Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Mitin

Při svojí koronavirový karanténě jsem začal sjíždět zbytek Kubrickových filmů, které jsem ještě neviděl. Paradoxní, že v době Dr. Strangelove, studené války a jaderných hrozeb měli všichni strach z nukleárního konce světa, nyní jsme v době, kdy rychle můžeme stát na prahu konce světa jaký ho známe kvůli viru. Můžeme tedy děkovat studené válce, že tenhle film vůbec vznikl. Kubrickovo pojetí černé komedie o atomové bombě je prostě něco, co vznikne jednou za život. Peter Sellers, který už v Lolitě hrál asi 8 lidí tady opět předvádí geniální výkony, což je nutno ocenit, protože často improvizoval, což zpětně Kubrick dopisoval do scénáře. Must see satira, která je bohužel málokomu známá. ()

Blondsky

Geniální Kubrick opět nezklamal. Vytvořil perfektně fungující satiru, která dokonale míchá prvky akčňáku a dramatu. Jak už je u mistra zvykem, vyždímal z her co nejvíc, jak to jen šlo. George C. Scott top. ()

Spectre

Jednoznačne perfektný Kubrick. Tento film je satira, takže netreba nevyhnutne čakať, že sa na tom budeme smiať - práve naopak, posolstvo, ktoré vzhľadom na vtedajšiu dobu priniesol vyznie aj dnes dostatočne hrozivo. Na filme sa formuje a je tam vidieť známky klasickej Kubrickovskej kamery (ktorú plne rozvinul napr. neskôr v The Shining). Peter Sellers, ktorého majú všetci zafixovaného z série Ružových panterov, je výborný všestranný herec a jeho Dr. Strangelove na konci nemá chybu. Spolu s Odyseou a Osvietením je toto jeden z mojich najobľúbenejších Kubrickov. ()

Jorge-Z

Vynikající satira na atomovou válku. George C. Scott byl jako generál, pořád žvýkající, dokonalý. Na závěr to zabil Dr. Strangelove s cukající pravačkou a "Mein Fuhrer, já chodím". Teorie o fluorazici všeho byly fakt drsné, stejně jako to, že rusy nikdy neviděli pít vodu, jen vodku. Genialita Kubrickova. ()

simply

Peter Sellers naprosto skvělý a jízda na bombě mě fakt rozesmála...Stejně byl nejlepší Doktor Divnoláska ()

AIMÉE

Kubrick byl svým způsobem šílenec aneb geniální šílenec. Natočit kontroverzní satiru na téma studené války v těsné blízkosti možné hrozby (vzhledem k roku výroby) mohl jen kontroverzní filmař. A co se týče samotného (ačkoli ne tak docela) Petera Sellerse: je to právě tento „3D“ herecký génius, který vtiskl tomuto snímku tvář(e) "Gentlemen, you can't fight in here! This is the War Room." ()

Garch

Komedie, ze které zatrne, pokud víte, že svět už párkrát byl kousíček od atomové války. Všichni Sellersové jsou v "Dr. Divnoláskovi" parádní. ()

qxkamo

O moj Boze, co som to prave dopozeral :). Ja ani neviem, co na ten film plny balansovania medzi absurdnostou, vtipom a psychiatriou vobec napisat. Prisiel mi tak divny :). V prvom rade je nutne na tento typ filmu mat naladu, lebo Kubrick, cize psychiatria. Po dalsie, je nesmierne dolezite si uvedomit, ze film ma vyse 50 rokov, cize hodnotit ho v porovnani s dnesnymi filmami je absurdne. A tiez, film sa nam dnes moze zdat vtipny, dnes... Ale v tej dobe to sranda vobec byt nemohla a Kubrick to dal :). Po tomto filme mam silne nutkanie si aspon kazdy mesiac pozriet nieco od neho. Tiez som si pocas filmu este viac uvedomil, ake rozdielne, avsak pochopitelne, je vnimanie situacii politikom a vojakom. No a hlaska na konci filmu ma totalne (v pozitivnom zmysle slova) zabila: "Mein Führer, I can walk!" ()

Renfield

Jako Jacquese Clouseaua jsem si Petera Sellerse nikdy neoblíbil, jako Divnolásku a ostatní už podstatně více. Skvělý je například v závěrečném proslovu, z nějž i přes komediální prvky mrazí, což nakonec platí pro celý, stále aktuální film. Ještě více mi ale sedl George C. Scott, který je i z WC schopný utáhnout telefonický rozhovor přes "sekretářku". Jeho psychopatické výstupy při jednání s prezidentem, patří k tomu vůbec nejlepšímu. Krom scénáře má Divnoláska i výbornou vizuální stránku, což není u Stanleyho Kubricka překvapením. Dokazuje to především ve scénách jednání s prezidentem a dvakrát tolik v čistě válečném boji o základnu. Zkrátka Kubrick opět dokazuje, že se v žádném žánru neztratí. 80% ()

Emo-haunter

Kubrick stvořil další atypické dílo, tentokráte satyru, do které zakomponoval skvělého Sellerse ve třech rolích, ale také Haydena, kterého jsem si oblíbil už v Zabíjení.. Tento snímek rozhodně není pro každého, minimální znalosti o rivalitě mezi Ruskem a USA či Studené válce jsou samozřejmostí. ()

aLPaC

Asi nejlepší politicko-válečná satira, co kdy byla natočena. Nesmějete se v ní pořád, spíše se tak pousmíváte a vzpomínáte na dobu tu dobu, kdy byl svět opravdu jen kousek od jaderné války a řeknete si, že v době premiéry muselo lidi po odchodu z kina asi pěkně mrazit. Sellers, i když jsem ho nikdy neměl rád, je fantastický. Zvlášť jako Dr. Divnoláska. U jeho závěrečného vstání z kolečkového křesla a zahajlování jsem se mohl málem pochcat smíchy. Ale ještě více mě bavil George C. Scott. To prostě nemám slov. Samozřejmě kultovní scéna s padající bombou. ()

Oralfabet

Žádné jiné devadesátiminutové komedii se nepodařilo mě tolik nudit. Ale jo, je to taky docela masterpiece. Eeeeh, nevím, třeba 7/10 ()

Kroupa

Pokud divák zná souvislosti tohoto snímku s kontextem té doby (těsně po berlíbské a karibské krizi), musí smeknout před trefností a odvahou páně Kubricka. Nedovedu si dnes představit v dnešní době dílo, které by šlo tolik na dřeň hlavních bezpečnostních a politických momentů. Kam se hrabe Oliver Stone nebo Michael Moore. Dnes je tento film poněkud neosobní sondou do minulosti, která již není aktuální, ale má potenciál najít si svého diváka i dnes. PS: Zajímalo by mně, zda pochopení teorie a historie odstrašování diváky je na úrovni odpovídající výjimečné proslulosti filmu. Celkem by mě to překvapilo. PPS: G.C. Scott podle mě na celé čáře zastínil celého velkého Sellerse :-) PPPS: Srovnej výkon GCS s tím pana Štěpánka v Císařově pekaři ;) ()

jilda

Výborná satira na hrozbu jaderného zbrojení. Sice trochu komplikovanější vtip, ale jinak film k zamyšlení. Lidem se jaderná technologie neměla dostat do ruky, máme vědu stále na vyšší úrovni, ale naše morálka a sociální chování je pořád na úrovni doby bronzové. Mění se jen zbraně........ ()

Pawlisman

Velice slušně provedený námět, ale že by to nějak výrazně oslnilo a předčilo např. Čapkovy díla. To se mi tedy nezdá a myslím, že je snímek lehce přeceňován. 8/10 ()

Emzet

Zrovna černou komedii bych od Kubricka nečekal, ale co... Dr. Strangelove je opravdu unikátní, tématem i stylem a krásně zařídí, že se budete usmívat a zároveň vás bude mrazit. A Peter Sellers je ve své trojroli jedinečný. Na druhou stranu tento snímek už pro svůj námět zkrátka nemusí být pro každého. Pokud vám ale padne, zbývá už jen spousta nezapomenutelných scén, mezi nimiž rozhodně vyčnívají prezidentovy rozhovory s Dmitrijem a samozřejmě kterákoliv scéna s titulní postavou (jsou jenom dvě, ale obě jsou perfektní). ()