Ticho před bouří

• USA Serenity (více)

Všechna tajemství jednou vyplují na povrch. Baker (Matthew McConaughey) toho má asi dost za sebou. Svoje životni rány si léčí v klidu a vedru rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí se tu jako rybářský průvodce, má svou loď s názvem Ticho před bouří, ve vesnici má domek i milenku (Diane Lane) a nehezkou minulost zapíjí v baru. Ticho jeho života rozčísne jako blesk bývalá žena Karen (Anne Hathaway). A přinese bouři. Zničehonic se objeví a zoufale požaduje po Bakerovi, aby zabil jejího současného násilnického manžela. Ve jménu jejich společného syna i ve jménu jednoho milionu dolarů jako odměny má vzít jejího manžela na rybářskou výpravu a uprostřed oceánu ho hodit žralokům. Baker nejprve odmítá, ale klidné vody karibského ráje jsou už nevratně zčeřené. Výčitky a strach o syna ho začnou ještě více pronásledovat a začne o návrhu přemýšlet. Následná vlna vášní, událostí a zvratů odhalí i ta nejskrytější tajemství. (Bontonfilm)

Xmilden

Zbytečná přísnost zdejších uživatelů. Sice jsem fakt nečekal že tuňákové dobrodružství najde pointu v Truman Show, ale minimálně Matthew předvádí svůj neskutečně vysoký herecký standard. Chápu že někoho dokáže naštvat, když s ním tvůrci takhle nekompromisním stylem vyběhnou, ale já nějaké otočení kormidla začínal tušit, přecejen bylo spíše zvláštní že si to pořád pevně plulo stejným směrem. 60% ()

Vitex

(spoiler) První film, co jsem viděl, kde je hlavním hrdinou imaginární postava (což tady znamená psychologický, ne naratologický termín) a celý "reálný děj" zabírá asi dvacet vteřin stopáže. Super. ()

cheyene

Námět sliboval trochu lepší podívanou.. radost tak zůstala zejména z hereckých výkonů ústředních hrdinů. ()

filmfanouch

Viděl někdo z vás oukey akčňák Crazy Joe s Jasonem Stathamem? Tak jeho režisér a scénárista Stephen Knight se rozhodl přijít s thrillerem do kterého si sehnal velice slušné obsazení v podobě třeba Matthewa McConaugheyho nebo Anne Hathaway a pravděpodobně chtěl natočit hrozně sofistikovanou věc, kterou měl šokovat a zažít ovace. To šokování Knightovi vychází, ale to není myšleno v dobrém. Stejně tak fakt, že jde o zajímavý film neznamená, že jde o dobrý film. Do toho má Ticho před bouří opravdu daleko... Už základní kostra je tak prostá, že si divák okamžitě vymyslí případných 3-6 možností jak film skončí: Sledujeme rybáře Bakera, toho navštíví jeho bývalá žena Karen a nabídne mu 10 milionů dolarů pokud zabije jejího současného násilnického manžela. Diváka tedy okamžitě napadne tak těch 3-6 možností, které ani jeden nevystačí na film dlouhý 103 minut: možnost A) Baker nabídku nepříjme možnost B) Baker nabídku přijme ale zabít manžela se mu nepovede možnost C) Baker nabídku přijme, zabije manžela a v pohodě shrábne 10 milionů dolarů možnost D) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale Karen se ho radši sama zbaví aby sebe kryla možnost E) Baker nabídku příjme, zabije manžela ale poté se ukáže, že Karen lhala a její manžel násilný nebyl a poté co to Baker zjistí Karen sám zabije možnost F) Baker nabídku přijme, zabije manžela ale je společně s Karen prozrazen a oba skončí zatčeni Na každé z těchto možností se nedá vystavět rozumný scénář, který by nebyl delší jak 50 minut. Proto je scénář nacpaný vatou: Sledujeme Bakera jak loví ryby, chlastá, kouří, chytá jakousi kočku a poté souloží její majitelku...... celé to je zbytečné a navíc nikdo kromě Bakera není moc zajímavou postavou. Možná to je především proto, že mi rybaření nepřijde jako zábavná činnost, ten kdo se ale pokouší základní linku postavit na tom, že je hlavní hrdina rybář musí být tak trochu scenáristický sebevrah. Jak jsem tedy řekl nic rozumného se na současném ději vystavět nedá, takže co Knight udělá? Někdy hodinu po začátku filmu (kdy už by se každá možnost od a-f dala stihnout) se objeví jeden velký šokující zvrat, který..... vám prozrazovat nebudu, protože byste ho fakt asi vážně nebrali. Dokonce byste si říkali jestli mi nepřeskočilo, nedělám si z vás prdel a snažím se vás alespoň skrz zajímavý zvrat dostat do kina. Chválím fakt, že ten závěrečný zvrat pokud jsem dobře pochytil není vůbec prozrazený v traileru. A na tom zvratu a jeho myšlence by se určitě dokonce dal natočit nějaký pořádný celovečerní film. Dokonce by ten film mohl i takhle fungovat kdyby ho režíroval třeba někdo jako David Fincher nebo Martin Scorsese. Ale to, že se po hodině z normálního thrilleru stane mind-fucková šílenost je neuvěřitelně nepřirozený přechod. Přechod, který se sice dá obdivovat, ale muselo by se stát aby ho Knight dokázal prodat a především aby ho zvládl urežírovat. Nezvládl ani jedno! Ani když Knight zvrat odhalí, sám už očividně neví kudy dál a tak nějak rezignuje téměř na všechno. Po tom zvratu chybí nějaká emocionální dohra, uspokojující vývoj do finálního bodu a především reálná dohra. Závěrečné dvě minuty, které mají pravděpodobně u diváka vydojit emoce vůbec nefungují. A je to škoda..... McConaughey je jinak parádní hlavní hrdina a i když jsem měl ze začátku problém si k jeho Bakerovi najít sympatie, ve finále mě vlastně začal bavit. Taková Anne Hathaway se sice na roli úplně nehodí, ale ve finále vůbec nějak nenaštve. Jason Clarke je oukey. Djimon Hounsou je klasicky cool. Diana Lane je sice fajn ale její postava je ve finále v ději úplně zbytečná. Prostředí ostrova Plymouth je pěkné a kamera Jesse Halla dokáže vyprodukovat několik fakt pěkných záběrů. Nápad Stephena Knighta v základní myšlence sice nepůsobí zle, ve finále ale nedorazil ani chytrý film a ani film, který by člověka nějak bavil alespoň tím jak je pitomý. I těch 106 minut mi ve finále přišlo jako totální věčnost. Je mi to líto ale každý den v tom kinosále prostě posvícení není..... () (méně) (více)

lamps

Takovej podraz jsme si od Knighta nezasloužili. Serenity bych na jednu stranu potřeboval vidět ještě jednou, abych si ujasnil, jak moc se povedlo či nepovedlo ohýbat zákony vytvářeného světa před a po klíčovém twistu, na stranu opačnou to znovu sledovat nechci, protože vyústění mě vzhledem ke konceptu vyprávění zklamalo a z filmu sálá tak nepříjemná depresivní aura, že ji už podruhé nasávat nehodlám. Tak jako tak rozporuplné a zajímavé dílko, které s odstupem nepůsobí tak blbě jako v průběhu - ale pořád dost blbě na to, aby se bralo smrtelně vážně a svou formou čeřilo hladinu významově bohatého snímku. ()

misterz

Úvod ma príliš nezaujal a na kráse nepridalo ani pomalšie tempo. No herci boli celkom fajn. V druhej polovici sa však z toho stal akýsi čudný paškvil, Truman show zkrížená s Matrixom, a to ma už veru nebavilo. A záver rovnako dostál svojej povesti, vážne len na smiech. A je mi jedno, či to bol režisérov zámer alebo nie, takéto filmy ma skrátka nebavia. Podpriemer. 40/100 ()

mzss1

(50%) Podle traileru jsem se na SERENITY docela těšil. Říkal jsem si, že z toho možná vznikne zajímavý thriller. No a ve výsledku ani nevím jak to popsat. Rozhodně mě to moc nebavilo, i když pár slušných nápadů to mělo a především solidního hereckého výkonu hlavního herce. Začátek mě teda moc nechytl, pak se to začalo postupně rozjíždět, ale pořád nic moc, především si mou pozornost udržel McConaughey. Jenže po cca hodině filmu nastane velký zvrat, který mi přišel nejen nečekaný, ale i divný. Moc mi do tohoto žánru nepasoval. Takže po zbytek snímku po tomto divném zvratu jsem čekal všelijaká vysvětlení, ale toho jsem se nedočkal. Asi s tím tvůrci záměrně počítali, aby si diváci vytvořili svoji vlastní verzi pravdy. Takže na druhou stránku to moc kritizovat nemůžu, je to takové rozporuplné. Na hraně mezi 2 a 3*, ale já dávám tu slabší 3*. Vyloženě špatný film to nebyl, jen měl být lépe vysvětlen a podán. ()

kingik

Originální vystavění mámení (divácké) mysli. Jen ten bouřkový mrak, co zakryl odhalené partie hlavní ženské hvězdy filmu, kazí (erotický) dojem. Copak o to, kapitán rybářské lodi, kotvící na klidném tropickém ostrově, si vnad Anne Hathaway užil dosytosti, ostatně výsledkem je odrostlý synek, génius vysedávající věčně u počítače, kterého spolu mají, ovšem jejich láskyplné chvilky už dávno vzaly za své. Kapitán si změnil jméno, žije na ostrově v utajení, je posedlý kapitální rybou, která jeho prutu stále uniká, a nyní ho až sem vysledovala jeho atraktivní bývalá choť, aby pro ni vykonal službičku - má rafinovaně zabít jejího násilnického manžela. A dál už se nesluší z děje příliš prozrazovat, celé to totiž mrskne vlnou od (zdánlivě) erotického thrilleru do úplně jiných vod, částečně rafinovaných a neprostupných, takže pozor na ponor. Režisér Steven Knight vezme diváka do hodně hluboké vody, která je i místy hodně studená, ovšem má osvěžující proudění a plaví se na ní atraktivní herecká posádka - Matthew McConaughey, Anne Hathaway a Jason Clarke. Když už nic jiného, s nimi máte jistotu, že to bude stát za to. A stát to bude, Anne Hathaway nahodí takový svůdný kukuč i blond vlas, že si podmaní pánské publikum. Zrychlený tep film nevyvolá, dlouho kličkuje mezi několika žánry, které se vzájemně prolínají, ne vždy se to daří, koexistence thrilleru s erotickým zabarvením a mysteriozní scifi je poměrně rarita, která kupodivu je funkční v kontextu závěrečného rozuzlení/neboli twist jak hovado. Steven Knight je pilný pisálek scénářů, může si tedy dovolit experimentálně se pohybovat napříč žánry a tak trochu zapomenout na komerční úspěch svého díla. Nahodil udičku kvalitní kameře, pěkným lokacím a dobrým áčkovým hercům. Na mě jeho neprozřetelná návnada zabrala. Určitě si ale nemyslím, že každý divák bude schopen plně se podřídit její záludnosti, kterou jí obdařil rybář-scenárista. 7/10 ()

InJo

Nepříliš záživné čekání na hodně ujetou pointu. Mám rád odvážné a neotřelé mixování žánrů a hraní si s divákem, ale Ticho před bouří není zábavné a o sofistikovanost se akorát neúspěšně pokouší. 40 % ()

Sobis87

Proč takové téma vyprávět zrovna takovým způsobem? Ten twist... to je čistá manýra, chce šokovat, ale postrádá opravdovou hloubku... tohle jsem od Knighta opravdu nečekal. ()

Anderton

Ak by tento námet spracoval Charlie Kaufman, David Lynch, prípadne Christopher Nolan, tak by som uveril, že ide o veľmi ambiciózny kúsok snažiaci sa prepisovať žáner neo-noir na neo-neo-noir a implicitne poukazovať na nereálnosť fikčných svetov kinematografie a vlastne aj našich životov a našeho vesmíru a tým pádom dráždiť všetkých filmových vedcov a filozofov. Ale ono najskôr ide iba o triler s fajn nápadom, kde ide najmä o ten šokantný zvrat a záverečné scény, kde zase zistíme, že išlo najmä o lásku otca a syna, ale na to dojdete už oveľa skôr. Film ma celkom bavil, či už skutočne, alebo ako guilty pleasure, každopádne išlo o niečo fakt netradičného a som rád, že som do toho išiel. Bohužiaľ výsledok nie je ani dobrý, ani zlý, aspoň teda v mojich očiach. ()

Yoshitsune

Sou filmy, na které jdu rád a dobrovolně, a pak sou filmy, na které mně musíte vyloženě dotáhnout.. Takže na tenhle film, sem se nechal vyloženě dovléct a moje pocity a názor na tenhle film, se pokusím tak nějak vysvětlit. Nejprve se sluší říct, všem fanouškům Matthew McConaughey, víte o tom, že váš milovaný, krásný a permanentně opálený Matthew, dostal první velkou roli, v jednom z nejhorších filmů, který kdy byl natočen ? Že ne, tak zkuste Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation, ale proč to vlastně píšu, on Matthew se tady v tomhle filmu, vlastně vrací ke svým kořenům. Hlavní příběh, by sám o sobě nebyl špatný, kdyby v polovině nenastal jistý zlom, který vám pak zkazí tu druhou polovinu a tak ta závěrečná a vyšperkovaná pointa, je vám vlastně vykecána o čtyřicet minut dříve, než je zdrávo. Tím pádem, ta druhá příběhová linka, která do té doby, byla v pozadí, se snaží protlačit víc dopředu, a ten pocit........ten pocit že vám někdo zkazil film, bych spíš přirovnal k lítosti, než ke zlosti. Teoreticky, by druhá příběhová linka, mohla fungovat, ale tvůrci se sekli s žánrama, takže první nefunguje a druhá jede tak na půl. Takže do kina, na Matthew McConaughey, už fakt ne......nebo raději už nikdy. ()

silentname

Okey, tu je jeden malý fakt na úvod. V októbri 2018 som bol veľmi zvedavý na tento film. V programe už o ňom bolo info, trailery pôsobili sľubne a boli sme aj s manželkou vychystaní, že sa na to pôjdeme pozrieť. Potom z nejakého zvláštneho (doteraz neviem prečo) dôvodu bol film presunutý na január 2019. Možno mi to malo niečo signalizovať, no stal sa opak. Môj záujem ešte viac narástol a trpezlivo som čakal až do dnes, aby som si film mohol pozrieť. Medzitým začínali prichádzať reakcie a očakávania o niečo klesli, no chcel som veriť až do posledného konca. Kým uvidím film na vlastné oči. Dnes som zaplatil svoj lístok a konečne si film pozrel. A úprimne poviem, že presne už rozumiem v čom tkvie príčina negatívnych recenzií na tento film. "Serenity" bola podľa mňa nejaká stávka. Myslím si, že niekto sa so Stevenom Knightom stavil, že sa mu nepodarí ten film urobiť týmto spôsobom. Že do toho nedokáže zakomponovať niečo tak divné ako to, čo nebudem spoilovať. Lenže to sem dal. A toto je výsledok. Na jednej strane musím Stevena Knighta obdivovať, že sa mu podarilo priniesť niečo, čo si myslím, že je maximálne originálne. Nenapadne mi momentálne film, ktorý by skúsil takúto techniku pre film tohto typu. Lenže v tom potom tkvie aj ten problém. Vezmime si marketing filmu a trailery. Sľubujú viac menej jednoduchú story, ktorú dokážeme pochopiť. Exmanželka chce od nášho protagonistu, aby nenápadným spôsobom zavraždil jej nového manžela, ktorý fyzicky napáda ju aj jeho syna. A teraz vyrážame na cestu a sme zvedaví ako to celé dopadne. To je relatívne jednoduchý koncept, ktorého sa mal film držať a určite by si našiel svojich divákov. V tomto štýle však neviem kto bude jeho diváckou základňou. Určite si nejakých fanúšikov nájde a dokonca aj ja ho obdivujem za ten pokus urobiť niečo nové, no v tomto prípade to ozaj vypálilo opačne. Ale nebudem zachádzať do spoilerov. Jediné čo poviem je, že je je dobré položiť si otázku čo je skutočnosť a čo nie. A v tom ostaneme. Teraz keď máme tento úvod z krku povedzme si niečo o ostatnom. Je tu pár dobrých scénok, ktoré si zapamätám. Matthew McConaughey to hrá veľmi dobre a občas som rozmýšľal s ním či sa už úplne nezbláznil. Djimon Hounsou je asi mojou najobľúbenejšou postavou počas filmu. A chápal som, že mal svojho šéfa občas plné zuby. Jason Clarke sa tu opäť dostáva do role zloducha, no skôr pôsobí viac ako poriadne hovado. A spokojný s tým aké hovado vlastne je. A užíva si to. Anne Hathaway je pre mňa trošku iná story. Tej som to moc neveril. A myslím si, že si tu prešla niekoľkými fázami. Mysteriózna, zúfalá, utrápená až v jednom momente šokovaná. A mal som ozaj problém jej to miestami uveriť. A najmä tomu filmu (ako som už povedal) vôbec nepomáha tá komplikovaná story, kde som mal sám problém niektoré miesta poriadne sledovať. Je to skutočne divný film. Ambície to malo, ale vypálilo to skutočne nesprávne. Niektoré veci kombinovať netreba. Alebo treba mať talent na to podať to správne. Hodnotenie: C- ()

Arsenal83

Bontonfilm uvádí... asi niečo nekorektne. Pani Hathaway predsa povie vo filme, že dá Konagimu 10 miliónov dolárov (a to povie sakra pomaly, aby tomu rozumeli aj aboriginci), ale v preklade bontonfilmu je to len milión. 9 miliónov vyfučalo niekde v éteri, tak ako našim politikom pri eurofondoch. ()

Happens

Kdyby ten konec byl třeba na styl Shutter Islandu, nebo cokoliv jiného, tak by tento mysteriózní snímek mohl klidně levitovat okolo 80 %. Krásně rozpracovaná tajemná linka příběhu jednoho rybáře na jednom ostrově - bez minulosti a bez budoucnosti. ()

Chrustyn

Jalový thriller, který je po celou dobu nudný a špatně zahraný, aby se později vytasil s jedním z nejvíce bizarních twistů, v dějinách filmu, který dá výsledné podobě filmu opravdovou korunu. ()

dopitak

Kolegové komentátoři se asi shodli (nečetl jsem texty), že bez toho zvratu na konci by to byl docela solidní letní film z fajn lokality. Byl, ale není a my ho musíme brát jako celek. Tichomoří láká každého, rybolov už méně, ale motorová jachta si zase získá body. Hathaway pro mě není sexsymbol, ale ani Diane Lane už není co bývala. Ten konec, ten konec... překombinované. ()