Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Skutečný nevyjasněný případ z poloviny padesátých let minulého století inspiroval o necelých dvacet let později filmaře k natočení kriminálního příběhu Případ mrtvého muže. V krátké době po sobě proniknou na území Československa s pomocí balónů dva agenti z Rakouska. První z nich zastřelí svou českou spojku, řidiče nákladního auta. Kriminalisté posléze objeví v opuštěné balónové gondole láhev s otisky bývalého číšníka Voráče, který před rokem emigroval. Voráč je skutečně dopaden na území Čech. Ukáže se však, že se sem dostal ve druhém balónu a že tedy není vrahem. Kriminalisté mezitím pátrají po totožnosti neznámého hluchoněmého muže, zadrženého poblíž polských hranic. Dotyčný písemně vypověděl, že se jmenuje Karel Neumann, pochází z Radhoště a z dosavadního života si pamatuje jen nejasné útržky. Major Sojka, jenž oba případy vyšetřuje, má podezření, že Neumann své postižení jen předstírá a že on je vrahem z první balónové gondoly. Jedna věc je však něco předpokládat – a druhá to nezvratně prokázat… (Česká televize)

(více)

Recenze (80)

triatlet 

všechny recenze uživatele

Jakkoli může film působit zajímavě z hlediska navození atmosféry (práce policejních orgánů snímána vskutku detailně), výpravy (zachycení 50.let), hudby (Svatopluk Havelka) i hereckých výkonů (Zita Kabátová, Miroslav Vladyka, Július Vašek), tak slaboduchý scénář, který se asi nevešel do souběžně natáčeného seriálu 30 případů majora Zemana, si nezaslouží víc pozornosti (narozdíl od filmařského řemesla). A pokud skutečně při natáčení takovéto normalizací podpořené agitky o zlých agentech zemřel člověk, je to smutné... A o Jiřím Plachém by se v tom případě měl natočit film Případ mrtvého muže... ()

Cesty timem 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý příběh podle skutečné události. Dosud nevyjasněný a asi již tomu tak zůstane. Co se týče filmu samotného je tu vidět samozřejmě snaha soudruhů aby byl takový jaký je. A divák by to měl s tímto vědomím brát, chápat to a vidět trochu přes jiné brýle a neodsuzovat film kvůli tomu, že je právo na straně soudruhů. Buďme rádi, že takové filmy (jak tu mnozí píší Případ propagandy apod.) jsou, protože pokud by se soudruhům nevyhovělo filmy by nebyly natočeny třeba vůbec a nebyly by jen v trezoru a nemohli bychom si udělat svou představu o historii. A film může být také takový odrazový můstek pro Vaše pátrání po skutečném příběhu. A věřte, že je tam konkrétně v tomto snímku hodně věcí podle pravdy... Dal bych 3*. Ale čtvrtou hvězdu dám protože je to podle skutečné události a skutečný pan bez minulosti (ale také bez budoucnosti) tehdy bydlel cca půl kilometru ode mne :-) ()

Reklama

Jehan 

všechny recenze uživatele

Prapodivný mišmaš kriminálky a špiónky v retro kabátě. Samozřejmě nezbytně tendenční, ale není to až tak brutálně ideologické. Příběh je zajímavý. Klein spáchal lepší filmy, ale tady se povedl na jedničku hlavně casting. I epizodní role jsou bezvadně podané a filmu vévodí rozeklaný superagent. Július Vašek hraje výborně a jeho neotřelá fysiognomie je milým zpestřením. Řešení zvolil dobré, poněvadž by ho jinak StB nepochybně řádně zpracovala. Maigretovská mazanost Moučky budí úžas a film velmi obohatil okouzlující Bohumil Šmída. Jeho zasněný monolog o Broučcích v zimě je skutečnou perlou! Chudák Švormová, chudáček Vladyka... ()

Josef.Svejk 

všechny recenze uživatele

Normalizační brak o tom, jak komunistická SNB a rozvědka byli hodní, a špióni že Západu zlí. Nelze tolerovat dobrou režii a pár dobrých herců. Je to komunistické svinstvo! Nacistické propagandistické filmy také měly také dobrou režii. Jedna hvezda a to jeste s velkym sebezaprenim! Mělo by se promítat jenom jako příklad proč nevolit populistické strany v dnešní České Republice! ()

offlineman 

všechny recenze uživatele

Málokdo ví, že tento film byl natočen na motivy skutečné události, která se však nakonec vyvinula úplně jinak, než je znázorněno ve filmu a navíc do dnešních dnů nebyla uspokojivě vysvětlena! Směle se dá zahrnout do největších novodobých záhad naší historie! Pokud však při natáčení skutečně zahynul kaskadér, je to smutné, avšak možná trochu podivné, až zarážející....... Film patří k tomu nejlepšímu, co vytvořil režisér Klein, čehož zase tolik nebylo. Vyšla mu sázka na nepříliš známého Julia Vaška, jehož čeština sice občas trochu trhala uši, a na neobvyklý námět! Hodně silná je scéna, kdy se Julius Vašek přizná, že mluví. Diváka navíc potěšila krásná Libuše Švormová a pobavili začínající Töpfer a Vladyka. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (14)

  • Scéna, kdy málem dojde k usmrcení Karla Neumanna (Július Vašek) nákladním vozem, si vyžádala smrt kaskadéra Jiřího Plachého. Scéna se točila v pískovně Provodín, kousek od stejnojmenné železniční zastávky směrem na Staré Splavy. Pískovna je dodnes v provozu, přibylo tam i koupaliště. (sator)
  • Skutečný Karel Novák se mohl jít na svůj příběh podívat do kina, umřel v roce 1981, patoložka nedokázala uvést příčinu smrti. (sator)

Reklama

Reklama