Pod jedním stromem

• Belgie

Drama / Komedie

Island, 2017, 89 min

• Marigold

Měli jsme psa a kočku aneb když se Islanďan utne. Banální rodinné drama s třeskutě detailním twistem do sousedského slasheru. Že se kritici smáli chápu. Jinak by museli brečet.(16.11.2017)

Skôr smutný ako vtipný snímok o ľudských slabostiach a susedskej neznášanlivosti. Mám pocit, že sa dalo z témy vyťažiť viacej, ale aj tak stojí tento islandský film za povšimnutie.(5.11.2018)

Príjemný bizar. Zaujímavé postavy aj atmosféra (aj keď najmä iba vďaka hudbe). WTF zápletka aj tragické mikropríbehy hrdinov ma veľmi bavili. A zamyslenie nad tým, kto je v skutočnosti hýbateľom mužských životov a zdrojom ich problémov je iba taký malý bonus. Pri podobných látkach mi nevadí ani obrazová fádnosť. 8/10.(23.6.2018)

Scena s vycpanym psem je vazne vtipna, jinak ale nechapu zarazeni do komedialniho zanru. Jinak stroze a dobre podane drama o dvou rodinach se sousedskym sporem, dejove trochu odbocuje zivot syna jedne z rodin. Rada absurdnich situaci, tvurci mohli klidne vice zatlacit na pilu, i tak jsem byl ale spokojeny. Na celkem nezname herce dobre herecke vykony, slusna kamera. Seversky rukopis citelny. Videno v ostravskem Minikine, 9 divaku.(31.5.2018)

• silentname

"Undir Trénu" je pre mňa mizerným filmom. Herecké výkony sú okey a téma nie je najhoršia, no reálne mám pocit, že tento film rozpráva 2 príbehy, a ani jeden nedokáže podať zaujímavo. Aspoň na môj vkus. Myslím si, že susedské spory lepšie spracovali komédie "Neighbors" a ak by ste chceli film, kde rodičia proti sebe vedia používať deti ako zbraň, tak si radšej pozrite slovenský film "Nina" alebo ruské "Nelyubov". Podali svoje príbehy oveľa lepšie a vyvrcholenie pôsobilo oveľa silnejšie. Alebo teda, ako sa to vezme. Myslím si, že film je najprv veľmi dlho veľmi nudný, tempo je veľmi pomalé a nič sa dokopy moc nedeje. A potom na posledných 20 minút sa rozhodnú tvorcovia podať všetko, čo ich napadne. A neviem čo si mám o tom myslieť. Pravda je taká, že postavy filmu nám často nie sú sympatické. Najmä Atliho mama pôsobí viac ako ježibaba, než ako reálna žena. Plus v tomto filme urobí také veci, že sa na to ani nedá niečo normálne povedať. Nechcem dávať spoilery, aj keď niektoré veci sa spomínajú v anotácii. A výsledne sa to tu premení na absolútne naturalistický susedský slasher, ktorý vôbec nebolo potreba. Aj keď tomu rozumiem, tak to nie je to čo by som od filmu čakal. A výsledne sa z nudného otravného filmu stane nepríjemný až hororový film. A čo mám na to viac povedať? Že by som to nepotreboval? No, taká je pravda. Vidím, že iní to tu viac ocenili, no to tempo, tie postavy a jednotlivé situácie ma skutočne ubíjali. A určite sa k tomu nevrátim. Hodnotenie: C-(17.9.2018)

Povedená absurdní satira z Islandu o nevyhlášené sousedské válce. Nebýt tam i o poznání dramatičtější paralelní vlákno o podvádějícím manželovi, nazval bych to absurdní fraškou v dobrém slova smyslu. Kdo nemá rád pomalejší filmy, at' na to nečumí.(26.10.2018)

Jestli si takhle Inlanďané představují komedii, tak bych docela (ne)rád viděl horor. :)(5.6.2018)

Komedie z islandu? Tak zo asi zrovna u tohohle snimku nebude. A nakonec jsem se ani nesplet. Ono je par druhu humoru. Pro bezmozky, normalni, cerny, britsky, a zda se ze pak ten sileny seversky a islandsky... Misty to je hodne pritazene za vlasy ale inge je proste pekna svine Atli uplne idiotsky blb, byt mu pred smrti jest odpusteno, ale jinak je to jen hodne ponure drama bez slunicka, inu, jak vetsina islandskych filmu.(7.11.2018)

Je to něco mezi Válkou Roseových a Zítra to roztočíme drahoušku, ale vzhledem ke kvalitě a k úžasnému a vyhrocenému závěru je to blíže k prvně jmenovanému. Doopravdy je to svébytné sousedské drama, které začíná jen nevinným sporem o strom. Schválnosti a vtípky se méní a začínají stupňovat až vyústí v závěrečný masakr. Je to trošku mdlé, ale posledních dvacet minut je natolik strhujících, že mě to donutilo dát 4*.(7.11.2018)

Parádně vygradované. Skvělá minimalistická hudba.(18.3.2018)

Vykulené oči je asi můj pocit. Jako symbol proti nesnášenlivosti beru. Zacházení do absurdity, aby to dolehlo k vyprahlým srdcím, taky.(18.3.2018)

Moc hezká severská psychokomedie s výbornou atmosférou a úžasným vycpaným psem. Co mi na tom lehce vadilo byla lehká rozvleklost začátku - těch 89 minut je na tento film prostě moc. Hodilo by se to spíše jako jedna z několika povídek do delšího filmu. Toho by se dalo lehce docílit proškrtáním scén s tou hysterickou manželkou a bojem o dítě - i když na druhou stranu si říkám, že možná jen středoevropané nejsou vhodné publikum a pro místní to působí jako zdařené upozornění na místní absurdní přístup k pojmům jako je domácí násilí, znásilnění atd...protože se zdráhám věřit, že by postava Agnes neměla být odstrašující karikaturou. Celkem takové silnější tři a půl.(30.5.2018)

Kam se hrabou Janžurka se Zázvorkovou! Viking se s tématem: "sousedské vztahy" párat nebude... Pozor spoiler: podle toho, kdo se zhostil role psychopatické matky, bylo ihned jasné, že takové psí hovno, vrženo na sousedovic dvorek, bude jen slabou premedikací celého spektáklu. Parádní herecké výkony, výstižná atmosféra, úsměvný kontrast mezi Islanďany "kultivovanými" versus Islanďany, kterým neštěstí přerostlo přes hlavy. Celé dobré, plus fajn hudba.(18.9.2018)

3. celovečerní režijní film tohoto islanďana a opět - jak je již u většiny severských snímků zvykem (a nebo - jak to vnímám já sama) - bomba! Celkově nižší % hodnocení lidí tady přisuzuji tomu, že tento film je nekomerční, na první pohled není moc ničím zajímavý. Ze začátku se chviličku zdá, že tu půjde jen o nějaké sousedské žabomyšlí války, záhy se začínají ukazovat životy a osudy všech obyvatel v obou domech....ve mně se při sledování střídalo překvapení s absurdismem (občas vtipným, občas tvrdým) a nakonec to vygradování v závěru - šmarja - to jsem teda zalezla i do sedačky - super! :-) PS: označení "komedie" pod názvem filmu bych spíš tedy vyškrtla, protože tohle bylo spíš "brutálně tragikomické psycho", aneb - nikdy nenechávej zajít věci a problémy tak daleko - pak už může být na všechno pozdě!(30.5.2018)

Film o tom ako banalny problem môže eskalovat a prerast do važneho konfliktu.Filmu nechyba špecificky seversky humor,aj ked len tažko tento film označit za komediu.Postava Inge bola evidentne psychicky narušena a nikto z jej rodiny to neriešil.Však kto normalny by nechal vypchat susedovho psa.Postava Altiho bola tiež zaujimava,s nim sa rozchadza manželka preto lebo ho prichiti onanovat pri videu na ktorom si to rozdava so svojou byvalou.Taketo bizardnosti vedia vymysliet hadam len škandinavci.Baldvin otec Altiho a manžel Inge sa zase chodi odreagovat do mužskeho spevokolu.Zaver filmu pôsobi ako bizardny horor,ale na Islande asi taketo filmy považuju za komedie.(24.10.2018)

Jeden rozvod, jedna sebevražda, jedno sousedství. Syrová exkurze na islandské předměstí, kde je k řešení více než jen stín Pod jedním stromem.(3.11.2018)