Nejlepší

(festivalový název)
  • Polsko Najlepszy (více)
Životopisný / Drama / Sportovní
Polsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (více)

Hlavním hrdinou filmu je sportovec, který nadchnul celý svět, ale v domovském Polsku je dodnes prakticky neznámou osobou. Fascinující příběh plný úpadků, návratů a nezvyklé síly je inspirován životem Jerzyho Górského, muže, který dokončil tzv. „běh smrti“ a ustanovil světový rekord v triatlonových mistrovstvích světa a mj. také dobyl titul mistra světa ve vzdálenosti „Double Ironman“ v čase 24 hodin, 47 minut a 46 sekund. Tohoto rekordu by Jerzy nedosáhl, jestliže by se v jeho životě neobjevily dvě ženy. Jednu ztratil, druhá se stala motivací, aby zabojoval o svůj život. (3Kino Fest)

Maximilianus

V určitom zmysle sa jedná o zvláštne koncipovaný film, kedy sa takmer 1/3 filmu venuje iba fetovaniu a až potom príde liečba spolu s tréningom, čo zodpovedá asi ďalšej 1/3 filmu. Tá posledná je zameraná na samotný tréning, pretek a víťazstvu nad svojimi démonmi. Je to bežný príbeh prerodu človeka z nuly až k hrdinovi, ale ako celok film funguje dobre a keďže triatlon nie je šport, ktorý sa dá nejako dlho (celý) pozerať, tak táto téma bola spracovaná veľmi umne, sympaticky a pútavo. 7,6/10. ()

Franc1s

I když jsou Poláci občas Poláci, pořádnej film stále umí natočit.Tenhle film je o Jerzym Gorském, který fetoval a čuchal co šlo. No a skončil jako Mistr světa Double Ironman závodu - 7,6 km plavání, 360 km na kole a 84 km běhu za 24:47:46. Klobouk dolů před frajerem (ten co startuje závod, je opravdový Jerzy Górski a prý je ještě na konci :) Natočeno super, herec v hl.roli pecka. Výborné a doporučuji 8,5/10 PS.: Ta sestřička je kus, ale ticho před mojí ženou :D ()

deLaFere

Poláci nejsou zrovna mí oblíbenci, ale jejich kinematografii jim můžeme jen tiše závidět. Kam se hrabou třeba Úsměvy smutných mužů (a to je ještě lepší, český snímek). Má to sílu, ten člověk to dokázal, byť je tam pár věcí trochu navíc, aby to bylo více emocionální. Vyobrazení smažky je prostě dokonalé, stejně jako středověké metody odvykačky z osmdesátých let. Bohužel jen málo lidí dokáže překonat samo sebe, ale tady tomu beze zbytku věřím. Skvělý výkon hlavního protagonisty, obzvlášť když to není sportovec. A nebudu zapírat, že Kamila Kaminska mi tedy opravdu imponuje. ()

junxi91

První polovina filmu mě bavila více než ta druhá. Hlavním hrdinou je Jerzy Górski, který jako mladík jezdil na kole, ale během dospívání si nechal narůst dlouhé vlasy a začal fetovat heroin. Nejvíce času tráví v doupěti se svými heroinovými soukmenovci, a má vášnivý narkomanský vztah s dcerou policajta jménem Grazyna. Tatínek samozřejmě není spokojen s tím, že jeho dcera tráví čas s tou dlouhovlasou smažkou, a při každé příležitosti mu dá do držky nebo si ho nechá předvést na stanici. Jerzy to nemá jednoduché ani doma, protože jeho fotr je násilník a mlátí jak jej, tak jeho matku. A tak Jerzy v podstatě jen fetuje, krade, žebrá cigára a hádá se s Grazynou, které udělá děcko. Při výslechu na policii je tak zmlácen, že skončí v nemocnici, kde se setkává se sestřičkou Kamilou Kaminskou, která se pro něj stane jakýmsi andělem strážným. Po smrti svého blízkého přítele se mu začne život vymykat z rukou, a tak se nechá zavřít do drsné protidrogové léčebny, kde vládnou přísná pravidla a kde personál rád holí pacientům hlavy za každý drobný prohřešek. Jerzy si prochází těžkým detoxem, zvrací, blouzní a trpí dlouhodobě halucinacemi, ve kterých vidí své druhé já v zrcadle. Jeho milá Grazyna porodí jeho dceru, ale otec mu zakazuje se s ní vídat, a Grazyna se předávkuje a zemře. Druhou důležitou ženou v jeho životě se stává Kamila, která dohlíží na jeho léčbu a motivuje jej v jeho snaze stát se sportovcem a závodit v Iron man triatlonu. Je to těžká cesta, protože Jerzy neumí moc dobře plavat a při běhání se občas pozvrací. Nicméně se jen tak nevzdává a jde si za svými cílem, a to nejen kvůli sobě, ale kvůli své matce, dceři a Kamile. Jerzy má před sebou tedy dva těžké úkoly: zbavit se závislosti a tvrdě trénovat na triatlon a těžko říct, který je náročnější. Tento film se podle mě povedl a ukazuje přerod feťáka ve sportovce v reálných kulisách pozdního socialistického Polska. Divím se, že to feťácké doupě mohlo celkem v klidu fungovat a že jej milicja navštívila jen jednou, a to aby otec Grazyny vyzvednul nechtěného zeťáka. Jerzy se sice ve druhé polovině filmu stane profesionálním triatlonistou, ale pořád nemá nad svou závislostí a nad svou minulostí vyhráno. Během tréninku na kole se srazí s autem a je hospitalizován v nemocnici a podle doktora bude rád, když bude moct znovu chodit. Tentokrát mu promluví do duše otec matky jeho dcery, který mu vysvětlí, že to dělá pro svou dceru a pro svůj život. Na konci filmu se Jerzy doopravdy zúčastní Double Triatlonu v Alabamě, USA, a několikrát si při tom sáhne na dno svých sil, dokonce se mu zjeví jeho minulosti a musí se s ní doslova porvat, než doběhne do cíle. Silný a inspirující film pro všechny, kteří se ocitli na dně, především pro těžce drogově závislé.  ()

Cermicek

Hele jasně! Inspirativní jak sviň! Člověk po shlédnutí chce sám o půlnoci vyskočit na starou ukrajinu (pochop kolo - nerad bych se v týhle době dopustil nějakýho společenskýho faux-paux) a objet celou republiku minimálně dvakrát! Aka filmek o borci, kterej se z největších životních sraček dostal až na vrchol. Jasný, bylo to tu už asi milionkrát, ale pokaždý to bude mít úspěch. A když k tomu přihodíte "based on true story", tak se to musí líbit skoro všem! To rozhodně nechápej jako kritiku, naopak hluboce před Jurkem smekám a zároveň sám sebe vnitřně challenguju, zda bych v sobě taky našel tak nezlomnou vůli, kdyby přišlo na lámání chleba..🤔, ale za tisíckrát nastavovanou kaši prostě nemůžu dát plnej...🤷‍♂️. Mno a pak to zpracování...jakože i když přihmouřim obě oči (nebo si je radši přímo vypíchnu) a zohlednim fakt, že se jedná o pšonskou kinematografii (no offense vol.2), tak ale kurwa! Pořád to snad bylo natočený v roce 2017 a to bych čekal už trošku jinej standard...sorry jako🤷‍♂️ ()

solisoli

Skvelá Poľská dramatická tvorba. Výborne a pútavo spracovaný príbeh so skvelou réžiou a hereckým obsadením podfarbený výbornou hudbou. Dramatický príbeh podložený životopisne skutočným pohľadom na Jerzyho Górského žijúceho v spoločenskej spodine, ktorý sa nie práve vydareným scenárom, akosi naivným spôsobom vyhrabe z týchto sračiek až ku zisku majstra sveta Double Ironman Triathlon. Aj tak skvelá podívaná. ()

Blazis34

Je neuvěřitelné, jak se Jerzyho tělo dalo do pořádku a jaké výkony dokázalo vyprodukovat. Celkově toto životopisné drama si moc nebere servítky, dokáže velice mrazivě popsat život narkomana a popsat přerod jedné, skoro už odepsané, duše. První polovina filmu byla nelíbivá, od změny v životě Jerzyho mě začal děj více bavit a jemu jsem začal fandit. Film je velice dobře natočen, zrežírován i obsazen. Hodnotím za lepší tři hvězdy, 70%, ()

srolyma

Skutečný příběh o tom, jak se dlouholetý aktivní člen polského Socialistického svazu drogově závislé mládeže stane mistrem světa ve dvojitém plavo-kolo-běhu. Poselství filmu je jasné – děti berte drogy, perte to do sebe, co to dá a úspěch vás nemine. Tahle polská blonďatá mánička je toho zářivým příkladem. ()

Brk

Že vylezeš na štafle, ještě neznamená, že jsi připravenej na Himaláje :D Začátek mě trochu štval, ale pak gut. Velkej frajer. ()

Saxos

Celý film si hodnocení zaslouží. První půle na pěkné vlně Trainspottingu přejde do sportovní části. Mimo Double Iron Triathlonu v Huntsvill , kde za necelých 25 hodin dal 7,6 km plavání, 360 km na kole, běžel 84 km a zvítězil, není jediným úspěchem Jerzyho Górski. V roce 1995 na MS - Ultraman na Big Islandu to bylo ve stejném pořadí 10km, 421 km a 84 km, to vše za dobu něco nad 31 hodin. Musíme vzít do úvahy, že vzdálenost kolem 500 km převážná /myšleno i celkem aktivní/ část lidské populace není schopná nachodit za jeden celý měsíc. Klady: hudba seděla /Pink Floyd k drogovým raušům i depkám/; hlavní role bez debat njn "nejlepší". Zápory: škoda nadsazeného závěru drogové bitky. Autentické záběry mohli film dokončit ještě víc přesvědčivěji. A můj závěr: jednoznačně doporučuji. ()

fafejt001

MIMOŘÁDNÝ  film ,  mimořádný  herecký  výkon  Jakuba  , mimořádný  zážitek  . Tohle  by  měli  vysílat každoročně  v  Tv.  Závěrečný  běh  v USA  opravdu  šílené .   Pokud  přežvýkáte  ten  dlouhý  úvod  o  těch  pařbách  a  tak  podobně  , myslím  ,  že  divák  ocení  tento  film . Stojí  fakt  za  to .  VIELKE  BRAVA  JAKUB . ()

jauahaoas

Za mě 4,5*. Mělo to pár lehce špatných scén a to týpků na startu plavců Double Iron Man, kolo od paní doktorky, jinak by jel asi na polské skládačce apod. Myslím, že to bylo trochu nadkopnuté. Pokud by takto fetoval, měl by játra, ledviny a trávící systém, opomenu-li mozek, natolik vykvaltovaný, že by neušel ani 1 km a na zázraky nevěřím, leda že by švindloval a místo fetu si dávkoval stereoidy. Je pravda, že na vývar se to dalo doběhnout. Film ovšem bravurní. Klobouk dolů Pšonci - umíte. Jinak Jakub má opravdu našlápnuto, jako málokdo z východního bloku, na světovou filmovou scénu. ()

Modeman123

Životní cesta mladistvého vyfetla "nejtěžší kategorie" za světovým prventstvím a rekordem v double ironmanovi. Palkowski je, dle mého názoru, nejlepší současný polský režisér a biografický Najlepszy je toho odpovídajícím důkazem. Jerzy Gorsky se zapletl s injekční jehlou (slangově buchnou) příliš brzy a měl být jen další obětí heroinového démona. Všechno ale dopadlo trochu jinak. Palkowski se chytře vyvaroval tak laciného patosu, který se zde vysloveně nabízel v každém záběru. Kamila Kamińska jako hlavní ženská postava odehrála skvělý part. ()