Darebáčci

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi / Romantický

USA, 2000, 94 min

Trochu nevyrovnaná allenovka. První půlka je smrští hlášek a gagů (Chci vědět, jak se píše Connecticut), zatímco v druhé polovině příběh se snaží nabrat vážnější podtóny a to mu jen škodí a celkově to tak brzdí dobře rozjetý film. Na druhou stranu je třeba pochválit všechny herce (dokonce i Hugh Grant, kterého jinak nemusím, tu sedne do své role a neurazí). Suma sumárum pohodová oddechovka, která se dá vidět více než jednou, ale já si radši pustím jiné Woodyho filmy.(14.12.2005)

V TEXTU JE SPOILER: Možná jsem se už někdy zmínil, že mám rád zlodějské filmy, třeba je to tím, že jsem toto povolání chtěl dříve vykonávat sám. Je plné adrenalinu, a přitom odměna za zdařilou loupež je nemalá. Přesto se však v tomto žánru objevují i černé ovce (Bombakšeft). Ze začátku Darebáčků jsem si nebyl jist, zda je zařadím mezi ty dobré nebo ty špatné, zdálo se totiž, že budou eskapádou trapných 'nedopečených' vtipů podobat právě zmíněnému Bombakšeftu. Jenže jak se zdá, i tentokrát má Woody Allen film pevně ve svých rukách a ví, co kde chce mít. Kvalita humoru stále roste, vtipy začínají být vypointované a film začíná výrazně nabývat na kvalitě. Dozvíme se, že vlastně nejde o žádný snímek o velké loupeži, ale že zlodějina slouží Allenovi jen jako odrazový můstek k mnohem rozsáhlejšímu příběhu o jednom rostoucím impériu. Příběh není nikterak originální, ale vyplývá z něj jedna známá věc, k penězům lze snadno přijít, ale ještě lehčeji nám mohou zmizet a s nimi i všichni ti falešní přátelé. Na penězích totiž sice záleží, ale neměly by být prioritou lidského života.(20.12.2005)

Ďalšie dielo Woodyho Allena, ktoré určite stojí za zhliadnutie:) Prvých približne dvadsať minút snímku je naozaj vynikajúcich, no dúfal som, že hlavnou dejovou líniou bude aj naďalej súperenie Woodyho tímu s nedokonalosťou ich plánu ako sa ,,prekopať“ popod ulicu do banky...:) Preto ma trošku sklamalo, keď sa po neplánovanom úspechu krycieho manévru akcie - Frenchyinho obchodu s keksíkmi - o svoj zločinecký plán prestal zaujímať a hneď po prvom nezdare (namiesto do banky sa prekopal do obchodu s odevom:) svoje snaženie vzdal. Niežeby zvolené smerovanie zápletky nebolo zaujímavé, ale Woody mohol po skvelom úvode rozdeliť hlavnú dejovú líniu na pokus Frenchie preniknúť do ,,high society“, zatiaľčo on sám by pracoval ďalej na svojom nesplnenom zlodejskom sne. Netvrdím, že by bol takto jemne zmenený príbeh lepší, len by podľa mňa bol úrodnejšou pôdou pre viaceré komické situácie. V druhej tretine filmu totiž preberá taktovku Tracey Ullman (aj keď je samozrejme ako vždy výborná) a Allenova postava sa zdá nevyužitá, čo je pre fanúšikov (medzi ktorých sa hlásim všetkými dvadsiatimi:) jeho konštantne neurotického herectva škoda.(23.2.2003)

Zpočátku to má spád uplně neskutečný. Během půl hodiny se příběh posune do naprosto netušených míst a člověk si nemůže být jistý, co dalšího Woody vymyslí. A tady nastává problém - Woody pak už nevymyslí nic a celou druhou půlku rozehrává satiru na ohrané téma burani vs. snobové. Viděl jsem to v Pygmaliónu, v My Fair Lady, ve Světácích a už mě to nebaví. Hlášky jako vždy super, ale ať dělám co dělám, tohle mi přišlo průměrné a na Woodyho slabé.(1.9.2008)

Napriek tomu, že Woody Allen varí prakticky z vody, 100 krát opozeraný námet, napriek tomu dokáže svojím osobitým štýlom, svojou nadsázkou, humorom, aj hereckým výkonom urobiť zaujímavý film. Dialógy, čo sa ich týka sú takmer bezchybné. Film o prostých ľuďoch ako ja. Skôr si myslím, že tento flm je humorom preexpandovaný a také množsvto hlášok človek pohltiť nedokáže, vzniká zmätok a... Možno nabudúce. (4 hviezdy by boli asi o dosť záslužnejšie)(9.1.2008)

• - Keď Denny, Ray, Tommy a Benny začínajú prácu na kopaní tunela a dohadujú sa, kto vie používať zbíjačku, Denny (Michael Rapaport) osloví Raya (Woody Allen) Woody. (ZOUi)

• - David (Hugh Grant) utrúsi v jednej scénke poznámku, že má doma v skrini obraz, ktorý starne miesto neho. Ide o odkaz na dielo "Obraz Doriana Graya" od Oscara Wildea. (misterz)