Lesní rituál

• Velká Británie The Ritual

Po tragické události, při které zemře jejich kamarád, se parta čtyř kamarádů vydává do švédské přírody uctít jeho památku a zároveň upevnit narušená přátelství. Po úrazu jednoho z nich a nepřízni počasí se zpátky do civilizace vydávají "zkratkou". Jak řekne jeden z nich - kdyby zkratka byla cesta, dávno by se jí říkalo cesta. A má pravdu - na co skupina v lese narazí, neexistuje příliš racionální vysvětlení a všichni musí bojovat s démony - ať už s těmi, na které nyní narazí, tak s těmi, které mají hluboko uvnitř po smrti kamaráda... (kery-)

Triple H

Priemerná bubáčina. Na začiatku slušne a funkčne nastrelené postavy, aj atmosféra, ale čím viac sa blížime ku koncu, tým je to väčšia nuda a rutina. ()

Cedr

Čím jednodušší námět tím u hororu lepší. The Ritual si na nic nehraje a sází na "uvěřitelnou" zápletku a každému divákovi určitě blízkou atmosféru divoké přírody. Uvěřitelné jsou i hlavní postavy, tedy parta normálních chlápků místo typického mixu teenagerů, který existuje jen ve filmech. Paráda. ()

David.Darco

Rozumiem autorovmu zámeru vybudovať príbeh a atmosféru na náznakovosti, čo sa v priebehu filmu javí ako účinný ťah a dobre zrealizovaný zámer. Problém tkvie v poslednej tretine, ktorá odkazuje (tak som to pochopil) na severskú mytológiu, avšak nevysvetluje ju, ani ju nepribližuje divákovi. Vo výsledku potom nechápeme, čo sa vlastne stalo ale najmä, prečo sa to celé deje. P.S. - nepochybne chvályhodné je využitie CGI, čo vo väčšine filmov naozaj neznášam sa mi tu veľmi páčilo. ()

Lachtaan

Já jsem si Valentýna oslavil hororem s hodně lákavým podtextem a výborným výběrem lokalit. S tímhle žánrem si křížím cesty jen výjimečně, ale právě ty nevinné cesty do zatraceně tajuplných lesíků, kde se po pár desítkách minut cosi nečekaně zvrtne, mám prostě odjakživa rád. Přeci jen jsem se bavil i u ‘prý’ podprůměrných žánrovek, jako jsou nedoceněné Animal či ještě více prapodivné The Wicked. U tohodle Netflixáckého kousku, který zatím celkovými dojmy vévodí letošním hororovkám, jsem byl první necelou polovinu zařezaný do křesla a vyloženě upnutý u obrazovky. Ať už při rozjezdu snímku u krásných panoramat severu, který já prostě žeru nebo u nijak nezkažených dialogů, které se v The Ritual povedly (na poměry dobrodružných hororů) i vskutku dobře napsat. Kdyby ta krutě salává temnota vydržela až do poslední minuty a tentokráte bych právě pro to oželel i bližší záběry na onoho démona, byla by tohle skvělá záležitost, kterou bych si jednou (ale už pěkně za tmy) zase rád připomněl. ()

Tosi

Najít dobrej horor je fakt náročný, ale přes množství přehmatů se nakonec vždy jeden objeví a myslím, že Rituál jím může být. Netváří se ani jako něco nového, přes pahorky a lesy si pomalu buduje svíravý strach, k čemuž používá jen nenápadné zvuky lesa a divákovi i putující čtveřici přátel je situace brzy jasná. Do té doby skvěle fungující Rituál překvapuje a straší. Závěr si tvůrci vymysleli vlastní a pohříchu tím u mě ztratil body. ()

oveckaoa

4 chlápci jdou na tůru do švédských lesů. Po cestě se jeden zraní tak zvolí zkratku lesem kde na ně něco zaútočí. A to je celý děj jo ještě na konci potkají jakési sektisty, kteří toho tvora co na ně zaútočil uctívají. 60 procent jen za ten konec kdy se něco stane a konečně něco vidíme jinak je to klasický horor ve stylu jsou 4 někam jdou něco se stane (stejně hovno uvidíme) a pak jsou 3 atd. Těch 70 procent co to má aktuálně je hodně uvalených mělo by to mít tak 50+- , ale na csfd mě to nepřekvapuje tady se vždy z průměrných hororů dělalo něco víc. ()

uiu

SPOILERY! Ano!!! Tak tohle byl po dlouhé době horor, který mě totálně dostal do kolen a který se zapisuje do mojí TOPky a co nevidět pouštím zas. Podtitulek filmu by mohl být: Bylo nás pět...čtyři...tři...dva... Celý film začíná tím, jak banda 5 nejlepších kamarádů na pivku vymýšlí, co podniknou o dovolené a rozhodnou výšlap ve Švédsku. Když jdou z hospody, dva z nich se připletou k vloupačce v obchodě a jednoho z nich zloděj zabije. Ten druhý se jako správný hrdina schoval a jen sledoval, jak jeho kamarád umírá. Tento moment ho samozřejmě honí po celou stopáž filmu. Zbytek bandy se tedy na jeho památku vydá do Švédska na túru a tohoto výletu budou litovat. Zkratka přes lesy je zavede do rozpadlé chajdy s jakousi podomácku vyrobenou sochou jakési příšerky a druhý den ráno se všichni probudí po obří noční můře. Samozřejmě nikdo nechce mluvit o tom, co se jim zdálo a z chaty prchají pryč. Jenže v lese něco je. Něco, co je sleduje už delší dobu a co jim nedovolí z lesa odejít. Záhada Blair Witch by se mohla z tohoto díla hodně co učit. ()

venison

Tak nízkorozpočtový horůrek „The Ritual“ je aktuálně největším bububu překvapením roku.. Příjemným.. Tedy alespoň více než první polovina.. Postupné budování napětí, žádné hmatatelné zlo, jen vkusné náznaky.. Malinko vykradačka kultovního snímku „Záhada Blair Witch“, ale alespoň si odpustili roztřesenou kameru.. Poslední úsek filmu byl pro mne neestetickým propadákem.. Bohužel pointa se tvůrcům tolik nevydařila, aby si udržela počáteční, vysoko posazenou, laťku.. Celkově příjemný hororový zážitek z nádherných hlubokých a temných lesů.. ()

elanius

(61/2019) / Hory, lesy, pre survival ideál. Super nápad okoreniť docela konzervatívny žáner komplikovanými vzťahmi kamarátov, atmosféra filmu na tom dosť stavia. Táto časť funguje. Osobne mám vždy radšej viac reálnu hrozbu ako mystickú ale aspoň sa nejednalo o nič prehnané. (6/10) ()

dANo

Prvé 3/4 tohto filmu by som kľudne zaradil medzi najlepšie horory, aké som kedy videl. Celkom som sa tešil na tu záverečnú časť, keď už sa to tajomné zmení na zosobnené, lebo už som toho mal dosť :). Záver však už nebol až tak dobre dotiahnutý ako bol príbeh rozbehnutý, ale aspoň som si mohol vydýchnuť. Na záver ešte spomeniem, že aj napriek tomu, že to bol čistý horor, tak som sa pár krát slušne zasmial na skvelých hláškach, ktoré chlapi dávali... ()

hroubek

Za mě OK. Je vidět, jak stačí málo, k tomu aby vznikl dobrý horor. Zajímavá myšlenka, parádně prodané prostředí a fajn uvěřitelné postavy, které se snaží chovat co nejrozumněji. A hlavně perfektní atmosféra, která je opravdu dost nepříjemná. Oceňuji, že to ke konci není vůbec přehnané, a pořád se opakuje hlavní téma a tím pádem i pointa celého filmu. Režisér David Bruckner odvedl velmi dobrou práci. ()

bizz_mjc

Během celých 2/3 filmu jsem si ještě myslel, že dám za plnej počet, protože takhle suprově na minimálním prostoru pracovat s atmosférou a děsem, se jen tak nevidí. Záměrně bez dalších detailů, ale letos jsem lepší horor neviděl. ()

VasaX

Velmi slušný horor. Pocitově trochu jako Blair Witch, jen bez pokusů o POV kamery a následné usoplené fňukání do nich z bezprostřední blízkosti. Premisa je klasická, parta lidí se vydá na výlet, odtočí do neznáma, které je zároveň i rajónem děsuplných znamení a "něčeho tam venku". Oceňuji psychologickou křivku, pomalou eskalaci zoufalství a celkem i racionální chování ústředních dobrodruhů (a recyklaci Wendiga a Severské mytologie a "hillbillies" do funkčního celku). Když přeskočím potenciální spoilery, protože každý správný horor je tak trochu detektivka a nechci toho odhalit moc, tak musím říct, že je tohle řemeslně chvalitebně zvládnutý horor (kamera i režie), solidně vybudovaný kolem klasické šablony přesto se svou vlastní poměrně originální náplní. Pro lidi co se u Slunovratu smáli a u Brightburnu modlili, aby jim nějaký antisuperhrdina co nejdříve vystřelil vypálil laserem mozek z hlavy toto může být velmi příjemná změna i přes to, že je to návrat do zajetých kolejí. ()

Brain-D

Blair Witch, které vykrádá, ale zatraceně působí. Temný les, špatná znamení a zlé sny. Jedna vina, která zužuje hlavního hrdinu skrze vidiny a pronásleduje s nadpřirozenem. Atmosféra, která by se dala krájet 70% ()

Tft

The Ritual vyvrací takovou tu fámu, že čím déle ukážete monstrum, tím bude film efektivnější. Schovávačka monstra totiž ztrácí efektivitu, pokud odhalené monstrum nenaplní očekávání, které film buduje. The Ritual je díky kvalitní režii Davida Bruckera úspěšný právě v budování napětí a creepy atmosféry, nezávratně ale dospěje do suchého finále, které se po předešlém atmosférickém pomalém ději nedá nazvat ničím jiným než zklamáním. Lehko by se z toho mohl stát průměrný horor, protože přiznejme si to, příběh to není zrovna dvakrát silný a originální. Je to právě režie Bruckera, který ví kdy a jak pracovat s tempem a atmosférou (bohužel ne s postavami). Postavy jsou totiž jednotvárné a ploché, o žádné z nich toho nic moc nevíme a ani se v průběhu děje nedozvíme, jediné co víme je, že jsou na cestě za uctěním památky jejich zesnulého kámoše, za jehož smrt trochu je a trochu není zodpovědný jeden z účastníků výpravy. To je asi tak jediné pozadí, které postavy mají, těžko se tak navazuje vztah s divákem, kterému má na jejich osudu záležet. The Ritual je takovou vlajkovou lodí letošní ledno/únorové záplavy hororovými Béčky, režijně totiž útočí na špičku žánru, ale dějová stránka ho táhne dolů. 68% ()

MichelSmith

Takmer dokonalá čarodejnická pecka,kde budete doslova pretrvávať každý náznak strachu až sa pokonne doslova v ňom utopíte , prežijete eutanáznu katarziu,poštíte a figuratívne očistíte! ()

Killda

Dobrý recept na nízkorozpočtový mrazivý horror. Bohužel by to ale potřebovalo preciznější scénář a sympatičtější postavy. Začátek a konec filmu jsou laciným výtahem béčkových klišé, ale těch padesát minut mezi tím je povedená mrazivá podívaná. A za to 7/10. ()