Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

jarmilek.hyn

Dr. Divnoláska je úžásná satira, která má v českém znění už dvě verze. Od ČT a tu špatnou. Poprvé jsem si film skutečně užil. Bylo to mé první setkání se Sellersem, který hraje své postavy naprosto přirozeně. Sellers byl úžasný herec, a vedle scénáře je dalším důvodem ke zhlédnutí. ()

Tempter

Snažil jsem se, ale ani to nestačilo. Asi jsem už viděl mnohem lepší satiry na tohle téma. NN - nevtipná nuda. ()

zajpton

Kubrick se tu pouští do politickoválečných sfér a ikdyž se film tváří jako komediální satira, ve své podatatě jde o velmi dramatickou ukázku dvou odvěkých rivalit a jednoho podivného doktora. Film bez většího zamyšlení nejde plnně ocenit. Když ho jen “zkonzumujete”, jeví se vám jako zábavná a velmi pěkně nasnímaná komedie, ale na Kubricka vcelku s jednoduchým dějem. Jenže Dr. Strangelove je mnohem víc. Nejen že se tu mistrovi povedl krásným způsobem zobrazit pohled na obě strany studené války, on také vytvořil jednu (pro mě) z nejikoničtějších postav filmové historie, za což vděčí zčásti fenomenálnímu Sellersovi. Mrzí mě jen, že s Divnoláskou nakládá pomálu, ale proto je každá jeho scéna tak zapamtovatelná. Přes to všechno jsem ale rád, že se Kubrick Vesmírnou odyseou vrátil do pomalejších, zadumanějších vod, díky nímž je tak legendární. ()

atrrej

Vynikajúca satira na studenú vojnu. P.Sellers sa v striedajúcich rolách úplne geniálny ale spoľahlivo mu sekundujú aj ostatné vedľajšie postavy ako hlavne náčelník generálneho štábu Buck. ()

rostsoft

Upřímně řečeno, zažil jsem velké zklamání. Film je takový nemastný neslaný a herecké výkony i vtipy velmi chabé. Stanleye Kubricka mám zafixováno, že je to vynikající režisér, a Peter Sellers jako výborného herce. Netuším, kde se stala chyba, ale tento film mě nebavil a neshledal jsem na něm nic zábavného. Řekl bych spíše, že byl trapný. ()

Bizap123

Napětí bylo již po 20 minutách takřka k nevydržení. Neuvěřitelně napínavě zpracováný scénář o jaderné válce. ()

Foltest

Dr. Divnoláska byl pro mě bohužel jednoznačné zklamáná. Od tak vyzdvihovaného filmu jsem rozhodně čekal víc. Nevadila mi satira se silně bizarními prvky, to vůbec. Co mi ale vadilo, bylo, že jsem se jednoduše nezasmál a snímek mě nebavil. Opravdu jsem se snažil, ale nějak jsem se prostě nedokázal naladit na stejnou vlnu, na jaké je i snímek. I ten děj mi bohužel přišel nenápaditý, nedotažený. Rozřešení problému s odvolacím kódem mě zklamalo snad nejvíc. To byla silná scénáristická zkratka. Satira, které hlavní charaktery slouží, mě nezaujala ani nepobavila. Jediné, co mě opravdu nadchlo, byly dokonalé herecké výkony, kdy všichni herci hrají své postavy opravdu výborně. Především výstupy doktora Divnolásky a náčelníka letectva v řídicí místnosti byly snad jediné okamžiky, kdy se mi alespoň trochu roztáhly koutky. Stejně tak závěrečné výkřiky celého filmu v již zmiňované řídicí místnosti byly bizarně zábavné. Přes těchto pár světlých okamžiků však cítím, že jsem doktora Divnolásku mohl opravdu vynechat. ()

von_sudbohme

Vynikající satira, která v sobě ukrývá i pořádné množství hlubokých myšlenek reflektující tehdejší nálady ve společnosti. Peter Sellers ve své trojroli doslova září a nepochybně jeho charisma přidává všem postavám na dokonalosti. Hlavní a nejdůležitější stránkou filmu jsou dialogy, které tu jsou, dovolím si říct "na bázi absolutní nebeské dokonalosti", a filmu dodávají tu potřebnou šťávu. Humor mi sedl na míru, a když jsem se neválel smíchy, tak jsem se alespoň pousmál, a rozhodně to nebyl humor vynucený, jako u některých moderních komedií. Chápu, že když si někdo o studené válce myslí, že to byla válka v zimě, tak mu tenhle film asi moc nesedne, ale s trochou znalostí se z filmu dají vyčíst souvislosti, čemuž přidává i fakt, že film byl natáčen v době, kdy studená válka vrcholila, a scénář filmu nebyl tak nepravděpodobný, jak se může zdát dnes. Kubrickovo mistrná práce se nezapře, a ať hledám, jak hledám, nedaří se mi najít jakákoliv výtka k filmu. Za mě se jedná o jeden z nejlepších filmů všech dob, a vřele všem doporučuji. ()

Marcel25

Scenáristicky výborne premyslené a uchopené. Dialógovo vtipné a zaujímavé. Rozprávanie príbehu svieže, kde na pole 95 minút, sa rozprestiera príbeh blížiacej sa apokalypsy a vyústenia studenej vojny ktorý je rovnako tak vtipný ako niečím absurdný. To všetko dopĺňa vynikajúca kamera, obohatená čierno - bielym vizuálom. ()

Nag0

Tento snímok bude onedlho oslavovať 60. narodeniny, a s jeho naďalej neochvejnou aktuálnosťou to nebude šťastné výročie. Schizoidnosť dnešnej spoločnosti odzrkadľujúca sa od obrazu potencionálneho nukleárneho konfliktu musí byť toho času na svojom vrchole, vzhľadom na hneď niekoľko výrokov svetových lídrov o najvyššej pravdepodobnosti takéhoto konfliktu od konca druhej svetovej vojny. Bežný človek by si na fakt, že hneď niekoľko ľudí sa nachádza v pozícií jediného stlačenia tlačítka od vymazania sveta tak, ako ho poznáme, za tie roky azda aj zvykol, a s pomocou rozptyľovania sa novým susedovím autom, nárastom abnominálneho tuku či novinkami o eskapádach svetových celebrít, by to malo byť o to jednoduchšie. Niekedy mi to až príde, že dnešná spoločnosť je jedno satirické dielo samo o sebe. Západné kapitalistické ideály, ktoré sú dnes slizké ako nikdy predtým, narážajú na nepoddajné východné barikády, na ktoré nie je tiež najlepší pohľad. Studená vojna nikdy neskončila, naťahovanie sa dvoch psychopatov o ručný granát v muničnom sklade pokračuje, pričom človeku so štipkou zdravého rozumu ostáva si len pozrieť klasický film z dielne majstra Kubricka, a precítiť naplno tú absurdnosť a bizardnosť impéria najinteligentnejších z veľkých opíc. Mein Führer, I can only laugh. ()

nerw01110

Tak tento snímek je pro mne spíše zklamáním. Ani v tak krátké stopáži nedokázal zabavit. Některé scény nejsou špatné, ale tak 80% filmu je spíše užvaněná. Filmu schází napětí a celkové jednotlivé scény do sebe nezapadají. George C. Scott hraje výborně a Dr. Divnoláska je jak záporák z nějakého bonda. Jeho plány nejsou ani nějak nápadité a ani vtipné. Asi tomuto dílu schází nějaká nadčasovost, které mají ostatní díla Kubricka. ()

ezop1012

Kubrik bol fenomén, tak rozmanitá, a tak kvalitná tvorba, to sa len tak nevidí. Neza pomenutelné scénky: Turgidsonovi volá milenka, filmová hudba, Coca Cola automat, Sellers ako dr.divnoláska, nedobrovoľné opustenie lietadla na bombe ako na býkovi, a to celkom reálne prežívanie danej situácie ()

Maxtrix

Pojetí filmu získalo s tímto výstupem širší rozmezí. Jedná se o snímek, označovaný za komedii, přitom jí není. Kubrickovi se totiž podařilo natočit něco satirickýho co nesplňuje požadavky klasických žánrů. Tento názor podpořím tím, že každý si ten vtip najde jinde, ale v podstatě se skrývá všude. Někdy se zasmějete, ale spíš budete vnímat tu obecnou satiru. Nechybí originální nápady a herecký um. Trošku mi to kazilo nenapínavé napětí jako při zdlouhavé letecké scéně ke konci filmu, ale jen přihrávala na raketový rodeo. Takže hodnocení nehodnocení, je tu něco víc, něco hlouběji - a to nejen krásně vykreslená studená válka. Stanleyho pojetí šílenství mě navždy bude bavit, rozhodně to zhlédnu znova. ()