Vrahův polibek

• Česko Polibek vraha (více)

Davy Gordon je boxérsky šampión, v tejto chvíli sa mu však práve nedarí. Po prehratom zápase sa rozhodne prijať ponuku svojho strýka a stráviť pár dní voľna na farme, ďaleko od hluku a zhonu mesta. Náhodne spoznáva Gloriu, ktorá pracuje v tančiarni pre gangstra Rapalla. Davy Gloriu ochráni pred ďalším z Rapallových návrhov a tak si získa sympatie mladej ženy. Davy s Gloriou sa do seba zamilujú, chystajú sa vziať a odísť na strýkovu farmu. Tesne pred odchodom si Davy ešte potrebuje vyzdvihnúť peniaze od svojho manažéra Alberta a dohodne si s ním stretnutie. Náhoda však kruto zasiahne do života všetkých postáv. Rapallo nezabudol na úrážku, ktorú mu uštedril mladý boxer a chystá pomstu. Pošle svojich zabijakov, aby Davyho zmlátili, tí si ho však pomýlia s Albertom, ktorý zakrátko zraneniam podľahne. Keď sa Davy dozvie o Albertovej smrti, vydá sa hľadať Rapalla. Sokovia sa nakoniec stretnú v opustenej továrni na figuríny... (oficiální text distributora)

Martin741

Jeden z tych slabsich noirov, ktore sa natocili. Kubryck bol sice rezisersky chameleon, ale noiry mi k nemu velmi nepasuju. Pribeh je nudny, banalny, kulisy len priemerne a dialogy dokonca az podpriemerne. Ako jo, zrezirovane je to dobre, ale holt, nuda zase suverenne prevazuje. 40 % ()

roorybacky

Strach a touha je podle mě lepší film. Technicky je na tom Vrahův polibek možná líp, ale co se týče obsahu, tak ne. Zdejší příběh není zrovna vyjímečnej. Režie je sice úžasná, ale jako celek to prostě není uplně top. ()

M.i.k.e

na čtyři to ještě úplně není, ale oproti Kubrickově prvotině je jeho druhý režijní pokus výrazným posunem. Stopáž je sice stále pouze lehounce přes hodinu, ale i na tak malém prostoru má Killer´s kiss parametry klasického filmu se vším všudy. Škoda nevýrazné a trošku se táhnoucí první poloviny. Druhá polovina je totiž podstatně lepší a třeba souboj ve skladu s figurínami je fajn (jakkoliv už v dnešní době vypadá spíš roztomile než aby se divák o hlavního hrdinu bál)...70% ()

tomtomtoma

Vrahův polibek... rozdílné reakce jsou pochopitelné. Kubrick se stále ještě učil filmařské zručnosti, kontinuita plynutí občas z nešikovnosti zaklopýtá a původ hlavní linie je naivní. Vynikající je kamera a její vynalézavé hledání a pohybové nadání. Mám slabost pro noirovou temnotu lidské duše a Kubrickem nastolená atmosféra nahlíží přímo do nitra teskné osamělosti a odcizení člověka. Vrahův polibek zajisté není dokonalým filmem a v Kubrickově portfoliu se stydlivě krčí v koutku, přesto je pro mě podmanivost obrazu a nálady dostatečně uspokojující. Hlavní postavou skličujícího lidského osamění je Davey Gordon (Jamie Smith), boxer v apatii vlastního konce profesionální dráhy. Návrat ke kořenům dostává díky náhodě viditelný smysl. Světlého bodu naděje se v prázdnotě cizorodého a nejednoznačně srozumitelného světa držíme zuby nehty. Odhodlání a hra vabank je jednou z možností úniku z deziluze a nalezení životního smyslu. Hlavní ženskou postavou je Gloria Price (Irene Kane s hlasem Peggy Lobbin), placená tanečnice a společnice, unavená dotěrností vlastního způsobu života. Přáním je únik z tíživé reality rozčarování a náhoda se dívá z protějšího okna a naslouchá. Nejzuřivější postavou je Vincent Rapallo (zajímavý Frank Silvera), majitel zábavně tanečního podniku. Neschopný nalézt vnitřní klid, sžíraný žárlivostí a nekontrolovatelným vztekem. V majetnictví hledá svoji oporu i spásu. Z dalších rolí: nešťastný Daveyův manažer Albert (Jerry Jarrett), či všehoschopní pohůnci Vincenta (Mike Dana a Felice Orlandi). Vrahův polibek má daleko k vrcholným dílům Stanleye Kubricka, přesto je díky tísnivému noirovému zabarvení velmi příjemnou zábavou. ()

Topco

Kubrickov debut je jeho výsostne autorským projektom (scenár, strih, kamera, réžia). Postavy sú chladné a príbeh nijak hlboký (osamelý boxer „ukradne“ gangstrovi priateľku), ale pekné obrázky a kameramanské nápady sa uprieť nedajú. Kubrick je v končiacej sa ére klasického filmu noir verný jeho tradícii: máme tu retrospektívu s voice-overom, flashback vo flasbacku, ostré siluety v slepej nočnej ulici, štýlové pofajčievanie, výbornú prácu so zrkadlami a lokáciami mesta. Je to zábavná „pulpovina“: nazeranie si do okien, väznenie postavy pod lampou, naháňanie sa po strechách, nápaditý súboj jeden na jedného. Viacerí tu spomínajú slabých hercov; tí mi vzhľadom na kategóriu nevadili, pôsobili civilne a prispievali k celkovému independent rázu snímky. ()

zette

Rezie a kamera vynikajici, u toho bych ale skoncil. Dej bych i se stopazi rozvinul. Pridal bych i vice zloduchu, na chlapka, ktery se v TV stane malem sampionem, mu dali pekne zabrat. Manazer ( zvyknuty z prostredi boxu ) mohl take pusobit pri napadeni mene ustrasenym dojmem. Herecke vykony nijak presvedcive. Z osmi filmu, co jsem od Kubricka zatim videl je druhym nejhorsim. ()

MarekT

Vím, že to srovnání není úplně na místě, ale v žánru krimi mě tento, byť kratičký, snímek bavil více než ve stejný den viděné a ve stejný rok točené "To Catch a Thief" od Hitchcocka. Přitom je pozoruhodné, že tento snímek je v podstatě nezávislý a část financí na něj musel můj další velký oblíbenec Stanley Kubrick získat přes svého strýce, který mu půjčil čtyřicet tisíc dolarů. Ani mi nevadila ta úvodní, byť trochu delší, expozice do příběhu. Kubrick zde snad ojediněle (respektive často to u něj nevidím) využívá flashbackového vyprávění, které překvapivě je celkem srozumitelné a Stanleyho pojetí tohoto prvku se mi dokonce líbí na hony více, než třeba u Tarantina. Co také touto kriminálku s nádechem noiru dělá skvělou, je neskutečná hutná atmosféra (hlavně v druhé půli). Závěrečný souboj sice může vyznít z dnešního pohledu úsměvně, ale dle mě je rozhodně součástí poetiky filmu. Pět hvězd rozhodně nedávám proto, že to je Kubrickův film, ale proto, že tento snímek patří rozhodně ke špičce amerického nezávislého filmu a že Kubrick dokazuje, že i s průměrnými hereckými výkony a za babku jde natočit skvělý film. ()

SoolenJV

Některé úžasné scény (závěrečná bitka ve skladišti plném figurín, boxerský zápas) a zajímavé formální vychytávky (od první scény viditelně Kubrickovské snímání scény z mírného podhledu, zajímavě komponované záběry schodišť) nedokážou skrýt jeden podstatný - a na celkovém dojmu se výrazně podílející - nedostatek: I přes pouhých 67 minut se film neuvěřitelně vleče a zvláštně v prvních dvou třetinách má řadu vyloženě vlekoucích se momentů. Jako Kubrickův hraný debut je to zajímavé, ale jako zástupce dobové kinematografie to obstojí jen stěží. Velký režisér se teprve hledal... ()

Radiq

Na tohle se koukalo fakt docela dobře, i když ten začátek byl trošičku zdlouhavej. Ale "zdlouhavej" je tady relativní pojem, protože to mělo fakt krátkou stopáž, zkráceně kropáž. Líbil se mi Frank Silvera, kterej vypadal jak kdyby od něho vzhled zkopíroval Kmotr. I hlavní zamilovanej páreček byl sympatickej a styl vyprávění těžce nevtíravej (prostě noir), což bylo taky super. Bitka mezi figurínama nebo boxérskej zápas, to byly scény, který mi snad uvíznou v paměti (vím, že asi ne, ale kdyby jo, bylo by to fajn). Obrazově toho tam ale bylo solidního víc a vyšperkovanejch záběrů plno. ()

Sfinkter

Kubrick ihned na začátku tvorby dokázal, že právě v jednoduchosti je krása a genialita. Divák sleduje ne zrovna příjemné chvilky během dvou dnů jednoho lehce zkrachovalého boxera, v nitru naprosto obyčejného člověka. Vše na mě působilo přirozeně i v nepřirozených situacích, lebedil jsem si v atmosféře, kterou může poskytnout jen noir Kubrick. Finální souboj by mohl směle patřit mezi kultovní, sekyra proti kopí mezi figurínami v noir kapuce se opravdu často nevidí. ()

neoBlast

Přestože snímek jen lehce překračuje klasifikační hranici celovečerního filmu, tak Kubrick zvládl už v počátcích kariéry přehlednou kompozici a představení těch málo postav v několika skromných minutách. Film silně graduje až k velkému finále a svěžím vizuálem oživuje standardní kinematografii 50. let. Je zde obzvlášť vidět jeho pověstný perfekcionismus na každém záběru. 80 % ()

Master19

Je to trošku na sílu šroubované, ale Kubrick věděl co chce a tak to prostě dal do kupy. Skvěle nasnímaný boxérský zápas, výborné komorní a industriální záběry a na durhé straně slabší herci a příběh. Díky krátké stopáži však u mě převládají velmi kladné dojmy. ()

Brain-D

Velmi jednoduché, ale na to že Kubrick teprve začínal, tak je to velmi povedené- Hudba, napětí a také konec :) ()

zdenny

Velice starý film Stanleyho Kubricka, na kterém je nejlepší právě ta archaičnost. Drží-li divák milencům palce, je i v napětí. Podaří se, nepodaří se? Film má vybudovanou atmosféru a několik zvratů. Sice nic převratného, ale je to Kubrick. ()

zigíš

Kubrickovo cvičení se ve stylu, nebo jen klamání tělem (?) pocitově, je Vrahův polibek delší, než by numero stopáže napovídalo ..přesto -i když ne dokonalý- inspirativní minimálně, jako studijní materiál ()

latvar

Film neztrácel na dramatičnosti a napětí při honičce na Gordona by se dalo krájet, pro mě dobrý filmový zážitek od mistra Kubricka. 75% ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014