První očista

• USA The First Purge (více)

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (CinemArt)

domirovec

The First Purge je již čtvrtý díl z jedné z nejvíce cool moderních hororových filmových sérií, tedy alespoň dle mého neprofesionálního názoru. Nicméně i přes ten relativně zajímavý nápad ten film v některých částech působí slaběji než v původních třech dílech. A ne, ten film nepůsobí slaběji jen kvůli tomu, že je tam více černých než bílých, ba naopak - některé scény jsou tam fakt povedené a pěkné dané do kupy. Ovšem zbytek mi přišel nějak slabší a to ve srovnání hlavně s druhým a třetím dílem, což byly na můj vkus vcelku dobré filmy. Jako pěkný akční snímek s povedenou atmosférou to však vystačí. Nic speciálního to sice není, ale já osobně stejně nečekal žádný terno. 3/5 ()

gazogazo

Je dost levný vést se na vlně... No tohohle anti bílýho proudu, ale tohle je v pohodě jízda! Ale víš jak, jsem k tyhle retardovaný sérii nějak přitahován. Jako ostatní díly je to o postavách, který jsou vždycky tak napůl dobrý napůl špatný až je to takový klišé, že se člověk musí jen usmívat! ()

bararich8

Slabší než předchozí díly, ať už herecky, příběhově či vizuálně, ale pořád to poměrně baví a funguje to. Určitě bych zkrátil úvod, který je až zbytečně dlouhý a zase tak úplně nefunguje/není třeba. Příběh je padlý na hlavu, jak už jsme zvyklí, ale jako prequel k sérii to funguje poměrně dobře. Akce místy krvavější a dost kontaktní, jen škoda že hlavní hrdina nedostal víc prostoru na bitky, docela dobře se na to dívalo. Slabší béčko, ale pokud vás toto téma ještě neomrzelo, rozhodně tím chybu neuděláte. 3* ()

Yancl

Oproti ostatním dílům krůček zpět, především co se týče celkové kvality filmového zpracování. Tady je to spíš vnucená přestřelka a ta omáčka okolo, která byla v minulých dílech cool, tady příliš nefunguje. Akční složka špatná není, naopak to nalajnované, nelogické chování všech zúčastněných je občas úsměvné. A na dobrý film zde také chybí nějaká ta hlavní postava, hrdina či záporák .. tady to jen prošumí k titulkám. Akční béčko fajn, ale jako další díl Očisty to neklaplo dobře. [50%] ()

Stíba

Tušil jsem průser ale dobře to dopadlo a v rámci možností asi i nejlíp jak mohlo. Čtvrtá očista je prequelem prvním třem dílům a zachycuje tak období před jejím celostátním spuštěním. Né že by to snad znamenalo nějaký průlom v dějovém pochopení celé téhle "akce" (nějaká hluboká bádání u téhle série opravdu nečekejte) ale je zde alespoň stručně a celkem zajímavě rozvedeno uvedení a logika tohohle "sociálního experimentu". No a jaká vlastně tahle niggá očišťovačka je? Celkem typická, jen už s výše zmiňovaným omezením se na lokální úroveň (Staten Island) a vesměs nízkopříjmovou černošskou komunitu, jakožto ideální k otestování funkčnosti experimentu. Průběh dobře zvládnutý, celou dobu se něco děje a nudit se tak určitě nebudete. Společně s dvojkou asi to nejlepší ze série. ()

Pavel82

První nebo poslední Očista, je to jedno. Pohybujeme se stále v podprůměrných vodách. Je to pořád ten jedinečný nápad, který táhne. Ale chtělo by to radikální změnu. Hlavně scénáristy. Někoho, kdo se na Očistu podívá trošku z jiného úhlu. Ať to bude Očista 26 nebo 27, vždycky se na ní podívám. Jen bych prostě rád viděl něco geniálního. A to frst prrč není, ani kdybych si vypíchl obě oči. ()

Maximilianus

Ani by mi nevadilo, že išlo skôr o Black Purge, resp. biely proti čiernym, a dokonca som nepovažoval tento film o toľko horší od druhého a tretieho dielu, ale horší bol a to vďaka nevýrazným postavám, drogovému gangu z ktorého sa stali ochrancovia komunity (čo sa mi na jednej strane páčilo a je to pochopiteľné, keďže chceli zároveň uchrániť aj potenciálnych zákazníkov), ale hlavne jednoduchému deju a aby jeden drogový dealer bol majster stealth zabíjania nožom, perfektný strelec a najlepší bojovník na blízko, to už je nejak moc. Za nudný dej, postavy a slabú akciu 5/10. ()

Likan7

Šílený nudný peklo. Originální očista bylo fajn béčko. Fajn nápad, sice trochu utažený za vlasy, ale na jeden film dobrý. Z nějakého záhadného důvodu se film dostal k trilogii a teď dostal dokonce i prequel, který je suverénně nejhorším filmem série. Nemám nic proti černochům, ale tady snad opravdu nebyl nikdo bílý. Možná až na Marisu Tomei, která tu je většinou k smíchu. Akce je příšerná, nudná, atmosféra neexistuje a herci jsou schopní jako Češi v hokeji. ()

alienemo

Očividné nepochopenie pointy filmu (série). Teda aspoň podľa mňa. Mala to byť prvá očista tak som čakal niečo iné než nehorázne nudnú radoby drámu o úbohom osude, úbohych černochov. Zo 103 minút je tak 80 žvastanie o hovne, Ploché dialogy, nudné postavy, nezaujímavy herci. Hlavný "náš" hrdina je drogový díler a zabijak, ale on je vlastne dobrý drogový díler a zabijak lebo počas očisty chce chrániť svoj majetok ako správny Američan. To všetko by som prešiel pozdvihnutím obočia. Ale len v prípade, že zo 103 minút bude aspoň 60 minút brutálna akčná sekanica rôznych psychopatov a iných narušných individui. A to nie je. Pretože Staten Island je domov len duševne zdravých, s režimom spokojných, zákona poslušných černoškov. ()

Mouchal

Ukázat, jak to vlastně všechno začalo s každoroční americkou násilnou tradicí pojmenovanou Očista, byl rozhodně zajímavý nápad a vlastně mě to i samotného dost zajímalo. Nicméně provedení, které se nám dostalo, mě dost zklamalo. Děj je předvídatelný, dost často se zde setkáme s "líným psaním", kdy se některé scény stanou pouze proto, aby se příběh nějakým způsobem mohl posunout a ne kvůli tomu, že by tomu předcházel nějaký logický důvod. K tomu zde máme oproti dvojce nebo trojce naprosté minimum sympatických postav (napočítal jsem přesně jednu), neprůstřelného a nezničitelného superhrdinu, který si hrál na drogového dealera, přitom mohl jít dělat kariéru k Marvelu a veškeré americké stereotypy typu vláda je nejvíc prohnilá sviňďura plná bílých mužů bez morálních skrupulí, kteří si chtějí pouze namastit kapsu. Musím se přiznat, ze tato Očista byla vůbec první, kdy jsem měl občas problém udržet oči na monitoru, které furt nenápadně laškovaly s tím, najít si nějakou větší zábavu. Nakonec jsem je přemluvil, ale nevím, zda jsem udělal dobře a za co jsem je trestal. Jednička je nejhloupější díl, čtyřka nejnudnější. 40% ()

gemi

To je samé "mutherfucking nigga" sem, "motherfucking nigga" tam, a přitom úplně nesmyslný slasher postavený na myšlence, která kulhá na obě nohy. ()

Psycho.R odpad!

Někdo si uvědomil, že v předchozích filmech je málo černochů, tak rychle napsal scénář, kde jsou padouši i mimo očití všichni. Ovšem s tím, že černoši jsou zlý, ale tady jsou za ty dobré a běloši jsou zlý a jsou všichni špatný. Už samotný nápad prequelu je pro mě znak, že autoři nevoják dál a tak jen příběh nastavují a to, co tady vytvořili bylo vážně otřesný. ()

Hellknight12

Včerajšia premiéra. Pokračovanie, ktorá za mňa ani nemuselo vzniknúť. Podľa mňa táto séria mala skončiť predchádzajúcim filmom. Celý nápad filmu tak nejako podrivá pôvodnú trilógiu. Chápem, že chceli ukázať ako to celé začalo ale načo? V podstate je to vysvetlené v prvom filme. Nápad, že sa niekto tomuto zákonu snažil zabrániť už na začiatku je zase len otrepaný. To, že tu je 90% černochov neriešim. Je mi to akosi jedno. Celkové hodnotenie za mňa je 40%. ()

Nykrous

Pro mě nejhorší díl série. Po prvních 2 dílech jsem se o tuto sérii nadále nezajímal a když jsem nedávno viděl, že vyšel film o první očistě tak se mi rozzářily oči. Absolutně jsem se těšil na to, jak to lidé budou poprvé prožívat a nebudou vědět co se děje a nebudou věřit vlastním očím. A ono nic z toho. Připadal jsem si u sledování jako kdyby to pro lidi byla už několikátá očista a celkové zahájení a důvody proč to dělají byly jen tak řečeny, aby ten začátek mohli mít co nejdříve za sebou. Potom to už byla klasika a neliší se tolik od ostatních dílů. 40% ()

Shanen29

Prequel byl hodně dobrý nápad a myslím si,že i hodně plánovaný do předu,ikdyž tajně jsme si to i přáli.Máme ho tu a dopadl velmi dobře.. ()

misar3

První Očista měla zajímavé téma, druhý díl - Anarchie byl pak řemeslně dobře zpracovaná akčňárna s fajn hrdiny. Třetí díl všechno hezky završil, aby mohl přijít čtvrtý a všechno dojebat. Charaktery ploché a nevýrazné, nutné cílení na černoškou komunity, slabá akce i myšlenka celého filmu. ()

RAFT

Další už vlastně čtvrtý díl Očisty .Sice trochu slabší příběh ,ale pořád se na film dá vklidu podívat.Pokračování bych rád viděl jestli jednou bude .Za mě 65% ()

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (více)