Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

iamblichos

Skvela satira s mrazivym pocitom, ked si uvedomime, ako blizko sa moze zmenit na skutocnost. Kolko podobnych generalov Ripperov ma prsty na odpalovacich zariadeniach...aj ked predstava zivota v kobkach s vysoko stimulujucimi predstavitelkami opacneho pohlavia v pomere 10 na jedneho muza moze byt pre niektorych jedincov lakava... ()

gabo1

Najlepšia trojrola pre Petra Sellersa. Skvelá satira, ktorú si vždy rád pozriem a vždy tam nájdem niečo nové. Máloktorý film ma dokázal tak zabaviť, a pritom podať tak ťažké posolstvo. ()

Vandislav

Téměř celý film Kubrick balancuje na tenké linii mezi vážností a satirou. Světe (ne)div se, daří se mu. Až samotný závěr pevně upevňuje film do satirické roviny. ()

JackBauer

Vynikajúci film, ale to nieje moc prekvapujúce, keďže je to film od režisérskeho úchyla a boha Stanleyho Kubricka.. Nevedel som čo čakať od dr Strangelova.. Ale rozhodne som dostal, to čo som potreboval. Vynikajúci, priam úžastný film, pri ktorom som sa usmieval od začiatku do konca.. No teraz mi dochádza, že tam nebolo vlastne nič moc na smiech.. A myslím, že v 64 sa pravdepodobne smialo málo ľudí... 95% ()

Junk

Urcite to nie je komedia... (Netreba cakat vtipy). Je to vsak parodia.... Najlepsie to zhrnul a ohodnotil Eodeon. Poznamka: Film vyrobili Briti o Americanoch a treba si uvedomit, ze Rusi neutocili, iba sa bali utoku od USA. ()

Himlhergot

Kubrick je super režisér. Mám ho rád. Můžu se na jeho filmy dívat dokola a dokola a pořád v nich objevuji něco nového. A Dr.Divnoláska není vyjímkou. Sžíravá satira na studenou válku, závody ve zbrojení a ideologický hon na čarodějnice, kovboj sedlající atomovou bombu to všechno tvoří mozaiku, která pro mě znamená celek u kterého se nenudím, který mě baví, a který chci vidět znovu a pak zase. Jasných pět hvězd pro mého oblíbeného režiséra. ()

misiacik

Deravý systém spoločnosti robí z tohto filmu satiru najsilnejšieho zrna, tvrdého a pevného ako žula. ( už viem odkiaľ je sedím s klobúkom v ruke na Atomovke ). Zvyknutý som na dlhšiu minutáž filmov pána Kubrika no naplnil moje očakávania do plna a ešte pridal, bavil som sa i v čierno bielom šate a ako sa mi stáva ten príjemný pocit pri sledovaní jeho filmov bol opäť na mieste, ďakujem, stálo za to. ()

creTin

"Hele, nezlikvidujem radši to Rusko, co kdyby nám to chtěli vrátit." Geniálním prostředkem k zachování míru je bomba, která se odpálí automaticky. Jenom se nepočítá s tím, že je někdo magor. A už vůbec ne s tím, že její vynálezce. Ještě, že doktor Merkwürdigliebe má plán. Úžasně zábavná a o to hořčí satira. Kubrickův majstrštyk. ()

Astu.

U Divnolásky jsem si uvědomil, kolik moci se soustřeďuje v rukou tak malé hrstky lidí a jak blízko byla lidská civilizace od naprostého vyhlazení. Brilantní mrazivá satira, pro mě osobně ještě lepší než Hlava XXII. Lepší čtyři. ()

Mortimer22

Tenhle film mě dostal. Asi nejlepší částí byly rozhovory amerického prezidenta se sovětským premiérem. Navíc těžce odolávám pocitům nadšení, když mě komedie donutí trochu si i zapřemýšlet. Jako zajímavý kontrast pro mě bylo sledovat scény v letadle, probírání všech předpřipravených plánů, leteckých "ká-pé-zet-ek", několikanásobného jištění všech možných systémů v protikladu onoho jednoho fatálního lidského selhání, které mělo za následek konec světa. Inu na rčení "řetěz je tak silný jako jeho nejslabší článek" asi něco bude. ()

lamerjakcyp

Můj první Kubrickův film, začátek se mi tolik nelíbil, co je způsobeno mým věkem, jsem zvyklý na jiné druhy filmu (tedy že ze začátku je vidět nějaká akce). Postupně mi se ale tento styl začal líbit, protože jsem navzdory špatného doporučení (chtěl jsem válečný film, a tak jsem ho ze začátku vnímal) jsem pochopil, že to není tím jediným, o co jde, vedle války tedy o vtip. Kubrick zvládl celý film bravurně, stejně tak i herecké obsazení, které je pro mne jako ne zrovna nadšence do starých filmů, téměř neznámé. Tímto filmem u mě Kubrick spadl do kategorie zájmu, a dalšími filmy se vyšplhal k pomyslnému vrcholu, kde je s dalšími režiséry, a kdybych tam měl nějaký stupínek pro jediného člověka, stál by tam právě on. Peter Sellers v trojroli si počínal bravurně, ale nejsem první, kterého více uchvátil výkon George C. Scotta. A kdyby někdo chtěl důkaz, že černobílý film nemusí být nutně nudný, nezajímavý či nekvalitní, Divnoláska je jedním z důkazů, že tomu tak býti nemusí. ()

kykloop1995

Výborný film, Peter Sellers je v každé z 3 rolí úplně jiný a G.C.Scott je přesný zelený mozek. Celou dobu jsem byl v napětí, a usmíval jsem se nadsazeným leč mrazivě ne-nemožným situacím. ()

Indio

Je to komedie o noční můře, úspěch není záchrana ale vlastně zkáza, válka se jeví jako náhražkové ukájení. Potkat po tomhle snímku lampasáka působil by na mě jko úchylnej klaun. ()

bohemak2

Musím přestat dávat šanci českému dabingu. Co to tu pročítám, přišel jsem o pořádný kus srandy. Dr. Divnoláska je určitě zajímavý svým námětem i zpracováním, avšak z dnešního pohledu se těžko mohu ztotožnit s mírou satiry - nezlobte se, ale přijde mi to suché (ruský velvyslanec aka špion, nadraný ruský premiér). Ovšem kdo se bude smát dnešním satirám (např. Borat) za nějakých 40 let? I tak je ale možné najít skvělé scény (KPZ, telefon se sekretářkou...). Ještě uvidím po shlédnutí s originálním zněním, ovšem bojím se, že většina filmů starších 40+ bude pro mě zapovězená... ()

Sadova302b50

Zvláštní satira, očekávala jsem, že se budu válet smíchy, a ono ne, spíže z ní trnulo v páteři. Mínusem je, že film se v nástupu trochu táhne, ale některé scény a momenty, které příšly v zápětí, neměly chybu, stejně tak Sellersova trojrole. A závěrečná jízda na bombě se už stala ikonickou. 84% ()

JCross

Zničující světová válka je na spadnutí a už se čeká pouze na to, kdo první zmáčkne červené tlačítko. Dr. Divnoláska krásně vykresluje lidi v celé šíři jejich podstaty - jako psychopatické, popřípadě sociopatické, zrůdy. V předvečer zničujícího světového konflitku, který se schyluje na náš svět v druhé dekádě 21. století, je to příjemná alegorie. Jenom škoda, že Kubrick smazal původní konec, to by byla ještě větší pecka, i když píseň "We'll meet again" si už nikdy nespojím s ničím jiným než... sami uvidíte. ()

mfanta

70% - Film jsem viděl v letadle v angličtině bez titulků, takže mi sem tam něco uniklo. Je v něm hezky ukázáno, jak všeobecná paranoia při jaderném zbrojení může umožnit jednomu chorému mozku prakticky zničit svět. Úplně dadaistický je závěr filmu, ale nechci spoilovat, takže k němu nebudu více říkat. ()

JerryPilsen

Podivný paskvil absurdity,který po těch letech už tolik nerezonuje.Satira budiž,politická kritika stále aktuální,ale děj nemá hlavu a patu. ()