Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

gezper

Zelené mozky vládnou světu .. Skvělá parodizující/satirující komedie o tom když jednomu generálovi rupne v kouli, vyšle pár atomových bombárderů a zabarikáduje se na své základně, aby nešel jeho rozkaz odvolat. Hořce smutné je, že dost možná obdobná stiuace není příliš daleko od reality. Vysvětlovačka ve štábu prezidentovi US, že s omylem spuštěným jaderným útokem na Rusko nelze nic udělat a že je to vlastně procesně správně neodvolatelné + následný prezidentův omluvný telefonát ruskému, toho času opilému, premiérovi - že na něj útočí omylem, ať se nezlobí -> to zkrátka nemá chybu. No a hláška na peroucího se amerického generála s ruským velvyslancem v krizovém válečném štábu a napomínání prezidentem: "Gentlemen. You can't fight in here.This is the War Room!" Co víc si přát. [90%] ()

Logout

Viděl jsem tento film v rámci dvojvečera České televize, při němž nejdříve vysílali tematicky poměrně podobný Sellersův film Myš, která křičela. Nelze se proto alespoň vnitřně ubránit srovnání. Tento snímek je především satira a až někde hodně daleko komedie a bez tohoto přístupu od vás pravděpodobně nezíská dobré hodnocení. Nejsem žádný velký fanda Stanleye Kubricka, takže nejsem film schopen posoudit v kontextu jeho tvorby, ale pro pět hvězdiček mi prostě proti zmiňované Myši něco chybělo, ačkoliv nejsem schopen říct přesně co. Možná film zazdil český dabing, možná jsem byl v očekávání další dokonale absurdní komedie, prostě nevím, ale je to tak a když se to někdy v budoucnu změní, rád se sem vrátím a hvězdu přidám. Příběh je samozřejmě absurdní (i se svým zakončením), ovšem vzhledem k absurdní době ve které se odehrává, je vlastně celkem reálný. Naše dnešní existence je pouze důsledkem toho, že žádný šílenec pokyn ke zničení světa nevydal. Posádka bombardéru se naopak chová až děsivě realisticky - když máte jen jedny informace, ty jsou vám potvrzeny a vy jste v přesvědčení "že už to začalo", tak prostě uděláte, co jen můžete... Kamera je skvělá, zejména libovolný záběr na šíleného generála, který věří že nás komouši chtějí zotročit fluorizací potravin, je skvěle sugestivní, až má skoro člověk chuť začít pít výhradně dešťovou vodu. Sellers hraje skvěle všechny tři své role (prezident, kapitán, doktor), ovšem není zde jediným hlavním hercem - G.C.Scott, Sterling Hayden i Slim Pickens (jehož postavu měl původně hrát taky Sellers) - ti jsou pro děj minimálně stejně důležití a trochu Sellersovo řádění upozaďují. Prostě skvělý a nadprůměrný snímek jen s malým nedefinovatelným "ale" v mojí hlavě... ()

DonFrolimo

and all because of body liquids...:) Excelentní Sellers a mistr Kubrick v nejlepší formě. Téma však přeci jen trošku ztratilo na aktuálnosti - tedy doufejme. ()

Mgsswat

Bohužiaľ to nikdy neuvidím v 60-tych rokoch, no ani dnes to veľmi nestráca na svojej aktuálnosti. Bojujúce strany sa síce môžu zmeniť zo dňa na deň ale konflikt tu bude asi vždy a dokedy tu budú vojny, dovtedy tu bude hrozba. Aj cez svoj komediálny kabát má film čo povedať - čistých 5*. PS: Telefónne rozhovory sú bezchybné! ()

Desmi

Jsou filmy, které mě svým humorem naprosto minou, což je přesně tenhle případ. Černobílá parodie na něco, co jsem asi neviděl, a ještě naprosto bez hlášek. Právě jsem se dodíval a nedokážu si vybavit jediný opravdu vtipný moment... Hrůza, děs.. ()

Foogas

Přesně tohle se v tuhle chvíli může odehrávat! Dobře no, se studenou válkou už to teď nebude tak žhavý, každopádně tahle politická satira je pořád mrazivě úsměvná. ()

LencaN

Strašné. Je mi jedno, že budu vypadat před některými fandy filmu, že jsem zabedněná slepice s IQ 90-60-90, ale když se mi film nelíbí, tak nebudu dělat, že to tak není. Začínám nabývat dojmu, že Kubricka nesnáším. Zdlouhavé rozebírání špatně nastaveného armádního systému, díky čemuž může zařvat klidně celé lidstvo. Některé postřehy nebo přirovnání byly fajn. Objevilo se i pár nadčasových myšlenek a pár hezkých záběrů. Ale z filmu jsem byla už tak otrávená, že i když tam třeba byl vtipný moment, tak šel mimo mě. Nevím, pro koho je tento film určený. Mě to nijak neobohatilo. Jen to, co zažíváme všichni v běžném životě bylo přeneseno do absurdnější roviny oblasti vojenských a vládních kruhů. Dennodenně jsem v práci svědkem toho, jak idi*tsky může být nastaven systém, který je propíraný ze všech možných stran. Jsou zkoušeny různé scénáře, co by kdyby. Ale stejně se vždycky najde nějaký bl.... NĚKDO, kdo neustoupí ze svého, vymyslí úplně nějakou neproveditelnou hloupost apod. Postavu doktora Divnolásky jsem vůbec nepochopila, k čemu tam vlastně byl. Jen se snažil něco vysvětlit pár minut ke konci ... proto se po něm jmenuje celý film? A ani jsem nepobrala, (SPOILER) proč se kroutil, kroutil, až vstal z vozíku. Navíc mi to přišlo všechno hrozně statické a v záběrech se většinou nic nedělo. Takže pardon, ale další Kubrickův počin, který je pro mě nestravitelný a děsně nezáživný. ()

belinko

Za tie komentáre a vysoké hodnotenie som od toho filmu čakal viac. Niektoré scény vtipné, na tú dobu kvalitne spracované, ale žeby som tomu dal toľko, čo priemer hodnotení tu na csfd? Nie.. 3* ()

HellsAngel

Excelentné zachytenie absurdnosti studenej vojny. Kubrick odviedol znamenitú prácu pri napísaní a zrežírovaní tejto bravúrnej satiry, rovnako ako aj všetci herci v stvárnení svojich postáv. A len tak mimochodom, tento film má najviac cool názov ever!!! ()

JindraLne

Válečná komediální satira? Od Kubricka? S Peterem Sellersem v hlavní (troj)roli? S délkou pod 2 hodiny a šíleně dlouhým názvem? Ačkoliv všechno tohle dohromady může znít šíleně a lehce absurdně, tak Dr. Strangelove je opravdu úžasný film, přičemž pokud divák vydrží pomalejší rozjezd, tak bude odměněn skvělou kombinací černého humoru, inteligentních narážek ("Peace is our profession"), výborných hereckých výkonů (zvláště relativně neznámý G. C. Scott v roli generála Turgidsona naprosto exceluje a částečně zastiňuje i samotného Sellerse, který si to ale doslova za pět minut dvanáct vynahrazuje vystoupením jako Dr. Merkwürdliebe), šílených scén (rodeo na bombě) a i skvělých hlášek ("Gentleman you can't fight in here, this is a War Room."). Na konec zbývá snad jen dodat - Mein Führer, I can walk! ()

Jayk19

Perfektní satirka, nečekal jsem že tak pobaví. A rusové pijí vodku stále:D. Komu nevadí černobílé filmy z vojenského prostředí založených na dialozích tak doporučuji alespoň jedno podívání. ()

hufnagel

Zachytil som to dnes v televízii.Mrazivý humor geniálneho režiséra,na ktorom ani čas nič nezmenil.Ano aj dnes ešte usilovne pracujeme na zničení tejto planéty.Výborný Peter Sellers. ()

Fender

Velmi temné období, které se kymácelo na hraně katastrofy a jakákoliv tragédie mohla změnit chod dnešního světa. Kubrick toto období pojal velmi satiricky a vykreslil ho absurdně v celé své kráse. Vytvořil dílo, ve kterém promítl názory mnoha lidí, kteří se za svůj názor mnohdy báli a skrývali ho ve svém nitru. Nemůže se zde Stanleymu upřít jistá dávka odvahy, která byla nutná pro stvoření tohoto skvělého snímku. Velmi vydařený humor a skvělý Peter Sellers ve své trojroli. ()

PeteBuck

Film, ktorý je naozaj nadčasový. Aj keď je to riadna satira, zároveň to má v sebe slušné posolstvo, ktoré vyznieva hrozivo aj dnes. Kedysi som si prečítal od jedného amerického autora Dejiny CIA a musím povedať, že mi klesala sánka z toho, akých volovín boli tajné služby schopné. A nielen oni, pridajte k tomu armádu a bachnite to do filmu a máte brutálny námet a možnosť vytvoriť krásny obraz ľudskej tuposti, ktorá je ako vesmír nekonečná. Keď si človek uvedomí, kedy to bolo natočené, tak si pán režisér asi potreboval povedať svoje a podarilo sa mu to skvele. A Peter Sellers ma dorazil, jeho trojúloha bola úžasná a keď tam hral toho šialeného vedca (asi odkaz na Wernera von Brauna) a zápasil so svojou rukou, ktorá si heilovala, kedy sa jej zachcelo, tak som skoro umrel od smiechu. Koniec to ani nemohlo mať iný.  Príjemná minutáž, na tú dobu slušné efekty a zábery, kus poctivej filmárčiny. Keď sa nad tým tak zamyslím, tak by nemala byť na školách iba povinná literatúra, ale aj filmy, ktoré treba vidieť. Toto by som tam vrazil určite. ()