Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mladý Nikolaj Gogol se zoufale pokouší uspět jako autor, ale jeho knihy se míjí se čtenáři i kritiky. K tomu trpí silnými epileptickými záchvaty, během kterých má podivné vize. Vyšetřovatel Jakov Guro však jeho vidiny nebere na lehkou váhu a uvědomuje si, že spisovatelovy vize obsahují stopy a indicie, které by mohly pomoci při řešení skutečných zločinů. Společně se Gogol a Guro začnou zabývat obzvláště bizarním případem, který je přivede do malé vesnice Dikanka, kde má podle všechno každý co skrývat. Seriál je revoluční směsí žánrů: vychází od thrilleru prodchnutého erotikou a tajemnem, ale zahrnuje také akci, drama, detektivní pátrání, černý humor i hororové prvky. Všechny tyto žánry se překrývají v podivném fantastickém příběhu volně založeném na biografii jednoho nejznámějších ruských literárních klasiků, Nikolaje Vasiljeviče Gogola. (Serial Killer)

(více)

Recenze (22)

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Hmm, v poslední době se mi nějak často stává, že mě ruští filmaři překvapí něčím, co bych od nich nečekal. Pravda, film mi stylem i atmosférou silně připomněl Sleepy Hollow, takže se nebojím tvrdit, že právě odsud Rusové čerpali inspiraci, ale to nic nemění na faktu, že natočili vydařenou mysteriózní záležitost s hororovými prvky. Nuda mi v žádném případě nehrozila, bavil jsem se výborně, jen to v jednu chvíli vypadalo, že ruská plastická chirurgie v časech Gogolových a Puškinových dosahovala vskutku překvapivých výsledků. Ale co už, nebudu bazírovat na detailech a radši se zmíním o skvělém Olegu Meňšikovovi. Ten předvedl opravdu výborný výkon, ale možná ho jen nekriticky obdivuji, protože patří k hercům, na které se vždycky těším. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Všechny tři díly jsou velkolepě natočenou, přímočarou, temnou a zábavnou fantasy, jakou by jeden od Sojuzmultfilmu rozhodně nečekal, zvláště, když na vlastní oči viděl, jak děsivě Štěpčenko v roce 2014 zprasil Vije. Zároveň jde o více než důstojné moderní kompoziční zpracování bubavé povídkové tvorby (Večery na samotě u Dikaňky + Vij) asi nejlepšího autora klasického ruského romantismu. Satanžel to Nikolaj Vasiljevič tenkrát nevydal jako homix ani se toho nechytil povrchní mrvelovský lobotomizér, tudíž dnešní dyslektičtí pubertální kokoti považují jméno velkého spisovatele a jednoho z pilířů světové literatury i dramatu jen za špatně napsaný název šmírackého webového prohlížeče. Rozhodně nesmírně oblažující vidět po všech těch Dyznyho přitroublých furtdokolových svištících bukanýrech až edukativně, dost brutálně, téměř hororově a výpravně zpracovanou mykologii Kyjevské Rusi s pořádným literárním základem a bez podprahového kokotporátního mentorování náctiletých potratů dělnické třídy ke stádovému konzumerizmu a pošlapávání kulturní svébytnosti. Jediné, co tomu můžu vytknout je urputná snaha vykreslit Gogola jako astrálního podivína, která nechtěně vedla k tomu, že z něj udělali tak trochu iritujícího slizáka. ()

Reklama

Astaroth12 

všechny recenze uživatele

Filmy, ktoré sa podobajú  na ospalú dieru mám dosť rád a tento nebol výnimkou. Je tu killer, ktorého opradajú legendy, je tu i vyšetrovateľ, ktorý má netradične metódy a sú tu aj povery, ktoré to cele ešte viac zamotajú. Od začiatku je tu slušná ponurá atmosféra a nezabúda sa ani na krvavosť i keď tej som čakal o niečo viac. Ale čiastočne si to vynahradzoval dianím vo filme, ktoré vobec nenudí a práve naopak. Stále sa tam niečo deje a divák je v napätí, ako to bude pokračovať. Tak sa teším na dvojku, lebo som videl už niekoľko spracovaní Vij a niektoré sú viac než dobré. ()

oLí 

všechny recenze uživatele

Šel jsem do toho naslepo s tím, že půjde o tři filmy na motivy Gogolových povídek. Ach, jak rád se v takových případech mýlím. A opět  se vyplatilo předem si o snímku nic moc více nezjišťovat :) Naprosto parádní, vynikající fantasy hororový romantický příběh. Má to vše. Rozhodně hodnotím jako celek - jednotlivé filmy jsou na sobě závislé, jedná se o celek rozdělený na tři části pro dlouhou stopáž, je to více méně téměř šestihodinový snímek, co utíká a co dokoukat musíte. Má to vynikajicí prostředí, herce, akci, postavy i vtip a ducha. Navíc se to vyvine takovým směrem, který je absolutně nemožno předvídat a zároveň nepůsobí na sílu či absurdně a krásně to do sebe zapadne. Já musím jen a jen chválit. Prozatím dávám celému dílu 8.5/10 a moc moc doporučuju úplně všem, kdo mají rádi hororovou pohádkovou atmosféru. Dojde i na vtip a dost tragickou romantickou linii. Téměř 5* ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Výborný ruský horor v duchu současných filmů, jako je třeba Vij. Hollywoodský vizuál čerpající z Van Helsinga, Ospalé díry či série Underworld přesně tak, jak tomu je u již zmiňovaného snímku podle Gogola. A já mám tenhle temný, namodralý surrealistický svět rád. Dojde i na příjemné gore korunované prostřelenou hlavou. Ostatně hned úvod v lese je výživný. Černý jezdec připomíná Nazgula, chová se jako Mozkomor a projíždí černým lesem, kde kořeny ožívají. Dojde i na sex a nahotu. Hlavně je ale pátrání po vrahovi napínavé, i když světoznámý spisovatel občas leze na nervy. Čarodějnictví, pitvy, oživlí mrtví. Potěší i klasické hororové kulisy - větrný mlýn, rozlehlý dům na samotě, strašidelný les, temná řeka. A krve je dosti, i když v mrtvolách by se jí nedořezal...Pěkná noční můra na dobrou noc. ()

Galerie (16)

Související novinky

Reklama

Reklama