Princip domina

• Československo Domino (více)

Vietnamský veterán Roy byl nevině odsouzen za vraždu. Jedhono dne se ve vězení objeví mysteriózní osoba - Tagge - a navrhne mu obchod: Roy má vyřídit příkaz tajné organizace a za to dostane svobodu. Spolupracuje tedy s nimi, když však zjistí, že má odstranit špičkového politika, odmítne. Jenomže organizace má dlouhé prsty... (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Nebudu se pouštět do dlouhého rozboru o manipulaci veřejnosti a jednotlivců a kam až sahá, neboť by se ze mě mohl poměrně rychle stát paranoidní schizofrenik. Už tak mě občas přepadne menší stihomam. Veřejnost byla, je a bude i nadále manipulovaná každý den. Přeci, když to píší v novinách a vysílají v televizi, tak to musí být zaručená pravda. A my věříme, bijeme se v hruď za uctívanou pravdu, neváháme se za pravdu rvát a zapojovat se vlastenecky do ozbrojených konfliktů. Když ponecháme stranou přemítání o celkové smysluplnosti tohoto filmu, tak nám zůstává příběh, který má spád, trochu mystického tajemna a nevyřčené skutečnosti, plíživý strach, nějakou tu emoci a zatvrzelý souboj jednotlivce o vlastní osobní svobodu. Už samotný předzačátek příběhu je více než stylový a snad i úchvatně mrazivý. Hlavní postavou příběhu je Roy Tucker (solidní Gene Hackman). Dostává nabídku, kterou nelze odmítnout. Dostává nabídku, která se musí zavrhnout. Rozhodující jsou okolnosti, přísliby, odměny, touha, ale i strach, rozhořčení a víra v sebe sama. Dostat se jednou do zorného úhlu vševidoucího oka nad námi je zárukou vazalského až otrockého vztahu. A existuje snad nějaká cesta ven z bludného kruhu přetvářek, umné manipulace a vyhrožování? Z dalších postav: Royova věrná, šťastná i vyděšená manželka Ellie (Candice Bergen), relativně slušný a racionální řídící muž Tagge (příjemný Richard Widmark), Royův spolunocležník z trestnice Spiventa (Mickey Rooney), arogantní velitel operace Ross Pine (Edward Albert), loajální člen organizace generál Reser (Eli Wallach), ředitel věznice Ditcher (Ken Swofford), či Royův nešťastný právník Schnaible (Ted Gehring). Věci nemusí být nutně tak, jak se na první pohled jeví. Občas nás osud dokáže semlít obtížně uvěřitelným způsobem. Ale je to skutečně osud? Kafka byl jedinečný. ()

mortak

Autor předlohy přepsal svoji knihu do filmu, a jeho nezkušenost je dost znát. V knižním thrillerovém béčku se celá ta překombinovaná konstrukce o jednom státním převratu možná dala snést, ale film tvrdě obnažuje její vycucanost z prstu. když poslední záběr přidá poslední dílek do skládačky, místo toho aby divák vzkřikl, že jsme jen ovládané loutky v rukou kohosi tajemného vzadu, tak si spíše uleví, že to tedy byla děsná pitomina. Kramer se snažil celou tu historku natočit co nejvěrohodněji, ale výsledek je průměrný a nudný. ()

majo25

Slušný triler, ktorého podstatná a najzaujímavejšia časť sa začne odohrávať až polhodinu pred koncom. Dovtedy je to trochu naťahované, vrátane zbytočného konšpiračného úvodu, a nad vodou to držia hlavne Hackman a vždy perfektný Widmark, ktorého si v záporných či kontroverzných polohách vychutnávam. "Murphy Brownová" s debilnou parochňou na hlave je len do počtu. Zápletka začne vrcholiť ako som spomínal až pred koncom a hoci pomaly eskaluje a atmosféra je tiež dobrá, odpovede na mnohé otázniky divák nedostane. Akú rolu vlastne v tomto hrá hlavný hrdina? Ani to, kto ťahá za nitky. Na odbachnutie významného človeka postačí tajomnej a početnej organizácii ktokoľvek z ich ľudí. Niektoré veci nedávajú dostatočný zmysel, čo je na škodu inak schopného old-school trileru. ()

JohnSmith

Celou dobu nevíte,co po vás chtějí, jsou na vás milí, starají se o vás a pak vám to řeknou a vy cuknete,protože se vám to nechce udělat. jak asi dopadnete? ()

mirec88

Jednoducho... sfilmovaný Kafka. Zbožňujem takéto filmy kde nikdy nikto nevie, prečo sa to, čo sa deje, deje a kto je za tým všetkým... Veľmi aktuálny film dnes, keď ani my sami ľudia nevieme, čo a kto je za oponou... ()

Aqualung

Vysolil, či pocukroval jsem tenhle film pěti hvězdičkami.A myslím, že je jasné proč.Jak jsem načal v diskusi, tak když jde o státní anebo firemní zájem, a tady se to jeví jako promiskue, tak je možno udělat cokoliv.Hned zpočátku tam Hackman rozvíjí něco o manipulaci. A to hned od narození.Jeví se mi to jako fakt.Za bolševika u nás bylo zřejmé kde je nepřítel a kdo tahá za provázky.Bylo to stupidně průhledné a karty byly jasně rozdány. Pravda, donašeči se používají všude.Ovšem v zaběhlé demokracii mezi které USA bez debaty patří je to podstatně složitější, a tak není vždy, či spíše téměř vždy jasné kdo, a za co tahá.Je-li konečným cílem vražda, tak se najme po patřičném dominovém maskování ten, který může zmizet.Je-li však cílem změna systému, tak to bývá složitější.Tuhle otázku, která by se zabývala fašizujícími tendencemi v té, či oné společnosti film nakusuje, ale nedovádí do konce.Podle mého názoru to není to ,co chtěl autor sdělit.Anebo ano?Výkon pana Hackmana je výborný, vynikající je také scénář.Hodnotím vysoko, ba nejvýš! ()

Han22

Všemocná tajná organizace vytáhne odsouzeného kriminálníka z vězení, aby pro ně někoho zabil A přitom mají přístup naprosto ke všemu a vědí o každé věci, kterou udělá. Na papíře to zní pomalu jako Brutální Nikita, jenže v reálu je to nudné a hloupé. Většinu filmu se nic neděje, organizaci tvoří tři lidi a ty zvraty a jejich všemocnost jsou prostě k smíchu. Pokud ta organizace má takové možnosti, že jim projde beztrestně x vražd, na co ho vůbec potřebují? Navíc Hackmanův hrdina je nesympatický hajzlík a hlupák, Bergenová vypadá na 40 a ostatní herci nic moc nehrají (Wallach, Widmark). A ještě to skončí tím nejhorším možným způsobem (i když jsem to čekal). Nebavilo mě to, 2* za celkem slušné finále. ()

kolemjdouc

nemám ráda politické kriminálky.Ale tady to bylo jedinečně natočené.Hackman podal vynikající výkon a na něm stál celý příběh. ()

strikeman

Gene Hackman patří k mým nejoblíbenějším hercům, přesto zrovna v tomto snímku mne neoslnil. Možná to bude i snímkem samotným - slabší scénář, předvídatelný děj, nelogické a mnohdy naivní chování hlavní postavy, dějového napětí pomálu... ()

MickeyStuma

Velmi zajímavý snímek, jehož zvolené téma je do dnes aktuální. Manipulování lidí bez toho, aby se vědělo kým a čím. Vytváření převratů pomocí atentátu ve prospěch vlády, a vše tak tajně, že to následně způsobí vzniku spousty konspiračních teorií. Tajné služby osloví vězně, který měl zásluhy ve Vietnamu, aby pracoval pro ně. Že to nebude jen tak, je okamžitě zřejmé. Atmosféra je tajemná a nepředvídatelná. Mnohá hluchá místa se tu objeví, ale jen díky zestárnutím snímku. Vyprávění příběhu je pomalé, což v tomto případě není na škodu. Gene Hackman tu rozehrál doslova koncert člověka zapleteného do akcí tajné organizace, z něhož není úniku. Film vznikl v době, kdy v Americe bylo afér více než bylo zdrávo, takže se jedná i o takovou politickou výpověď, což nám evropanům zase tolik neříká. Na druhou stranu nás ale poučí a donutí zapřemýšlet nad skutečnostmi tajnými, záhadnými a nevysvětlitelnými. ()

Ygnor

V sedmi letech bych to možná "žral", ale na dnes již vyčpělý námět, je i zpracování, které je poplatné době, velmi omšelé. Klasické narativní vyprávění mi nevadí, ale tady zmiňovanou paranoidní atmosféru jsem necítil. Kafku mám rád, to však také neznamená, že dám trojku za to, že jeho jméno bylo skloňováno v prologu. Dovolím si ještě jednu poznámku, Hackman se tady také nějak imho extra nepředvedl. ()

FoxMulder

Průměr. Rutynní režie nechytí a milostná scéna je jako z televizní pohádky. Scénář je slabší, místy předvídatelný a občas dělá z Hackmana naivního troubu. ()

MarekMotor

Když ti někdo říká, že jsi paranoik, nejspíš v tom spiknutí taky jede (Rob Grant). Nepříliš zdařilé od námětu po realizaci. Ty dvě hvězdy jsou za skvělého Hackmana. ()