost mezi příběhem Star Wars: Force Unleashed a Star Wars Rebels. Mnoho fanoušků bylo s tehdejšími příběhy, které schválil sám Lucas, spokojení. A dnes, když to máme ve filmech, sice malinko změněné, si budeme stěžovat, jaký to není odpad. Nerozumím absolutně chápaní některých lidí a už vůbec ne zapálených fanoušků.(18.12.2019)

• Lima

Zhruba do půli stopáže výborná, svižná pohádka, která dávala smysl a sem tam nabídla i nějaký osvěžující vtip. Bez ironie pohoda. Ale od momentu vyjevení původu Rey se z toho jak mávnutím kouzelného proutku stala příšerně hloupá, bizarní, klišovitá, bezradná pitomost, kterou by krásně zparodovaly Monty Python, kdyby ještě fungovaly. Trpěl jsem jako zvíře, schovával hlavu do dlaní a celou druhou půlku počítal minuty do konce. Při Finnově „Cítím to.“ jsem dostal záchvat smíchu, ale ne radostný, nýbrž zoufalý, nevěřícný, z toho co vidím a slyším. Nevěřím, že ten všudypřítomný patos v závěru má na svědomí tak šikovný člověk, jako Abrams, nejel třeba náhle na dovolenou a nevzal to místo něho Emmerich? Úplně vidím tu brainstormovou poradu pohlavárů Disneyho, jak se sejdou kolem stolu, a v panice vymýšlejí, jak to nejlépe zfouknout, aby se neopakovaly bídné tržby osmého dílu (mimochodem výborného, za tím si pořád stojím). Ten nabídl odvážnou odbočku, vzal to po svém a bohužel narazil. Takže Disney to srabácky celé znegoval, postavil na hlavu, nesmyslně zakomponoval staré motivy a postavy a jeho výsledkem je ten pověstný eintopf, co uvařily pejsek s kočičkou, po kterém bolí bříško. A ani živočišné uhlí vám nepomůže.(21.12.2019)

• - Jedná se o poslední film hlavní linky Star Wars, kde je slyšet hudba od Johna Williamse. (3T)

• - Tvůrci filmu spolu s Lucasfilmem rozhodli, že po smrti Carrie Fisher již nepoužijí natočený materiál, ve kterém figurovala postava princezny Leiy. Později se však rozhodli, že Carrie Fisher se ve filmu přeci jen objeví, a to za použití záběrů, které nebyly využity ve filmu Star Wars: Síla se probouzí (2015). (Geralt z Rivie)

• - Billy Dee Williams silně vyjádřoval zájem na návrat své role Landa Calrissiana. Rian Johnson o něm uvažoval, že ho použije už ve Star Wars: Poslední z Jediů (2017), ale rozhodl se, že se do příběhu nehodí. Dne 9. července 2018, po týdnech spekulací, bylo potvrzeno, že Williams se opravdu vrátí jako Lando pro tento film. (3T)