Nejlepší

(festivalový název)
  • Polsko Najlepszy (více)
Životopisný / Drama / Sportovní
Polsko, 2017, 104 min

Jakub Gierszał, Kamila Kamińska, Anna Próchniak, Arkadiusz Jakubik, Janusz Gajos, Artur Żmijewski, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (více)

Hlavním hrdinou filmu je sportovec, který nadchnul celý svět, ale v domovském Polsku je dodnes prakticky neznámou osobou. Fascinující příběh plný úpadků, návratů a nezvyklé síly je inspirován životem Jerzyho Górského, muže, který dokončil tzv. „běh smrti“ a ustanovil světový rekord v triatlonových mistrovstvích světa a mj. také dobyl titul mistra světa ve vzdálenosti „Double Ironman“ v čase 24 hodin, 47 minut a 46 sekund. Tohoto rekordu by Jerzy nedosáhl, jestliže by se v jeho životě neobjevily dvě ženy. Jednu ztratil, druhá se stala motivací, aby zabojoval o svůj život. (3Kino Fest)

NinonL

Skvělý film o síle vůle a nezdolnosti lidského ducha, podle skutečné události. Beznadějný narkoman několikrát padl na samé dno. Přesto pokaždé dokázal vstát. Osud mu přichystal spoustu překážek a nesnází, ale Jurek vždy zabojoval. Jakub Gierszal znovu skvělý, tentokrát v roli obrovsky fyzicky i psychicky náročné. Stojí za to film vidět. ()

PP66

Říkám to dlouhodobě, na současný polský filmy naše kinematografie nyní nemá. Životně životopisnej děj, nezdolnost, raušový i odvykací fantasy prostřihy, kamera... ()

easaque

+4* Polský film jsem si v posledních letech docela oblíbil a jsem rád, že jsem neodolal sice mému neoblíbenému sportovnímu tématu, ale zejména skutečnému příběhu jejich jednoho občana, který silou své vůle dokázal dosáhnout něčeho pro mě nepředstavitelného. Rozhodně to není klasický optimistický příběh, ale je myslím hlavně hodně inspirující pro všechny, co mají problém se závislostí na čímkoliv. V Hollywoodu by z něho udělaly doják a získal by Oskara, ale sousedi asi neměli takové ambice a tak není momentálně u nás ani po čtyřech letech moc známý. Určitě by si zasloužil větší pozornost, a to nejen kvůli příběhu, ale i díky jeho kvalitnímu zpracování, stejně také jako i po herecké stránce. Nemám problém mu dát palec nahoru a doporučuji všem. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]  ()

C0r0ner

Nemám rád filmy o feťácích, protože k těm lidem necítím ani trošičku soucitu a sere mě se koukat na jejich osudy. Příběh jako takový je to neskutečný a nebýt podle skutečné události, nevěřil bych mu, ale první polovina filmu celkový dojem dost pohřbila, což je velká škoda. 55% ()

sator

Snímek vnímám spíš jako důležitý než povedený...Jerzy Górski byl od 16 do  30 let  závislým na drogách, v závěru své narkomanské kariéry vážil  50 kg, užíval denně heroin a vykouřil 100 cigaret.Cesta k vítězství v roce 1990 v  aironmanu mu trvala 6 let. Kniha se jmenuje Mocný což mnohem líp vypovídá o čem to je, než podivný název Nejlepší.... ()

Radiq

Bylo to jakési chabé. Celé by se to dalo rozdělit na tři části - fetka, odvykačka, sportovní a přitom ani jedna z nich mě nijak nechytla. Nejdřív mě zarazilo to jeho parukové háro a nelíbilo se mi to jeho zombie feťácké namaskování, to celé podkreslené máničkovskou profláklou hudbou. Je z toho až moc cítit nějaká polská filmařina (nic proti Polsku, ale ta atmosféra se mě prostě nijak nedotkla). Ten samotnej Jurek si zaslouží respekt. ()

chelseaman22

Povedený polský film o tom, kterak valibuk holdující drogám může změnit svůj osud a stát se šampionem v kapitalistických Spojených státech amerických. Nutno říct, že první 2/3 filmu by se na základních školách mohli pouštět jako dokument o tom, kterak můžete dopadnout, když se stanete uživatelem. 76 % ()

Tosi

Natočit tohle američani, posílaj to na Oscary. Takhle se holt překonávaj vnitřní démoni. Kluk co vypadal jako chodící mrtvola s permanentkou do márnice, nakonec vyhrál strašně náročnej závod nejen o ty medaile, ale hlavně ten svůj vnitřní. Výkon kluka v hlavní roli byl bez debat vynikající, zrcadlový scény doslova mrazící a nebýt toho, že film občas sklouzl do nechtěné komedie, hodnotil bych ještě výš. Takhle těsně pod pět. ()

hanagi

Jenom ten Nejlepší se dokáže vyhrabat z tak těžké závislosti a změnit svůj osud. A jediná cesta vede přes těžký dril a odříkání, a jedinou možností je nahradit drogu něčím podobně silným. Jenže i to dokáže opravdu jenom ten Nejlepší! ()

vyfuk

Nejdříve je to v celku zvláštní. Zdá se vám, že to je příběh o tom jak je někdo nejlepší feťák v celém vojvudství. Čas ukáže jinak. I když na začátku mělo být asi větší znázornění na sportování. Zároveň Gierszał nebyl nikdy jeden z mých oblíbených herců, proto přesně mi na začátku seděl do pozice otravného sráče. O to více bylo překvapující, když příběh plynul dál, tak se to  dokázalo zlepšovat  i tím, že hlavní postava změnila svůj život a tím se změnilo vše. Asi jako ve výsledku učebnicový příklad toho jak udělat film až možná na ten trochu nedůrazný začátek, ale nic to nemění na silném příběhu, který perfektně ukázal životní vývin perfektním směrem. Škoda jen, že na konci filmu nebyla tečka za rodinnou motivací. Ta se trochu zbytečně ztratila. ()

klukluka

Sto osm minut emocionálního vypětí a slz na krajíčku, jenom v úplným finále mi dali na dvě minuty vydechnout při souboji s vlastním já zombiem- bez téhle scény bych se obešel. Jinak to sice bylo lehce klišoidní a předvídatelný, přesto ale ohromně, ohromně silný. Kdysi jsem se zařekl, že filmy o feťácích už nee, v tomhle balení a s tímhle poselstvím (můžeš vyhrát- klidně všechno) se ale svému předsevzetí rád zpronevěřím. Poláci umí, tleskal jsem na LFŠ a tleskám i teď. ()

Zagros

Sportovní filmy mám rád, proto jsem si pustil film Nejlepší, který je inspirovaný životem Jerzyho Górského, polského mistr světa v dvojnásobném Ironmanovi. Ze začátku jsem byl velmi překvapen, protože nejde o klasický sportovní snímek. Hlavní hrdina rozhodně zaslouží obdiv nejen proto, že dokázal vyhrát jeden z nejtěžších sportovních závodů na světě vůbec, ale především proto, jakou cestou k tomu došel. V mládí byl totiž feťákem, což ho málem stálo život. Tohle období a následný boj se závislostí sledujeme více než polovinu filmu. Když už dojde na sportovní část, následují další vážné problémy a tak se k samotnému tréninku a sportu vlastně dostane film až na závěr. To ale nevadilo, protože celý film je natočený skvěle. Jakub Gierszal to zahrál úchvatně, líbil se mi už ve filmu Yuma a tady jen potvrdil, že je skvělý herec. No a na Kamilu Kaminskou se také dobře dívalo. Nakonec bych ještě pochválil Lukasz Palkowskeho jako režiséra, kterému se podařilo namíchat výtečný a atmosférický film o nezlomnosti lidského ducha a vůle. Bravo a čtyři hvězdy k tomu. ()

mira007

Aneb jak se z feťáka stane mistr triatlonu Ironman. Polská životopisná jízda dle skutečnosti, která jede ve svižném poutavém tempu, fajn dobová výprava, herecké výkony na jednotku, krásný Polky, výborná gradace ve vyprávění. ()

Danqo

Bolo tam síce niekoľko nelogických situácií, ktoré nesedeli do doby, ale technicky to bolo natočené výborne; škoda, že film nedostal väčší ohlas aj u nás. ()

Rockerman

Takřka neuvěřitelný příběh těžce závislého feťáka, ze kterého se stal šampión v ultra triatlonu. Trochu jsem nevěřil té romantické části. Ono to vypadalo, jakoby Poláci měli jen jednu zdravotní sestru. Pokaždé, když se Jurek octnul v nemocnici a to bylo často, ošetřovala jej Ewa. A jak jsme už u polských filmů zvyklí je to samá kurwa i pirdolinie. Jinak je to ale film divácky atraktivní a vděčný. Moc se mi to líbilo. P.S. Jerzy Górski si zaslouží obdiv z jakých sraček se vyhrabal, ale těm "ultra sportům" nefandím, to už totiž se sportem nemá nic společného, je to jen hazard se životem! ()

JetDryerFan

Nečekala jsem zázraky ale tehle film mě teda nadchnul! Neuvěřitelné, co dokáže člověk se silnou vůlí. Ohromnej talent Gierszal zas dostal možnost se vyřádit a šlo mu to náramně. Skvělý byly rozhodně “hororový” scény se zrcadly a i pár slušných vtipů se našlo. Za mě jedno velké překvapení. 90% ()