Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

Dr.Mattes

5*, prečo? Prvé 2 už len preto, že je to konečne Slovenský film na ktorý sa dá pozerať a nie je to rozprávka zo stredoveku. 1* za Maštalirové fúzy a zvyšné 2* za to, že to bolo dobré a odchádzal som z kina zmätený, že čo som vlastne videl. Ale v tom dobrom slova zmysle.Priateľky, ktorá čítala knihu som sa pár vecí musel opýtať aby som mal jasno ale vôbec to nie je ako to niektorí popisujú, že bez knihy nebudete chápať. Knihu som nečítal a v pohode som pochopil o čo ide. Asi treba len trochu rozmýšľať pri pozeraní filmu a dávať pozor. Za mňa super, určite treba vidieť. Skvelá atmosféra aj hudba. ()

hujerita

Za mňa veľmi dobré. Dokonca my ani neprišlo nejaké zrovnávanie s Blair Witch. Je to úplne iný film. Dokonca sa my to viac páčilo ako Čiara. Bebjak je fakt, že fajn režisér. Som zvedavý na mini sériu, ktorá dá asi viac ako film. Spokojnosť nado všetko a to som čakal kktinu. ()

72Nihlus

Na slovenské pomery je to aj celkom fajn. Hlavne v tomto žánri toho SK kinematografia príliš neprodukuje. Legenda je správne tajomná a otázky prevládajú nad odpoveďami. Režisérovi sa občas podarilo aj dobre budovať atmosféru. Ale herci s výnimkou Maštalíra a Bartalos boli celkom jaloví. Samotnou kapitolou negatívneho charakteru je však kamera, ktorá márne napodobuje dynamiku zahraničnej produkcie a úteky lesom tak postrádajú akúkoľvek obrazovú kompozíciu. Proste len utekáme lesom a chaoticky natáčame zem a konáre za behu. ()

marcoss

Film sme videli v Bratislave na premiere za ucasti Kariku a rezisera. Boli sme zvedavi, a na slovensky film splnil nase ocakavania. Ludia, ktori citali knihu ho hodnotia trochu slabsie, lebo sa nedrzal uplne knihy, ale Karika v rozhovoroch sam povedal, ze chcel aby mali filmari volnu ruku a upravili dej. Cele spracovanie, ako aj napad ako to natocit bol super. Napatie sa pekne stupnovalo a zvukova stranka ma tiez velmi milo prekvapila. Gradovala napatie. Koniec sice bol trosku preplacany, a neprehladny ci az chaoticky, ale film ako celok sa podla mna velmi vydaril. Trochu nechapem naco na Mastalira nalepili tie iritujuce fuzy, ale budis. Vykony hercov boli celkom uspokojive. Kamera zvladnuta dobre, prostredie lesa bolo zvladnute na vybornu. Pre mna z modernej slovenskej kinematografie top trojka urcite. ()

vafla05

Knihu som nečítal takže môžem hodnotiť iba na základe filmu. Atmosféru filmu zvládli tvorcovia na výbornú aj keď mám isté podozrenie, že čerpali námet z filmu Blair witch. Čo sa však týka reálnosti príbehu a celkovej pointy tak ostali pre mňa dosť za očakávaniami. Jasný priemer 5/10 ()

iggy_pop

Aj keď filmová trhlina zachováva dôležité pasáže svojej (dosť obsiahlej) literárnej predlohy, nesnaží sa o jej otrocké kopírovanie. A to je dobre, pretože takto si ju užijú aj predlohy neznalí diváci. Na druhej strane ale táto snaha o zredukovanie obsiahlejšieho deja pôsobí v expozícii nepríjemne skratkovitým dojmom. Všetko sa zomelie príliš rýchlo, postavy sa zídu a hor sa na Tríbeč skúmať záhadu. Avšak práve od tohto momentu film naberá na tempe, atmosféra hustne a príbeh graduje. To platí aj o hereckých výkonoch. Dovtedy skôr nevýrazní Hartl, Bartalos, Marušín začnú diváka baviť a vyvolávať v ňom záujem o svoje postavy. Výnimkou je len Maštalírov skeptický Dávid, ktorý od prvého momentu na plátne herecky dominuje. Celkovo je Trhlina film, za ktorý by sa nemusela hanbiť nijaká európska produkcia, čo platí aj o ostatných jeho zložkách ako je hudba, kamera, strih či réžia. Pravdepodobne jeden z naj slovenských filmov posledných rokov a už sa teším na jeho televíznu verziu. ()

farky

Peter Bebjak a DNA sú zárukou, že z kina odídem spokojný, povedal som si, keď som šiel na tento film. Že to bude až taký silný a intenzívny zážitok, na to som teda pripravený nebol. Trochu dlhší úvod nič nepokazil a v momente začal dej naberať obrátky. Vynikajúco vyšpičkovaná atmosféra, skvelá kamera, strih a zvukové efekty vás v kine nenechajú chladným a srdce budete mať až v krku. Zvlášť pri scéne keď všetkým zaľahne v ušiach. Naozaj všetkým - aj vám. Slovenský Blair Witch je uveritelný a skvelo vyskladaný príbeh pri ktorom divák, ktorý má rád filmy nad ktorými musí rozmýšľať ešte niekoľko dní po ich zhliadnutí, zostane sedieť v sedačke so zatajeným dychom do posledného pismena záverečných titulkov. ()

Normanko

Na Trhlinu som sa tešil, keďže som čítal knihu - v prípade tohto filmu neviem, či našťastie alebo nanešťastie, pretože na jednu stranu som kvôli tomu očakával oveľa viac, no na stranu druhú neviem, či by som vôbec pochopil o čo sa jedná. keby som to z knihy nevedel. Každopádne mi to ako film prišlo veľmi rozhádzané, bez poriadneho vysvetlenia. Prvá polovica filmu mi zas prišla nehorázne pomalá, priam nudná. A to až do času kedy sa skupinka dostala na Tribeč, kde to zase kazilo už spomenuté "rozhádzanie". Jediné v čo dúfam je, že televízna miniséria bude dlhšia práve v pasážach, kde to najviac treba a že dokáže o niečo viac naplniť očakávania vytvorené knihou. ()

yamaha

VÄČŠIU PI*O**NU SOM EŠTE NEVIDEL- tak znel komentár jedného týpka po skočení filmu Trhlina v kine. A ja s ním môžem do veľkej miery len súhlasiť. Film, ktorý je síce na slovenské pomery dobrý, avšak, povedať si, že na to že je slovenský je to dobré, nestačí. Herecky to ujde, Maštalír bol veľmi dobrý, a Bartološ a ostaní taktiež. Za najväčšie mínusy filmu pokladám jednoznačne obsah, ktorý bol plytký a plochý ako zem v roku 2019 :D Ďalej, to vykreslenie horovej/thrillerovej atmosféry bolo biedne. Ako hudba ešte tak ušla ale tie scény kde mal byť akože jumpscare, a človek mal vyskočiť hrôzou zo sedadla boli jednoducho na smiech. A to doslovne. Čiže ako dej nič moc, thriller nič moc. Oproti knihe slabota. Predpokladám že jediný dôvod tržieb je ten obrovský hype, veľký humbuk okolo toho, keďže kniha sa naozaj vydarila. Škoda škoda, čakal som niečo super, no prišiel slovenský priemer.... ()

cica

Hmmm, slovenský Blair Witch... fajn, fajn, len tie občasné hlúpe Maštalírove monológy. Bebjaka veľmi môžem. ()

Igwar

Bebjak ma nesklamal. Dostal som dokonca viac ako som očakával. Rozbeh je dlhší, ale to je tým, že pôvodne to bolo plánované ako televízna miniséria. A áno, ľudia v kine sa sem tam zasmiali na Maštalírových textoch a naviac ma štvala slečna vedľa mňa, ktorá mala potrebu frajerovi polohlasom neustále vykladať prečo postavy urobili alebo neurobili to, či ono. Dnes bohužiaľ v kine bežný jav. Ale keď film vygradoval, som zrazu zistil, že nikto nerozpráva, nešuchoce, nerehoce sa, lebo celé kino sa nechalo strhnúť atmosférou a emóciami a s otvorenými ústami v nemom úžase hľadia na plátno. A to je presne dôvod, prečo sa tento typ filmov robí a zároveň známka, že Bebjak odviedol kus dobrej práce. Už si ani nepamätám, kedy naposledy som sa nechal v kine takto strhnúť atmosférou hororového filmu. Ak by sa chcel Bebjak pustiť do ďalšej Karikovej knihy alebo natočiť niečo podobné, opäť rád prídem do kina. ()

Mishi

Konečne mám za sebou prečítanie literárnej predlohy a následné pozretie filmového spracovania. Pre mňa pozitívum z pohľadu výberu hereckého obsadenia, hudby, zvukových efektov, scenérie a samozrejme veľmi pútavej literárnej predlohy, s miernymi obmenami v samotnom scenári, ktoré výnimočne nezasiahli do zmeny deja. Pre mňa naozaj kvalitné filmové spracovanie. Ako mierne negatívum práve vidím v tom, že niektoré pre mňa dosť dôležité momenty z knihy boli vynechané ( vo filme len minimálna zmienka o tom,že Igorovi niekto na blog prihadzuje obrázky z výpravy, keď signál nie je -v knihe podrobnejší mysteriózny charakter, ako aj hlavný aspekt sústredenia sa na zmenu stavebného rozloženia kuchyne a komory -opätovne v knihe porovnávanie s fotkami ...), či záverečné slová a citácie o vesmíre... Davidom. Pre mňa preto skôr doporučenie najprv čítať a potom pozerať. Celkom však slušná filmová tvorba. ()

ToRtiK

Čo sa týka spracovania, scéna a spôsobu ako to je natočené - klobúk dole! Fakt na veľmi vysokej úrovni a takto by sa to nestratilo ani vo svete..... neeeeebyť toho zvuku... myslím ako rozhovorov a celkovo "deja" :-D akože prečo konajú postavy ako konajú? čo sú ich pohnútky. Zhrnul by som to asi takto: videli ste obrázok kde "Walter White" (Breaking Bad) sedí u doktora, ktorý mu povie, že má rakovinu? Potom na druhom obrázku je záber "Ale keďže ste v Kanade tak ste poistený a ideme to liečiť" - BIM KONIEC - tak nejak sa budete cítiť pri tomto filme - na začiatku by si bol človek povedal "wow blbosť" a koniec... ()

floppy4

Nemal som veľké očakávania, napriek tomu, som už dlho nevidel tak dobre atmosfericky spravený film. Dej vás stále necháva v napätí, neviete čo presne čakať a otázniky v hlave máte aj po skončení filmu, celá záhada je veľmi nekonkrétna a to tomu dáva presne ten punc tajomna. Bebjak vie ako pracovať so zvukom, kamera trošku slabšie, herci tiež veľa vody nenamútili, no ako vravím: atmosfericky je to tak skvelé, že možno sa aj budem báť ísť do lesa. ()

Wlacho

film, ktorého technické stránky konečne nevyzerajú, ako točené doma v kuchyni mobilom. Ale ak v kľúčových momentoch thrilleru ide celé kino do výbuchu smiechu, niekde sa stala chyba. Veľká chyba, A je vcelku zjavné, kde. Maštalír s neprirodzeným fúzom vyzerá ako postavička z Hornej dolnej a keď v prvom "desivej" situácii situácií povie "hm, asi motorky", celé kino sa už vezie. Andrej bol zredukovaný na karikatúru a vlastne celá skupinka vyzerá ako partička Scooby Doo. Gradácia napätia je slabá, udalosti za dejú v rýchlom slede a divák ich nemá šancu precítiť. Snáď seriálový strih trocha pomôže. Na druhej strane film solídne odsýpa, nenudí a hlavne - ani raz som sa pri sledovaní necítil trápne, čo je na slovenskú produkciu slušný úspech. Je fascinujúce, aký hype sa okolo Trhliny podarilo vytvoriť a fandím tomu. Už len preto by som film odporúčal. ()

Ubi123

Na základe tohto filmu je vidieť ako na tom je slovenský film, avšak ak si odmyslíme roztrasenú kameru a plytké výkony niektorých hercov dostaneme celkom zaujímavý psycho-thriller, ktorý nás udrží v napätí až do samého konca. Čo sa týka knihy a tohto filmu neviem ich porovnať, lebo knihu som nečítal, ale niečo mi vraví, že tento film sa akosi odpojil od myšlienky autora knihy a kráča si svojím tempom. Na začiatku film trošku pribrzdený vzhľadom na robotníkov a trezor a trápne vtipy o cikaní, avšak rozhovor z autorom a samotný les nás prenesie do sveta psycho drámy s prvkami hororu a prekvapí nás záverom, ktorý sa podobá na filmy inej kvality. Myslím, že na Slovensku vyrastá režisér, ktorý by mohol byť pre našu filmografiu spasením. Len tak ďalej Peter Bebjak, ale na budúce sa s tou kamerou a konečným efektom trošku pohrajte. A pre každého z trojice Maštalír, Bartalos a Bebjak po 1*. ()

dalia

Začátek filmu je spíše pomalejší a hlavní hrdina zpočátku nepůsobí příliš sympaticky, ale poté, co skupina vyráží na výpravu, je příběh skutečně napínavý a dramatický. Prostředí lesa, zvuky, hudba, napětí ve skupině a atmosféra vzájemného podezírání působí přesvědčivě. Líbila se mi i hra s barvami, scény v tlumených barvách nebo v sépiové byly zneklidňující. Celkově velmi zajímavý film, který určitě stojí za pozornost. ()

jurkee

Skvěle zpracovaný snímek, výborná kamera, pěkně zpracovaný střih a působivý zvuk, napínavé od 1/3 filmu až do konce. Příběh i film předčil mé očekávání. ()

FearMan

Po zhlédnutí traileru jsem čekal, že se budu bát. Nakonec mě akorát bolí ruka, jak jsem pořád koukal na hodinky a čekal, jestli se to už konečně rozjede. Přijde mi, že jsem koukal na drama o mladém absolventovi vš, který si během studií sem tam fouknul čáru a když začal chodit se svojí holkou, tak ta mu řekla “Nebudeš brát a nebudeš se s těmi lidmi stýkat” a on jí řekl “Neboooooj”. No a tak si žijou, on si shání práci a jelikož se mu rukama pracovat nechce, tak píše blog, který mu jeho holka schvaluje (mimochodem má taky vš, ale dělá masérku, wtf?). Nakonec teda musí jít a zamakat rukama a dostane se až k demolici psychiatrický léčebny, kde máme místnost, kde je trezor a bandu týpků ve žlutých vestách a helmách, co okolo něj chodí a neumí ho otevřít (to aby se něco dělo, přitom twl pila, nebo flexa, nebo to rozjebat palicí, co jim je?). Klíč úplně náhodou najde náš hrdina, ale obsah trezoru kvůli předákovi nestihne odnést, tak se musí vrátit (jak jinak než) v noci a všude bouchaj dveře a jsou slyšet kroky a začínaj se otevírat dveře. Nutno zmínit, že než viděl, jak se hýbe klika, tak našel lahvičku efedrinu, takže nevim nevim. Dál je to už jen o tom, že si všechno vygooglíme a půjdeme si to ověřit přímo do lesa, ale co jsme se? Ztratili jsme se a tak jsme co? Jsme v hajzlu. Myslím si, že hlavní hrdina jede na piku a celej příběh je jen jeho fantazie, ale neodsuzuju to. Mám aspoň motovaci přečíst si knihu, o které jsem se dověděl deset minut před začátkem filmu. Pak když se dostaneme z lesa, tak uneseme spisovatele, aby to sepsal a zajdeme do lesa, jakože konec. Jsem zmatenej, že mám pocit, že si zítra v práci spletu klávesnici a myš. Nakonec si přijde hlavního hrdiny v lese ztracená přítelkyně pro podpis na knihu, kterou napsal podle vyprávění jejího (asi teď už) ex. No koukněte sami, já jsem asi nepochopil a jdu shánět knihu. ()

parazol odpad!

Na film sme išli s priateľkou zastupujúc obidva divácke tábory. Ja, ktorý som knihu nestihol prečítať a priateľka, ktorá ju práve dočítala. Nevedel som do coho idem ale priateľka bola (ako mnoho iných) z knihy nadšená. Na to co ma čakalo v kine sa však nedalo pripraviť. Film zacal nudne a pomaly s hroznými hereckými výkonmi a pokračoval tak až do konca. Príbeh tak plytký tak nudný, tak na p#€*u rezirovany, tak hrozné nakruteny (ach ta kamera, bože môj). Už dlho som sa tak nenahneval po skončení filmu. Trhlina je niečo co diváka s aspoň dvojciferným IQ doslova uráža. Priklady: Hlavne postavy sa rozbehnú dolu brehom v lese cez kríky a po 100 metroch bezhlaveho behu (z nepochopitelneho dôvodu) sa pozrú na svoje ruky a čudujú sa, ze sú doskriabany a pripisujú to záhrade. Co za idiota beží cez kríky, doskriabe sa a potom sa čuduje, že je doskriabany?!. Ďalej... Partia nemá GPS signál, nic, len mapu. Stoja na brehu a začnú panikarit, že nevedia ako sa ide hore.... HORE!!! Ak si na brehu tak nemusíš byť práve laureát nobelovej ceny aby si aj bez GPS vedel ako sa ide hore... Otocis sa smerom kde ti gravitácia pri chôdzi kladie najväčší odpor a tadaaa ideš hore. To nehovorím o tom, že jednému z partie po dni paniky, že sa nevedia spojiť so svetom pipne iPhone, že mu niekto pridal na blog komentár. Takýchto failov je tento "skvost" plný od začiatku do konca. Nestrácajte svoj čas na tento odpad, už vám ho nikto nevráti. Je to najhorší slovenský film aký bol kedy natočený. S priateľkou sme sedeli po filme a chceli sme naist aspoň jednu pozitivnu vec. Po 10minutach ticha sme išli spat. Réžia, kamera, herci, všetko je hrozné, amatérské, lacné, nudné. Najviac som ale zhrozený z toho, že Trhlina ma tu na csfd 65% co by mohlo neznalého návštěvníka oklamat, že ide o dobrý film. Nie, je to odpad ten najväčší na Slovensku nakrútený a osobne sa čudujem Karikovi, že prepozical svoje menu takémuto braku. Odpad ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží