Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

Botič

The Ritual se hodně spoléhá na zvukovou stopu. Momenty, kdy v lese něco jen tak praská nebo duní šponují nervy a není z nich zrovna dvakrát dobře po těle. Až to chvílemi působí jako pánská odpověď na Pád do tmy. Když se k tomu pak ještě přidá závěrečné odhalení vymáchané v troše té severské mytologie, tak tu je po dlouhé době slušně zapamatovatelný kousek. ()

Le_Chuck

Atmosférická žánrová špička, ktorá neskutočne dobre pracuje s obrazom a zvukom. Technicky je to fámózne, príbehovo prosté, ale namiešané tak aby to tú hoďku a pol nenudilo. 80% ()

Spiker01

Velmi příjemné překvapení..ovšem s několika ale. První polovinu jsem ani nedutal, užíval jsem si příběh, čekal jsem, co se z toho vyvrbí a říkal jsem si, kdo by asi ve Švédsku chodil do takového lesa, když přece bylo úplně jasné, že to nebude jen tak. To postupné budování napětí na mě fungovalo velice dobře a vlastně jsem doufal, že se ani explicitně nedozvíme, z čeho konkrétně má partička více či méně sympatických hrdinů strach. Ovšem jakmile k tomu došlo, tak mě to mírně zklamalo, a co hůř, veškeré napětí šlo do háje a já si říkal ať už je to všecky pobije a jdem domů. Ačkoliv vizuálně se je pořád na co koukat a vyloženě to vybízí k noční projekci na Netflixu místo přeplněného kina, hlavní síla filmu minimálně pro mě tkví v první půlce filmu. ()

akisha

Přílišná originalita se (ne)vyplácí. Až do chvíle, co nastoupí zlo, je to ale naprosto super horor, přesně takový ten pomalý, znepokojující a gradující - jak to milujeme. Bohužel jsem SPOILER nepochopila, kdo vymyslel tento neotřelý design hrůzného jelena, protože tím ten film teda spolehlivě zabil. Podle mě snad COKOLIV by fungovalo lépe, než zdejší parožnatec. Tohle že je má být Lokiho syn? Ani náhodou! No ale tak zkusili to, takže to zaslouží uznání aspoň za originalitu, byť nežádoucí. KONEC SPOILERU. První dvě třetiny jsou ale určitě bez výhrad a jako plíživý a tajemný horor se nedají než doporučit. ()

*CARNIFEX*

Štvorica najlepších priateľov, prichádza na odľahlé miesto v divokej prírode, aby si uctila pamiatku zosnulého kamaráta. Keď sa cestou späť jeden z nich zraní, skratka cez hustý les, sa javí ako ideálne riešenie. Lenže príchodom noci, začínajú mať podaktorí pocit, akoby ich niekto, respektíve niečo, sledovalo. A majú pravdu ... Lampáš. Les. Podivné zvuky. Hlavo halušky. Solídna hudba. Jednoduchý príbeh. Toto všetko zabalené do slušnej atmosféry. Divák sa síce od strachu “neposerie”, no rozhodne bude pociťovať príjemné šteklenie na hororovej duši, či nostalgicky zaspomína na kadejaké počiny z minulosti, ktoré dokázali solídne nahnať strach, takže ja hodnotím veľmi pozitívne. Navyše, Bruckner už má za sebou “dva” pomerne úspešné pokusy, takže žiadne prekvapenie, skôr očakávaná jazda na úrovni lepšieho priemeru. ()

Faustka

V lese, jó v lese na jehličí .. On má ten koedukovaný kolektiv něco do sebe. Totiž, takovou bandu zoufalců, aby pohledal! Motají se lesem od ničeho k ničemu (původní záměr, uctít mrtvého kamaráda vzal za své .. měl ten kluk ale štěstí :-) a po nekonečném bloudění potkají konečně "něco." Co, to už není tak důležité.. tolik vypětí by porazilo i mravence, tak toho Bobříka odvahy potrénuji holt jinde. .. a taky v mechu. ;) ()

Davies182

Fuuuuj! Udělejte z toho hru!!! Super až na to, že já najít v tom lese s kámošema něco podobnýho, votočim se na patě a zdrhám, nešel bych rozhodně dál (ale zase bych se připravil o skvělej zážitek :D)!! ()

pepo

Prva polovica vyborna, so super atmosferou a zaujimavymi postavami. Vo finale to uz je slabsie. Ale design monstra paradny. 7/10 ()

Xmilden

Dokud neproběhne odhalení jedná o hodně výživný strašící kousek. Několikrát je hodně nešetrně zacházeno s divákovými nervičkami. Horory z lesa jednoznačně ano. Vždyť jen si to představte když se vám začnou dít divné věci, místo 4 hodinové zkratky zabloudíte, začnou se vám ztrácet kamarádi a do toho pořádně nevíte co tam venku vlastně je a co na vás číhá. Ritual se mě jevil 2/3 peckovně a finále dojem malinko snižuje. Přesto v rámci žánru kvalitní kousek. 70% ()

darkrobyk

Lesní survival se postupně promění v pagan horor. Ač hlavní čtyřlístek moc sympatií nepobral, nakonec alespoň malý soucit vyvolá. Jistou mrazivost má v sobě již úvodní scéna v obchodě, kdy se z pětice kamarádů stane rázem čtveřice. Túra na sever mohla vypadat zpočátku dobře, jenže stačí jedno malé škobrtnutí, zkratka lesem a všechno je jinak. Ve zdejších temných lesích totiž řádí predátor, který své oběti vyvrhuje a nabodává na větve stromů... Temné božstvo fajn, gore umírněné, což nevadilo, atmosféra příjemná, lesy skvostné a v momentě napětí vyděsí i stanový zip.Oddechovka pro milovníky přírody jako stvořená. Navštívil jsem lesy v Norsku i Švédsku, a tak mě překvapilo, jak věrně je dokázala napodobit rumunská příroda. ()

cheyene

Po většinu času parádní hororový počin, který potěší nejen neotřelým prostředím, jež ve své kráse skrývá i určité tajemno dávných mytologických časů, ale také budováním napětí a žádnými lacinými "lekačkami". Tvůrcům se podařilo vystavět působivou atmosféru a nebýt spíše plytkého závěru, kdy se odhalí ono hlavní zlo v celé své "kráse", dal bych i plný počet. Ještě při zajetí hlavních postav a slyšení rituálu zpovzdálí, měl film patřičnou děsivou sílu a vše nahrávalo pro celkově plnější dojem. Někdy člověka nejvíce děsí to, co není vidět a je tedy škoda, že se toho autoři snímku nedrželi. ()

Hrabka

Krásná příroda a vcelku dobrý úvod, ale jak se to přehoupne do druhé půlky a na scénu se začne čím dál víc dostávat tajemné neznámé, tak jde film do kytek. Příšerka a všechno kolem ní na mě zapůsobilo dost stupidně a připomnělo mi to tuto koninu. Vzhledem k trapnosti se tak ztratila hororová atmoféra. Úplný závěr to potom rozhodně nezachránil, spíš naopak. 50% ()

juta

Ze začátku děj připomíná Záhadu Blair Witch, ale tady máme možnost nakonec vidět i záhadného tvora, který za tím stojí a musím říct, že vypadal dost zajímavě. Jinak příběh postupuje klasicky a nezadrhává a vyústění určitě uspokojí každého fanouška hororu. ()

TedGeorge

V půlce filmu k něčemu dojde, trochu se změní hororový subžánr a vy budete jenom koukat, jak nekompromisně tvůrci servírují násilí a temnotu. Já osobně preferuji spíše první hodinu, kde se sází na to neviděné, ale dejte si to všichni. Bruckner je bůh. ()

lamps

Nedočkáme se sice kdovíjak objevného závěru a postavy působí odflákle, ale při sledování nás pročistí pořádně hutná atmosféra, koncept vyprávění je zmáknutý takřka na jedničku a z pohledu stylu se jen těžko hledají nějaká slabší místa. The Ritual je jak hororově efektivní a umí diváka vynervovat, tak i uvěřitelný v rapidně se měnící náladě ohrožované skupinky lidí, díky čemuž si v prvních dvou třetinách ponechává autenticitu a je v podstatě funkční i jako částečný lesní survival. A vysvětlující finále je s odstupem mnohem méně blbé a napoprvé si udržuje nepředvídatelnost.. Kvalitka ()

Big Bear

Pan Ikea - Ingvar Kamprad asi dobře ví, proč na  ty svoje skříňky s návody, které dovedly nejedno spokojené manželství při sestavování k rozvodu, přestal brát dřevo ve hvozdech Švédska a raději to všechno vyrábí z lisovaného kartonu ve Vietnamu. S potiskem a raženou strukturou buku či břízy samozřejmě. Možná se doslechl, že mu sem tam nějakej ten dřevař zmizel. --- V rámci mých víkendů s přáteli vždy dojde v pozdějších nočních hodinách i na nějaký ten horor a nyní padla volba na tento. První část byla super až do toho okatého zranění, které samozřejmě změní plány celé skupiny. Ta sama se chovala dost iracionálně, ale lze to přikládat k tomu, že to byli městští lidé a tenhle trail byl pro ně vyjímkou. Kdo jezdí nebo jezdil na čundry a do divočiny, určitě sám ví, že zkratka lesem nemusí být vždy zkratka. Už jsem zazil i doslova neprostupné smrkové lesy a to u nás. Co je asi tam, kde je naprostá divočina, těžko vůbec předvídat. Od půlky to přestane být lekací a začne to být zajímavé. Přiznávám a už jsem to tu psal vícekrát, mám raději horory lekací. Ty, které pracují s vaší fantazií aniž by vám v podstatě cokoliv ukázaly z toho domnělého strašidelna. Tady šli na to tvůrci jinak a i když se bubákům v hororech spíše směji, zde se mi to co přišlo hvozdem docela zamlouvalo. Rozhodně to bylo originální ! Jen by mne zajímal názor nějakého Švéda z té oblasti. Pár věcí jsem tam nechápal, ale to asi celkově patřilo k těm místním rituálům a celé mytologii kolem toho. Co mne bavilo byl fakt, že herci byli Angláni a bavili se mezi sebou v mateřtině. Já tu british english mám prostě rád, už jen jak hezky zní! (Asi ten minulej život v RAF nebo co.. :-). V souhrnu dávám tedy za 3 jelení parohy a až najdu nějakou takovou chatku na výletě, rozhodně v ní nebudu spát! * * * ()

JohnnyD

Má to skvelo nasnímané lesy, drevené oltáre, runy, idoly a úžasné monštrum, ale postavy sú mizerne napísané, tie akože hlboké motivácie (a snové pasáže) sú smiešne a hrdinovia sa správajú ako banda retardov, že prvá polhodina je pre ich nelogické správanie až neznesiteľná. Ale na druhej strane okultných pohanských hororov nikdy nie je dosť a The Ritual je solídny zástupca žánru. ()

salahadin

Ritual aneb Bylo nás pět. ////Ať mutant, kříženec či kripl, nebo Lokiho parchant, bych si tipl, měl by dávat většího majzla, na kdejakého anglického hajzla, neochrání ho švédská divočina, neb anglána chrání tesařská širočina. Anglána ochrání i brouk, neb jakmile vyběhne na palouk, z plna hrdla zpívat začne, Duch lesa se toho přednesu divě lekne, divná, divná, divná to věc, že duchy z lesa vyžene kůrovec. Duch si prozatím jen do gatí nadělal, když na něj anglán škaredě zavolal. a tak prostě zkrátka - končí tato švédská jatka. Šílenec či intelektuál - ať shlédne tento Rituál, pak dá si pozor měrou vrchovatou - až půjde do lesa na vysokou. //////// Po hloupé rýmovačce pár technických - ve střední Evropě by mohl strašit nějakej synáček Peruna nebo Striboga v podobě obřího hřibu s nožičkama. Les, déšť, bouřka - tohle by mi bohatě stačilo ke spokojenosti, závěrečné obludárium bych opravdu s chutí oželel. Lesní lidé opravdu bývají tak trochu mešuge, ale méně než ti z filmu. To musela bejt fuška sehnat takový xichty. Podmanivá atmosféra filmu končí vstupem do první chaty, bohužel...pak už se tlačí na pilu. Škoda, škoda, docela mi vadí, že se tyhle slibně rozjetý věci nakonec utopí v okultní fantasmagorii. Tenhle film je v podstatě kopie filmu Descent, jen místo čtyř pěkných bab tu máme čtyři chlapy. ()

Cappuccino

Vcelku zaujímavá hororová novinka. A nebyť príliš akčného záveru, v ktorom tvorcovia vyložili všetky karty na stôl, bol by som s The Ritual ešte viac spokojný. Ale pôsobivým lokáciám a skvelej atmosfére nedokážem naozaj nič vytknúť. Nadšencom žánru určite môžno iba odporučiť. ()