Hádej, kdo přijde na večeři

Guess Who's Coming to Dinner

• slovenský

Hádaj, kto príde na večeru

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1967, 108 min

Mistrovská práce Stanleyho Kramera. Odvážná studie lidských vztahů v bezchybném podání ústředních hrdinů. Konverzace morálně jednotných, i když jinak smýšlejících lidí, kde právě jejich morálka dostala touto diskusí přetěžkou zkoušku. Pěkně rozložené karty v zásadním protikladu, ovšem bez zdání samoúčelného nahození rolí, vždyť podobná konfrontace je skutečně reálná. A to nejen mezi smetánkou. Její jemnou inteligenci neopakovatelně stělesnili, at už v roli černošského lékaře Johna Prentica Sidney Poitier (gentleman černošských herců a dodnec u vrstevníků nepřekonán), či konzervativního Matta Draytona Spencer Tracy (v poslední roli je vidět, že postavou i dýchá). Myslím, že divák toužící po vpravdě inteligentním a lidském snímku bude touto mistrovskou hrou dialogů uchvácen. Já snímek beru jako snad nejsilnější apel na lidskou důstojnost a toleranci.(27.2.2006)

No, tak to je velmi zajímavá otázka, která v tomto případě hraje velmi důležitou roli. Samozřejmě v sobě skrývá velké překvapení nebo dokonce šok. Sidney Poitier hraje mezinárodně uznávaného odborníka, kterého rodina jeho nastávající manželky přijala s velkými rozpaky. Rodiče nevěsty byly poměrně tolerantní lidí, ale jen do té doby, než je rasová otázka zasáhla osobně. Řekla bych, že tam byla i jistá dávka pokrytectví. Stále aktuální téma i v dnešní době. Rodiče si zahráli Spencer Tracy a Katharine Hepburn, byli velmi přesvědčiví a věrohodní. Naposled se zde objevili spolu před kamerou.(28.10.2008)

Zlatá éra kinematografie. Užívajte si výkony všetkých hercov a posolstvo, ktoré nesie tento film. Rasové predsudky boli ešte v roku 1967 bežnou záležitosťou, a tak ľudia potrebovali počuť odkaz, aký tento film obsahuje. Že farba a rasa nie sú to, čo by malo brániť dvom ľuďom , ktorí sa milujú, zdieľať svoje životy. Je ľahké pochopiť, to, čo sa tvorcovia na obrazovke usilovne snažia - prelomiť múry a predsudky, ale v reálnom živote to môže byť oveľa ťažšie. Ale je aj pravda, čo povedal Mahatma Gandhi - "Ty musíš byť tou zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete". No a zároveň je smutné a dojemné sledovať Spencera Tracyho v tomto filme, pretože zomrel pár týždňov potom, čo bol dokončený. 95%.(25.12.2016)

Nádherný, vřelý a proklatě moralistický snímek o chlapské tvrdohlavosti, rasismu a o síle ženské vůle. Má-li každý film, který je prostě totálně maximálně jeho, pak pro mě je to tento 42 let starý klenot americké kinematografie. Je v něm spousta pocitů, které jsem mnohokrát cítil, ale nikdy nikde nijak neprezentoval. Všichni se tam chovají tak idylicky a přesto tak typicky reálně - americky. Inteligentnější milostný příběh si nedokážu snad ani představit. Kam se hrabe Láska nebeská. Tohle je to pravé ořechové, co mi v tomto žánru až dodnes tolik chybělo.(15.11.2009)

Na co Kramer s Tracym sáhli, to se snad automaticky měnilo ve zlato. Napotřetí (Kdo seje vítr, Norimberský proces) zkusili natočit silný příběh s morálním poučením a Tracyho geniálním monologem na konci, přičemž tentokrát přizvali i Katharine, a zase mě položili na lopatky. Spence i Kat by na ten film byli určitě pyšní.(20.8.2008)

• - V některých záběrech můžete vidět Katharine Hepburn jak se jí klepe hlava a ruce. Tento třes je následkem dědičné choroby. Spatřit jej můžete např. ve scéně, kdy nese pití reverendovi po jeho druhém příjezdu. (Kulmon)

• - Dceru Katharine Hepburn hraje její skutečná neteř Katharine Houghton. (Kulmon)

• - Spencer Tracy zemřel 17 dní po natočení posledního záběru. (Kulmon)