• Austrálie

• Nový Zéland

Muzikál / Romantický / Komedie

USA, 2018, 114 min

Nejprve mě překvapilo, že má být vůbec druhý díl. Byla jsem k tomu ze začátku skeptická, ale když jsem četla synopsi, viděla trailer a slyšela písničky, tak mě napadlo, že si uděláme dámskou jízdu. A za to jsem ráda. Líbilo se mi to víc než první díl. Skvělé písně a taneční kreace. Alterega herců byla opravdu skvěle vybrána. Zvlašť se mi líbila alterega Donny (Lily James) a Sama (Jeremy Irvine). Amanda Seyfriend mi teď co by Sophie docela vadila a také zpěv Skye, který tam naštětí moc obsažen nebyl. Scéna s Harrym a Billem a' la Titanic byla vtipná. Nápadité bylo obsažení Cher, co by babičky Sophie, která písně svým hlasem ještě obohatila. Celé to bylo vtipné a milé. Doporučuji.(14.8.2018)

Po 10 letech se Mamma Mia vrací! Když před rokem přišla zpráva, že se chystá pokračování Mamma Mii, byl to celkem šok. Ano, jedničku mám rád jelikož energičtější muzikál by ste těžko sháněli, po konci jedničky jsem si ale byl jistý, že pokračování nebude, protože prostě není kam jít. A i původní muzikál končí zakončeně. Jsme ale pořád v 21. století, kde každý hit dostává pokračování a bylo jasné, že jednička, která si před 10 lety došla pro 609 mega dostane sourozence. A ten sourozenec nakonec opravdu vznikl a je tady. Z trailerů jsem si pořád nebyl jistý jestli to je ta správná cesta a nálepky zbytečný sequel se prostě nezbavil. Jenomže víte vy co.... dočkali jsme se důstojného pokračování. Jednička je dodnes ztřeštěný zábavný muzikál plný energie a výpravných hudebních čísel s perfektními vizuálními nápady. Dvojku ale už nerežíruje Phyllida Lloyd, nýbrž Ol Parker. A dá se snadno rozeznat, že Parkerova režie je jednoduše jiná než té Lloydové. Zatím co jednička je svou povahou spíše pubertální děcko plné hormonů, dvojka je spíše typ člověka co má za sebou úspěšnou maturitu a než dospěje, chce si ještě jednou pořádně užít. Bál jsem se toho, že jednička vlastně ukradne všechny písně z jedničky a nedostaneme žádné nové. Při tom starých písní z původního filmu se objeví asi čtyři a z toho všechny se objeví v dějové lince s mladou Donnou kam i logikou patří. Tady se ale objeví i písně nové a rozhodně nejsou o nic horší než ty z jedničky. Ve filmu se samosebou objeví i Colin Firth, Pierce Brosman, Stellan Skarsård a Meryl Streep, většina z nich má ale menší role (především Streep má spíše cameo) a objeví se jejich výrazně mladší verze. Jako by se ale stál zázrak, mladé tváře sedí na ty staré. Irvine je slušný nový Brosman, Hugh Skinner slušný nový Grant a Dylan zase slušný nový Skarsgård. Celý film si ale pro sebe ukradne především vždy roztomilá Lily James jako mladá Meryl Streep. James je jako mladá Meryl perfektní a rozhodně své starší herecké kolegyni nedělá ostudu. Co se týče nových postav z přítomné časové linie, Andy Gracia je jako vždy cool a Cher je příjemným způsobem ztřeštěná. Musí se nechat, že jsem možná trochu zaujatý, jelikož na písních Abby jsem vyrůstal a dodnes si sem tam nějakou pustím. Dvojka je ale stejně jako jednička film plný života a energie, který je prostě tak šílený a občas naivně hloupý, že je geniální. Všechny hlavní postavy jsou opět perfektní, falešné Řecko pořád dokáže být nádherné a rytmus hudby je prostě neuvěřitelný. Prozatím nejzábavnější film roku a překvapivě důstojné pokračování, což z trailerů zárukou nebylo. Takže spokojenost a velký palec nahoru!(19.7.2018)

Co si budem, tvůrcům jsem to celé sežral i s navijákem a film jsem si užil. Prostě hodně příjemná (guilty pleasure) věc s ohromným feel good nábojem. A oproti jedničce to dokonce ani není pouhá bezduchá blbina. Dvojka se totiž dokáže opřít i o nějaké ty filmařské kvality a (alespoň v rámci možností) o trochu invence.(8.8.2018)

Pokračování známých filmů dost často bývají průšvihem. Je (bude) tohle průšvih nebo ne?? Těžko říct, asi to ukáže až čas. I když momentálně je na tom pokračování líp než původní film (72:63%, ovšem zde zatím kolem stovky hodnocení). Na mě to působilo asi takhle: ano, chybí tomu ta spontánnost a krásná ztřeštěnost a bláznivost prvního filmu, který byl vlastně celý jedna velká letní párty, chybí tomu asi do značné míry i to skvělé herectví až komediantsví Meryl Streep, kdy vlastně až tady je vidět, jak moc Meryl ten první film táhla. Co se týká příběhu (scénáře) samotného - no, sundáme růžový cvikr, není to nic světoborného, ale upřímně, on ten první film nebyl v tomhle směru o nic lepší. Dál bych asi zmínil to, že mi přišlo trochu divné, že Meryl tam po celou dobu je prezentována jako mrtvá, aby se najednou "zjevila" v posledních pár minutách... tak buď tam měla být nebo neměla. Dál si myslím, že spojení Cher&ABBA asi není úplně nejlepší volba, jistě v tom filmu zazněly lépe ztvárněné písničky než její Fernando. V tomto směru tam "naštěstí" moc prostoru nedostala. Na druhou stranu: čekal jsem víceméně "letní" film, zasazený do krásného prostředí (co na tom, že Řecko se nám přesunulo do Chorvatska?), nestárnoucí hity skupiny ABBA, alespoň zčásti známé obsazení (Amanda Seyfried, Colin Firth, Pierce Brosnan, Stellan Skarsgård, Christine Baranski, Julie Walters) doplněné novými tvářemi (Jeremy Irvine, Hugh Skinner, Josh Dylan coby "tatínci zamlada"), a především Lily James, kterou znám jako Disneyovskou Popelku a která rozhodně nezklamala, ba naopak. To všechno jsem dostal, celý film byl pojatý trochu víc vážněji, seriózněji, a v rámci možností se nakonec i to prolínání dvou časových rovin docela dobře doplňovalo. Na plný počet to v tuhle chvíli nebude, nezastírám, že první Mamma Mia se mi líbí (zatím) víc, ale asi to bude chtít vidět ještě aspoň jednou. I tak ale za mě poctivé čtyři *. Třeba si k tomu časem vyšlapu tak pohodlnou a širokou cestičku, že oba filmy budu brát jako jeden a taky je stejně hodnotit, vyloučit se to nedá.To, že i já jakožto angličtinář/analfabet jsem poznal, že překlad písňových textů do češtiny byl dost často - kulantně řečeno - docela dost "volný", není chyba filmu jako takového.(19.7.2018)

• johnymdoe

Nechci házet na film špínu, nebo mu nějak křivdit, když jsem možná nebyl v úplně dobré náladě na podobný typ filmů, takže hodnocení nenapíši. Nicméně mrzelo mě asi poprvé, že jsem neměl nějaký blok abych si zapisoval co vše podle mě bylo špatně a co vše mi vadilo. 1* za Colina Firtha, Andyho Garciu a ... Cher!! ..asi jsem ještě stále v šoku.(4.8.2018)

• Cher

• - Benny Andersson, jeden z pilířů skupiny ABBA, se na filmu podílel i jako výkonný producent. (mar48)

• - V tomto filmu se objevila Donnina matka (Cher). V prvním díle Mamma Mia! (2008) však říkali, že už je mrtvá. (JT19)

• - Benny Andersson si zahrál epizodní roli klavíristy v restauraci při songu „Waterloo“. Většinou je snímán zezadu v pozadí, ale jednou se mihne v profilu. (JozkazKyjova)