Neboj, daleko neuteče

(festivalový název)
  • USA Don't Worry, He Won't Get Far on Foot (více)

John má smysl pro humor černý jako smrt a taky trochu problém s pitím. Jeden divoký tah ale změní vše. Ráno po večírku se vzbudí nejen s kocovinou, ale také s necitlivýma nohama a rukama a nikdo mu není schopen říct, zda ještě někdy opustí nemocniční lůžko. Životopis karikaturisty Johna Callahana v mistrné režii Guse Van Santa zachycuje období, kterým si Callahan prošel mezi vážnou autonehodou a chvílí, kdy se sžil nejen s nezvratným fyzickým postižením, ale i s vědomím, že – přestože nyní abstinuje – bude již navždy alkoholikem. V hlavních rolích kreativně vyprávěného dramatu excelují Joaquin Phoenix a Jonah Hill. (MFF Karlovy Vary)

Devadesát Dva

Dlouho očekávaný film (a že to trvalo). Joaquin Phoenix v roli paralyzovaného alkoholika, kreslíře, v režii Guse Van Santa. Skoro jako kdyby to už nemohlo znít zajímavěji. A Joaquin je ve všech těch filmech posledně, přesný, jako vždy, melancholický, procítěný, třeba jeho vzpomínkovej meltdown, proč začal pít... je to jako svěží vánek, optimismu, sebepřekonávání, vzdoru, boje. Kvůli hercům (gay Jesus Jonah Hill steals the show - je zajímavý sledovat ten vývoj od tlusťocha ze Superbad k tomuhle levelu actingu, Rooney - rád ji sleduju, she's so natural, Jack Black) stojí za to se na to mrknout: "You have to wrestle with this shit every day or you fucking die." ()

petikacka

J.P. je naprosto vynikající. Sleduji jeho kariéru od začátku a on je opravdový CHAMELEON...Drsný životní příběh, jak přijít na to, že už bych měl asi opravdu přestat chlastat...Výborná humorná linka jak slovní, tak kreslená...O to více vyniklo drama Callahanovy postavy...Akorát nevím proč mi vždycky při vyslovení příjmení Callahan, naskočil DIRTY HARRY ( taky Callahan) :-) ...Přesto se mě daleko více dotkl náš film "Úsměvy smutných mužů"...Za mě 80% ()

ink flo

Gus Van Sant se na starý kolena umírnil a točí člověčinky. U tohoto by stačilo říct "pro fanoušky Dallas Buyers Club", tzn. retro životopisný příběh o nemocném muži a jeho cestě ke světlu. Typickej oscarovej film v dobrým slova smyslu s all-star castingem (Joaquin Phoenix, Rooney Mara, Jonah Hill, Udo Kier). Natočený podle knihy Johna Callahana, alkoholika, kterej skončil na vozíčku, podstoupil 12 krokovej AA program, a pak se stal provokativním a nekorektním ilustrátorem. Příběh o tom, že někteří musí padnout na dno, aby se něco naučili a pochopili, když to nejde po dobrým, tak to jde po zlým. A taky o odpuštění a každodenním boji/hře jak být lepším člověkem. Nakolik vás to dojme/osloví záleží na levelu cynismu. ()

GOREGASM

Gus Van Sant dokáže výběrem svých námětů někdy opravdu překvapit. Don´t Worry, He Won´t Get Far On Foot podle názvu navnadí na černohumorné pojetí, ale není to tak úplně pravda. Hlavní antihrdina si vás získá díky jako vždy výbornému Phoenixovi, ale celkově jde spíše o prúměrně odvyprávěný příběh, ve kterém sice průběžně střídáte pocity empatie a opovržení vůči hlavnímu hrdinovi, chvilku přemýšlíte jestli je to opravdu Jonah Hill, abyste nakonec došli k pocitu, že to špatné nebylo, ale od Guse čekáte sakra víc. 60% ()

tomik99

Jedná se rozhodně o silný snímek, ale podle mě není až tak dobře natočený. První hodinou jsem se doslova prokousával, a i když jsem věděl, že jde o neskutečnou tragédii a tvůrci tady mohou vyprávět opravdu silný příběh, tak jim to vlastně nejde. Kupodivu mi sedělo až posledních pár minut, ale to už bylo pozdě. Těžko se mi hodnotí tento film. Na jednu stranu nese velké poselství a máme tu zajímavý vývoj postavy, na straně druhé mi to přišlo špatně uchopené a zpracované. ()

GTS_PUNK

Snímka režiséra Gusa Van Santa z roku 2018 o živote karikaturistu Johna Callahana predstavuje nezávisle pôsobiaci počin s pomerne hviezdnym obsadením, ktorý však v konečnom dôsledku nefunguje. A nie preto, že by bol zle natočený, alebo nebodaj preto, že by v ňom zle hrali herci. Nefunguje predovšetkým príbehovo. A to z jedného jediného dôvodu. Ak totiž človek nepozná Johna Callahana, čo je pravdepodobne prípad drvivej väčšiny divákov, ktorí s filmom prídu do kontaktu, alebo sa nezaujíma o jeho tvorbu, iba veľmi ťažko ho zaujme životopisný príbeh o paraplegikovi-alkoholikovi, ktorý ľutuje svoje životné rozhodnutia. A to napriek tomu, že ho hrá takmer vždy znamenitý Joaquin Phoenix. Navyše, takmer dvojhodinové dielo, pri ktorom má však divák pocit, že je omnoho dlhšie, ani príliš nevyčnieva z radu podobne ladených snímok o jedincoch bojujúcich so svojimi životnými problémami. Režisér Van Sant v tomto prípade príliš neboduje. Film nedokáže zaujať Callahanovým príbehom, nepôsobí inšpiratívne (ak teda je zámerom, aby do istej miery inšpiratívne pôsobil) ani nebaví, ak ide o pokusy o čierny humor, ktoré sa v ňom objavujú. Don't Worry, He Won't Get Far on Foot je podpriemernou až slabou životopisnou snímkou, ktorej skutočne jediným plusom je kvalitné herecké obsadenie. Ale ani preň sa neoplatí tomuto filmu obetovať takmer dve hodiny diváckeho života. ()

Dejf4

Joaquin Phoenix nezklamal. Naopak je zde vidět jak skvělý herec to je. Jeho převtělení do alkoholika na vozíku je neskutečné. Každopádně to je tak jediné co vyčnívá. Příběh je zpracován strašně nezáživně a chvílemi až nudně. Nebýt herců (Jonah Hill též sympatický výkon), tak je to jedna velká zívačka. 5/10 ()

pafka

Objevena perla v mori VOD filmu. Vim,ze se tesim z neceho, co by obvykle byl mirny nadprumer. Tady je to ale peckla. Joaquin je vazne skvely a tezko byste hledani nejake nedokonalosti. Ale nejen u neho, ale cele osazeni je skvele, jako Jonah Hill. Alkoholikovo vypraveni o tom, ja se dostal ze sracek je tema, ktere me nesmirne bavi a i kdyz je vypraveno retrospektivne, coz jinde nemam moc rad, tady to bylo udelano skvele. JInak si to neumim predstavit, kupa drobneho humoru. Za me parada. ()

JohnTheOne

Neurazí, nenadchne. Fajn výkon Phoenixe v roli paraplegika-alkoholika. Příjemně se na to kouká, ale po skončení jsem měl pocit, jako bych všechny tyhle scény už viděl v nějakém jiném filmu. [kviff 2019] ()

peproch

Film o člověku, který dostal novou lepší šanci.  Prosadit svůj karikaturistický talent pro vtip a potkat inspirativní pečovatelku chce každý. ()