Hádej, kdo přijde na večeři

Guess Who's Coming to Dinner

• slovenský

Hádaj, kto príde na večeru

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1967, 108 min

Konečně vím, podle čeho byla natočena překvapivě vtipná komedie Guess Who (2005) s Ashtonem Kutcherem, která mi byla chápáním bližší. Nemám ponětí, jaké byly v roce 1967 předsudky vůči černochům, marně vzpomínám, kdy měl Martin Luther King svůj známý projev. A o to cennější je pro mě tahle konverzační komedie, která se tehdejší situaci snaží nastínit. Nechybí v ní vážnost ani inteligentní humor, takže u mě spokojenost. Jen tak mimochodem jsem tu slyšel patrně nejdelší filmový monolog, co znám. Bohužel jeho autor Spencer Tracy se premiéry filmu nedožil.(10.6.2009)

Film, který už hodně zastaral. Jeho poselství je samozřejmě chvályhodné, ale jde se k němu až příliš nápadně a okatě, takže se nakonec nedostaví kýžený efekt - to se poté projevuje z závěrečném Traceyho monologu, který postrádá na údernosti a působí spíše nudně a zdlouhavě. V šedesátých letech možná pecka, dnes už jenom slušná konverzačka. Herecké výkony samozřejmě bez výhrad (Poitier se mi tady líbil mnohem více, než V žáru noci ze stejného roku, kde na mě často působil jako vyřezaný ze dřeva).(27.4.2009)

Hodně podrobná sonda o lidských povahách a jejich vyrovnání se s rasismem. Žádný z účinkujících není nijak zvlášť vyhraněn proti lidem s jinou pletí, ale je si vědom obecného mínění a těžkostí s tím spojených. I když by to měl být film Katherine Hepburn, já jsem nespustila z očí Sidneyho Poitiera:-))(29.6.2005)

Na jedné straně nepřehlédnutelný zub času, který vyhlodal většinu dramatické působivosti, na straně druhé výborné herecké výkony a fakt, že díky komediální rovině film vyznívá i po letech mile. Snímek je zároveň dojemnou rozlučkou Spencera Traceyho, a to si nějaký ten bodík navíc zaslouží. 7/10(16.3.2010)

Pátou hvězdu stálo film nešťastné obsazení Katharine Houghton do role partnerky Sidneyho Poitiera. Její herecké polohy byly nanejvýš dvě - buď nasadila americký úsměv, anebo šeredně přehrávala. Nepomohl jí ani scénář, který jí sem tam vložil do úst docela perlu („John je velmi významný muž.“ – „Až si ho vezmu, budu taky důležitá“ – nevím, jestli bych tohle rád slyšel od své nastávající). Vynikající byl naopak Spencer Tracy, jeho závěrečný otevřený monolog neměl chybu. Celkem vzato se jedná o zajímavou a kvalitně zpracovanou studii názorů a pohledů obou zastoupených etnických skupin na v tehdejší době skandální manželství černocha a bělošky, navíc z různých společenských vrstev.(15.1.2013)

• - Brýle Spencera Tracyho nemají čočky. (Kulmon)

• - Natáčelo se v Los Angeles a v San Franciscu. (Varan)

• - Dceru Katharine Hepburn hraje její skutečná neteř Katharine Houghton. (Kulmon)