Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

Šandík

Přiznávám, že po shlédnutí filmu Černá kočka, bílý kocour jsem čekal něco jiného, což zřejmě ovlivnilo i mé hodnocení. Přes všechnu skvělou filmařinu i neuvěřitelné citace filmové klasiky mám z toho všeho značně rozporuplné dojmy. Možná jsem málo invenční, ale proč musí Kusturica všechno balit do podivnosti, aby mu stálo za to o tom vyprávět? ()

mat.ilda

Bombastický začátek a skvělá hudba - to jediné by mě mohlo na tomto filmu zaujmout, kdyby ovšem nebylo takových maličkostí, jako scénka se želvou, tklivá píseň bratrance Paula a šílenství v očích Grace. Jen pro těchto pár okamžiků bych neváhala vidět to celé znovu, aniž tuším, o čem to bylo. ()

lola3121

Můj další Kusturica, tentokrát v amerických reáliích. Není to tak bláznivé jako Černá kočka, bílý kocour, přesto se pár pamětihodných momentů najde. Pro mě je to v první řadě hudba Gorana Bregoviče, a třeba výstupy Grace s tahací harmonikou a cigárem v puse jsou pro mě sexy a nezapomenutelné, stejně jako její sebevražedné pokusy s punčocháči nebo přetahování o ubrus. Účast Johnyho Deppa, který ve třiceti vypadal stále jako chlapeček, pak byla třešničkou na dortu. Ten spolu s Faye Dunaway upekli pro všechny, kteří věří na sny. Vždyť létat je tak snadné... ()

Othello

I když je mi tedy vážně líto, že v polovině přešel Kusturica z komedie na půdu romantického dramatu. Ale i tak vělmi svěží. ()

kajda.l

Nejde to, nezvládám to! Po padesáti minutách neskutečného utrpení film vypínám, jelikož se mi nechce film s Deppem či Dunaway poslat někam na okraj odpadových vod. A vím jistě, že dalších devadesát minut bych nepřežil. Film možná zkusím dokoukat někdy v příštím životě nebo v lepším rozpoložení (ehmm). Kusturica není pro mě a balkánské hudební motivy mně vyloženě pijí krev. Nedokoukáno, nehodnoceno. ()

JASON_X

Kusturicův vynikající americký film, a přitom plný jeho balkánské poetiky, režisérův nezaměnitelný rukopis je tam neustále znát. Jen ten skvostný eskymácký začátek bych do Kusturici býval neřekl, tím mě překvapil (a příjemně), ale pak už se jede ve známých kolejích - více nebo méně šílené postavy v šílených situacích vedoucí zhusta šílené rozhovory a šíleně se chovající, a do toho hraje Bregovićova skvělá hudba. Sympatický mladý Johnny Depp, Faye Dunaway hezčí než za mlada, ale hlavně famózní a typově stoprocentně "kusturicovská" Lili Taylor (k čemuž jí dopomáhá cigareta, akordeon a cikánská vizáž) a nezapomenutelný svérázný narcis Vincent Gallo se svými hereckými monology. Tenhle film je tak nabitý skvělými scénami (z nichž u mne kraluje společná večeře), že se dá vidět mnohokrát, aniž by nudil (což ostatně platí i pro spoustu dalších Kusturicových filmů). ()

Kimon

Upřímně řečeno, kdybych měl žít takhle plytce, ..... jen sny, nelíbilo by se mi to. Prožít život v jakýchsi pomyslných snech, život zcela zbytečný to raději nežít. Snům se tak zcela neuzavírám, ale nelze žít jenom s nimi. Vyjádřil jsem se k ději, hodnotím zpracování. ()

Sawy

Krásný film,který mě bůhví proč nechytl tak,jak bych si přál.Podobné příběhy miluju,Johnny Depp je skvělý herec a poetika filmu mi rozhodně není cizí.K tomu krásná hudba.Přesto jsem nebyl stoprocentně nadšený.Možná pomůže druhé zhlédnutí,možná ne.Vincent Gallo každopádně skvělý.Ale vůbec se nedivím lidem,kteří mají Arizona Dream jako svou srdcovku.Tenhle film si to stoprocentně zaslouží.Ale ta Pavlína Pořízková?WTF?! 80 % ()

jahol

Na to, že jsem mnohem více realista než snílek (nebo si to alespoň teď myslím), mě Arizonský sen vzal docela dost. Surrealistická linka protažená tak akorát (ne jako u některých Lynchových filmů, kde "sur" vypálí vše "real" kolem dokola), barvitý, vypiplaný scénář a ty dvě hlavní ženské role... (napomínám pana scénáristu a casting za to, že mě vyděsili s Paulin Porizek, úplně vážně jsem ztuhl, že ona bude hlavní postavou)... Faye Dunaway bylo snad dvaapadesát, když to točila - věřili byste tomu? - a Lili Taylor, to je omamná esence nemocné smyslnosti, ta by postavila do vztyku jaholka i za dvacet let, až za nima hezká tvářička Johny Deppa, který na své velké filmové role v té době ještě asi čekal (ale možná by měly divačky jiný názor), i bez toho hlavního vyjádření k lidskému životu jako naplnění či nenaplnění snů, na které dost nerad přistupuji, pořád velmi příjemný zážitek, stači se jen nechat bodat a hladit střípky jednotlivých scén obarvenými velmi originální, protože Americe vzdálenou balkánsky zabarvenou hudbou a v podvědomí si vybavit klip Linking Park "In the End" a přemýšlet, zda tu svoji rybu Kusturicovi nevyfoukli, je jí hodně podobná... a zda ta ryba je plovoucí nebo létající... Uvažoval jsem i o pěti, ale jak byli Eskymáci na začátku perfektní, tak bych je na konci zrušil... nebo bych je poslal taky do Arizony. ()

Bubble74

Kusturicův výstřední, magický sen "made in America" s nezapomenutelnou hudbou Gorana Bregoviče. Filmový skvost, který trefně vykresluje jedno dávné moudro. "Pouze jediný sen se zaručeně nikdy nesplní - ten, který jsme přestali snít." ()

Marek1991

Fantastická hudba, vtipné scény, scenár s hlavnou myšlienkou týkajúcej sa snov, aj keď som si nie celkom istý, či som ju pochopil, lebo si myslím, že mala hovoriť o tom, že človek má snívať a potom tie sny sa snažiť aj prežiť, lebo to dodáva životu krásu, inšpiráciu, motiváciu, dokáže nás zmeniť, dokáže nám pomôcť. Realita však vie byť krutá a nie vždy sa sny naplnia, ale pokúšať sa ich zrealizovať za to stojí, veď život vie byť krásny napriek všetkej jeho krutosti. Ak je to takto, tak som pochopil svoj prvý dokonca dopozeraný, nedokumentárny, kusturicovský film. Nepáčil sa mi ten koniec, ale ten aspoň vypovedá o tom, že nie vždy všetko sa podarí, lebo realita je krutá, taktiež sa mi nepáčili vlastne všetky tie úmrtia, lebo to boli skôr samovraždy. V dobe vojny v Juhoslávii Kusturica točil film, ktorý mal možno dodať aj nádej a pokúsiť sa pochopiť život. Film je veľmi šialený, ale aj zábavný a niekedy je lepšie len tak sa nechať ním unášať, oddychovať, tráviť príjemné chvíle, než hľadať zmysel, ale ak ho nájdete často stojí za to. Tento režisér je pre mňa génius a film s výborne zahranou rolou v hlavnej úlohe s Johnnym Deppom bol podľa mňa nádherný. Dlhý film, ale silný zážitok z oddychového filmu. Veľmi kladné, myslím si, že dva zápory dokážu utvoriť klad. :) Pekné. ()

Květula

Na první pohled naprosto šílený a nesmyslný film. Ukrývá v sobě ale obrovskou moudrost a krásu. Život je sen, tak proč se probouzet? ()

RasputincZ

První Kusturica, ale dle zdejších hodnocení mám pocit, že jsem koukal na naprosto jiný film. Hudební spolupráce Bregoviče s Poppem je hypnotizující a Depp a Dunawayová výteční, ale víc se mi po první projekci z Arizona Dream nevybaví. Snad tomu dám ještě šanci v lepším rozpoložení. ()

aluna

Ujetý postavy, ujetej děj, ujetá hudba, ujetej humor a ujetej rejža. Snová podívaná disponující fascinací smrtí a posedlostí vlastní touhou, díky níž mi na konci filmu došlo, že bych strašně chtěla taky něco chtít, mít sen...takže - 1) chci jet v kabriu ze sedmdesátejch, co žere nekřesťansky moc litrů na sto, po široký prázdný dálnici skrz poušť USA, bejt tam jen já, samotinká... 2) Mrknout se do Austálie - tam chci už od dob, co jsem viděla Skipiho...3) Malý pole ropy. Kusturica jeho dream prošpikoval nápady, blbůstkama, z nichž některý asi pochopí jen ten, komu je sám vysvětlí, typickým absurdním humorem a dravá, živoucí harmonika Grace mi zní v uších doteď. A láska má nejblíž k na první pohled opačnýmu citu - nenávisti - obě ty emoce jsou zatraceně silný a na míle vzdálený od "neutrálu"...A Elaine a Grace jsou živoucím, vymyšleným :-) důkazem, že je lze cítit naráz. ()

Orlau32

Velmi zvláštní projekt. Trochu reality, více snů, ale musím bez obav přiznat, že nevím kam takový snímek zařadit. Chvíli komedie, chvíli tragédie, chvíli rodinné drama. Zřejmě jde o film "nové generace", ke které bezesporu Emir KUSTURICA patří. Je to první film, který jsem od tohoto režiséra viděla, proto se zdržím dalšího komentování. Stříbrný medvěd a Zvláštní cena poroty, které byly filmu v Berlíně 1993 uděleny porotou, jsou jistě na svém místě právem. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)