Důvěrný nepřítel

Intimate Enemy

Mysteriózní / Thriller / Drama / Sci-Fi

Česko / Slovensko, 2018, 108 min

• kajas

Kdyby byl ten dům aspoň pěkný... námět je rozhodně zajímavý a v českém/slovenském prostředí neotřelý, řemeslné zpracování má úroveň, ale co je to platné, když se nejpozději od druhé poloviny soustředíte na nelogičnosti a boty, kterým máte chuť se z plna hrdla smát. A samozřejmě nelze nezmínit ultraotravnou nejlepší kamarádku hlavní hrdinky. Škoda přeškoda.(7.2.2019)

• Slarque

Pokus o thriller selhává na vícero frontách. Scénář chvílemi vypadá, jakoby byl psán pro komedii, obsazení z valné části nefunguje (některé postavy jsou natolik nesympatické, že jen trochu cyničtější divák si jejich smrt přeje) a režisér evidentně přecenil svoje síly (i rozpočet), protože na technothriller evidentně nemá. To je nejvíce vidět u závěrečné akční pasáže, která zřejmě měla být dramatická, ale já už ji bral jako čirou komedii. Film tedy sbírá body hlavně díky Gabriele Marcinkové, kterou kvůli tomu opakovaně svléká, či nechá chodit jenom v sexy prádélku. Bohužel, to je na thriller málo.(9.9.2019)

Zdá sa, že aj v Čechách a na Slovensku sa pomaly púšťame do žánrov, ktoré boli ešte pred 10-timi rokmi u nás nemysliteľné. Celkom to ide ako aj v tomto prípade, nejde o nič mimoriadne, ale má to dobrú myšlienku i obsadenie, takže dá sa pri tom stráviť večer. Marcinková je veľmi sympatická, ale ako herečka ešte má trochu rezervy, no možno je to skôr v jej menej výraznom hlase. V týchto žánroch nie sme doma, ale treba to skúšať a možno to občas vydá na niečo výnimočné. 60%.(19.2.2020)

• Vančura

Film s neuvěřitelně debilním scénářem - je hrozné, že teoreticky tak skvělý námět byl zpracován tak příšerným způsobem. Ta zázračná "inteligence" domu se na začátku projevuje třeba tak, že umí spouštět žaluzie a reaguje na hlasové ovládání (omg, vždyť to už tady je asi tak sto let), své obyvatelce ve vaně přivodí orgasmus cíleným proudem vody (asi nejtrapnější scéna filmu), a ke konci už pro změnu ovládá i tramvaje, libovolné mobily a vyměňuje si maily s nájemným vrahem (to tam fakt je). Ačkoli jsou hlavní postavy podle všeho za vodou - on je špičkový programátor a ona úspěšná sochařka - ve filmu vlastní pouze jedno auto, a sice obstarožní Chrysler PT Cruiser, který už se skoro 10 let nevyrábí a jehož cena po bazarech se pohybuje v rozmezí 20-90 tisíc - absolutně nechápu, proč se tvůrci rozhodli oběma postavám přidělit tak nepravděpodobné auto. Dyk s ním navíc vůbec nejezdí a neustále se přepravuje taxíkem - podle všeho jenom proto, aby se do filmu mohl prodat product placement Renaultu (btw. je zajímavé, že ačkoli manželé na začátku nemohou najít cestu k domu, jakékoli další postavy tento problém nemají, včetně přiblblé Zuzaniny kamarádky, která tam trefí úplně v pohodě - takových nesmyslů je tam snad bezpočet). Marcinková se ve filmu permanentně prohání ve spodním prádle nebo nahá, a všechny její milostné scény s Dykem jsou trapas - nejvíc asi ta, kdy oba běhají venku, chytne je bouřka, a tak se ona svlíkne a začne si to se svým dokonalým mužíčkem rozdávat pod stromem (za podkresu naprosto příšerné Brzobohatého hudby), zatímco každej normální člověk by koukal, kam se v tu chvíli schovat a promočeně by se klepal zimou. Jindy - po zmíněné scéně ve vaně, kdy si k ní do postele vleze Dyk a chce sex - se od něj odvrátí se slovy ""Prepáč, já som opitá" - stupidita dialogů v tom filmu je kapitola sama pro pro sebe, jeden příklad za všechny, kdy velký programátor Dyk pronese: "A v části 362 je taky chyba. Kdo to dělal? Robo, to jsi dělal ty? Tak se podívej na řádek 18. Díky tomu může dojít k výpadku." To bych si fakt rval vlasy z hlavy, slyšet někoho mlít takové sračky. Už jsem zmínil hrozný soundtrack - Brzobohatého hudba je stejně trapná jako celý děj a fakt mi vadila hodně. Celkově jsem z toho filmu měl pocit, že ho natočil někdo, kdo ví hovno o programování, moderních technologiích i sochařství, proto je to celé tak strašně nepřesvědčivé a trapné, jako nějaký český pokus o thriller amerického střihu, který se zoufale nepovedl. Dodávat k tomu něco dalšího je asi zbytečné, když zjevné nedostatky filmu už dobře popsali jiné přede mnou. UPDATE 10.9.2019 - Na druhé zhlédnutí mě to iritovalo snad ještě více než poprvé, ten film jako by přímo řval do světa, jak je dementní. Líbila se mi tam jen ta Slovenka, jinak je to neuvěřitelná sračka, které není rovno. A hluboce obdivuji, jak výstižně a trefně Kamil Fila vystihl, proč je ten film tak špatný.(29.7.2019)

• Gilmour93

Nemá to chytrý dům Alfie vůbec jednoduché. Pošle paničce květiny, ona mu nabídne tykání, on ji vzápětí udělá ve vaně a co na to ona? Druhý den je naštvaná a chce si zase vykat. Tohle by rozhodilo nejeden procesor.. Po řemeslné stránce se to snaží tvářit alespoň evropsky, když už ne světově a pobaví i užití hlasu Tonyho Starka, nicméně s narůstajícími aktivitami malého Skynetu se vše zhoupne do tvůrčího tápání v thrillerové oblasti, logického vzduchoprázdna a nechtěné směšnosti. A mimochodem, nešlo si nevzpomenout na speciální čarodějnický díl Simpsonů, kde se „Ultrahouse 3000“ s medovým hlasem Pierce Brosnana marně pokouší odloudit Marge. Koupelnový gigolo Alfie by si za své empatické rozhraní zasloužil stejný osud. Službu u Patty a Selmy, kde by s odpojenou autodestrukcí a zahalen cigaretovým dýmem plnil roli popelníku..(9.9.2019)

• - Natáčelo se v Bratislavě a ve Vysokých Tatrách na Slovensku a v Praze. Natáčelo se 38 dní. (Stoka)

• - „Hledali jsme supermoderní dům, který by stál opravdu uprostřed samoty a působil tak ve filmu dostatečně strašidelně. Nakonec jsme točili v domě, který je v Praze uprostřed další zástavby, ten jsme ‚obalili‘ do modrého pozadí a okolí samoty, které je pak vidět ve filmu, je tak iluze. Natáčení tím samozřejmě bylo složitější, protože exteriéry se točily v Tatrách, a propojit ty přechody nebylo snadné,“ dodává k natáčení Důvěrného nepřítele režisér Karel Janák. [Zdroj: Kinobox.cz] (Lucillle)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 1. (Stanley619)