Doktor Mabuse, dobrodruh

Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit

Dr. Mabuse: The Gambler

Krimi / Mysteriózní / Thriller

Německá říše, 1922, 297 min

Neskutečně napínavá němá mysteriózní kriminálka, které vůbec nevadí její délka, o "nejnebezpečnějším zločinci světa". Podobně jako Fantomas se dokáže namaskovat, podobně jako profesor Moriarty je prohnaný a vypočítavý... a k tomu dokáže hypnotizovat lidi. Je sice pravda, že "nejnebezpečnější zločinec" se jen tak potlouká po kasinech a tahá z lidí prachy, ale co na tom? Právě chvíle, kdy démonický Klein-Rogge sedí u karetního stolku a obehrává a hypnotizuje hejly, jsou na filmu nejpůsobivější. Když hned v úvodu v bakaratu vytahá z floutka Hulla nějakých 170 000 marek, připomnělo mi to scénu z Flemingova Moonrakera a Huga Draxe. Kdepak asi vzal Fleming inspiraci? A k tomu okouzlující hraběnka (píšu to tu jako plus, protože jinak v němých filmech na mě ty cuchty obvykle působí dost odpudivě), servilní nebezpečné Mabusovo služebnictvo... pro mě to utrpělo jedinou vadou - i zde je nápis "horor" hned na druhém místě. Ale to Mabuse není. Což je ale problém můj, nikoli filmu.(3.12.2012)

"Dr. Mabuse, der Spieler - Ein Bild der Zeit" / "Dr. Mabuse, Inferno des Verbrechens" dvě části o šesti aktech, dvě části co do délky obrovitéhu "mafiánského" opusu. Který mě však i přes skvělé filmové momenty nedokáže plně oslovit. Vyjma skvělého začátku a závěrečné přestřelky se v drtivé většině odehrává pouze v detektivkových interiérech. Scénář působí, jakoby se chtěl držet literární propracovanosti příběhu a jednotlivých postav, ale jejich tíhu prostě nemůže unést. Zvláště, sledujete-li oba díly najednou (což není nutně podmínka ani záměr), i náznak menší akce působí trochu jako vysvobození, hlavně ve druhé půli. Možná i díky Langově velmi názorné, nicméně někdy až příliš polopatické režii. Přesto, jednoznačné doporučení, Dr. Mabuse je skvělý padouch mnoha tváří a scény, ve kterých využívá své hypnotické schopnosti, rozhodně stojí za to.(13.12.2007)

První setkání s ďábelským doktorem Mabusem v režii Fritze Langa, který se k této postavě myslím ještě dvakrát vrátil. Příběh je plný intrik, převleků, promyšlených plánů a vražd. V hlavní roli státní zástupce vs podvodník Mabuse. Celé ty čtyři hodiny se navzájem utkávají v různých koutech města, od hráčských brlohů po přestřelky na ulici. Mabuse pomocí svých hypnotických schopností dokáže ovládat na dálku ostatní, kteří mu například během pokerového večera sami pokládají karty, aby výhru shrábl on. Film ani chvíli nenudí a čtyři hodinky utečou hodně rychle, protože se pořád něco děje.(25.9.2009)

Tak jsem si říkal, že 4 hodiny je na němý film kurevsky dost. Že teda vydržím pár minut a pak mě to přestane bavit. A ejhle! Doktor Mabuse mě doslova přikoval k posteli, že jsem hltal každý okamžik filmu. A to jsem skutečně nečekal! První půlka je patrně lepší než ta druhá, ale i tak můžu říci, že jedinou slabinou filmu je délka. Jinak tedy klobouk dolů, protože Doktor Mabuse je nadčasový film s výtečnou hudbou, který přes některé apriorní nedostatky tyto vlastně vůbec nemá!(11.5.2009)

Co dokázal Fritz Lang ve svých dvoudílných filmech je bezesporu výjimečné. Bohužel méně výjimečné jsou problémy s uváděním takových filmů dnes, včetně archivního kina Ponrepo nebo akademického prostředí. Nicméně nechme tyto problémy stranou, dnes je naštěstí možné mnoho skvělých děl z němého fondu vidět v bezchybných restaurovaných kopií se skvělou hudbou na DVD (v tomto případě od Eureky) a s dostatečným množstvím titulků. Dodnes váhám mezi mistrovstvím Aud Egede Nissen a Gertrud Welcker, která mě oslnila více, protože jen Rudolf Klein-Rogge je jistým bohem na první pohled. Geniální příběh Mabuse je nadále zastíněn už jen faktem, že jeho příběh byl nastavován až do 90. (!) let, což skutečně nebylo nutné. Takže zpět do 20. let a nikam jinam.(10.2.2009)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Norberta Jacquese. (Hans.)