Malý s Duškem vynikající, stejně jako další osazenstvo léčebny, ovsem co předváděl mladý Švehlík, to jsem od něj vůbec nečekal. Excelentní výkon, jeho alkoholické stavy byly mrazivě přesné. Po skončení filmu na mě padla tíseň a tak pochmurná nálada, že jsem to musel jít spláchnout do hospody sedmi pivy...(28.7.2018)

"Co si jako myslel? Že mu pomůže někdo, kdo denně sežere sto padesát lysohlávek a zapije to rumem?" ... Abych pravdu řekl, na tento snímek jsem se těšil již od prvního uvedení traileru celé širé veřejnosti. A těšil jsem se na to, až jej zkouknu typicky nelegální cestou, navíc v rodinném kruhu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, tudíž nemohu nijak porovnat... Avšak verze filmová je něco, o čemž jsem předem věděl to, že se bude jednat o kinematografický počin, jenž bude po právu vybočovat z řady typicky nuzných českých filmů... Úsměvy smutných mužů je totiž sofistikovaným počinem, který autenticky zpracovává jedno z témat, které je našemu národu velice blízké - jelikož chlastání je v naší zemi prostě nejen ctností, ale i nadměrnou opulentní zábavou. Úsměvy smutných mužů jsou špičkovým českým nadstandardem s nezaměnitelným audiovizuálním stylem, správně vybroušeným černým humorem, obdivuhodnými scénami plné syrovosti, a neskutečně výrazným psychedelickým pojetím, který doplňují bezvadné hlášky ("Tady Lukáš je GTÁčko - alkáč, toxik a gambler.") - to vše jest podáno tak, aby daná situace působila plně realisticky. Jsem prostě nadšen! Takový vysoce kvalitativní a zdařilý český film se na naší domácí scéně působí jako neuvěřitelné zjevení. Takový skvost by se měl povinně promítat ve všech školách v ČR... Jestli tohle nevyhraje všechny možné České lvy, tak nevím, jestli současné filmové ceny směřují do prdele, anebo někam hůř... Casting a jejich výkony byly bez okolků bezchybné... A co mohu říci k těm ubohým a nezaslouženým 73% tady na ČSFD? Tohle není prostě normální...(16.12.2018)

Předpokládal jsem, že bude film těžce depresivní a možná i trochu stereotypní až nudný, ale abych řekl pravdu, určitě jsem se nenudil. V podstatě poklidný děj zajímavě kontrastoval s všudypřítomnou, a přesto neviditelnou hrozbou, herecké výkony byly opravdu kvalitní, i když mám dojem, že Jaroslav Dušek vlastně ani nehrál, a odnesl jsem si i poučení do života- opíjet se ginem není rozumné, kvalitní opici si může člověk pořídit i levněji. Musím se ale přidat k názoru, který napsala IvcaSammet, beatbox mě nepotěšil a ve chvílích, kdy zasahoval přímo do dialogů mě strašlivě štval. S ohledem na ostatní jsem slovo štval použil jako eufemismus.(8.1.2019)

Drama-komedie. Čekal jsem typický český produkt, který mě vždy baví. Tragikomický příběh, který je zajímavý a baví od začátku do... no, do posledních deseti minut. Úsměvy smutných mužů jsou ale hlavně tím dramatem a navíc místy náročnějším pro diváka. Některé osudy alkoholiků jsou ale hodně zajímaví nebo aspoň zajímavě podané. Celek mě ale většinu doby moc nezajímal, protože příběh hlavní postavy byl tím nejnudnějším osudem. Závěr byl ale trefný a všechny osudy příjemně propojil a využil jejich strasti a nálady.(5.1.2019)

Přiznám se, že jsem od Úsměvy smutných mužů nic moc nečekala. Námět mě sice velmi zaujal, trailer mě ale naopak od filmu spíše odradil. V každém případě byl pro mě tento film povinností, Jarda Plesl a David Švehlík v jednom filmu mi na návštěvu kina dokonale stačí. Čisté čtyři hvězdičky to určitě nejsou, scény mi občas přišly až moc "nasekané", u některých záběrů by neuškodilo více prostoru pro souvislosti. Navíc mě šíleně vytáčel beatbox, který se k filmu nejenom nehodil, ale vyloženě rušil. Co se ale týče hereckých výkonů všech "závislých", můžu jenom smeknout klobouk a hluboce se uklonit. Tak realisticky zpracované stavy jsou tím nejdokonalejším odstrašujícím případem, a proto si myslím, že by Úsměvy smutných mužů měl vidět úplně každý. Příběh sice nebyl úplně nejzajímavější a například dějová linka Milana mi svým způsobem do filmu neseděla, samotný námět je ale tak silný a tak skvěle zpracovaný, že se mi film opravdu hodně vryl do paměti.(21.7.2018)

• - Alois Švehlík je i ve skutečnosti otcem Davida Švehlíka (Josef F.). Oba se objeví ve scéně, kdy otec Josefa F. veze domů z léčebny. (Rico96)

• - Autor předlohy, scénáře i skutečná postava z románu, Josef Formánek, se ve filmu objeví v epizodní roli jako posudkový lékař. (bearmeedek)

• - Ve filmu si zahráli epizodní role i strážníci Městské Policie v Jirkově. (Frontie)