Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Freemind

Několikrát jsem se od srdce zasmál, párkrát mi skutečně přeběhl mráz po zádech, přesto jsem měl v některých okamžicích dojem, že Kubrick příliš tlačí na pilu, herci přehrávají a ocitají se na hranici trapnosti. Čtvrtou hvězdu tedy přidávám z úcty k ostatní tvorbě génia a proto, že si uvědomuju, jak zásadní vliv měl tenhle film na tehdejší kinematografii i společnost vůbec. Oblíbená hláška: "Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room!" ()

SarumanKo

Geniálna politická satira na studenú vojnu, ktorú sa Kubrick odvážil uviesť v časoch, v ktorých bola smrteľne aktuálna. Avšak aj súčasnému divákovi má čo ponúknuť. A pri tom je to úplne vážne sa tváriaci film, do ktorého je satira votkaná veľmi nenápadne, no o to dômyselnejšie. Prostredníctvom úsmevných dialógov v podaní vynikajúcich hercov sa Dr. Strangelove postupne stáva čoraz výraznejšou kritikou celej plejády ľudských slabostí. A záverečná atómová kanonáda poskytuje dostatočný čas na zamyslenie sa nad "človečenstvom" každému divákovi... (9/10) ()

kaylin

Již ve snímku "Stezky slávy" Kubrick ukázal, jak mistrně dokáže znázornit to, co se děje v armádě. Látku, kterou pojal ve starším filmu vážně, se tentokrát rozhodl pojmout satiricky a vybral si knihu Petera George, kterou převedl do jednoho z filmů, které se staly divácky nejúspěšnější. Jedná se o velmi drsnou satiru na Studenou válku a na to, co by se mohlo stát, pokud by se jeden člověk na správném místě zbláznil, anebo se prostě jen rozhodl vzít rozhodnutí do svých rukou. Kubrick si zopakoval spolupráci s Peterem Sellersem, tentokrát hned v trojroli, kde ukazuje, jak silným je hercem, protože každá jeho role je naprosto jiná. Není to jen on. Skvělí jsou i George C. Scott anebo Sterling Hayden. Asi nijak nepřekvapí Kubrickova preciznost ve scénách, především pak v těch z letadel. Jednoznačně Kubrickův nejvtipnější film a vlastně jediný, primárně jako komedie uvažovaný. ()

gogos

Komedie, při které se moc nenasmějete. Drama, při kterém vám nebude tuhnout krev v žilách. Akční scény, ze kterých nebudete u vytržení. Přesto je tahle legendární satira směsicí všeho a hlavně jedním obrovským hereckým koncertem dua Sellers - Scott. Po scénáristické stránce naprosto geniálně napsané momenty - ať už se jedná o hovory do Ruska, scény v letadle či závěrečnou fenomenální rozpravu o závodech v dobývání dolů. Dr. Divnoláska je celkem složitý film, který určitě nesedne každému, hlavně ne typickému konzumnímu divákovi. Přestože prakticky nemám nic, co bych vytknul, musím říct, že se na první shlédnutí film tráví celkem obtížněji a možná právě proto hodnotím celkovými 4*. ()

Spike17

Bohužel, tímhle kouskem u mě Kubrick moc nezabodoval. Scén, u kterých bych se klátil sofistikovaným humorem bylo poskrovnu (telefonát s ruským premiérem samozřejmě geniální) a tak jsem se výraznější část stopáže spíš nudil. Oceňuji herecké výkony (hlavně Petera Sellerse) a námět. Zpracování této komediální satiry mě ale minulo obloukem. ()

PogoJoe

Nadějný začátek versus rozporuplný, zdlouhavý a divný konec. Zmařený potenciál - solidně rozehrané dílo vyšumělo v ukecané mudrcování. Kubrick mi zkrátka nesedí. ()

Remedy

Můj pátý Kubrick. I když tu dobu samozřejmě nepamatuji a nemohl jsem tehdejší napjatou politickou atmosféru nasát z důvěryhodných levicových zdrojů, nějaké to vzdělání jsem utrpěl. Nelze si tedy nevšimnout, že Kubrick tímto dílem reflektuje Karibskou krizi, kdy bylo za dobu celé studené války skutečně nejblíže k vypuknutí dalšího celosvětového konfliktu. Natočit celý film v satirickém a parodujícím duchu je asi vůbec to nejlepší, co mohl Kubrick udělat, protože právě satirické pojetí mu skvěle umožnilo poukázat na nesmyslnost a ubohost celého dlouhého konfliktu mezi Východem a Západem. Jediná věc, která mě možná trochu zklamala, bylo to, že po celou dobu byl divák svědkem politického dění pouze na Západě. Nějaké to nahlédnutí do Kremlu a „východní pohled“ na celou záležitost by možná ještě umocnil celkový zážitek. Otázkou je, jak by to Východ tenkrát skousnul, kdyby jim někdo parodoval velící štáb.) ()

džanik

A do toho tenhle Gorbačov, co ho znal celej Dlabačov... Lidi, já měl v 80. letech, kdy nás denodenně krmili hrozbami západního imperialismu, vážně strach, že to na nás (gór Ostravsko!) jednou spadne! ()

Aiax

Zbožšťování osobností, filmových či politických, nemám rád, ale nemůžu si pomoct, Kubrick je holt mistr nad mistry. Všechna podobná díla z tehdejší napjaté doby, varující před nebezpečím jaderné zkázy, se už dávno propadla na smetiště dějin, mezi ostatní ve své době možná aktuální, ale zoufale nenadčasová díla. Jen tahle perla baví a dojímá dodnes. Opět převládá dokonalé vizuální zpracování a puntičkářská promakanost každičké jedné scény, ale stejně jako v případě Vesmírné odysey a A. C. Clarka, i tentokrát Kubrickovi vydatně pomáhá další geniální mozek, tentokrát uložený v lebce Petera Sellerse, a výrazně přispívá k celkovému úžasnému filmovému zážitku. Klasika všech klasik a must see pro všechny milovníky dobrého filmu. ()

L_O_U_S

Na komedii málo vtipné, na politickou satiru málo ostré. Trojrole Petera Sellerse mi přijde samoúčelná. Lepší průměr, nicméně pořád průměr. Sorry, Stanley. Z tvé pokladnice mám raději jiné kousky. (578.) ()

JohnMiller

Netušil som že Stanley Kubrick nakrútil za svoj život aj komédiu.. a ešte k tomu tak vydarenú... Ten génius by dokázal nakrútiť hádam všetko, poradil by si s každým žánrom. To, že ide o majstrovskú satiru zaoberajúcou sa, vtedy nesmierne aktuálnou, studenou vojnou som nemal pred pozretím ani potuchy... Až počas sledovania som na to prišiel. Ten pocit ma udrel silou desať kilového kladiva. Kubrick ma svojou genialitou opäť položil do kolien a ja mu iba s údivom môžem tlieskať. Je to komédia avšak nesmierne vážna ktorá má za svojimi vtipmi veľmi temné a nesmierne znepokojujúce posolstvá. Je tu decentne zosmiešňujúca Imperialistická Amerika ale aj Sovietsky Zväz ktorý chcel zmeniť všetku vodu sveta na vodku takisto nezostal nepoškvrnení. Keď sa nato človek poriadne sústredí všimne si tu že. herec Peter Sellers (známy z filmov od ružového pantera) si tu zahral hneď tri najdôležitejšie úlohy a to. Zástupca generála, Prezidenta USA a Doktora Divnolásku.. Na to že tohoto herca vôbec neobdivujem, skôr naopak, som ho tu doslova "žral".. Jediné čo mi vadilo bola taká malá technická vada.. Kubrick pravdepodobne nezohnal k filmu lietadlo ktoré potreboval a tak pomocou montáže (efektom by som to nenazval) vidíme počas celého snímku pohybujúcu maketu.. Vyzerá to otravne a pravdepodobne sa to nepáčilo ani jemu. A tak si ten nepodarok o 4 roky neskôr vybil na svojom ďalšom opuse 2001: Vesmírna odysea kde s dokonalými efektami vyhral tak, že predbehol svoju dobu. ()

Lucjen

Peter Sellers vo svojej trojroli absolútne neprehliadnuteľný. Jedna z najlepších komédii, aké som videla, zanechávajúca horkú príchuť svojou pointou. Och a chcem sa volať Divnolásková...:) ()

willow666

Tenhle film mě zaujal trochu jinak než jako komedie, na to jsem asi málo cynická... Je to další ukázka mistrovského umu Stanleyho Kubricka. ()

Aleee89

Stanley Kubrick je režisérská persona a snad všechny jeho filmy lze označit jako klasiku. Bohužel však u mě právě jeho filmy nikdy nezabodovaly tak, jak by si asi zasloužily. Teda vyjma Osvícení (případně ještě Eyes Wide Shut a Lolity). Škoda, ale Kubrickova "poetika" (myšleno ve smyslu obvyklé postupy, výstavba příběhu, téma a vše okolo) jde docela mimo mě. V Divnolásce jsem opět chápala narážky, kývala hlavou nad tím, že je to povedená satira, ale ve výsledku jsem se nudila a nedokázala se do filmu vžít a následně si ho užít. Jak říkám, Kubrickovy snímky mi z nějakého důvodu prostě nesedí. ()

Trevor

Bol 8.január roku 2012 a mňa prvýkrát v živote napadlo na sociálnej sieti uverejniť rebríček mojich najobľúbenejších filmov. Stala sa ním Siedma pečať režiséra Ingmara Bergmana. Ako plynuli, dni, týždne, mesiace a roky narastalo moje presvedčenie že sa jedná o film, ktorý o toto prvenstvo už nikto nepripraví. Je 6.november 2017 a nemožné sa stalo skutočnosťou. Ešte väčším prekvapením je pre mňa to, že film, ktorý Siedmu pečať zosadil je komédia. Bohužiaľ, neskutočne pravdivá. Legendu Ingmara Bergmana nemohol zosadiť nik iný ako génius Stanley Kubrick. Jeho Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu je tak neuveriteľným zrkadlom dnešnej spoločnosti, že ak by som ho pozrel povedzme pred desiatimi rokmi, nikdy by tento úspech nedosiahol. Príbeh, ktorý balansuje na hrane jadrovej vojny začína tým, že americký generál rozhodne o útoku amerických bombardérov rozmiestnených v krajinách ich spojencov v okolí Sovietskeho zväzu. (v súčasnosti pri hraniciach z Ruskom našťastie nie sú žiadne základne spojencov).V ďalšej časti príbehu sa dozviete, že tak učiní na základe toho, že komunisti, ako sa dozvedel z médií fluoridáciou vody v štátoch usilujú o cieľavedomú postupnú likvidáciu štátov (v dnešnej dobe Denník N,Sme, či týždeník Trend neinformujú o agresívnych plánoch Ruska a ich manipuláciu s voľbami a.i.). Ďalej sa dej odvíja predovšetkým v zasadacej miestnosti v pentagone a jednom z amerických lietadiel, v ktorom pilot po nasadení klobúka v štýle "Džejára Hujinga" dokonale vystihuje oddanosť a inteligenciu amerického patriota. Ďalšou skvelou postavou je samotný doktor Divnovláska, ktorý vôbec nie je nemeckým imigrantom do štátov a ktorého ruka nemá vôbec náckovské tiky. Ten pripomína hneď dve postavy. Jednu, ktorú myslel sám Kubrik (A.Einstein) a druhú, o ktorej existencii nemohol vedieť. Naozaj ste v ňom nespoznali uznávaného amerického patriota, génia dnešnej doby? Ani keď pokrútenou rukou vybral z vrecka logaritmické pravítko? Ani Rusi však nezaháľajú. Ich Peacemaker ma všetky krajiny od použitia jadrových zbraní odradiť. Mimochodom, ako sa volá najnovšia americká superzbraň?Netuší nikto? Najlepším momentom však je odkaz, ktorý sa v ľuďoch týmto filmom snažil Kubrick vyvolať.Politici sa v období studenej vojny snažili ľudí prichystať na jadrový konflikt a pokladať ho za niečo prirodzené. O to sa snažia aj dnešné liberálne (šaškári,oľiankovci,sédékáú) politické strany v súvislosti s terorizmom. Treba si vziať ponaučenie z ľudí vtedajšej doby. Treba politikom ukázať že existujú veci, na ktoré si ako ľudia zvyknuť nemôžeme. Nech si oni zvykajú na to, čo chceme my. Takže 6.november sa odteraz bude pýšiť tým, že bude dňom, keď som videl najlepší film aký bol kedy natočený. Uvidíme, či vydrží dlhšie ako Bergmanova Siedma pečať. Pretože kto hľadá, nájde. Všetko je otázkou času. Celkové hodnotenie:99,5%... ()

radektejkal

Netvrdím, že jsem kubrikovec; dokonce si myslím, že jeho pověst největšího režiséra (USA) je především produktem filmových kritiků a nikoli filmových diváků. Ale než se s ním rozloučím na "na neviděnou", chtěl jsem se ještě podívat na tento film, který mi doporučovali především intelektuálně orientovaní umělci. Myslím, že nestačí být jen dobrým režisérem, ani že je třeba točit filmy s humanitním poselstvím, ale utkvělá posledlost násilím projevená ve filmu může vést v nejlepším případě k jejímu odreagování nebo sublimování. ()

major.warren

Geniální satira na jadernou válku, způsobenou paranoidním generálem, s vynikajícím Peterem Sellersem v hlavní (troj)roli. Stanley Kubrick, vizionář a renomovaný mistr, se Dr. Divnoláskou... navždy zapsal do historie kinematografie. Za tragikomickým pozadím jaderné apokalypsy a následného zničení světa se skrývá jedinečné poselství pro všechny budoucí generace a především politické a armádní zmocněnce. Myslím, že se jedná o Kubrickův nejvtipnější a divácky nejpříjemnější film, aniž by však režisér jakkoliv omezoval své vypravěčské schopnosti či snad snižoval závažnost příběhu. Dr. Divnoláska baví od samého začátku. Krom zmíněného Sellerse bych rád poukázal na výkon George S. Scotta v roli generála Turgidsona, jenž by byl hodný Oscara. Kubrick jako vždy buduje do detailu zpracovaný svět, skvěle pracuje s kamerou i hudbou, a co je zásadní: Pořád je čemu se smát, přestože se neodvratně blíží katastrofa. To je něco, co se v dnešních filmech už jen těžko hledá. U mě to nejlepší hodnocení. Kultovní záležitost a nadčasové dílo. ()