Přiznám se, že jsem od Úsměvy smutných mužů nic moc nečekala. Námět mě sice velmi zaujal, trailer mě ale naopak od filmu spíše odradil. V každém případě byl pro mě tento film povinností, Jarda Plesl a David Švehlík v jednom filmu mi na návštěvu kina dokonale stačí. Čisté čtyři hvězdičky to určitě nejsou, scény mi občas přišly až moc "nasekané", u některých záběrů by neuškodilo více prostoru pro souvislosti. Navíc mě šíleně vytáčel beatbox, který se k filmu nejenom nehodil, ale vyloženě rušil. Co se ale týče hereckých výkonů všech "závislých", můžu jenom smeknout klobouk a hluboce se uklonit. Tak realisticky zpracované stavy jsou tím nejdokonalejším odstrašujícím případem, a proto si myslím, že by Úsměvy smutných mužů měl vidět úplně každý. Příběh sice nebyl úplně nejzajímavější a například dějová linka Milana mi svým způsobem do filmu neseděla, samotný námět je ale tak silný a tak skvěle zpracovaný, že se mi film opravdu hodně vryl do paměti.(21.7.2018)

Zásadní problém? Asi v tom, že nevěřím příkladům tak extrémního alkoholismu. Kdyby se to natočilo s pivsonama a pár panákama, rozumim tomu. Ale takhle... Kromě absence nosného příběhu jinak ovšem na české poměry hodně fajn komediální drama. Jen holt prostě počítat s tim, že je to spíš takovej nesourodej sled legračních klipovitejch scének.(29.8.2018)

Jeden z mála tuzemských filmů, který něco skutečně sděluje. Z bahna českého průměru plného debilních pseudokomedií Úsměvy rozhodně vyčnívají svou smutnou poetikou, navíc vyprávěnou samotným autorem. Herecky se sestava filmu povedla. Švehlík, Malý a Dušek tu rozhodně hrají prim a postavám dávají reálné obrysy i hloubku. Ke škodě je snad málo rozvíjené dopady rodiny. Ta v příběhu překvapivě nedostává příliš prostoru, což zamrzí, vzhledem k tomu, že by příběh dostal ještě drsnější říz. Přesto pěkný film.(3.8.2018)

Chvíli jsem si na začátku promítání myslela, že před filmem pouští i jeho trailer. Ale ok, nakonec proč ne, proč to trochu neprostříhat, s daným tématem to může korespondovat jakožto s alkoholovými okénky. Hodně lidí tady v komentářích volá po "nosnějším" příběhu. Inu, ony ty tři měsíce v léčebně mohou být příběh sám o sobě, se střípky příběhů ostatních spolupacientů a těžkým leitmotivem - co sám se sebou. Docela mě bavily různé vedlejší postavy, herecky dobře zvládnuté. A ta velká řada naturalistických scén... no jo, drogy jsou nebezpečné, někdy to končí v sanitce, někdy delírkem, někdy ještě hůř...(23.8.2018)

• bidja

-* za kino po mnoha letech. Netušil jsem, že se osazenstvo multiplexu může takhle zhoršit u vážně myšleného filmu. Z 2D bylo zdarma 4DX. Úvodní dimenzí byly trailery dvou vteřinových střihů co mě přivedly na pokraj epileptického záchvatu. Třetí rozměr by mohl být zvuk na pokraji vysílání pro hluchoněmé nebo nesourodý podklad hudebního doprovodu. Nadplán malého prostoru je pán Padesátník přede mnou, s paní Padesátníkovou předehrávající si na pubertální pár. Nesundal obří kšiltovku. Neměl kam, v jedné ruce třetinku Heinekenu + cca 2l kelímek koly, v druhé 2,5l kelímek tresťovaného, po sýru smrdícího popkornu. Z jiné strany esoterická vůně krému vůči slunečním spáleninám nebo snad i více, sadomasochistické samoopalovací mléko s příchutí beta karotenu. . Konečně i X faktor v podobě člověka co za mnou zřejmě jel na lehokole. Že to není o filmu? Není, proč? Podívejte se na Dobří holubi se vracejí, Ikarův pád, Tažní ptáci, Hadí jed nebo zahraniční Leaving Las Vegas, Aberdeen atd.(16.7.2018)

• - Ve filmu si zahráli epizodní role i strážníci Městské Policie v Jirkově. (Frontie)

• - Natáčelo se především v psychiatrické léčebně v Petrohradu u Jesenice na Rakovnicku. Dalšími lokalitami byly Zlín, Praha nebo Ústí nad Labem, kde se štáb objevil třeba v restauraci Na Rychtě. (rakovnik)

• - Některé herce do petrohradské léčebny režisér „nastěhoval“ ještě před spuštěním natáčení. Strávili tu několik dní. Dodržovali budíček, chodili na rozcvičku, absolvovali terapie. Ve filmu si zahrálo i několik skutečných pacientů léčebny. (rakovnik)