Trhlina

Igor, nezaměstnaný vysokoškolák, se v rámci absolventské praxe dostane do pracovní čety, která vyklízí budovu bývalé psychiatrie. Zde náhodou objeví záznamy Waltera Fischera, jednoho z pacientů, který před sedmdesáti lety záhadně zmizel v pohoří Tribeč. Když se po dvou měsících stejně záhadně objevil, byl dezorientovaný, na celém těle měl nevysvětlitelná zranění a nedokázal popsat, co se mu stalo a kde poslední týdny strávil. Ač byl dlouhodobě hospitalizován, již nikdy se nezotavil. Když se Igor pustí do pátrání po podrobnostech Fischerova příběhu, zjistí, že tento případ vůbec nebyl ojedinělý. Záznamy o lidech, kteří se v Tribeči ztratili, sahají až daleko do minulosti. K mnoha z nich ale došlo relativně nedávno. Proto se Igor spolu se svou přítelkyní Miou, milovníkem konspiračních teorií Andrejem a tvrdým skeptikem Davidem vydává do tribečských lesů zjistit, jaká je pravda. Pátrání, které zpočátku působí jako nevinná zábava nesourodé skupinky, však končí tragicky… (Falcon)

Ayax

5 hviezd, že ako jediný film na svete v rámci prúseru ZVONIL TELEFÓN v LESE a mal SIGNÁL !!! A o.i. Keď už to tak mínus hodnotíte.... Je to presne to isté, čo USA vyrába ako MandMs už 20 rokov (len s horšími a horšími kreatúrami (herci) ... RODÁCI naposledy natočili film ante annos, tak by ste aspoň tento podporiiť mali. Bohužiaľ, Slovač je tak debilná, že potopí samu seba. Záver 5*, príbeh 5*, Bebjak, 5*. ()

Hombre8

Parta smažek, co je schopna se ztratit i na fotbalovém hřišti. Tak mi připadal příběh, protože o tzv. Tríbečských záhadných zmizeních jsem nikdy neslyšel. Nemůžu hodnotit, zda se stala či nikoliv, přístup do policejních archívů nemám. Vím ale, co dokáže lidská šeptanda a i obyčejný chlast. Ne tak ještě DMT, pod jehož vlivem mi přišlo, že se "účastníci zájezdu" nacházeli. Prostý pohled na mapu mi napověděl, že dostat se z Čierneho hradu k Žibrici a nenarazit na civilizaci, bude asi dost problém. No. Naši hrdinové to dokázali.... Nesnáším vyfantazírované a nereálné příběhy, David mi byl nejblíž, ale hodnotí se film. Takže musím dát poměrně dost vysoké hodnocení za to, jak byl natočen, bo jsem se místy opravdu trošku bál. Tvůrcům se podařilo do toho dát duši. Uplést z ho*na bič. Takže dalo se na to koukat. ()

LoArmistead

Včera jsem dočetl knihu a dneska viděl film. Kniha je mnohem mnohem lepší. Hlavně proto, že její hlavní síla tkví v postupném budování napětí, vymazlené a do detailu propracované legendě okolo Tribeče a neustálým očekáváním, co že se to ve slovenských lesích vlastně děje. Nic z toho ve filmu ale není a vlastně ani být nemohlo. Režisér tvrdí, že film natočil proto, že mu kniha přišla jako skvěle zfilmovatelná. Podle mě to tak není. Trhlina není knížka, kterou vtěsnáte do dvouhodinového filmu. Pokud by místo toho vznikla třeba minisérie o čtyř hodinových dílech, bylo by to mnohem lepší. Ve filmu ale všechno působí uspěchaně, překotně, není vůbec vysvětlena motivace postav, pozadí tribečské legendy, vůbec nemáte ten pocit, že Tribeč Igora a další pomalu a postupně pohlcuje a požírá, až z nich nakonec vyplivne jen kosti. Zdaleka nejsilnější scénou filmu je pak setkání s "chlapcem v modré větrovce", které dokonce působí mnohem lépe než v knize. Všechny ostatní silné knižní momenty ale byly do filmu převedeny povrchně a nevyvolávají ani zdaleka tolik emocí, jako na papíře. ()

Pythonator

Neuvěřitelné, co za sračku lze pustit do kin a z čeho jsou tupí slovenštní vlastenci schopní udělat kinohit. Námět je skvělý a dal by se z toho udělat i skvělý film. Nemyslím tím knihu (to bude nejspíš stejná sračka), ale samotnou myšlenku, že je něco divného v těch kopcích. Nemám rád filmy, kde se postavy chovají jako naprostí kokoti, nekomunikují spolu, když by měly, a naopak žvaní o pičovinách, když by mohly držet huby. Taky nemám rád filmy, kde divák absolutně netuší, co se na plátně děje a autor se ani nesnaží mu to nějak vysvětlit. Tomu neříkám mysteriozní dílo, ale nedomyšlená nafouklá trapná bublina. No a tahle Trhlina v mozku autorů splňuje obojí. Postavy tedy jednají jako kokoti a vůbec netušíte proč. Obzvláště na konci je to fakt síla a divák nemá právo zjistit, co se to tam vlastně stalo a nemá ani sílu si domýšlet nějaké hluboké mysteriozní závěry, protože to bylo jednoduše trapné a nedomyšlené. Rejža nám dává prostou facku se slovy: "Bludičky, pičo!" a více už je jen na nás. Jo, bludiček se bojím, ale tohoto filmu ani trochu. Spíše nevydařená komedie s nechutně úmorným natahovaným úvodem a chybějícím vygradovaným koncem osvětlujícím vlastně cokoliv. Raději doporučuji knihu Mrtvý luh, kde totožné téma mistrovsky zpracoval Otomar Dvořák. Ona totiž taková záhadná zmizení související s pozorováním bludiček nejsou jen doménou Tribeče. Abych nebyl jen kritický, tak film má i povedená místa a je daleko lepší než přeceňovaná sračka o ničem Záhada Blair Witch. ()

Corpse_Bride

Páčia sa mi všetky mysteriózne knihy Jozefa Kariku od Tmy, Strachu, Trhliny až po Priepasť. Úžasné čítanie plné zaujímavých myšlienok. Obzvlášť zbožňujem pasáže, kde sa spisovateľ prihovára priamo čitateľovi. Film trhlina verne odráža príbeh z knihy a je zaujímavo filmársky pozmenený, výborný je aj soundtrack. Hodnotu filmu ocení väčšinou ten, kto už čítal knihu a proste má rád Kariku. ()

matous20063

Celkem dobrý film plný zvratů. Skvelá myšlenka která teda vznikla už v roce 2016 knižní předlohou. Nebudu lhát ale byl jsem u filmu celkem posraný. Svělý výkon v podání Tomáše Maštalíra. Ale jinak ostatní postavy zaostávají. Možná by to chtělo jinak napsat scénář a vylepšit kameru, Ale jinak stojí film za shlédnutí. 70% ()

AfroCmx

No na Slovensko asi dobrý, problém jsem měl hlavně se začátkem filmu, celé se to moc dlouho točilo kolem záhadného trezoru - víc bych chtěl být jako divák ponořenej v tom lese a prožívat nevysvětlitelné situace, nebo se více věnoval postavě která byla pouze na fotce jako neznámí další člen výpravy. Postavu jsem si ve výsledku neoblíbil ani jednu. Ukňouraná ženská, jeden feťák s inzulínem, druhej feťák s pilulkou a zelenej mozek aka vylítanej skautík Pavel (Pavel?). Líbil se mi nápad, ale už ne samotné zpracování. ()

Zaba

Pouštěla jsem si při práci audioknihu, která je výborná. Proto jsem si řekla, že tak zajímavý příběh musí být dobrý i ve filmovém podání. OMG - proč to tak není?! Mohl to být senzační biják. Kdyby dali víc prostoru v úvodní části záznamům z psychiatrické léčebny (terapie Waltera Fishera) a drželi se víc předlohy zejména v závěru knihy, mohlo to být vážně dobré. Ale ne... Tak nic. Místo filmu doporučuji 4 hodinovou audioknihu, ta se vážně povedla! ()

Naby

Za mě super mysteriózní horor film. Asi jsem neviděl v Československých lesů a hájů nic napínavějšího a zajímavějšího. Dobrý psycho. Kdo má rád hodně napětí a mysteriózní záhady, tak doporučuju :-). Celkem 4,6* ()

Mato_Mi

Za mňa 3+ Čakal som prepadák a ono je to solídne dielo aj v medzinárodnom meradle. Bavilo ma to, záver bol slabší a herecky neoslovil iba Loj, ten tuším hrá všetky postavy stále rovnako. ()

Stinger78

Slováci se toho prostě ve filmu nebojí a mám pocit, že natočí i to, co by u nás raději nikdo nedělal. Tady to byla taková slovenská Blair Witch, ale narozdíl od emerické věci mě tohle bavilo. ()

elEStet

Prečo preboha niekto točí filmy keď to nevie... Ja som vedel že mám čítat knihu prvú, alebo lepšie LEN KNIHU!. Toto je tak slabučké až trapné. Tešil som sa na Miu, ale Havranová sa aj sama priznala že vôbec nevedela aký film točí a čo tam vôbec robí a bolo to cítiť, a už aj pochybujem že vôbec vie hrať. Nakoniec hrať tam nehral nikto nič. Vlastne to je trapné že režisér sa ani knihy nedržal a ani na Žibricu sa pánovi režisérovi neráčilo vystúpiť a sedlo zahral ako vrcho. Je to zlé. Kniha dobrá. Príbehu vlastne po skutočných veciach ako Dyatlov pass, alebo Yuba County Five verím. Aj keď si myslím že sa tam nestráca viac ľudí ako kdekoľvek inde, zvláštne veci vzhľadom na dávno obývané územie sa tam diať môžu a asi aj dejú. ()

Milo384

Dobrý mysteriózní film, jen mně tam chybělo nějaké lepší vodítko k pochopení děje. Budování atmosféry celkem fajn, herci normální - možný spoiler - To se asi pokaždé v lese měnila realita? Moc jsem nepochopil jestli tam bylo nějaké zlo, UFO nebo mluví všichni o té trhlině a změně realit. Ještě je možnost, že jsem to celé blbě pochopil. - Knihu jsem nečetl. ()

dyjaska

No. Co na to říci. Promarněný potenciál. A vedlejší škody: ačkoliv umím slovensky velmi dobře, místy nebylo vůbec rozumět. Škoda. ()

vinducha

Parádní filmařina , pan Bebjak patří i mezi slovenskými režisery mezi topku . Na tu délku jsem tam nenašel hluché místo . Přijít s tím o 20 let dřív , byl by to možná megatrhák , Takhle pouze slušný zářez a musím maximálně vyzdvihnout , že se nepokusili tvůrci o ff rozklepanou kameru . ()

Pellik

Videné na predpremiére 23.1.2019. Smelo si dovolím povedať, že ide o najlepší SK film za posledné roky. Ten dej, tá atmosféra, tá hudba a to všetko na veľkom plátne. To bola fantázia. ()

AAsniper

Mám zmiešané pocity. Film stojí na celkovej atmosfére, kamere, efektoch, moderných prvkoch a vynikajúcich Maštalírovi a Hartlovi. Keby že ma dovedú do kina so zaviazanými očami a zrazu mi dajú pásku dole, prvých pár minút si myslím, že pozerám nejaký kvalitný "hollywoodsky" snímok. Ale holt, keď sa na plátne ukážu Loj alebo Bartalos, nemôžem si pomôcť, ich výkonmi to padá k nejakému Paneláku alebo tým Koňom ktoré neplačú či také dačo. Nehovoriac o hlavnom hrdinovi, z ktorého som mal nervy celý film. A hoci mám rád otvorené konce typu Prisoners, v tomto prípade je otvorený začiatok, otvorený stred, otvorený koniec. Vlastne celý film je taký otvorený a keďže som nečítal knižku, uniklo mi veľa súvislostí. Takže neviem či som ten film správne pochopil, resp. či je to tak ako si myslím... Škoda. Každopádne, pán Bebjak udal latku vysoko a Trhlina sa stáva jedným z mála svetlých bodov novodobej slovenskej kinematografie. ()

tom552

S prvej hodiny si už nepamätám nič....slabučké. A keď vypneš logiku, tak si to od momentu vstup do lesa neskutočne užiješ. Zimomriavky, strach.... A tie SVETLÁ!!!!! BEST MOMENT! ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží