The Ritual

Scénografie:

Adrian Curelea

Kostýmy:

Ana Ioneci

Tak nízkorozpočtový horůrek „The Ritual“ je aktuálně největším bububu překvapením roku.. Příjemným.. Tedy alespoň více než první polovina.. Postupné budování napětí, žádné hmatatelné zlo, jen vkusné náznaky.. Malinko vykradačka kultovního snímku „Záhada Blair Witch“, ale alespoň si odpustili roztřesenou kameru.. Poslední úsek filmu byl pro mne neestetickým propadákem.. Bohužel pointa se tvůrcům tolik nevydařila, aby si udržela počáteční, vysoko posazenou, laťku.. Celkově příjemný hororový zážitek z nádherných hlubokých a temných lesů..(26.4.2018)

Blair Witch s dospělýma chlapama. Na tom filmu je skvělé, že kromě hutné atmosféry má i hezkou, decentní pointu. Není to jen biják o divné příšeře co honí lidi v lese, ale i pěkňučká, minimalistická metafora. Lekaček tam není moc, a i pokud nemáte rádi horory, tohle vás může bavit. Má to hodně podobný styl jako výborná (a také nepochopitelně nedoceněná) The Witch. 0/10 would go hiking in Sweden ever again.(31.10.2018)

Nejlepší čarodějnický strašení od dob původního Blair Witch zabalený do neskutečně zábavný a originální formy. Režisér perfektně dávkuje napětí, lekačky a gradaci, díky čemuž diváka nechává zaraženýho do sedačky až do nabušenýho over the top finále. Je sice teprve únor, ale dost možná tu už máme horor roku, kterej dokáže přivodit slzy fanouškovskýho nadšení … 9/10(6.2.2018)

The Ritual nemôžem nazvať čarodejníckym hororom, keďže v ňom ide najmä o náboženstvo a Boha, no cez to je výsledok (a divné mýtické stvorenie) zaujímavý. Herecké obsadenie utvorené z pomerne neznámych hercov je sympatické a miestami vďaka ním (a kamere) pôsobí film až autenticky. Scenár prekvapivo nie je zlý (aj keď menšie trhliny v ňom sú: SPOILER Štvorica kamarátov po dobu troch dní márne hľadá východ z lesa, no v závere mal hl. hrdina diaľnicu pár metrov od seba? KONIEC SPOILERU ), miestami je až strašidelne reálny a spontánne chovanie postáv dodáva na realistickosti. Nebezpečné prostredie lesných hôr dodáva atmosfére, vďaka čomu je pozeranie filmu (hlavne v noci) napínavé a mrazivé. K záveru si vytvorí každý vlastný názor, mne sa zdal príliš "nútený". Aj keď si to potenciálne zaslúži, štyri nedám.(17.2.2018)

Štyri kusy za tie hnusy v izbe podkrovnej, ale aj príroda bola fajn a miestami aj atmosféra, čo je pri horore obzvlášť dôležité.(18.2.2018)

Do půlky filmu fajn atmosféra witchcraftingu, pak sešup dolů skrze ,,Lokiho bastarda” a finále mohlo být in tak před dvaceti lety. Slyšel jsem na The Ritual chválu. Bohužel nic extra, potenciál tam ale byl.(30.3.2018)

Jo tohle byla pro mě parádička, hluboký švédský lesy a „něco“ po nich jde. I když závěr je slabší. Nemyslím, že bylo nutný to „něco“ odhalovat.(21.8.2018)

Po dlouhé době zase silně atmosferický britský kousek s postavami, se kterými lze soucítit. Hustota rumunských lesů prostě vybízí k tomuto tématu. Děj navíc není možné vůbec předvídat, protože se scénář tak trochu vymyká klasickým hororovým konvencím. Pointa sice může připomínat pár starších snímků na podobné téma, nicméně závěr je docela slušný mindfuck, který srší kreativitou a explicitností. Sami si posuďte, jestli je to na škodu či ne. Já dávám čtyři, protože chvíli tam něco chybělo, potom zase přebývalo.(23.3.2018)

Horor, který musel být úžasně levný, ale má skvělý scénář, excelentní děsivou severskou atmosféru, kvalitní hudbu a napětí, které by se dalo krájet. Výborně je zde pracováno s postavami, které konečně nejednají jako dementi, ale jako normální lidi v nenormální situaci. Hororové monstrum je zde přítomno hlavně v náznacích a ukázkách, které jen podporují onu tísnivost severských lesů. Až v samotném závěru se vše naplno odmaskuje, což zde nevidím jako negativum, ale naopak jako přirozený vývoj děje k získání odpovědí na některé otázky. To pro někoho může být negativum, já osobně však byl rád. Takže za tento levný příspěvek do hororového žánru dávám velký palec nahoru a snad nás tento filmařský tým i do budoucna překvapí i něčím dalším. Ideálně opět stejně tak severským, protože obdobných hororů tolik není. 80%(26.8.2018)

Najít dobrej horor je fakt náročný, ale přes množství přehmatů se nakonec vždy jeden objeví a myslím, že Rituál jím může být. Netváří se ani jako něco nového, přes pahorky a lesy si pomalu buduje svíravý strach, k čemuž používá jen nenápadné zvuky lesa a divákovi i putující čtveřici přátel je situace brzy jasná. Do té doby skvěle fungující Rituál překvapuje a straší. Závěr si tvůrci vymysleli vlastní a pohříchu tím u mě ztratil body.(15.2.2018)

Čím jednodušší námět tím u hororu lepší. The Ritual si na nic nehraje a sází na "uvěřitelnou" zápletku a každému divákovi určitě blízkou atmosféru divoké přírody. Uvěřitelné jsou i hlavní postavy, tedy parta normálních chlápků místo typického mixu teenagerů, který existuje jen ve filmech. Paráda.(9.6.2018)

Prvé 3/4 tohto filmu by som kľudne zaradil medzi najlepšie horory, aké som kedy videl. Celkom som sa tešil na tu záverečnú časť, keď už sa to tajomné zmení na zosobnené, lebo už som toho mal dosť :). Záver však už nebol až tak dobre dotiahnutý ako bol príbeh rozbehnutý, ale aspoň som si mohol vydýchnuť. Na záver ešte spomeniem, že aj napriek tomu, že to bol čistý horor, tak som sa pár krát slušne zasmial na skvelých hláškach, ktoré chlapi dávali...(1.3.2018)

Jednoduché, svižné, dobře zahrané, přímočaré a strašidelné. Vše umocněno hudbou se svými drásajícími smyčci.(30.3.2018)

Trve cvlt deep norwegian forest slasher! Jedna hviezda dole za to, ze near-to-definetly-could-at-least-alegoric-suicidal hero na zaver nedekoruje zrub svojim mozgom, ale mysantropnymi domorodcami. Par okultnych roztomilostiek tiez potesi. Nameless one sice slubi svojim followerom vecny zivot, no to ze zahnijes v prednom rade na nekonecnej omsi, v pravej Loki-ovskej tradicii uz nespomina.. :D Hrdina tiez nieje dement a ocividne cita Gaimana, teda pozna prvy zakon okultizmu a sice ze sila entity je priamo umerna poctu jeho followerov, teda i zaverecny fight s povodne overpowered demonom neposobi, s kapkou interpretacneho stretchu, uplne dementne. Sice tuna, jak by sa na poriadne blackened work of pagan art patrilo, nezhori ziadny kostol, no aspon zhori svatyna, co nam tak trochu obracia historiu norskej blackened sceny naruby (Nahoda? Mozno, no nemyslim si). Za mna 665! The neighbour of the beast. Byt zaver pod taktovkou Mayhem a nie Eye of the Tiger, mohla to byt plna Panzer Division Marduk palba!(25.5.2018)

• Kudly4

Tak nejen, že ve Švédsku mají no-go zóny plné afrických doktorů, oni mají i no-go zóny pro pohádkové příšery. 2* za celkem slibný začátek a přírodu. Jinak je to trapná, nudná hovadina. A navíc se koukat na 4 buzny, ne díky. Angláni horory prostě neumí.(23.9.2018)

Asi každej si při tomhle vzpomněl na Blair Witch Project, ale tady je to pojatý trošku jinak a fungovalo to zatraceně dobře.. tahle pánská jízda se nějak zvrtla.. rozjelo se to celkem brzy, což je u hororů dost důležitý.. skvělá atmosféra, děsivá hudba, chlapský dialogy to je od Britů závan naděje, že se letos možná hororům bude dařit..(7.2.2018)

• Triple H

Priemerná bubáčina. Na začiatku slušne a funkčne nastrelené postavy, aj atmosféra, ale čím viac sa blížime ku koncu, tým je to väčšia nuda a rutina.(30.3.2018)

Opravdu jsem se i bála, při představě že bych zabloudila v lese, strávila noc v opuštěné chatě a měla takové noční můry a pak postupně přicházela o přátele kvůli velké potvoře, brrr...konec to bohužel při zjištění pravdy zabil. Kdyby to bylo více promyšlenější až do konce, mohl to být hodně dobrý horor.(6.10.2018)

Škoda toho záveru. Odkedy sa "TO" ukázalo, horror skončil.(9.2.2018)

• grizly007

Dokud se neobjeví místní buráci a přerostlej los, tak to ujde.(12.2.2018)