Vrahův polibek

• Česko Polibek vraha (více)

Davy Gordon je boxérsky šampión, v tejto chvíli sa mu však práve nedarí. Po prehratom zápase sa rozhodne prijať ponuku svojho strýka a stráviť pár dní voľna na farme, ďaleko od hluku a zhonu mesta. Náhodne spoznáva Gloriu, ktorá pracuje v tančiarni pre gangstra Rapalla. Davy Gloriu ochráni pred ďalším z Rapallových návrhov a tak si získa sympatie mladej ženy. Davy s Gloriou sa do seba zamilujú, chystajú sa vziať a odísť na strýkovu farmu. Tesne pred odchodom si Davy ešte potrebuje vyzdvihnúť peniaze od svojho manažéra Alberta a dohodne si s ním stretnutie. Náhoda však kruto zasiahne do života všetkých postáv. Rapallo nezabudol na úrážku, ktorú mu uštedril mladý boxer a chystá pomstu. Pošle svojich zabijakov, aby Davyho zmlátili, tí si ho však pomýlia s Albertom, ktorý zakrátko zraneniam podľahne. Keď sa Davy dozvie o Albertovej smrti, vydá sa hľadať Rapalla. Sokovia sa nakoniec stretnú v opustenej továrni na figuríny... (oficiální text distributora)

Hwaelos

Uhrančivý kus filmařského řemesla. Kubrick už ve svém druhém snímku ukazuje jak zručně dovede pracovat s detaily, zadním plánem a vůbec celou mizanscénou. Na ploše neveliké filmové povídky přetváří žánr noir tím, že je úsporný se slovy a napětí buduje skrze prostředí a chytré kameramanské nápady. Doslova film-noir přibíjí k zemi tím, že ho zbavuje průvodních scenáristických atributů (které jsou nezřídka hyperbolické) a zachovává jen formu přidruženou k realistickému příběhu. S divákem komunikuje i symbolicky (viz. balíček karet v rukou gorily bosse Rapalla, figuríny ve skladišti, kde Davy s Rapallem bojuje) a jeho New York je stejně špinavý a odcizený jako poetický a krásný - jako na fotografiích Cartier-Bressona. Američané svého Kubricka milují (víc než polovina jeho filmografie je v top 250 imdb) a vědí proč. ()

liquido26

Snímek určitě zdařilý, i když mě nechytl tolik jako Stanleyho následujícíc kousky. Příběh pro mě nebyl tak zásadní, ale jako "rozcvička" následujícími veledíly typu Killings, Cesty slávy nebo Spartakus to bylo velmi slušné. ()

F.man

Příjemná jednohubka s lehkým noir nádechem, která sice Stanleyho neposouvá okamžitě do první ligy, ale na některých scénách (boxerský zápas, závěrečny "figurínový" souboj) jde vidět jeho cit pro záběr a inovativní postupy. Přeci-jen se ale nejedná o nějaký úžasný námět, ze kterého nebylo bylo možno vymáčknout nějak výrazně více. Hold Kubrick ač filmařský génius, který uměl napsat skvělý scénář, na výmýšlení příběhů moc nebyl. Vrahův polibek je tak pro mě nakonec "jen" sympatické a "zábavné stylistikýé cvičení"(Cival), které ale i přes svou kvalitu, ještě nemá ten Kubrickův pozdější nádech geniality. Za vidění ale určitě stojí. Tři a půl. Can't you get it, Vinny? To me you're just an old man. You smell bad. ()

ledzepfan

Krásnej New York padesátých let, pár nápaditě natočených scén a několik parádních záběrů.. Minutově krátké, pocitově delší než by se slušelo.. Scénář jednohubkově průměrný. Hudba vrzavě otravná. Herectví roztomile prkenné. ()

Sandiego

Kubrick dokazuje, že minimální rozpočet je jen ku dobru svěží invenci - například scéna s baletkou podbarvující minulost hrdinčiny rodiny a vytvářející tak zvláštní napětí mezi jejím podáním a vnitřním stavem sestry či ruční kamera kombinována s rychlým střihem. Po stylisticky vybroušené stránce snímek opravdu ani minutu nenudí, na druhou stranu jednoduchoučká zápletka s pomalým rozjezdem, která zažije jediný originální okamžik ve finálním souboji mě nutí (stejně jako Kubrickova ostatní díla) o hvězdičku slevit. Nakonec o tom definitivně rozhodl hollywoodský konec, nebít posledních několika vteřin, byl bych spokojenější. ()

GodComplex

Stanley Kubrick je sice muj cca nejoblibenejsi reziser ever, ale nehodlam se z neceho zblaznit jen z duvodu, ze to natocil on. Kazdy nekde zacina a musi sve remeslo jeste zdokonalovat, coz je presne pripad Killer's Kiss. Dobry oldschool cernobily noir film, ktery ale nema sebemensi sanci zaradit se po bok Kubrickovych pozdejsich masterpiecu. Kubrick navic teprve nabira svuj styl a unikatnost, tento film je napr. velmi silne inspirovan Hitchcockovou tvorbou. Co se ale nepovedlo zde dovedl Kubrick hned o rok pozdeji k dokonalosti a spravil si chut tim, ze vyplodil podobny, ale naprosto dokonaly snimek The Killing. Az ten je tedy zacatkem Kubrickovi filmove genialni tvorby. 6/10 ()

MikO_NR_1909

Kubrick bol majster. Dokázal sa realizovať v hocijakom období a v hocijakom žánri v hocijakej podobe... Samozrejme, tiež som nečakal zázraky 3,5/5... Noir sa pre mňa snáď šokujúco stáva srdcová záležitosť. Najviac sa mi prostredníctvom tohoto žánru vybavuje temná minulosť, kde je rušno medzi ľuďmi iba na verejnosti v uliciach a v zákutiach temných miestečiek sa odohrávajú ťažké, mnohokrát násilné veci. ()

kaylin

Hudební složka filmu rozhodně není jeho nejsilnější stránka, ale tohle už je něco, i díky hereckým výkonům, za co se Kubrick nemohl stydět. Není to snímek amatérský, je v něm poznat, že měl cit pro detail, což se projevuje již v úvodním boxerském souboji, jehož nasnímání si Kubrick již zkusil v reálu, když dělal dokument "Day of the Fight". Co se mu ale nesmírně povedlo, a to i z pozice scenáristy, to je vyprávění, které je vlastně flashbackové. Tohle je film, který vzdává vyprávění hold. Nadále je z filmu cítit určité formanství - takhle bych označil práci s amatérskými herci, respektive neherci - ale propracovaný příběh a jeho postupné podávání to překrývají, ku prospěchu je i práce s kamerou, kterou si vedl sám Stanley (například útoku na Alberta v uličce má nádherné zvýraznění postav). Stanley Kubrick je mistr režisér a již tímto prvním plně dochovaným filmem, který se sám nesnažil zničit, to dokázal. Film noir rozhodně nepatří k nejjednodušším. ()

gogos

Vrahův polibek je luxusní sondou do minulosti. Kubrick zde za pár šupů předvádí úžasnou stylistickou noir show, doslova vymazlenou kameru a spousty na tu dobu neotřelých nápadů jako využívání zrcadel či flashbacků. Náboj má také boxerský zápas, honičky či finále v originálním prostředí. Po herecké stránce to možná není úplná extratřída, ale atmosféra filmu vše vynahrazuje. Stylisticky není co vytknout, jednoduchost příběhu koresponduje s délkou a omezeným rozpočtem a tak je Vrahův polibek po zásluze jasným 4* snímkem. Krok do světa velké kinematografie se tímto Kubrickovi vydařil. ()

YURAyura

6/10 Neni to tak dobre jako Killing, ale stejne stoji za videni uz jeno kvuli kratke stopazi a druhe akcnejsi casti. I kdyz na druhe strane v te prvni je docela Hitchcockovska atmosfera a box z vlastniho pohledu nenabidl ani Ragging bull ani Rocky ;]] ()

Derek

na to ze to ma len trochu cez hodinu mi to prislo az prilis dejovo prazdne a zbytocne natahovane, ale treba uznat ze niektore pasaze su vynikajuce (hlavne boxersky match) a plno ukazuju kubrickov potencial (film nakrutil len vo svojich 27 rokoch!), ktory neskor vystrelil az do nebeskych vysok! ()

Aleee89

Podívala jsem se na dalšího Kubricka, tentokrát padla volba na jednu z jeho prvotin. K formální stránce skoro nemám výtek, zajímavá kamera, využívání zrcadel apod. - celkově tu Kubrick vyzkoušel spoustu nápadů a tak nějak si zřejmě připravil půdu pro natáčení dalších děl. Příběh, to je vcelku klasická noirovka, nijak mě nepřekvapil a vlastně ani nestrhnul, takže v tomhle vidím slabiny filmu. Vrahův polibek není špatný snímek, ale tak nějak kolem mě proplul a hlubokou stopu ve mně nezanechal. ()

Trevor

7.500 hodnotenie na čsfd pripadlo poslednému filmu z tvorby legendárneho režiséra Stanleyho Kunricka (ďakujem za pripomenutie užívateľovi NorseSword24 ktorý rozhodne patrí k tým ľuďom vďaka ktorým je táto databáza stále miestom kde človek dokáže stretnúť inteligentných ľudí, podobne ako k nim patria ostatní užívatelia ktorých mám v obľúbených). Už Fear and desire ukázal že Kubrick má v sebe potenciál, ktorý sa ukáže až o niekoľko rokov neskôr. V tomto filme ako režisér, scénarista a kameraman v jednej osobe ukázal že film noir je niečo čo sa raz stane fenoménom na ktorý bude musieť kinematografia nájsť nové slovo. Z komentárov by som vyzdvihol tie od David.Darco a POMO, pretože máme tu naivné postavy ktoré stvárnia priemerný herci s priemerným príbehom kde až druhá polovica filmu ukáže genialitu samotného Kubricka. Pri záverečnej scéne práve detailné zábery z rôznych uhlov podstatu tohto žánru vystihujú dokonale. Treba však kriticky priznať že napriek tomu že Stanleyho Kubricka považujem za najväčšieho génia filmového plátna ani on v prvej polovici nedokázal ponúknuť nič výnimočné. Avšak už v tom čase sa dokázal vyrovnať Orsonovi Wellsovi a jeho Dotyku zla. Samotný Orson Wells sa tiež nakoniec dočkal uznania až o mnoho rokov neskôr a jeho Občan Kane, svojho času prepadák sa dočkal zadosťučinenia. Tých 65-70 percent ktoré sa tu v komentároch spomína respektíve ich film na tunajšej databáze má sú odrazom toho ako tento režisér dokázal v tomto období prežiť aby sa raz vypracoval tam kam právom patrí. Na úplný vrchol kinematografie. ()

Kangax

Tento kratší Kubrickov noir s minimálnym rozpočtom (trvá iba 67 min.) sa dá rozdeliť na dve odlišné polovice. Zatiaľ čo v prvej sa odvíja zápletka len pozvoľna a je obzvláštnená zaujímavými kamerovými kompozíciami, v druhej dominuje skôr akcia, ktorá vrcholí nezabudnuteľnou scénou bitky medzi drevenými figurínami. Už len kvôli tejto unikátnej scéne dávam za štyri, hoci objektívne by som mal ísť nižšie, najmä s ohľadom na nepatričný a nedôveryhodný záver. Keďže však ten bol nakrútený iba pod tlakom producentov a preto do celkového scenára nepasuje, som zhovievavý. Vďaka tomuto ústupku totiž dostal Kubrick financie na svoj ďalší, už o čosi lepší noir snímok pod názvom The Killing (1956). ()

d-fens

...vyzdvihol by som najmä veľmi precítené zosnímanie režisérovho rodného New Yorku, úvodný záber tak isto majstrovsky zachytáva vertikálnu-gotickú atmosféru newyorskej vlakovej stanice ()

Sheldra

Kdyby to byla kniha, byla by to povídka, a povídky moc ráda nemám - není v nich dost času na rozvinutí příběhu a skoro nikdy mě nedokážou vtáhnout do děje. To je vlastně jediné mínus Vrahova polibku. Stanley se teprve rozjížděl, ale už měl řemeslo pevně v ruce. Super. ()

(mOnkey)

Další Kubrickův krátký, svižný snímek. Už zde Stanley experimentuje a rozhodně mu to vychází (sklenice hozená vší silou do obrazu a následný střih a záběr skrz roztříštěnou kameru). Pomalá první polovina dává tušit velkému finále, ve kterém vyniká dramatická hudba a samotná závěrečná potyčka. Tohle se Kubrickovi náramně povedlo! ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014