Star Wars: Vzestup Skywalkera

• Austrálie

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční / Fantasy

USA, 2019, 142 min

• xxmartinxx

Rozhodně nejslabší z nejnovější trilogie - dvouhodinový slib od Disneyho, že už nikdy nikdo nebude muset u Star Wars přemýšlet a nehrozí, že by fanoušci měli zase trauma, jako když Ryan Johnson nabídl velmi mild sebereflexi jejich sekty. S tím je konec. Epizoda IX je jako by někdo vzal top 10 fanfiction a natočil podle nich film - scénář naprosto nefunkčně splácaný dohromady jen tak, aby 1) negoval nepopulární rozhodnutí předchozí epizody i za cenu narušení jakékoliv integrity a kontinuity série, 2) udělal co nejvíc cool věcí co nejvíc najednou v takovém sledu, aby nikdo neměl čas hledat nějaký smysl. Celý film působí jako ty robotické dialogy s archivními záběry Carrie Fisher - víte, že to nepasuje a zoufale se ždíme něco, co by v ideálním světě nepřišlo před publikum. Zároveň je to natočeno dost příšerně, kdy v bojových scénách jsou kvůli mizernému střihu a záběrování vidět stěží šmouhy věcí a vůbec ten film vypadá, že nebyl natočený pro plátna, ale pro iPhoney - pravděpodobně aby to šlo dát rychle na Disney +. Vůči VII jsem byl smířlivý, protože jsem chápal, že status quo je třeba nějak znovu-stanovit. VIII ukázalo alespoň náznak ochoty udělat se Star Wars něco zajímavého a díky hysterické reakci fandomu ten film začal být i sympatický. IX je ujištění, že Star Wars už se zajímavé nikdy pokoušet být nebudou. A já jim to věřím. PS: Když přišla jediná černá žena v celé sérii k jedinému černému muži a byli okamžitě zpárováni, nahlas jsem se zasmál. Žádné mezirasové fuj fuj jako minule, co tak naštvalo slušné fanoušky! A Kelly Marie Tran, která byla po osmičce rasistickými a šovinistickými idioty vyštvaná ze sociálních sítí, tu byla redukována na roli v pozadí, což přesahuje rovinu filmu a je odporné na etické a lidské rovině. A J.J. si dal dobrý pozor, aby většinu rozhodnutí dělali muži (Rey se rozhoduje jen emocemi a nikdy ne za skupinu, působí jako vedená pudy, nerozmýšlející se) - už tu není žádná zlá ženská s fialovými vlasy, co by upírala Po Dameronovi právo na to být středem vesmíru (a pro jistotu byl včleněn "no homo" plot, aby se zamezilo spekulacím). Osmička byla zajímavá tím, že jedním z jejích motivů byla autorita žen - devítka dělá vše proto, aby dala najevo, že nic takového už se nikdy řešit nebude. Disney si zkrátka udělal poctivě rešerši a pochopil, co se sluší a smí. Je ok, když si dají půlvteřinovou pusu dvě anonymní postavy stejného pohlaví, to je nutná SJW porce, aby se o něčem mluvilo, ale tím to rozhodně končí. A aby bylo jasno - mně by nevadilo, že ten film není woke a nízké hodnocení z toho přímo nevyplývá, ale něco jiného je, když aktivně maže předchozí motivy a celé dějové linie, aby takový mohl přestat být, aby měl klid. Když se pro něco rozhodnu, mám to dotáhnout do konce, ne ucuknout ze strachu před rozčilenými dětmi. Je to jen demonstrace širšího problému s celým tímhle filmem, který je ustrašený každou svou vteřinou a vynakládá veškerou energii na to, aby se vyhnul všemu, co by se fanouškům nelíbilo. Filmy točené tak, aby se líbily fanouškům, jsou většinou odsouzeny k tomu být špatné, protože filmový fanboy je asi nejhorší druh filmového diváka a uspokojovat ho je smrt umění a inteligence. V tomhle případě by bylo lepší vydat nějaký oficiální post na facebooku, který by jmenovat kanonizované fanteorie - nestálo by to 300 mega a splnilo by to účel asi líp.(18.12.2019)

Horská dráha. Našlapaná jízda od začátku do konce. Abrams už se nebojí jít svou cestou, ale má kurevsky málo času a jen jeden film na odvyprávění všech nápadů. A tak je tam sází jako Baťa cvičky. Akční scény jsou skvělé, pointa dost zajímavá, ale to sprintování a hodně zbytečného fanservisu to malinko sráží.(27.12.2019)

Tak se mi to v hlavě rozleželo a zůstávám u nejvyššího hodnocení. Dostala jsem všechno, co bych od nového dílu Star Wars čekala, nebyla narušena originální atmosféra a vlastně celý to sledování bylo příjemný. Chápu skalní fanoušky, že je rozčiluje, že jdou tvůrci hodně naproti divákovi a dělají tak legendu lépe čitelnou i pro ty, kteří k filmu přijdou jen náhodou. Ale není to tak trochu logický krok? O tom, jestli je správný nebo ne, můžeme debatovat. Za mě je to slabších 5*(18.12.2019)

Úplně nerozumím té přehnané kritice, která se na Vzestup Skywalkera snesla. Přestože snímek nelze srovnávat např. s epizodou lll. či dokonce s původní trilogií, je to skvěle natočená akční sci-fi jízda, plná odkazů na kořeny Star Wars (např. na IMDb, je nová série hodnocena mnohem kladněji, než zde) s velice bohatým příběhem. Několik návratů starých známých, mě příjemně překvapilo (stejně jako Pomův komentář na zadní straně obalu Blu-ray) a film kvůli nim dostal ten správný nostalgický nádech, díky kterému se dá tento Abramsův kousek parádně užít. Já jsem spokojen, nejslavnější vesmírná sága dostala důstojný a definitivní závěr.(11.5.2020)

Snad si ani nevybavím jiný film, kde bych co pět minut byl nadšený a pak otrávený. Na každý dobrý nápad přijde scéna, která je na hraně debility. Jeden by skoro řekl, že si Abrams jen tak pro srandu vzal k ruce jako pomocného režiséra Uwe Bolla. Ale ve výsledku to splnilo svůj účel, je dobojováno a necítil jsem se nijak okradený nebo znechucený (ale je pravdou, že jsem nikdy nebyl extra fanda Star Wars). V mých očích každopádně bude Vzestup Skywalkera Dark Phoenixem Star Wars ságy - koncepčně naprosto nezvládnutý bordel s pár silnými momenty a celkem důstojným finále. Na číslo 9 cajk.(27.12.2019)

• - Spoiler: Jedna z vystřižených scén dělá z Landa (Billy Dee Williams) zvrhlíka, který balí o dvě generace mladší ženu v závěru filmu. Ve vystřižené scéně na Pasaaně ale vypráví, že měl dceru a jelikož chtěl První řád ublížit všem hrdinům rebelie proti Impériu, tak byla unesena a neví, co se s ní stalo. Jannah tedy není jeho objekt touhy, jak se kvůli vystřižené scéně zdát, ale jeho ztracená dcera. (Sidarius)

• - Postavu Nambi Ghima si zahrál Kiran Shah, avšak namluvila ji Debra Wilson. Ta se již objevila jako Cere Junda ve videohře „Star Wars Jedi: Fallen Order“. (Mikahu)

• - Příběh se odehrává přibližně rok po Star Wars: Poslední z Jediů (2017). Prozradil to představitel Finna, John Boyega. (3T)