Mraky odtáhly

Far Away the Clouds Escape

Komedie / Drama

Finsko, 1996, 96 min

Timo Salminen

Kati Outinen, Kari Väänänen, Elina Salo, Sakari Kuosmanen, Matti Onnismaa, Markku Peltola, Markus Allan, Paul Granfelt, Kari Lindqvist, Tommi Parkkonen, Taisto Wesslin, Shelley Fisher, Pentti Mutikainen, Solmu Mäkelä, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Sulevi Peltola, Vesa Mäkelä, Tero Jartti, Rose-Marie Precht, Aarre Karén, Yrjö Järvinen, Matti Pellonpää, Tuire Liiti, Pietari, Kaarina Väyrynen, Elli Lindstedt, Vilhelm Lindstedt, Tuire Tuomisto, Mustafa Altin, Pentti Auer, Iisak Lusua, Simo Santalahti, Tarja Laiho, Kaija Pakarinen, Vesa Häkli, Antti Reini, Ona Kamu, Eero Försti, Kari Nenonen, Klaus Heydemann, Mato Valtonen, Clas-Ove Bruun, Silu Seppälä, Jorma Pulla, Atte Blom, Peter von Bagh, Juho Grönqvist, Kari Järvinen, Markku Pätilä, Jukka Salmi, Jaakko Talaskivi, Arvi Lind (a.z.), Kari Toivonen (a.z.), Kaarina Vesa, Pasi Honkala, Minna Aaltonen, Maija Ahlgren, Pirkko Alanko, Esko Alanko, Kurt Andersson, Birgit Andersson, Jenni Antolainen, Vilho Arkima, Asta Arkima, Raija Arminen, Sirkka-Liisa Aro, Göran Björkblom, Mira Donner, Veli Arminen, Risto Elo, Pirkko Elo, Karl-Erik Fjäder, Peter Fredriksson, Mika Frilander, Matti Grönlund, Sinikka Haapio, Kauko Hakkarainen, Teija Häkkinen, Eero Halonen, Pekka Halttunen, Juhani Heikkinen, Eila Heimonen, Mikko Heinsalmi, Eija Heiskanen, Kaarina Hilari, Christian Holmström, Ville Huttunen, Jari Ikäheimo, Hanna Jokinen, Rauno Kähönen, Tuula Kanervaniitty, Tarja Kapaglou, Seija Karikko, Marju Karlsson, Pekka Käyhkö, Maria Knuuttila, Kari Koivunurmi, Tommi Kolehmainen, Kaarina Kollin, Laura Konttinen, Tero Korhonen, Per-Erik Krook, Ilkka Kujala, Jan Kuula, Harri Kuusikero, Hannu Kuuskoski, Veli Laakkonen, Erkki Lahti, Kari Lämsä, Elina Lehtisalmi, Mikko Lehtonen, Kaj Lostedt, Mirja Lostedt, Marko Louna, Eero Maasilta, Ari Mäkinen, Niilo Malkki, Oiva Malviluoto, Satu Mettänen, Maija Miettinen, Mirja Mussaari, Ismo Mussaari, Paavo Nurminen, Eila Ojanen, Mira Palmqvist, Aaro Partanen, Mauno Pensala, Kalle Penttilä, Virpi Pihkanen, Tapio Pihkanen, Teemu Raita, E. Rautiainen, Markku Reunanen, Irma Roininen, Vesa Ruuttunen, Juha Sääski, Alexei Safarov, Taatu Salminen, Keijo Sandell, Lauri Sario, Martta Sartamo, Jokke Seppänen, Marja-Sirkka Seppänen, Christine Slioor, Else-Maj Ståhle, Antea Taavitsainen, Irma Talonpoika, Raija Telkki, Maija-Leena Tuori, Jukka Utriainen, Raija Uusikylä, Kai Vähälummukka, Pentti Väyrynen, Toni Vermilä, Eero Viikari, Eila Viikari, Else Viljanen, Toini Virta, Sirkka-Liisa Vuorinen, Carl-Johan Wainio, Anna-Louise Wardi, Toivo Wasenius, Joni Wirama, Patpatia Ashwani

Zvuk:

Jouko Lumme

Scénografie:

Markku Pätilä, Jukka Salmi

Kostýmy:

Tuula Hilkamo

Říkalo se, že Aki Kaurismäki po nečekané smrti svého přítele a kmenového herece Mattiho Pellonpää, již nechtěl pokračovat ve filmové tvorbě. Naštěstí "slovo" nedodržel, a tak se můžeme seznámit s jeho dílem, které nese všechny znaky Kaurismakiho charakteristického rukopisu. Samotný příběh je velice prostý: restaurace "Dubrovnik", ve které pracuje Ilona jako vrchní číšnice, je zavřena. Spolu se svým mužem náhle pocítí tvrdou realitu nezaměstnaných. Staromódní pár nerezignuje a pokouší se zvládnout situaci, i když ta je zpočátku ze dne na den spíše horší než lepší. Pak přichází nápad a mihotavé sny o budoucnosti dostávají pevné kontury. Film se ve všech směrech opět přibližuje melodramatickému žánru. Kaurismäki přitom v tradici skandinávské kinematografie neopomenul okořenit sladkobolné vyprávění jemně salónním charakterem. Většina děje se odehrává ve staromódních bytech, jejichž holé stěny jsou vyvedeny v křiklavě pastelových barvách, které vzhledem ke stupni vybledlosti výborně dokreslují postavení obou hrdinů. V žádném případě se tedy nejedná o lacinou love story, ale naopak o velmi citlivé vyprávění o životě na pokraji společnosti, která nedokáže přijmout nikoho, kdo nežije podle jejích konzumních pravidel. Kaurismaki opět prokázal obrovské pochopení pro problémy outsiderů, s nimiž se nikdo "normální" nechce bavit a tudíž jsou odkázáni pouze na charakteristicky "němou" komunikaci mezi sebou samými. Pokud se vám bude zdát u takto vyhroceného příběhu happyend jako nepatřičná rekvizita, pak věřte, že je pořád dost otevřený na to, aby mohl vzhledem k očekávání dalších smolných okamžiků působit nemálo ironicky. Protagonisté Kaurismäkiho filmu jsou opět odsouzeni k sisyfovskému údělu nenápadných a přehlížených, leč nezdolných hrdinů. Poetika obyčejnosti i zvážnělý "černý" humor dřívějších režisérových filmů však bohužel trochu vyprchaly. Film zaujme svou intimitou a promyšlenou jednoduchostí. Snímek o tíživém pocitu zbytečnosti dopadající na nezaměstnané pojal Aki Kaurismäki jako pohádku o marném úsilí a šťasné náhodě. Jeho postavy jsou jako vždy společenští outsideři a mají takovou smůlu, že nás skoro přesvědčí o tom, že jsou bez šancí. (ArtFilm)(16.6.2008)

Chvíľu to trvalo, ale keď sa k Iloninej šikovnosti pridalo trochu šťastia, tak tie mraky predsa len odtiahli. Aki natočil zase jeden film o obyčajných ľuďoch a ich problémoch, kde napodiv išlo všetko tentokrát nejako hladko. Chladné, zase modro-zelené a zase moja obľúbená Kati. Mám rada Akiho filmy. Videné v rámci Challenge Tour 2015 : 30 dní so svetovou kinematografiou vol. 2(5.10.2015)

Na filmech Aki Kaurismäkiho mám rád, že se mi při jejich sledování jakoby zastaví čas. Mraky odtáhly ze začátku působí snad ještě chladněji než jiné Akiho filmy, příběh je opět jednoduchý, minimalistický přístup (včetně projevů samotných herců) zůstává zachován a přesto snímek neustále poutá divákovu pozornost. Budu trošku spoilerovat a prozradím, že film má překvapivě pozitivní konec - na to sice u tohoto režiséra nejsem zvyklý, ale vůbec mi to nevadilo :) příjemně strávený půlvečer 8/10 PS: po velmi dlouhém zrání v mé hlavě zvyšuju hodnocení na 9/10 - je to nádhera(8.2.2009)

" Budeme jíst tapety , lidé už na nich přežívali . " Tí Kaurismäkiho hrdinovia sú tak nenormálne v pohodičke , že tento film by mal byť voľajakým oficiálnym sprievodcom pre nezamestnaných . Niečo na ten štýl , že : " Ako byť v pohode , nehodiť si to , ba naopak , urobiť biznis ! " Normálne som rád za tie 12 hodinové šichty a za to , že som si mohol dnes dať u toho vepřo , knedlo , zelo !(13.7.2010)

K tomuto filmu přidám jen krátký postřeh. Ne každý si asi všimne jedné podle mého názoru zajímavé scény, tak na ni teď předem upozorňuji. V ní můžeme sledovat hlavního hrdinu, jak znechuceně vychází z kina a míří k pokladně. Se slovy "To byla ale hrozná sračka" se dožaduje vrácení peněz. V pozadí si můžete všimnout plakátu zvoucího na film L'Argent (Peníze), takže si lehce domyslíte, cože to vlastně viděl. Jedná se zřejmě o zlý vtípek, který Kaurismäki adresoval svému kolegovi Robertu Bressonovi, každopádně mě to docela pobavilo.(29.3.2006)

• - Film je věnován památce Mattiho Pellonpää, kterého často Aki Kaurismäki obsazoval. Původně si měl herec zahrát i v tomto filmu. (Cheeker)

• - Přestože se většina filmů od Aki Kaurismäkiho odehrává v Helsinkách, městě dvou jazyků, jedná se o jeho prvnífilm, kde někdo mluví švédsky. (Cheeker)