Island of Lost Souls

• USA The Island of Dr. Moreau (pracovní název)

V adaptácii novely H.G. Wellsa Ostrov doktora Moreaua sa Edward Parker ocitá na juhomorskom ostrove, kde vykonáva pokusy na ľuďoch šialený doktor Moreau. Parker časom zisťuje, že ostrov je plný obyvateľov, ktorí sú na pol ľudia a na pol zvery. Medzi nimi je aj krásna panteria žena, s ktorou sa postupne zbližuje, ale doktor s nimi už má svoj zvrátený plán. (Dr.robotnik)

Oktavianus

Fantastické. Odteď si přeju už jen stát se Edwardem Parkerem, žít na tropickém ostrově v jižních mořích a donekonečna souložit s panteří ženou v podání Kathleen Burkeové. Snad kromě (ale jen z dnešního pohledu) nevhodně laděné hudby nenacházím jedinou chybičku. Vynikající Charles Laughton ukradl celý film pro sebe, jeho klidný, ale nebezpečný a pošahaný doktor Moreau s tichým hlasem je největší devizou Ostrova ztracených duší. Panteří ženu jsem už zmínil, a proto nesmím vynechat ještě Vykladače zákona - chvíli mi trvalo, než jsem Belu Lugosiho objevil, k poznání fakt není, ale stačilo se zaposlouchat do jeho hlasu. Tihle tři společně tvoří základ pro skvělou zábavu v jednom z nejklasičtějších starých příběhů. Závěrečný obrat monster proti svému stvořiteli je lahůdkový a skutečně působivý. ()

ClintEastwood

Jednoznačně nejlepší verze filmu Ostrov Dr. Moreau. Černobílá kamera dodává snímku na atmosféře a působivosti, masky jsou ze všech tří verzí nejpovedenější (což je trošku zarážející vzhledem k době vzniku obou remakeů) a i když zde není tak slovutný záporák, jakým byl Lancester či Brando - je Ostrov ztracených duší nesmírně zábavným filmem a dnes již obrovskou klasikou, která kdysi ležela hodně dlouho v trezoru (a to i v některých státech v USA). ()

pornogrind

Tak konečně jsem se dokopal a koukl na první filmový zpracování Ostrova Dr. Moreau. Knižní předlohu jsem nečetl takže nemůžu posuzovat jak moc se filmový zpracování drží knihy ale v tomhle případě je mi to i jedno. Podle mě jde vzhledem k roku vzniku o hodně povedenou adaptaci. A za mě asi nejlepší film o Ostrovu Dr. Moreau. K filmu mám jen jednu výtku. O to víc je zásadní. Obsazení Dr. Moreau kterého si zahrál Ch. Laughton mi přišlo jako naprosto nepovedený. A jelikož jde o hlavní zápornou postavu tak je to celkem zásadní problém, kterej mi zkazil celkovej dojem z filmu. Radši bych v roli Dr. Moreau viděl B. Lugosiho (jak už tu někdo psal) nebo by se mi v roli líbil i Lon Chaney. ()

SOLOM.

Mnohými opomíjená klasika se mi taky dost dlouho vyhýbala, ale narazil jsem na ní v seznamu 101 hororů, které musíte vidět, než umřete a tak jsem to hodlal co nejrychleji napravit. Novelu The Island of Dr. Moreau od spisovatele H. G. Wellse jsem bohužel nikdy nečetl, ale za to jsem viděl oba stejnojmenné filmy. Jak ten z roku 1977 s Michaelem Yorkem, tak i remake z roku 1996. Údajně se však předlohy drží jen okrajově. Erle C. Kenton byl prý „peskován“ samotným autorem knihy, kterému se nelíbilo, jak zde byl ztvárněn Dr. Moreau. Na tehdejší dobu však odvedl velice solidní práci, kterou dnes však ocení převážně milovníci starších filmů. Mezi které patřím samozřejmě i já. Příběh je nám zde presentován dosti odlehčeným způsobem, který nás zpočátku zaujme hlavně po dobrodružné stránce. Exotická zvířata, tajemní obyvatelé ostrova a lehce mysteriózní atmosféra, která začne nabírat na síle, téměř ihned po příjezdu hlavního hrdiny do domu uprostřed džungle. Jeho zvrácené experimenty zde sice nejsou tak podrobně nasnímány, jako v novějších verzích, ale i tak má tento „Dům bolesti“ své osobité kouzlo. Zvláště pak díky černobílé kameře a pak samozřejmě samotných masek „domorodců“.Navíc čím více se blížil konec, tím se mi zdála míra napětí větší a atmosféra získávala na ponurosti. Až jsem začal litovat, že to bylo tak krátké. Kenton si zaslouží za odvedenou práci uznání a samotný film mnohem větší pozornost. 70% ()

Campbell

Kvalitní starší horor a první filmové zpracování Ostrova Moreaua. Nejdříve bych začal s pozitivama a to jsou jednoznačně masky které musí potěšit každého. Možná nejsou co do detailu extra propracované ale celkem mě učarovaly, další pozitivem je kvalitní herecké osazenstvo když nepočítám klasika Lugosiho tak ostatní herci se mi líbily a hrály přsvědčivě. Atmosféra některých scén neměla chybu. Co mě ale už moc neučarovalo byla strašně nekvalitní hudba která se mi do dané scény nehodila a i celkem to že občas se scéna zbytečně protáhla. Stejně tak jako mě nebavilo koukat na některé scény kde se odehrává jakási láska. Přišly mi zbytečné ale film to vyžadoval. Pro mělehce nadprůměrnej film kterej si snad v budoucnosti někdy pustím. ()

• Rapová skupina House of Pain na svém stejnojmenném albu cituje některé věty z filmu. (Dreadd)
  • Film inspiroval americkou hudební skupinu Blondie ke složení stejnojmenné písně. (Dreadd)
  • Snímek byl po dokončení zakázán jak ve Velké Británii, tak i v některých státech USA a více než čtvrt století odpočíval v trezoru. Odpověď manželky Charlese Laughtona Elsy Lanchester cenzorům, kteří film zakázali ve Velké Británii, zněla takto: „Samozřejmě, že je to proti přírodě. Stejně tak jako Mickey Mouse.“ (ČSFD.cz)