Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Když si někdo znalý poměrů čte titulky a čte jména jako Toman, musí mu být jasné jaký level propagandistického smrádku asi tohle dílko má. Obzvláště pokud ještě natáčení dohledovalo ministertvo vnitra o čemž se úvodní titulky také nezapomenou zmínit. Tentokráte se nejedná o klasickou kriminálku, ale o socialistický špionážní politický thriller ... :-). Západ s emigranty k nám do republiky posílá agenty s tajnými úkoly jak škodit republice. Pomáhají jim emigranti, kteří za mrzký příslib získání občanství v hostitelských zemích těmto záškodníkům pomáhají. Naštěstí naši soudruzi příslušníci v čele se soudruhem Pláteníkem Moučkou nespí a zprvu zašmodrchaný případ geniálně rozpletou. Kdepak, na naše mazaný soudruhy si nějakej emigrant či záškodník nepřijde!  Osobně bych za sebe řekl, že téma muselo být asi i v tom roce 1974 už poněkud vyčpělé. Pochybuji, že tohle někoho z tehdejších pracujících bavilo a kousal si u toho napětím nehty. Ve filmu se mihne velmi mladičký hošík s blond vlásky jménem  Miroslav Vladyka a poprvé jsem ho v záběru málem nepoznal. Oceňuji snahu vše hodit do hávu padesátých let, auty počínaje a kostýmy konče. V tomhle bylo obsazení herce Moučky geniální, protože ten od dob Stalina svůj účes prakticky nezměnil až do své smrti a tak působil opravdu autetincky! :-). Dávám za 2 odhozené kabáty býkovi pod nohy. * * ()

Jehan 

všechny recenze uživatele

Prapodivný mišmaš kriminálky a špiónky v retro kabátě. Samozřejmě nezbytně tendenční, ale není to až tak brutálně ideologické. Příběh je zajímavý. Klein spáchal lepší filmy, ale tady se povedl na jedničku hlavně casting. I epizodní role jsou bezvadně podané a filmu vévodí rozeklaný superagent. Július Vašek hraje výborně a jeho neotřelá fysiognomie je milým zpestřením. Řešení zvolil dobré, poněvadž by ho jinak StB nepochybně řádně zpracovala. Maigretovská mazanost Moučky budí úžas a film velmi obohatil okouzlující Bohumil Šmída. Jeho zasněný monolog o Broučcích v zimě je skutečnou perlou! Chudák Švormová, chudáček Vladyka... ()

Reklama

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý příběh podle skutečné události. Dosud nevyjasněný a asi již tomu tak zůstane. Co se týče filmu samotného je tu vidět samozřejmě snaha soudruhů aby byl takový jaký je. A divák by to měl s tímto vědomím brát, chápat to a vidět trochu přes jiné brýle a neodsuzovat film kvůli tomu, že je právo na straně soudruhů. Buďme rádi, že takové filmy (jak tu mnozí píší Případ propagandy apod.) jsou, protože pokud by se soudruhům nevyhovělo filmy by nebyly natočeny třeba vůbec a nebyly by jen v trezoru a nemohli bychom si udělat svou představu o historii. A film může být také takový odrazový můstek pro Vaše pátrání po skutečném příběhu. A věřte, že je tam konkrétně v tomto snímku hodně věcí podle pravdy... Dal bych 3*. Ale čtvrtou hvězdu dám protože je to podle skutečné události a skutečný pan bez minulosti (ale také bez budoucnosti) tehdy bydlel cca půl kilometru ode mne :-) ()

offlineman 

všechny recenze uživatele

Málokdo ví, že tento film byl natočen na motivy skutečné události, která se však nakonec vyvinula úplně jinak, než je znázorněno ve filmu a navíc do dnešních dnů nebyla uspokojivě vysvětlena! Směle se dá zahrnout do největších novodobých záhad naší historie! Pokud však při natáčení skutečně zahynul kaskadér, je to smutné, avšak možná trochu podivné, až zarážející....... Film patří k tomu nejlepšímu, co vytvořil režisér Klein, čehož zase tolik nebylo. Vyšla mu sázka na nepříliš známého Julia Vaška, jehož čeština sice občas trochu trhala uši, a na neobvyklý námět! Hodně silná je scéna, kdy se Julius Vašek přizná, že mluví. Diváka navíc potěšila krásná Libuše Švormová a pobavili začínající Töpfer a Vladyka. ()

gezper 

všechny recenze uživatele

Docela zajímavé téma - prý podle skutečné události, ač hóóódně ohnuté a domyšlené pro potřeby filmu (a agitky), pruměrné zpracování, ucházející někteří herci, ale dolů mi to chtě nechtě tahá všudypřítomné komunistické podhoubí, ze kterého to vyrostolo na objednávku. Btw. snad první film kde jsem viděl zapádní agenty v polovině 20.století se přepravovat balóny, heh (EDIT: tak dle upozornění kamaráda se to používalo). [40%] ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)
  • Řidič náklaďáku (Pavel Jiras) řídí Tatru 111. Bezpečnost má vozy Škoda 1200, 1201, Tatru 600 Tatraplan a Škodu 1101 VO/P. Bourající vůz je Škoda 440. Zahraniční vůz je Opel Rekord z roku 1958. (sator)
  • Scéna, kdy spojka, která čeká na diverzanta (Július Vašek), který přistane s balónem, na konkrétním místě, je nereálná. Balón umí stoupat a klesat, ale jinak je vydán na pospas větru, který fouká. Diverzant navíc zvolil období dne, kdy by byl velmi brzo spatřen. (sator)

Reklama

Reklama