Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Rockerman

Skvělá satira, která měla jistě větší dopad v období studené války, kdy se závodilo ve zbrojení. Já jsem pamětníkem oné neblahé doby a tak jsem si mohl tento film vychutnat i v současnosti. ()

Evander

Obrovské překvapení! Od Kubricka bych takovouto dávku zábavy nečekal a humor už vůbec ne. No, člověk se má stále co učit... Dr. Strangelove mě uchvátil a určitě se brzy opět setkáme. Charakter, který mě naprosto dostal a proto bych ho vyzdvihnul nad ostatní je "Buck", kterého ztvárnil George C. Scott. ()

Folky

Asi ne nejlepší Kubrick, ale přesto velmi dobrý. Ne u všech dialogů jsem se bavil nebo smál, ale i tak rozhodně stojí za zhlédnutí. ()

hazaba

Na svou dobu odvážný počin, který si střílí ze strachu Ameriky ze Sovětského svazu, nadčasový některými myšlenkami (i v současnosti existují armádní "jestřábi", kteří by všechno řešili jen silou), ale jinak docela nudný film. A moc jsem nepochopila, proč se v názvu objevuje Dr. Strangelove, který byl v podstatě zbytečná postava. ()

BOURQUE

Vydarená a kvalitná satira od fenomenálneho S. Kubricka. Každý chváli P. Sellersa, že ako geniálne zvládol zahrať až tri postavy. Súhlasím, že tu (opäť) odviedol kus dobrej práce. Ale pre mňa osobne tu svoju úlohu najlepšie zvládol G. C. Scott. Jeho herecká hra je famózna a ten pád v jednávacej sále je neskutočný. Film jednoznačne odporúčam! Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

skeptic

"Dr Divnoláska" mohol byť kľudne "vážnou" drámou/trilerom. Je jednoduché si to predstaviť: psychický labilný, alebo skôr "šialený" jedinec na vysokom armádnom poste, vydá príkazy na útok atomovými bombami na Rusko, ostatný sa katastrofe snažia zabrániť, len že generál sa "zabarikadoval", všetko sa komplikuje, času nie je nazbyt atď. ..jasný námet na"drama triler". Myslím si, že väčšina režisérov by ho aj tak spracovala. Nie však Stanley Kubrick. Kubrick nám servíruje "Dr. Divnovlásku" viac ako satiru (to slovo tu hádam ešte nezaznelo), komédiu. Príbeh stavia na medzinárodnom "konflikte", z ktorého destiluje najmä groteskné situácie. Film stavia aj na niekoľkých excentrických postavách, ktoré nájdeme aj na leteckej základni (dominuje generál Jack Ripper), v lietadle (Major Kong), ale aj v "zasadačke" (Turgidson, Dr. Divnoláska). Menší problém mám s tým, že karikatúra osobností, ich jednania a podobne, na mňa pôsobí niekedy trochu prehnano, umelo, nútene. Film sa nevyhne určitej národnej/kultúrnej stereotypizácií, ktorá však v tomto prípade nie je na škodu, ba naopak. Myslím tým Rusko a jeho prezidanta a ich vzťah k alkoholu (konkrétne hlavne k vodke). "Dr. Divnovláska" dobre demonštruje absurdnosť zbraní hromadného ničenia, riziko ich zneužitia ("dostaťia sa do nesprávnych rúk") a pritom si zachováva svoju "cynickosť", iróniu (všimnite si nápisov pri/vo vojenských základňach - "Peace is our proffesion"). Názov filmu je nakoniec dosť výstižný :). 85% ()

GOREGASM

Když si uvědomím, že Kubrick dokázal tak nadčasovou a nejen v kontextu současné politiky věcnou satiru natočit v roce 1964, nenacházím slova pro jeho genialitu, odvahu, nadhled. Film poprvé vidím 54 let po jeho vzniku a nechápu, respektive chápu vše, ale ani nevím jestli se mám smát, křičet pod tlakem bránice, nebo tiše sedět v koutě a brečet. Sellers je zde dokonalý na tři způsoby, ale ještě dokonalejší je režisérova myšlenka/vize přetavená na celuloid a plivnuta do ksichtu válčením posedlého lidstva. Neskutečně odvážný počin, který rozesměje, zarmoutí a hlavně vám v hlavě zůstane dalších 50 let. 90% ()

Ivo

Strašná (a nudná) pitomost ... V každém ohledu nedotažené. Fakt nevím o čem to mělo být ... Ale aspoň to nebyla úplná morbidnost jako jiné Kubrickovy filmy (Mechanický pomeranč, Osvícení atd. ) ()

nmafan

Geniální satira, škoda, že Kubrick podobných filmů nenatočil víc. Film, který i v dnešní době zůstává živý a aktuální - ne protože je tak vtipný, ale protože je tak vážný. ()

raelz

Je to zvláštní, ale poprvé filmu prostě nerozumím. Chápu, že tohle nemá být film u kterého bych se třískal smíchy u každé scény, ale ať už se na to dívám z jakéhokoliv pohledu, nerozumím těm 87%. Třeba to za deset (dvacet? třicet?) let uvidím jinak a nebo je to také způsobeno dobou.. ()

Fredericus

Je pozoruhodné, jak je tento film dodnes působivý (také srovnám-li to s jinými snímky výrazně formovanými svou dobou, například If...), i když se nemůžu zbavit dojmu, že Sellersův Dr Strangelove je poněkud přepjatý. A ovšem anarchistický humor závěrečných záběrů je skvělý. ()

Helmut02

Vynikající film. Kubrickův nejlepší asi není (tam stále řadím Stezky slávy), ale to u tohohle režiséra nic neznamená. Dr. Divnoláska skvěle ukazuje studenou válku a její atmosféru. Asi nejlépe to vystihuje scéna, kdy se americký generál a ruský velvyslanec hádají o foťák nebo ta na konci, když americký generál mluví o tom, že si musí ulít nějaké bomby. Z celého filmu pak přímo sálá absurdita celé studené války, na níž měly podíl obě velmoci. Ačkoliv je to komedie (tedy spíše satira), při prvním shlédnutí jsem se vůbec nesmál. Naopak mě dost mrazilo v zádech a to i přes to, že jsem onu dobu nemohl zažít. Jak blízko něčemu takovému jsme mnohokrát byli. Jinak dost obdivuji Stanleyho Kubricka, že dokázal podobný film natočit v roce 1964, tedy bezprostředně po Karibské krizi, kdy byl svět asi nejblíže jaderné válce. ()

sumperacek

Dlouho jsem váhal zda dát 4 nebo 5, ale nakonec jsem si uvědomil, že vidět tento film podruhé by pro mě znamenalo hodnocení nejvyšší. Takže tak. ()

Carthorias

Peter Sellers ve vynikající trojroli(!), aneb jak si postava co je na plátně všehovšudy 5 minut dokáže pro sebe ukrást celý film ()

Stíba

Ať lovím v paměti jakkoliv hluboko, takhle úžasně jednoduchou a výstižnou satiru na válku všeho druhu nenacházím. Postava potrhlého německého doktora vycházející na světlo především až v závěru neměla chybu. ()

Lucas87

Tohle v dobách studené války muselo způsobit šok, a někteří v armádě museli zrudnout, z toho jak Kubrick fantasticky dokázal varovat před nástrahy jaderného zbrojení. Nejspíš ho k natočení inspirovala krize na Kubě. ()

Pekisan

Nie je to komedia, pri ktorej by ste sa potrhali smiechom. Nikto, ale necaka, ze by Kubrik serviroval "tuk, tuk Kto tam?" vtipy. Pokial vsak mate zalubu v politickej satire, tak presne toto je vas Markovicovsky salok kavy. Na prvy pohlad sa moze zdat trosku zastarany. Panicky strach americanov zo vsetkeho komunistickeho je davno prec, ale pokial ide o armadnu masineriu a absurditu dovodov na zabijanie, tie sa asi nikdy nezmenia. A presne tato nadcasovost pridava snimku na kvalite, ktora je znasobena skvelym vykonom Sellersa v zivotnej trojrole. Taky 50 rocny Stanleyho pohlad z nadhladu. ()