Asi se z toho dalo vytezit malinko vic a latka ceskych alkoholickych opusu jako Dnes naposled, Ikaruv Pad nebo Tazni ptaci nebyla dosazena, nicmene i tak jdu na plny pocet. Z velke casi diky vynikajicimu Davidovi Svehlikovi, ktery predvedl nejlepsiho opilce od Nicolase Cage v Leaving Las Vegas. Ma tolik charisma, ze i kdyz hraje notora v deliriu, furt vypada o parnik lip nez ja za strizliva. A nadhodnocuji, jelikoz se domnivam, ze min jak tri hvezdy muze tomuto snimku udelit jen abstinent, vegan nebo jiny curak. Pripadne osoba, podlehajici soucasnemu "sexy" trendu - automaticky podhodnocovat jakykoliv cesky film.(1.12.2018)

• PROCESOR

Tak pro mě hodně velký zklamání. Myslel sem, že to bude něco na způsob Kobry a užovky, ale tohle bylo prostě nudný. Ve státě, kde chlastá každej druhej, nic zásadního a převratnýho nenabízí. Pobyt v léčebně je třeba ve filmu Kanárek celkem drsně vykreslený, tady je to takový fádní, nic se neděje. A neděje se ani mimo léčebnu. Už sem asi otupělý…(31.12.2018)

Zajímavé ztvárnění stejnojmenné knihy, přičemž úplně jiné. Srovnání obou děl je pro mě těžké, jelikož každé něčím vyniká. V čem byla kniha poměrně zmatečná, tam má film silné stránky. Film naopak postrádá některé Josefovy hluboké vhledy, kterých se mu během rehabilitace dostalo. Celkově je to však silný snímek, který závislost (ať už na čemkoli) vykresluje dle mého názoru velice přesně. Je to zkrátka síla, na kterou jedinec o samotě většinou nemá. Na české poměry se však jedná o velice kvalitní film.(5.12.2018)

Po dlouhé době mnou zmítala opravdová radost z nového českého filmu (naposledy jsem se tak cítil u o něco lepšího Hmyzu). Především bych ocenil Svátkovu vizuální koncepci. Delirium a psychedelie z ní stříká na maximum. Dalším příjemným překvapením jsou herecké výkony a hloubka postav (což ale pro čtenáře Formánkových knih není nějakým překvapením). To, co mi vadilo, byla hudba. Sama o sobě nebyla špatná, ale scény nikoliv nepodporovala. Chápu, že se jedná o vzdání hold Josefu Formánkovi, který podobnou hudbu užívá i při svých autorských čtení, ale v kombinaci s tímto snímkem se jedná o velký špatný. Podobně jsou na tom dialogy, kterých je moc a daly by se vyjádřit obrazem, ale to je bohužel Svátkovo rozhodnutí. Takto to prostě dopadá, když se na scénáři podílí autor předlohy. Ale jinak příjemné překvapení.(14.7.2018)

• bidja

-* za kino po mnoha letech. Netušil jsem, že se osazenstvo multiplexu může takhle zhoršit u vážně myšleného filmu. Z 2D bylo zdarma 4DX. Úvodní dimenzí byly trailery dvou vteřinových střihů co mě přivedly na pokraj epileptického záchvatu. Třetí rozměr by mohl být zvuk na pokraji vysílání pro hluchoněmé nebo nesourodý podklad hudebního doprovodu. Nadplán malého prostoru je pán Padesátník přede mnou, s paní Padesátníkovou předehrávající si na pubertální pár. Nesundal obří kšiltovku. Neměl kam, v jedné ruce třetinku Heinekenu + cca 2l kelímek koly, v druhé 2,5l kelímek tresťovaného, po sýru smrdícího popkornu. Z jiné strany esoterická vůně krému vůči slunečním spáleninám nebo snad i více, sadomasochistické samoopalovací mléko s příchutí beta karotenu. . Konečně i X faktor v podobě člověka co za mnou zřejmě jel na lehokole. Že to není o filmu? Není, proč? Podívejte se na Dobří holubi se vracejí, Ikarův pád, Tažní ptáci, Hadí jed nebo zahraniční Leaving Las Vegas, Aberdeen atd.(16.7.2018)

• - Postava Ha Thanh Špetlíkové, Soňa, v původní předloze není vietnamského původu. Tvůrci si ale Ha Thanh do role vybrali a dle jejích slov šlo o první případ, kdy byla obsazena nejen kvůli tomu, že hledali do role Vietnamku. (hansel97)

• - Velká část herců, kteří ve filmu hrají, měli v minulosti velký problém s alkoholem a nestydí se to přiznat. Pro mnohé z nich to nebylo vůbec jednoduché se do takového prostředí opět vrátit. Epizodní role ve filmu pak v mnoha případech ztvárnili skuteční klienti léčebny v Petrohradě. [Zdroj: usmevysmutnychmuzu.cz] (Ramones77)

• - Autor předlohy, scénáře i skutečná postava z románu, Josef Formánek, se ve filmu objeví v epizodní roli jako posudkový lékař. (bearmeedek)