Malý s Duškem vynikající, stejně jako další osazenstvo léčebny, ovsem co předváděl mladý Švehlík, to jsem od něj vůbec nečekal. Excelentní výkon, jeho alkoholické stavy byly mrazivě přesné. Po skončení filmu na mě padla tíseň a tak pochmurná nálada, že jsem to musel jít spláchnout do hospody sedmi pivy...(28.7.2018)

Byla jsem na tenhle film hodně zvědavá. Nečekala jsem, že půjde až takhle do hloubky a že mě opravdu zasáhne. Asi tak v půlce filmu jsem se rozbrečela a chtěla z kinosálu utéct pryč. Dolehla na mně realita všedních dní. Má milovaná kamarádka má alkoholika za manžela. Byl několikrát na léčení a teď to hrne ještě přes trávu. Takže jsem si její vyprávění projektovala přímo do filmu. Úplně mě z toho mrazilo v zádech a nebylo mi zrovna moc dobře po těle . David Švehlík mě velmi mile překvapil tím, co je schopen zahrát. Jaroslav Dušek zde působil jako naprosté zjevení. Byl skutečný nebo to byla Josefova halucinace? Musí mít na podivné figurky asi fakt patent. Vždyť každá jeho postava je něčím divná. Maraton byl moc dobrou metaforou. Boj s alkoholem je maraton a je to skutečná válka, kdy člověk bojuje o sebe samého. Na mně v tomhle filmu zafungovalo všechno. Chválím za všechno, co se zde dělo. Odcházela jsem se zvláštním pocitem a musela jsem ho jít rozchodit. Film k velkému zamyšlení.(14.7.2018)

Příjemné překvapení. Trailer mě zaujal(což se u traileru na český film moc často nestává) a byl jsem celkem zvědaví, co z toho vyleze. A jsem rád, že mohu napsat, že je to dobrý film. Sice ne bezchybný film, ale rozhodně dobrý, který nedělá ostudu a má něco do sebe. Dan Svátek má řemeslo v ruce a umí pracovat se střihem, hudbou a kamerou. Díky tomu dokáže vytvořit i zajímavě vypadající scény, i přestože jsou obyčejné a nic se v nich neděje. Navíc se Svátkovi podařilo správně uchopit film. Zbytečně netlačí na pilu, ale sranda to taky není. Předlohu jsem nečetl, ale na scénáři se podílel sám autor, takže určitě je tam vše podstatné co by tam mělo být. David Švehlík mě v této roli dost sedl a já mu to věřil. Jaroslav Dušek je parádní i přestože nemá tolik k hraní. Dost hodně se mi líbil výkon Ondry Malého, který je hodně silný a dobrý. I zbytek herců je velmi dobře obsazený a herci předvádí velmi dobré výkony. Jediné co se mi moc nelíbilo, bylo to jak je vyprávěn příběh. Na druhou stranu jsem si vědom faktu, že to je účel, přesto mě to nesedlo. Úsměvy smutných mužů je zajímavý film, který stojí za to, abychom mu věnovali svou pozornost.(24.9.2018)

Tak tohle byla hodně silná káva, vyobrazení alkoholiků bez růžových brýlí, rozpady rodin a vztahů, zničené zdraví, ztráta práce, ohrožení života. V podstatě to všichni známe z vyprávění, z doslechu, z novin a časopisů a stejně tak všichni víme, že alkohol je metla lidstva, ale sledovat to v přímém přenosu je pocitově velice nepříjemné a zdrcující. David Švehlík to zvládl na výbornou a jeho hlasové charisma stojí za zmínku. A i přes malé drobné výhrady hodnotím plným počtem, protože téma je natolik vážné, že mi nedovolí jinak a herecké obsazení bylo vynikající, za všechny Jaroslav Dušek, Ondřej Malý, Simona Babčáková.(17.10.2018)

Slabých 60%. Film je de facto řetež střípků života Josefa a mnoha dalších postav, občas proložených životní pravdou či myšlenkou, ze kterých v tom rychlém tempu jsou často jen hlášky bez ukotvení. Málo se dozvíme o motivacích, příčinách či vnitřním životě. Nepodařilo se mi v té rychlosti identifikovat s žádnou, ani hlavní postavou. To co zřejmě funguje v knize, nefunguje na plátně.(13.7.2018)

• - Postava Ha Thanh Špetlíkové, Soňa, v původní předloze není vietnamského původu. Tvůrci si ale Ha Thanh do role vybrali a dle jejích slov šlo o první případ, kdy byla obsazena nejen kvůli tomu, že hledali do role Vietnamku. (hansel97)

• - Natáčelo se především v psychiatrické léčebně v Petrohradu u Jesenice na Rakovnicku. Dalšími lokalitami byly Zlín, Praha nebo Ústí nad Labem, kde se štáb objevil třeba v restauraci Na Rychtě. (rakovnik)

• - Některé herce do petrohradské léčebny režisér „nastěhoval“ ještě před spuštěním natáčení. Strávili tu několik dní. Dodržovali budíček, chodili na rozcvičku, absolvovali terapie. Ve filmu si zahrálo i několik skutečných pacientů léčebny. (rakovnik)