Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Česko Star Wars: Epizoda IX - Vzestup Skywalkera (více)
Trailer 4
USA, 2019, 142 min

J.J. Abrams

Dan Mindel

John Williams

Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Naomi Ackie, Carrie Fisher (a.z.), Lupita Nyong'o, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Mark Hamill (více)

Lucasfilm a režisér J.J. Abrams znovu spojují síly, aby diváky vzali na epickou výpravu do předaleké galaxie ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ve strhujícím závěru stěžejní Ságy Skywalkerů se zrodí nové legendy a odehraje se konečný boj za svobodu galaxie. (Falcon)

Trailer 4

Recenze (1 427)

D.Moore

Já jsem z toho docela špatný... Rozpačitý... Mám opravdu rád epizody 7 i 8, ale tahle mě napoprvé zklamala. Napodruhé, když už člověk ví, do čeho jde, je sice o něco lepší, ale pořád to není tak dobrý film, jaký by si sága na závěr zasloužila. V Síla se probouzí jsem si moc oblíbil všechny nové postavy, v Posledním z Jediů se nějak (a celkem slibně) vyvinuly, ale ve Vzestupu Skywalkera mě skoro nezajímaly, ten film se mi zdá hrozně ukvapený a ačkoliv znám ze světa Star Wars víc než těch devět hlavních filmů, nemám rád způsob vyprávění "když to a to neznáš z knih nebo komiksů, nestěžuj si, že jsi zmatený" - už Darth Maul v Solovi byl na hraně. Je samosebou pěkné vidět, že filmaři myslí i na ty nejoddanější fanoušky, ale občas se mi zdálo, že myslí jen na ně a příběh je pořád hodně otevřený, nedopovězený... A když dopovězený, tak stylem Cimrmanova vichru z hor. Hodně dobrých scén tam je, ale z mého pohledu i hodně "To jako vážně?" momentů, z nichž některé určitě vyvolal tlak otravných hejtrů, kterému filmaři podlehli, a některé bohužel předčasný odchod Carrie FIsher. Výhradu nemám snad jen k hudbě Johna Williamse a k 3PO a Chewiemu, kteří mě jako jediní dokázali vážně dojmout. ()

H34D

Velmi tuctový a nezajímavý příběh. Těchto pseudozápletek se stále novými a novými záporáky a rádoby zvraty se dá napsat de facto nekonečné množství. Film je nabitý akcí a pěknými efekty, takže rozhodně nenudí, ale už zde rozhodně nejde o nějakou tajemnou atmosféru, či budování fikčního světa. 5/10 ()

ClintEastwood

Úplně nerozumím té přehnané kritice, která se na Vzestup Skywalkera snesla. Přestože snímek nelze srovnávat např. s epizodou Vll. či dokonce s původní trilogií, je to skvěle natočená akční sci-fi jízda, plná odkazů na kořeny Star Wars (např. na IMDb, je nová série hodnocena mnohem kladněji, než zde) s velice bohatým příběhem. Několik návratů starých známých, mě příjemně překvapilo (stejně jako Pomův komentář na zadní straně obalu Blu-ray) a film kvůli nim dostal ten správný nostalgický nádech, díky kterému se dá tento Abramsův kousek slušně užít. Já jsem spokojen, nejslavnější vesmírná sága dostala důstojný a definitivní závěr. Můj žebříček všech SW filmů: Nová naděje, Impérium vrací úder, Návrat Jediho, Síla se probouzí, Pomsta Sithů, Poslední z Jediů, Vzestup Skywalkera, Klony útočí, Skrytá hrozba.  ()

T2

Rozpočet $275miliónovTržby USA $514,325,888Tržby Celosvetovo $1,072,188,947 Tržby za predaj Blu-ray v USA $51,580,565║ Tržby za predaj DVD v USA $16,754,869║ Jednoznačne nám dochádza dych u tejto ságy. Tak ako to vyznelo mierne dejovo povrchne, neuhladene u samotných rozširujúcich dielov (Solo, Rogue One), tak to je aj u pri týchto posledných dvoch epizódach VIII a IX. Nemá to tu akúsi správnu iskru, v skratke tak trošku taký nešťastný Disney polotovar. Práve v Epizóde VII mi dosť sadol nástup nových postáv, zmiešanie s tými starými, tu už nie sú také možnosti. Samozrejme nie je to úplne zlé ale nakoniec to nezachráni ani samotný blockbasteroví majsterko J.J. Abrams. Proste nedostáva to tak do kolien ako by si žiadalo. Triková stránka, masky, kulisy, technická stránka je dokonalá tam nie je čo vytknúť. Dobré napätie nechýba, tam to chcelo len mierne doladiť, vypätých scén tu je dosť, skôr po tej akčnej stránke mi to prišlo skromnejšie akoby už nevedeli ničím ohúriť, tam mi to príde také stereotipnejšie, suchšie. Herci v hlavných úlohách to celkom držia, majú formu, možno o niečo viac mohli byť výrazný Isaac a Boyega. Taký malý bonus sú krátke návraty starých známych osobností tejto ságy. Zábavnosť tak na pol plynu. 3D efekt v pohode, obraz bol čistý, nejaké to rozdvojovanie, hmly obrazu boli ojedinelé, nekazil pozeranie, slovenský dabing v norme. V rámci blockbasterov roka 2019 to je aj tak to najlepšie po ALITE, čo na nás kinosály vychrlili. /videl v kine 3D verziu: 90%/ __/videl v kine 2D verziu: 90%/__ ()

Radyo

Vy jste tady na pana Disneyho ale strašně, strašně moc zlí. A on dal přitom světu myšáka Mickeyho a kačera Donalda. A teď i tyhle barevné, načančané (a doufejme, že už) finální Starbucksy, eeeh Starwarsy... Ano, máte částeně pravdu, oproti předešlým dvěma epi-disney-zodám to bylo méně učesané, více bylo vidět, že se bojuje s tím, jak to nějak důstojně zakončit (což se nepovedlo tak docela dobře), ale jsou to Star Wars a i když jsou na míle vzdáleny ode všech původních epizod, beru je na milost. Téhle trojdílné dotáčce IMHO uškodil snad nejvíce casting, protože celá řada herců disponuje charismatem level 0 až 1, např. Adam Driver mi do role Kylo Rena nesedl teda vůůůbec a ani Daisy Ridley s věčně lehce podmračeným obličejem nebyla žádné terno... Takže za čtyři a dejte už s tím prosím vás pokoj a nechte Star Warsy spinkat v hrobečku. ()

• Jeden z pilotů, kteří přiletí na pomoc v závěrečné bitvě, je Wedge Antilles (Denis Lawson), Lukův přítel a pilot, který byl přítomen u obou útoků na Hvězdy Smrti (a druhou dokonce pomohl zničit). (Sidarius)
  • Herec Mark Hamill si kromě Luka Skywalkera zahrál i ovissijského spojence Odboje Boolia, který na začátku snímku poskytne hrdinům informace od špiona v Prvním řádu. (Darth Revan)
  • Postavu Nambi Ghima si zahrál Kiran Shah, ale namluvila ji Debra Wilson, která se již objevila jako Cere Junda ve videohře „Star Wars Jedi: Fallen Order“. (Mikahu)

Související novinky

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

29.05.2024

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (více)

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

V současné době hraje u studia Disney prim spíše seriálová odnož Star Wars. Poslední celovečerní film jsme v kinech viděli téměř před čtyřmi lety, od té doby jsme však dostali seriály Ahsoka, Andor,… (více)

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

Nové Star Wars mají synopsi a datum natáčení

22.06.2023

Nový Star Wars film pokračující příběh Rey (Daisy Ridley) má oficiální název, synopsi a také předběžné datum začátku natáčení. Tzv. Skywalker sága skončila v roce 2019 snímkem Star Wars: Vzestup… (více)

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

Disney oznámilo nové Star Wars filmy

07.04.2023

Dny Star Wars Celebration jsou tady a spolu s nimi přišla řada i na hromadu nových oznámení. Je toho tentokrát fakt hodně, takže se do těch novinek rovnou pustíme. A začneme hned tou nejžhavější,… (více)