Yojimbo

• Česko Ochránce (více)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

galil

Nejlepší westerny jsou od Leoneho, o tom není pochyb. Ted už vím od koho se Leone učil (opisoval:). Kvalitativně je Yojimbo na stejné úrovni jako Pro pár dolarů. 80% ()

Jaggie

Takhle honit blechy dokažou jen dva herci, a sice Vlasta Burian svačící potvoru na břiše a dále tedy Toshiro Mifune. ()

Nemesis

Slabých 5 hviezd Hodnotiť tieto filmy je možné iba s prihliadnutím na dobu vzniku, dnes by Yojimbo mohol byť charakterizovaný ako nudný, neoriginálny až smiešny. Ale tak to našťastie nefunguje a pre mňa ako milovníka žánru je Kurosawa veľký Pán režisér, Toshiro Mifune najlepším aj najväčším hercom všetkých dôb a filmy ako Yojimbo sú jednoducho geniálne. Sanjuro (Mifune) je skrátka frajer, a jeho humor je okúzľujúci. Maličké mínus by som udelil kvôli príbehu, ktorý mi miestami nie tak celkom sadol. Ale to sú drobnosti. Pre milovníkov žánru je Yojimbo povinnosťou, ostatným odporúčam. ()

Vinczent

Hodně remakovaný film ve kterém exceluje Mifune jako samotářskej vlk, rozpoutávající postupně válku mezi dvěma gangy. Mifune jako yojimbo je rozhodně ten správnej řízek a tak trošku mi připomněl Zaitochiho od Kitana, který jsem ale viděl dřív. Přesto že je film chvílema malinko zdlouhavý, vše vynahrazuje obrazová kompozice a charisma Mifuneho. Rozhodně jeden z nejlepších samurajských filmů od Kurosawy. ()

Molerat

Sedm Samurajů se mi sice líbil více, ale myslím, že Yojimbo má také hodně velké kvality.Ronin se vyhýbá přímému boji co nejdéle to jde,pomáhá slabším, prostě samuraj přesně takový jaký má být.Člověk,který mistrně ovládá umění boje s mečem, se snaží vyřídit spor bez pošpinění své zbraně.Snímek je určitě velmi poutavý, ale jen pro určitou skupinu lidí, nejsou zde efekty ani nějaký Arnie a pravě v tom je to kouzlo filmů od Kurosawy, realisticky ztvárněná doba i lidé v ní žijící.Na tohle prostě nemám slov... ()

manín

Sú filmy, ktoré sa rozhodnem si pozrieť preto, aby som mal prehľad a nečakám, žeby ma nejak zvlášť zaujali. Yojimbo bol presne tento "prípad" . Bol to môj prví Kurosawa, ale určite nie posledný. Perfektná forma aj obsah ma očarili a vtiahli do deja, pričom dlhšia doba od čias vzniku bola na prospech vzľadom na obdobie, v ktorom sa film odohráva. Film Pre hrsť dolárov som nevidel, takže som nemal bližšiu predstavu o príbehu, veľmi rýchlo som v Yojimbovi našiel Film Posledný zostáva, o "spriaznenosti" ktorého s predlohou som nevedel. Posledný zostáva má u mňa takisto za ***** , každopádne teraz už slabších. ()

MAXELL

Akira Kurosawa v plnej forme.Yojimbo sa tvári ako samurajský film no v mnohých ohladoch ho presahuje. Formou i obsahom čerpá zo samurajskej tematiky no je badateľná Kurosawova snaha zamerať sa skôr na psychológiu postáv, ich myšlienkové pochody, charakter a stav spoločnosti, ktorou je v tomto prípade malé mestečko. Kurosawa poukazuje na všetky ľudské slabosti, pokryvené charaktery a na bezútešnosť doby. Rozohráva tak šarádu plnú úskokov, násilia a večných právd. Miestami bezútešný vizuál plný krivých chatrakterov či skryvených obyčajných ludí utláčaných dvoma súperiacimi bandami je často odlahčený humornými sitúaciami. Film však predovšetkým stojí na hlavnej postave Sanjura- samuraja bez pána čiže ronina ,ktorého stvárnil Toshirô Mifune. K jeho výkonu niet čo dodať-treba vidieť. ***** ()

JoudaCZ

Dobrý scénář si vystačí s velmi skromnou scénou, odehrává se vlastně celý na jedné krátké ulici (až mi to trochu připomnělo Dogville...), podpořeno přesnou hudbou a nápaditou režií (už např. úvodní scéna Samuraje na rozcestí naprosto jednoduše a jednoznačně definuje (ne)cíl jeho cesty). Sice se občas ztratíte v množství postav a jejich identifikaci (až do konce jsem například nepoznával, který z obchodníků peče s kterým klanem...), ale když je na scéně Mifune, stejně to neřešíte. Film je zároveň dokonalou ukázkou vzájemné inspirace Východu a Západu, samurajského žánru a westernu. Způsob snímání tohoto snímku je značně "westernový", naopak Yojimbo se stal přiznaným východiskem (nejen) Leoneho majstrštyku (z poslední doby bych zmínil téměř do puntíku opsané základní schéma v Miikeho Sukyiaki Western Django). ()

Von Kempelen

Skvělej film, kterej dokazuje, že Kurosawovi i Mifunemu prostě černobílá sluší nejvíc. Mimochodem to byl před dávným časem můj první film s T.M., kterýho jsem poznal až díky filmu Mifunes sidste sang, kterej, ač tématicky i geograficky zcela jinde, rozhodně doporučuju. ()

Indio

No dobře, upřimě jsem čekal trošššičku víc a ocenil jsem ho až na druhej pokus v souvislosti s druhym dílem Odvážní mužové (Sanjuro) kterej se mi zdál o něco lepší. Samozřejmě nejlepši je Toshiro Mifune jako Sanjuro v obou filmech. Tady je vše cool. ()

funesfilm

Japonskú tvorbu v našich končinách, len poskromne spozorujeme. Keď sa tak už stane, vznikne z toho často príjemný zážitok. Tento film, som dokázal dopozerať úplne do konca. V mnohom, mi to pripomína Siedmych statočncých. Dej sa však rozvetvuje na úplne iné línie, typické pre kultúru Ázie. Nechýbajú situácie humorné i dramatické. Nezanedbateľné sú aj herecké výkony a celkový obrazový prejav. ()

marhi

Co napsat. Western na japonský způsob? No takhle jednoduše to popsat nejde. Komedie ne, ne. Geniální propletenec různých žánrů včetně akčního. Výborná zápletka, i když ne originální. Lavírování hlavního hrdiny ze života. A ten závěr. Já třeba také oceňuji relativně realistické šermířské souboje. Můj top v sekci samurajských filmů. A ano, je to i díky Toshimurovi Mifune. ()

Osemhodin

Toto je prvý film od Akiry Kurosawy, čo som videl a musím povedať že som si ho celkom užil. Je to veľmi jednoduchý príbeh v super prostredí a so zaujímavím hlavním hrdinom, pre ktorého som sice nebol strašne crazy ale bohate stačil. Ale musím povedať, že som od priam legendárneho filmu od japonskej legendy čakal trochu viac. Tempo je v tomto filme dosť slabé a je to najväčší dôvod prečo tomuto filmu nedám 5 hviezd. Ale aj tak skvelý film. 8/10 ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze