Novinář Chris Chandler přijde v Los Angeles o auto, které nutně potřebuje. Nečekaně mu pomůže neznámý muž, který mu daruje svůj luxusní vůz. Překvapený Chris později dárce, právníka Thorsena, vyhledá, a ten mu vypráví, jak byl před časem v nemocnici s dcerkou, která dostala astmatický záchvat. Lékaři si jich nevšímali, dokud je k tomu se zbraní v ruce nedonutil mladý raněný černoch, kterého nikdy dřív neviděl. Chris se rozhodne vypátrat o podivném řetězu dobrých skutků víc. Dostane se tak na stopu jedenáctiletého Trevora McKinneye, který žije na chudinském předměstí Las Vegas s matkou, alkoholičkou Arlene. Před čtyřmi měsíci dostala jeho třída od nového učitele Eugena Simoneta neobvyklý úkol. Vymyslet způsob, jak zlepšit svět kolem sebe, a pokusit se ho realizovat. Trevor přišel s nápadem, že pomůže třem neznámým lidem, a každý z nich místo aby mu pomoc oplácel, ji pak poskytne dalším třem. V rámci projektu přivedl domů bezdomovce Jerryho, dal mu najíst, nechal přespat v garáži a poskytl mu trochu peněz. Druhý, kterému se Trevor rozhodl pomoci, byl sám učitel, poznamenaný v obličeji popáleninami. Pokusil se dát ho dohromady se svou matkou, kterou se tak současně snažil ochránit před svým hrubiánským otcem Rickim. Později však nedokázal zabránit týrání spolužáka Adama trojicí rváčů a smutně konstatoval, že ani v případě Jerryho a učitele se mu snaha nevydařila. Netušil, že se jeho nápad šíří jako nenápadná lavina celou zemí. Ne všechny pohádky však mají dobrý konec. (TV Nova)

ZnalecH

Velice silný emoční film. Přestože je podívaná vcelku oddychová, tak se zabývá velice silným nápadem, který je připisován malému školákovi. Ten se rozhodne změnit svět a přestože to vypadá, že se nic nezměnilo, tak je vám určitě jasné, že taková věc určitou změnu vyvolat musí. Nějaké detaily by tam po technické stránce ještě doladit šly, takže 90%. ()

danny_21

Vykonstruovaná sentimentální dojárna ve stylu jihoamerických telenovel, ze které museli mít všichni občané amerických států plné kapesníčky. Všichni 3 hrají skvěle, taky už to několikrát prokázali, to klobouk dolů, přesto ani oni nedokáží zakrýt pachuť ze zakončení - 60 % ()

mirra66

Všude tady čtu, klišé, klišé, klišé a sám sebe se ptám, vadí to? Upřímně si myslím, že ten film je nejen romantické drama, ale je tam mnoho psychologických prvků, které jsou velmi působivé a ukazují jak může být život tvrdý, vždyť co jiného je postava učitele, který si sebou nese celoživotní trauma otce tyrana, který se na jeho duši, ale i těle podepsal, co jiného je dcera alkoholičky, která byla v dětství zneužívaná a sama je matkou alkoholičkou, co jiného je malý kluk, který nenávidí svého tyranského otce, atd., atd. To, co postavy prožily, to se prolíná do jejich charakterů a věřil bych i tomu, že ten, kdo tyto role psal, si patrně také prošel něčím podobným (chování a charaktery postav působí celkem věrohodně). Z pedagogických schopností učitele by si mohl vzít příklad nejeden kantor, takto má vypadat přístup učitele ke studentům, ne jen fráze, ale i něco naučit. A závěr, no to snad neukápne slza jen největším pokrytcům. Nelíbí se mi jen to stmelení některých jedinců (např. matka s matkou) a ta nekonečná fronta aut na D1 v závěru, což si myslím, že bylo přitaženo trošičku (spíše více) za vlásky (ale budiž, odpouštím, protože přes slzy to prakticky nejde vidět). Osobně se nestydím dát vysokých 82%. ()

gemi

Jasně že je to citová vydíračka a malinko černobílé sociální sci-fi, ale má to silnou ústřední myšlenku: Je v nás víc, než si myslíme. Jenom v sebe musíme trošku víc věřit. Efekt motýlích křídel funguje! (Zhlédnutí nevím-kolikáté, ale naposledy 3. 6. 2015) ()

fojtas

melo to jiste kouzlo hlavne diky osmentovi...a ten napad taky nebyl zly a docela do sebe dej zapadal...neurazilo me to:P ()

wOOzIe

Velmi sentimentální a emocionální film, který je možná až " přesentimentalizovaný" ... Je to někde možná přehnané, ale o to celé vlastně jde. Celý film je protkán několika menšími zvraty, které plynou k nějakému konci, ale úplný závěr?..... Kevin Spacey opravdu báječný Helen Hunt samozřejmě taky. Řekl bych, že po čase zase jednou vynikající emoce sálající film, který snad i úplné cyniky nakonec něčím dojme. ()

marlon

Chytľavý doják preplnený gýčovým sentimentom, spestrený veľmi slušnými hereckými výkonmi. Jeho účelová prvoplánovosť je vyvážená originálnym poňatím i spracovaním námetu. ()

tucnak

Všechno bylo tak divně umělé... Ale je fakt, že tomu pocitu mohutně přidával dabing, takže možná až (když) to uvidim v originále hodnocení ještě zmením. ()

stiewe

Od Helen Hunt a Kevina Spaeyho bych očekával trošku víc, ale i přes moralizující příběh jsem se nenudil. ()

m0lL!sS

Tak tohle byla pecka, s velkým a hodně neočekávaným závěrem. Pay it forward je zářným příkladem toho, proč je drama i přes trošku větší vykonstruovanost a hru na city v závěrečné desetiminutoce mým nejoblíbenějším žánrem. Kevin Spacey, Helen Hunt i Haley Joel Osment předvedli fantastické herecké výkony, které katapultovaly prvního zmíněného mezi desítku mých nejoblíbenějších. Příběh sám o sobě netrpí žádnými velkými nedostatky, ba naopak...v každé chvíli jsem si snímek užíval plnými doušky a čekal, zda-li přijde nějaký finální zvrat...a...on skutečně přišel a neskutečně mě zasáhl...PS: Mám chuť POSLAT TO DÁL! ()

Farley

Krásný nápad. Nádherně rozvinutý. Ke konci to směřuje k silně prokouknutelnému happyendu, který ale převrátí "emoce ždímací" zvrat. Když o filmu neuvažujete jako o adeptu na Oscara, ale spíše jako o osobní zpovědi autorů, dojde Vám, že celý ten konec měl znamenat potvrzení onoho: "Svět je na h*vno." A s tím se bohužel nedá nic, než souhlasit. Velmi dobrej film. ()

TommyDiamond

Kevin Spacey a Helen Hunt. Měla to být dokonalá romance. On nový učitel s popaleným obličejem,ona trochu lehkomyslná a na alkoholu závisla servírka. Její syn Trevor( H.J.Osment) začne po prázdninách chodit do třídy nového učitele. Přišlo mě to trochu přirvaný za vlasy. Všechno bylo takový nucený. Hlavně scéna na parkovišti, kdy jí říká,že ho v mládí týral otec,jak přišel k popáleninám a ať nedělá tu samou chybu. Prostě jsem jim tu romanci nežral. Udivil mě ale Haley Joel Osment. Ve dvanácti zvládnout to co on. To je obdivuhodné. Určitě podle mě zastínil oba hlavní hrdiny. Když to budu srovnávat s M.Culkinem,který má taky titul dětská herečká hvězda,tak H.J.Osment je určitě lepší herec. Celý film budu hodnotit průměrně,víc to prostě nejde. Celkově 50% ()

baltik

Filmově se musim odkázat na POMOa ale celkově mi film strašně sedl i přes svou naivitu. Je to "doják" to ano, za to hodně povedený.. ()

Megynka

Je mi zle z lidí, co tu píší o další americké sračce apod., je vidět, že si z toho naprosto vůbec nic nevzali. Jeden z nejlepších a nejsilnějších filmů a naprosto dokonalou myšlenkou. Nemám, co bych vytkla. ()

papadoce

Viem, že tento film tiahne tak trochu na vlne naivity a niekto dokonca koniec označí za citové vydieranie a možno má aj pravdu. Ale napriek tomu za posledných 10 rokov som ho videl možno trikrát, naposledy dnes a vždy mám slzy. A že mám drahé slzy, tak dávam 5. ()

brabbik

Počet filmů, u kterých mi ukápla slza, je možné napočítat na jedné ruce. Tento film se nyní přidal k nim díky nádherné závěrečné scéně. Myšlenka zajímavá, trochu k zamyšlení a ani nebylo tak špatné herecké obsazení. 75% jen příště trochu více akce a žádné rozvláčné přetahování již dlouhých scén. ()

hazdrova

Milý rodinný film so sympaťákmi Kevinom a Helen, film veľmi pekne podaný, len na mňa tematicky moc nadnesený, (pošli to ďalej je síce pekné ale dosť mi počas filmu napadalo, že je to trochu nadnesená sračka :)) Napriek tomu, spracované pekne a koniec ma potešil. (Pesnička Come on Angel sa mi veľmi páčila) 3,9 ()

Scraffy

Film, ktorý sa snaží hrať na city. Ale na mňa to prekvapivo funguje. Je to veľmi zaujímavý námet, ktorý je v tomto komornom snímku dobre spracovaný. Má to silnú atmosféru. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006