Western

Meinhard je samotářský dělník, který život pozoruje s nečitelným úsměvem zpovzdálí. Nikde se necítí doma, nečiní mu tedy velký problém přijmout šichtu v zapadlém koutě Bulharska, kde má německá parta v těžkých podmínkách vybudovat vodní elektrárnu. Odlehlá divočina, jazyková bariéra a cizinci, kteří o něm nic nevědí, umožní Meinhardovi vyprávět o sobě jiný příběh a vystupovat jako hrdina a ochránce slabých. V místě, kde si lidé lépe rozumějí beze slov, pocítí naléhavou touhu někam patřit. I za cenu toho, že si znepřátelí krajany, kteří na domorodce hledí svrchu a nijak se nenamáhají udržovat dobré vztahy. (Film Europe)

zette

Jak moc jsem se na film tesil, tak jsem byl zklamany. Myslim, ze se to dalo natocit lepe. I kdyz jiste kouzlo to ma, neni to film, ktery si chcete opakovane poustet... ()

angel74

Sociální drama Western má vskutku příznačný název. Stav znepokojivého napětí mezi partou německých dělníků pracujících kdesi v zapadlé části Bulharska a místních usedlíků v sobě skrývá takovou tu poetiku westernových kousků. Zvlášť, když se v záběrech i ději samotném poměrně často vyskytují koně. Meinhard Neumann působí dojmem, jako by se pro titulní roli přímo narodil. Jeho charisma spojené s civilním hereckým projevem dává postavě potřebnou hloubku a jistou dávku tajemnosti. Tento film rozhodně není jen bezduchou podívanou, ale poukazuje především na závažné problémy, které mohou nastat při střetu dvou odlišných kultur. Zde je to pojaté z čistě evropského hlediska jako konflikt mezi východní mentalitou a západním majetnickým způsobem života. Hlavní hrdina se dostává do soukolí obou světů a je na něm skvěle demonstrována touha někam patřit a zároveň jistá neschopnost začlenit se. Jedinou výhradu bych měla k občasným hluchým místům celého příběhu. (70%) ()

danliofer

Jen ten závěr si snad budu muset pustit ještě několikrát, protože mi to to nedává moc smysl... Ach ty otevřené konce filmů. Jinak silný film, ač s minimem prostředků. ()

Tosi

Pouze trpělivý divák jako já to dotáhne do konce. Je to totiž pomalý a utahaný jak šňůra vod hajzlu a z toho napětí, které tam občas bylo cítit, se nedostavilo nic. Některé dialogy na mě působily dokonce jako improvizace, ale za to mohla asi jazyková bariéra. Za starou bačkoru to zase nestálo, režie naprostá paráda a celkově film působil docela příjemně, ovšem trochu toho soupeření by filmu neuškodilo. ()

Vesecký

Vyprávět děj tohoto filmu by bylo dost obtížné, ale tady asi hlavně o děj nejde. Němečtí dělníci přišli do Bulharska pomoci s přípravnými pracemi pro výstavbu hydroelektrárny, ale neustále se setkávají s potížemi. Ukazuje se zejména to, že Bulharsko, ač země EU, vlastně do Evropy moc nepatří, že pro německé dělníky byl příchod do Bulharska návrat o mnoho desetiletí zpět. Od počátku se setkávají s odporem místních, kteří v nich spatřují div ne stejné nájezdníky jako byli fašisté za světové války. Jen postupně se obě komunity sbližují, ale zcela se jim to nepodaří vůbec, přehradou je zejména jazyk, jen málo Bulharů umí německy. Navíc je zde boj o vodu, o který se dělí tři vesnice a teď ji navíc potřebují i dělníci, boj o štěrk, který vrcholí potyčkou s majitelem zavřeného dolu... Proti lidem stojí krása zdejší přírody, prezentovaná stádem koní a především běloušem, jehož si Meinhard oblíbí a který má tak neblahý konec. ()

nonick1

Tento způsob westernu zdá se být poněkud nešťastným, chtělo by se říci. Když pominu řadu hluchých míst včetně konce, který vlastně žádným koncem není (tedy pokud by z nějakého mně neznámého důvodu nebylo v plánu natočení pokračování), tak hlavním problémem tohoto „westernu“ je naprostá bezkonfliktnost a absence jakýchkoliv důsledků zde spáchaných činů, které nebudu spoilerovat. Ozvěna každého činu sahá až do věčnosti a mstitelů takových činů (ať už osamělých či ne) jsou westerny plné. V tomto filmu ovšem, jakkoliv se zdá, že se k něčemu podobnému schyluje, zůstane každé problematické jednání bez komplikací, bez následků a bez očekávaných odpovědí. Škoda. Škoda promarněného potenciálu. Dvě hvězdy za nepřikrášlené vylíčení německo – bulharských vztahů a budování atmosféry, které však vyzní do ztracena. ()

Mara97

Film s pomalým plynutím děje, který sice neurazí, ale také nenadchne. Trošku mi přijde líto, že se navzdory narůstajícím problémům a neshodám nepodařilo využít plně potenciálu k vyobrazení pořádného konfliktu, pak by se bylo opravdu na co dívat. Na co se ovšem nedalo dívat, resp. co se nedalo poslouchat, byl poněkud zvláštní argot němčiny v dělnické podobě - kdy něco jako artikulace je cizí slovo. Proto jsem v mnoha případech titulky uvítal, bez nich by to bylo celkem i náročný. ()

PEZ

Vynikajúca záležitosť - jeden z najlepších filmov na tohtoročnom bratislavskom festivale. Komplexná sociálna štúdia zameriavajúca sa na predsudky, nacionalizmus, sebeckosť a malosť v nás. Zároveň aj ukážka, že nie je ľahké ísť proti prúdu. Meinhard Neumann zahral svoju postavu neskutočne. Dokonca ani neviem, či je regulérnym hercom, pretože som v jeho bibliografii nenašiel iný film a to má už týpek okolo päťdesiatky. Mimochodom, Valeska Grisebach získala na tohtoročnom Art Film festivale u nás cenu za Najlepšiu réžiu. V Cannes nomináciu na Un Certain Regard Award. Film zadotoval Európsky parlament a spravil dobre - toto je jeden z najlepších filmov tento rok. (IFF Bratislava 2017) ()

Gendarme

Strašně pomalý film, realistické zobrazení nudy uprostřed Bulharska, kterou tam ti nebozí Němci museli zažívat. Hlavní hrdina byl takový klasický archetyp Old Shutterhanda. ()

Rebeca

"Oni nás vidí, ale my je nevidíme..." Jazyková bariéra, odlišnost mentalit; německá odtažitost i nadřazenost party stavařů, vyslaných do BG; jeden z nich ale nezapadá (vystupuje v roli  jakéhosi pozorovatele), typově "sám pro sebe"; jeho minulost není úplně čitelná (v jednu chvíli se zmiňuje, že působil jako legionář), ač vystupuje lidsky přívětivě; silná témata - nedotažený scénář, dějové linky načrtnuty - nedopracovány... Zanechalo to ve mně dojem distancu i jakési nekompletnosti a  zastřenosti. ()

solisoli

Psychická analýza jednotlivých postáv v nič výnimočnom príbehu sa odohráva pri malej odľahlej Bulharskej dedinke, kde pracuje skupina externých nemeckých stavebných robotníkov na výstavbe vodného diela. Veľmi zaujímavý kontakt s obyvateľmi odľahlej obce voči pre nich cudzincov, kde si réžia musela dať veľmi záležať na detailnom vykreslení jednotlivých postáv. Dokonale zvládnutá skutočnosť tejto pointy nakoniec ponúkla divákovi veľmi prirodzený a pútavý zážitok, ktorý mal svoje čaro vďaka veľmi dobrým hereckým výkonom a samotnému zámeru. POMO super. ()

DonBraso

Je to náhoda natrefit na dva snímky po sobě,který malinko hašteří s koncem,ale to jsou ty dramata.To vyprávění s přírodou a se skvělým castingem,kdy Vás M.Neumann odzbrojí se svojí cigaretou v puse.Měl jsem chuť pokračovat a to byly na pažbě dvě hodiny.Klidně další půlhodinku bych snesl,protože tohle vyprávění má cit.To okolo je jen proto,že Meinhard se snaží začlenit do Bulharské komunity jen proto,že ho vlastně doma nikdo nečeká a ještě by si našel i přátelé,kdy s krajanama je malinko na nože,hlavně s další postavou Vincentem,kterému se líbí jedna holka z bulharské vesnice.Do toho tu je ikonický kůň,bagr,oslava,rodina,poker,pivo...prostě to,co budete dělat na venkově v nějakým zapadákově a natočíte o tom film bez nějakých velkých příkras.Jen,že tam kluci německý dělají vodní elektrárnu a nemají nikoho,kdo mluví přímo na stavbě bulharsky,je malinko úsměvné.Pravda,pro příběh je to malinko stěžejní,ukázat,že i jazyk a lidi,které neznám,můžu mít jako přátelé a třeba i něco víc.95% ()

blondboss

Taká neobyčajne obyčajná koprodukčná dráma vykresľujúca život obyčajných robotníkov, ktorí musia o svoju existenciu bojovať za hranicami svojej domoviny. V podstate dosť verne vykreslený obraz života týchto ľudí, ich radostí i starostí. Hlavná postava vás zaujme, ale zároveň vás to dejovo trošku uspí, nakoľko sa tu jedná v zásade o obyčajný príbeh, ktorý ničím nevynikne. U mňa lepší nadpriemer. 60 % ()

Gregor_Samsa

Plynulo to pomalu, někdy až moc – ale mělo to své kouzlo. Western není o konfliktech, ke kterým vše směřuje, ale nakonec k nim – tak jako často v reálném životě – vůbec nedojde. Jo to film o samotě a o tom, že když se naskytne možnost, začít znovu a být přitom někým jiným, chceme to zkusit; život ale bývá k našim přáním často lhostejný a plyne si, tak jak se mu chce... [80%; 2017-12-04 Kino Pilotů] ()

cinemafil

Název western evokuje příběh osamělého jezdce, který si poradí s místními padouchy- klišé. Děj se rozpadal do epizod, čekání na dramatický moment. Smrt koně to není. Střílí se málo - rána milosti pro koně. Místní mafiáni jsou krotcí... Závěr je nemastný, neslaný... Meinhard dostane pecku a ponaučení, ať si to nemaluje moc na růžovo. Čekal jsem víc. Scéna kamera na oscara. Jen ten scénář trochu slabší, ale s ním stojí a padá celý film. 3* ()

johnny_vasku

Variace westernového žánru se prolíná celým snímkem, ať už se jedná o přinášení infrastruktury vyspělou civilizací do chudé, moderním člověkem nedotknuté krajiny (podmanění přírody reflektováno ve scéně zkrocení a smrti koně), útěk člověka z jeho společenství do společenství domorodců a učení se jeho zvykům a jazyka či o snahu do tohoto společenství za každou cenu zapadnout (legenda o legionáři). Na pozadí těchto motivů se odehrávají další příběhy (smlouvání o stavbě, lovestory), které se pojí v jeden nezapomenutelný zážitek – jedním z nosných prvků je i (ne)herectví hlavní postavy, která neverbálními prostředky a charismatem předčí většinou současných hvězd. 90 %. [43. Letní filmová škola] ()

Jurcekk

No úplná hovadina mi to priśla. Taký zbytočný film o ničom nudný. Akurát hlavný hrdina je veĺký sympaťák. Som to za hodinu preklikávať... Tie kone... No strata çasu to je... ()

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera

Filmový festival Be2Can bude velká nádhera