Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Nový Zéland

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2019, 142 min

Čo kedy povedal Kevin Smith mimo svojich filmov, má pre mňa asi rovnakú váhu, ako keď psychoši z comic conu páchajú harakiri, lebo niekto nerešpektoval ich detské sníky. Osmička bola výborná časť, Adam Driver bol dobrý záporák a aj so všetkými chybami mám túto trilógiu stále rád. Koniec koncov, sú to Star Wars s Lukeom, Leiou, Solom a Cheewiem. Ale Ježiši, vole, čo sa to tam od príchodu na Endor akože dialo? Už to bolo s logikou diskutabilné dovtedy, ale aby som si musel doslova v každej scéne dávať facepalm, preto akú zas hovadinu vymysleli a oni to ďalšou scénou ešte tromfnú, a keď príde záverečná bitka so svetelnými mečmi a po zhruba trištvrtehodine prvýkrát nemám chuť odísť z kina, zabijú to znovu, ale že takým hovnom... Mal som problém dopozerať Star Wars! Najhoršia časť; dávam tri asi len pre prvú polku, aj to neviem sám pred sebou dostatočne obhájiť. Už tam chýbal iba Jar Jar.(22.12.2019)

• kiddo

SPOILER: Dost mě překvapilo, že v tu samou vteřinu, kdy Reylo oficiálně vešlo do kánonu, naskočily závěrečné titulky podbarvené Careless Whisper od George Michaela a jakýmsi zpoceným pleskáním. Přišlo mi to jako trochu divný posun v tónu a ladění, ale na druhou stranu to mohlo dopadnout mnohem hůř. Taky mohl J.J. Abrams přijít s něčím, co by zneplatnilo oba předchozí filmy, které už tak zneplatňovaly jeden druhý, vytřelo si prdel s posledními drobky charakterových oblouků, jež oba protagonisti měli, vysralo se na již stěží existující worldbuilding, zničilo odkaz i témata ságy jako takové a rozdmýchalo úvahy, o čem vlastně celá sequelová trilogie byla a proč musela mermomocí vzniknout, pomineme-li nepopiratelnou nutnost utržit rozpočet jedné menší země za merch. Zaplať pánbůh, že se to nestalo, to by byl fakt trapas.(29.12.2019)

"Kdy tohle utrpení skončí?," prohlásí asi po hodině filmu C3PO a upřímně jsem byl rád, že jsem na tuhle otázku znal odpověď. A je pozitivní, že bolest nebyla tak velká, jak jsem obecně čekal po nostalgické sedmičce, do sebe zahleděný osmičce, která každý dobrý nápad vyvážila alespoň dvěma zcela debilními, a prvních 10 minutách, kde Abrams nepochopil ani to, že stíhačky s krátkým doletem opravdu neumí dělat hyperprostorové přískoky (WTF?). Ale proboha, koho napadlo strávit půlku filmu na sílu (hehe) omlouváním se za minulý film, když jsou důležitější věci jako třeba nějak ten příběh dorazit s úctou a se vztyčenou hlavou. Abrams jede jen neustálý příval laciných a hlavně tupých odkazů (medajle, vyzvednutí X-Wingu), poklonkováním ve stylu služebníček, služebníček 50letým obtloustlým nerdům ("světelný meč si zaslouží větší respekt", ok boomer), tancuje kolem vystřižený Fischerový, která tam nemusí vůbec být, a v podstatě do jednoho filmu nabouchá osmičku i devítku zároveň. Vyprávění odhrkaný z rychlovlaku, bez gradace, bez napětí, s postavami, které vůbec nikoho nezajímají a nemají mezi sebou skoro žádnou chemii (nemám rád Rose Tico, ale ty voe, chudince jsem tohle fakt nepřál). Zápletka nedává v podstatě vůbec smysl a zoufalost scénáře podtrhuje fakt, že scenárista Batman vs. Superman opět vytáhne "Martha moment" jako velký zlom v příběhu (BOŽE!). Představa toho, jak někdo přiletí na měsíc Endoru a piluje tam podle skály a trosek Death Star nějakou navigační dýku, která hrdiny dovede přesně tam, kam si každý člověk se základní školou musí domyslet, je nejvíc největší OLOL ságy! Samozřejmě je tu řada cool momentů (finální předávka meče, Force voices), lehký náznak dojímavosti (Hey, Kid!) a i fajn cameo roličky (starej dobrej hudebník a hlavně největší stíhací hrdina galaxie!). Ale kolem a kolem je na každý takový moment tuna zbytečných debilit a hlavně... je to STRAŠNĚ MIZERNĚ ODVYPRÁVĚNÝ s jasnou ukázkou toho, že tohle Disney totálně dojebal bez jízdního řádu. Ale těžko se to svádí na Abramse, nebo Johnsona, když všichni víme, že za vším stojí Empress Kennedy, která už si snad konečně balí kufry. Stačilo a snad si někdy v nějaký formě přečteme i tu Lucasovu verzi. Může to být taky kravina, ale dal bych tý jeho sondě do světa midichlorianů rozhodně větší šanci než zápletce, která začne slovy "Mrtvý promluvil!" jako nějakej podřadnej knižní spin-off od autora, který neví, kudy dál. 5/10 pro film i pro Disney Trilogy jako celek.(20.12.2019)

Na úvod bych podotkl, že nejsem nějaký extra znalec SW a když nepočítám původní starou serii, vše ostatní jsem viděl vždy jen jednou, ale tenhle dílek, tak tenhle dílek si budu pouštět rád opakovaně. Pro mě to byla krásná pohádka, kde nebylo přeefektováno, kde postavy měli svůj prostor, stejně jako souboje, všechno bylo krásně čitelný, chvíli odlehčený, chvíli smutný, vizuálně i akčně vymazlený, prostě jsem si to užíval a těším se, až si v kině dám opáčko a pak pivko na počest mých krásných pěti hvězdiček.(18.12.2019)

Já jsem prosím pěkně devátou epizodu Hvězdných válek okusil s pocitem, že tady je v modrých číslech. A musím se proti ním, přiznám se, lehce ohradit. Film není na modré ohodnocení. Film je jednoznačně na červený flakónek. Problém totiž není s herci. S těmi žijeme už pár let a nejvíc mi k srdci přirostli z těch nových nanejvýš Oscar Isaac a právě Adam Driver. A zde o tom můžeme mluvit jako o faktu, což tak prostě je. Navíc J. J. Abrams je jistota toho, že po technické stránce tu bude adekvátní množství napětí, tak akce. To všechno kvituji s povděkem a vážím si toho. V rámci tohoto ohledu je Vzestup Skywalkera solidní záležitost. Problém je ale se scénářem, na kterém celý ten námět stojí a navíc i padá. Přitom co jste jako čekali? Já teda uznávám, že scénáristé si tu pár momentů mohlo odpustit. Nejenom, že teď mám pocit, že všichni stormtroopeři jsou černí, což zavání rasismem, ale navíc mám pocit, že v současném hollywoodském filmu nesmí chybět černý generál, což také zavání rasismem. Sem tam jsem se hodně kroutil, abych to ustál, ale nakonec jsem to ustál a musím říct, že vlastně víceméně dobrý. Co si budeme nalhávat, tahle trilogie díru do světa neudělá, tak proč bych tak měl soudit? Na čtyři hvězdy prostě v pohodě...(29.12.2019)

• - Jedná se o první film ze světa Star Wars, který byl natáčen na 65mm film. Natáčelo se v kombinaci se 35mm filmem na filmový materiál Kodak. (3T)

• - Jeden z pilotů, kteří přiletí na pomoc v závěrečné bitvě, je Wedge Antilles (Denis Lawson), Lukův přítel a pilot, který byl přítomen obou útoků na Hvězdy Smrti (a druhou dokonce pomohl zničit). (Sidarius)

• - Lucasfilm (potažmo Disney) za smrt Carrie Fisher (Leia) může inkasovat až kolem 50 milionů dolarů z pojistného. (Geralt z Rivie)