Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

JesterKruger

Kubrickovy filmy miluji, ale toto mě kapku zklamalo. Toto je taková černá ovce mezi jeho filmy. Chápate. Každý filmový fanoušek má nějakého svého oblíbeného režiséra. Filmy co nejvíce prožíváte, a užíváte si je. Pak ale natočí něco, co kdyby natočil jiný režisér, tak si může poblahopřát, ale něco takového vidět u režiséra, u kterého víte, že umí točit lepší filmy, může dopadnout mírným zklamáním. Chvílemi jsem u tohoto filmu měl pocit, že ho točil Phil Karlson. Ale i na jeho poměry by se jednalo o černou ovci, protože Phila Karlsona řadím taky mezi své nejoblíbenější režiséry. Ve finále je Dr. Divnoláska hodně rozporuplný film. Má občas dobré vtipné scény, a děj mě neustále poutal. Oči jsem nemohl odtrhnout. Otázkou je, jestli by filmu více prospělo, kdyby se humoru přidalo více, anebo kdyby humor z filmu úplně zmizel. Asi spíše kdyby se toho humoru kapku přidalo navíc. Ale netvrdím, že bych se nudil. Nebo, že bych si ho nepustil znovu. Moc rád si tento film ještě zopakuju několikrát. Jen prostě vím sám za sebe, že toto je Kubrickův (zatím) nejslabší film který jsem viděl. ()

F2003F

Už hodne dávno som sa toľko nenasmial. Skutočne geniálna satira na politické riadenie vojny a vzťahy medzi mocnosťami. Primeraná stopáž pôsobí prívetivo, čiernobiely obraz vytvára zaujímavo pohľadnú atmosféru (vidieť čím sa dnes pravdepodobne inšpiroval Oppenheimer) a výkony, priznávam že mne neznámych hercov, sú podané tak presvedčivo (bez jedinej výnimky) a úderne až z nich mrazí pričom dôrazne vypúšťajú svoje repliky, ktorými zároveň vtipne drtia vlastnú serióznosť. MILUJEM keď natrafím na starý snímok, čo stále ohromne skvelo funguje bez jediného kúska straty na efekte, či už ide o animáciu (neviem ako spravili zábery na tie lety zvonka) alebo celý obsah se vším všudy. Konkrétne je to už okrúhlych 60 rokov od uvedenia tohto ďalšieho nestarnúceho majstrovho diela ponúkajúceho úchvatný zážitok až je radosť byť. Dovolím si tvrdiť, že ide o najlepšiu komédiu aká vznikla. Lahoda. 10/10 ()

jerabin odpad!

Neskutečná ptákovina. U mě snad nejhorší film, protože jsem od toho něco čekal. Ale toto..... Asi jsem to nepochopil, ale mě to vůbec vtipný nepřišlo, ale ani trochu. Taková pitomost. Hovězina největšího kalibru. ()

Belerofonu

Geniální satira na téma Atomová válka. Skvělí Peter Sellers a ještě lepší George C. Scott, jeho kreace je naprosto vynikající. Scéna hovoru prezidenta USA s prezidentem druhé země ja úžasná..prostě úžasný film.. ()

Kvico

wow...film o studenej vojne ktorý vás rozhodne chladnými nenechá. na začiatok by som podotkol, že napriek krátkej minutáži sa našli mieste kde som sa jemne nudil no nie do takej miery aby mi to pokazilo túto "pecku"...Kubrik to urobil asi najlepšie ako sa dalo. žil v období polarizovanom dvoma veľmocami a tak najlepšie čo mohol urobiť je urobiť si z nich "srandu". zveličil všetko čo sa zveličiť dalo a vzniklo dielo ktoré napriek tomu pôsobí viac realisticky ako iný na prvý pohľad hodnovernejší film. Sellers bol vo všetkých svojich troch rolách skvelý no ako Dr.Strangelove je nezabudnuteľný...vďaka Bohu že Kubrikova fantázia bola bujarejšia ako skutočná realita, no nebyť nej tak sa hádam nad studenou vojnou dodnes nezasmejem... ()

WHMMD

Najlepší film, aký som za posledného pol roka videl. Vynikajúci Peter Sellers a ešte lepší George C. Scott. Doporučujem každému, kto sa chce skvele pobaviť. Pre mňa jednoznačne 100%. ()

garten

Satira na tému : Studená vojna. Film musel mať isto problémy a veľa kritiky v tej dobe, ale tak to by nebol Kubrick,keby jeho dielo nebolo rozporuplné. V súčasnosti je film vzácnejší o to, že vieme ako konflikt skončil...Neviem ako sa cítili ľudia v 64tom,keď vychádzali z kina. Možno Kubrick chcel aby ľudia zabudli na vojnu a brali ten svet trochu s humorom. Chaplinovi sa to podarilo, môžem povedať, že aj Kubrickovi. Mein fuhrer , I can walk :)). ()

DISHOA

Kubricka je vždy obtížne ohodnotit po první projekci. Válečné téma mi nic neříká a proto mi to i jako komedie nepřišlo nijak zábavné. Plus bodíky za krásnou úvodní sekvenci a P.Sellerse. Uvidím co udělá další projekce, pokud na ní budu mít chuť. ()

Hellbilly

Brilantná satirická čierna komédia, ktorá má napriek svojmu žánru neuveriteľne hustú, mrazivú a nátlakovú atmosféru blížiacej sa skazy. Sellers exceluje(Merkwürdigliebe je neodolateľný), ostatní sú len o krôčik pozadu a výtvarné a technické spracovanie je na jednotku. Navyše niektoré scény(rodeo na bombe, Strangeloveovo hajlovanie) a hlášky(Mein Führer, I can walk!) sú skutočne legendárne. ()

surprise

Budu se muset na to podívat ještě jednou, nějak nedůvěřuju svým pocitům, prostě jsem se nudil. Ne že by to bylo natočené špatně, kamera výborná, dialogy domyšlené, ale jak to říci, připadalo mi to jako crazy besídka na střední. A to je ještě v době studené války. Smáli byste se dnes politickým vtipům z té doby? Herci špónovali své role až do grotesknosti a nejméně vtipný byl Dr.Divnoláska, kterému vystřeluje protéza do nacistického pozdravu. Jestli film vyvolal rozpaky po svém uvedení, já je mám i nyní. No třeba se to časem poddá. ()

vlnka

Kubricka je taká neskutočná škoda. Všetky filmy, ktoré som od neho doteraz videla boli niečím iné, niečím zaujimavé, proste na ne len tak ľahko nezabudnem. Sellersa som nikdy veľmi nemusela najmä vďaka Ružovému panterovi ale teraz musím svoj názor naňho zmeniť. Keď mu vyšlo z úst Mein Führer a tá jeho chromá ruka vystrelila do vzduchu akoby hailoval...perfektne ironické, niečo presne pre mňa. Tento film je síce zaradený medzi komédie ale ak by sa fakt stalo to čo v ňom (lebo veď vieme, ľudia su sprostí), tak by sa asi nikto nesmial. Kubrick vždy vedel skĺbiť hudbu s obrazom;) a tu sa mu to zasa raz podarilo. Kombinácia atómových hríbov a pomalej hudby, čistá romantika. HI THERE, DEAR JOHN ()

enyvan

KUBRICK! Dr. Divnoláska je pro mne, oproti jiným Kubrickovým filmům, jiný v tom, že se u něho navíc výborně pobavím! Ale jinak bych mohl mít v TOP10 téměř všechny jeho filmy, od zabíjení až po Eyes Wide Shut! ()

Skunkiee

No přece jen jsem čekal něco víc. A mnohem víc. Nezažil jsem studenou válku, přesto z tohohle "co kdyby" mrazí. A tak ačkoliv fIlm nepostrádá mrazivé momenty, nemohl jsem pro závažnost tématu skousnout jeho občasné ladění do komediálnosti a parodování vážných témat. Herecké umění Petera Sellerse je bez debat, některé scény mi také vzaly dech, ale jako celek mě to prostě minulo. Dost jsem také nepochopil - například celou postavu Dr.Divnolásky. Holt Kubrick je intelektuálně občas nad mojí úroveň,ale tohle je už dost úlet. Navíc konec mě neuspokojil - skončilo to tak náhle, jakoby uprostřed děje, i když to byl asi záměr. Pro mě zatím nejslabší Kubrick. ()

Peenugirl

Najviac ma bavilo (okrem všadeprítomnej satiry) ako každý pokojne ako pri popoludňajšom čaji riešil otázku, či tie rakety zasiahnú cieľ a či nie. Každá veta, každý nápis na niektorom fascikli, každé meno,každá ďalšia žuvačka mala význam, a predsa to pôsobilo ľahko a nenáročne akoby to pán Kubrick vysypal z rukáva. Príjemný rozhovor medzi vládcami dvoch blokov bol tiež úsmevný. Nefalšované tiky bývalého fašistu, tiež ma nútili k úsmevu. :) 80% ()

plostenka

Mein Führer I can walk !!! - Jeden z dalších filmů u kterých se nemusím příliš rozhodovat jaké hodnocení mu dám - všechno bylo vyvážené, i přes vážnost tématu spousta humoru - například rozhovory se sovětským premiérem neměly chybu, ale i prvky nutící k zamyšlení nad dobou ve které se film odehrává. Tak zas musím předělat svůj žebříček - tenhle fim prostě nemá chybu ... ()

meeow-glee

Letadlo naložené bombou letí, až bombu shodí na cíl. Pro mě mezi Kubrickovými filmy rozhodně slabší kousek, ačkoli jistý komediální étos se mu nedá upřít. Skvělé herecké výkony, obzvláště George C. Scott svou vojenskou dikci hezky vyhrotil :) ()

gizi

Viděno podruhé 14.7.12 v českém znění od Novy 1994. Dabing film hodně degraduje, ne že by byl vyloženě špatný, ale prostě některé filmy je třeba vidět v originálním znění, to platí pro Sellerse (a Woody Allena aj.). Film nezapře profesionální dokonalost Kubricka (až na komíhání letadélek, ale na tu dobu..., a není to podstatné). Humor jen zlehčuje velmi vážné téma, takže spíš než se směji mi tuhne v žilách krev. 80%. ()