Reklama

Reklama

Kvůli své vášni k alkoholu se dostali na životní dno. Film z prostředí protialkoholní léčebny podle knihy Josefa Formánka... Život spisovatele ve středních letech Josefa (D. Švehlík) se pomalu začíná hroutit, když je kvůli své nezvladatelné závislosti na alkoholu schopen vypít láhev vodky denně. Po jednom z jeho nejtěžších opileckých stavů, kdy zkolabuje, se dostává do protialkoholní léčebny, kde je plně rozhodnut se zbavit svého vnitřního démona a přestat pít. V léčebně se potkává s dalšími pacienty, jejichž životní problémy je dovedly ke stejné závislosti jako Josefa, nebo jim naopak právě alkohol způsobil jejich nesnáze. Ať už jde o „ironmana“ a neúnavného sportovce Honzu (O. Malý), spiritualistu Milana (J. Dušek), který tvrdí, že je vyslancem z jiného světa, nebo Jarmila (J. Maryško), který hrával v gay pornu. Přes vzájemnou rozličnost všech pacientů je však současným středobodem jejich životů právě alkohol. A příběhy a cesty k závislosti těchto lidí se rozhodne Josef zpracovat pro svou novou knihu, a s její pomocí si i ukrátit čas v léčebně. Po nějaké době Josef z léčebny odchází a vrací se za svojí ženou a dvěma dcerami. Bez soudružnosti s ostatními pacienty a bez dohledu lékařů ale mezi ním a alkoholem stojí již jen jeho vůle, jež bývá velmi vratká... (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (14)

  • Když viděl autor předlohy Josef Formánek film hotov na předpremiéře, musel bojovat, aby neodešel z kina a film zhlédl do konce. Míra pravdivosti a autentičnosti jej zasáhla natolik, že zapochyboval, zda udělal dobře, že byl takto otevřený. Později se však objevil muž, který mu řekl, že mu jeho příběh zachránil život i manželství a tím potvrdil smysluplnost takové pravdivosti. (sator)
  • Jaroslav Dušek, který hraje pacienta, který se představuje jako velitel 5. hvězdné flotily z Aldebaranu, se se svým předobrazem potkal na premiéře filmu. Přestože scenárista Josef Formánek říkal: „On je plachý nepřijde.“ Přišel. Dušek ho nakonec pozval i na pódium, kde si spolu povídali. (sator)
  • Film je založen na skutečném příběhu. (Stoka)
  • Mezi 49. až 50. minutou zazní z úst Jaroslava Duška věta: „Je to poselství budoucím generacím.“ Stejnou hlášku od stejného herce jsme mohli slyšet již o několik let dřív ve filmu Pupendo (2003). (Skarface)
  • Ve filmu si zahráli epizodní role i strážníci Městské Policie v Jirkově. (Frontie)
  • Autor předlohy, scénáře i skutečná postava z románu, Josef Formánek, se ve filmu objeví v epizodní roli jako posudkový lékař. (bearmeedek)
  • Velká část herců, kteří ve filmu hrají, měli v minulosti velký problém s alkoholem a nestydí se to přiznat. Pro mnohé z nich to nebylo vůbec jednoduché se do takového prostředí opět vrátit. Epizodní role ve filmu pak v mnoha případech ztvárnili skuteční klienti léčebny v Petrohradě. [Zdroj: usmevysmutnychmuzu.cz] (Ramones77)
  • Postava Ha Thanh Špetlíkové, Soňa, v původní předloze není vietnamského původu. Tvůrci si ale Ha Thanh do role vybrali a dle jejích slov šlo o první případ, kdy byla obsazena nejen kvůli tomu, že hledali do role Vietnamku. (hansel97)
  • Některé herce do petrohradské léčebny režisér „nastěhoval“ ještě před spuštěním natáčení. Strávili tu několik dní. Dodržovali budíček, chodili na rozcvičku, absolvovali terapie. Ve filmu si zahrálo i několik skutečných pacientů léčebny. (rakovnik)
  • Natáčelo se především v psychiatrické léčebně v Petrohradu u Jesenice na Rakovnicku. Dalšími lokalitami byly Zlín, Praha nebo Ústí nad Labem, kde se štáb objevil třeba v restauraci Na Rychtě. (rakovnik)

Reklama

Reklama