• blackrain

Řekla bych, že díky komunistickým mocipánům tehdejší doby, byl tenhle kriminální příběh jen velmi volně inspirovaný skutečnou událostí. Hlavně šlo o to, aby bylo divákovi názorně ukázáno, kdo je ten zlý a kdo je ten dobrý. Ještě štěstí, že tady hrají dobří a sympatičtí herci. Kdyby to nebylo alespoň tolik zbytečně zdlouhavé. Mohla to být celkem zajímavá kriminálka.(3.4.2013)

• honajz

Spíše psychologický film než krimi. Skutečně kriminálních věcí je zde minimum, a dokonce ani závěr není nijak akční, jak by se zprvu mohlo zdát. Problém je, že ani těch psychologických prvků zde není mnoho - třeba by šlo lépe rozebrat vztah ženy ke svému pacientovi, jít více do hloubky, dát tam i více podezíravosti. Ve svém celku vlastně bezproblémový, bezkonfliktní film bez patřičné gradace nebo zvratů. Přitom z námětu šlo vytáhnout daleko víc. A skutečně, jak tu někteří také píší, vypadá to spíše jako odmítnutý díl majora Zemana.(28.10.2012)

• Snorlax

Československé špionážní filmy nikdy za moc nestály, ale bývaly velmi dobře obsazeny. Výjimku netvoří ani tento snímek, který si začal první šoufky z diváka tropit již v samém úvodu, kdy "vyjímečná " chyba výjimečně civěla celkem dlouho z obrazovky. Nebýt Šmídy, jehož herecké kreace byly vždy plny elegance a noblesního humoru, stál by celý film za jeden smutný pšouk.(31.3.2013)

• gezper

Docela zajímavé téma - prý podle skutečné události, ač hóóódně ohnuté a domyšlené pro potřeby filmu (a agitky), pruměrné zpracování, ucházející někteří herci, ale dolů mi to chtě nechtě tahá všudypřítomné komunistické podhoubí, ze kterého to vyrostolo na objednávku. Btw. snad první film kde jsem viděl zapádní agenty v polovině 20.století se přepravovat balóny, heh (EDIT: tak dle upozornění kamaráda se to používalo). [40%](28.10.2012)

Už jsem to kdysi viděl, tak jsem měl sám od sebe spoilery, každopádně byl to trošku zamotaný příběh. Nedozvíme se co měli ti letci za úkol, ale asi měli tak nějak narušit komunistický režim, takže z dnešní perspektivy jsem jim tak nějak fandil i přes to, že většinou fandím těm vyšetřovatelům. Hlavní podezřelý dělá že je hluchý a ztratil paměť a nikdo mu nemůže prokázat opak jen on sám. Docela jsem se bavil a umikrovlnkoval jsem k tomu popcorn, takže hezká nedělní projekce na chatě :-)(7.7.2019)

• - Z úvodních titulků byla později vystřižena Libuše Švormová a Karla Chadimová, která v roce 1977 spolu s manželem Janem Třískou opustila Československo. (Ganglion)

• - Příběh je na podkladu skutečného příběhu Karla Nováka. Objevil se z neznáma a státní bezpečnost se nikdy nesmířila s tím, že není špionem, ač mu není schopna cokoliv prokázat. Třicet let mu znepříjemňovala život a kriminalizovala jej. V dokumentu Neznámý č.44 (2000) se můžeme dozvědět více. (sator)

• - Natáčení scény, ve které hlavní představitelé sedí ve venkovní restauraci, probíhalo na chatě Zvoneček v Dolním Podluží v Jizerských horách. Ve filmu je záběr hotelu Vlčina z Horeček ve Frenštátě. Točilo se také u rybníčku s lekníny pod zříceninou hradu Tolštejn. (M.B)