Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Terva

Ocenění : Oscar 1995 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet), kamera, kostýmy, hudba (drama), film. .....Zlaté glóby - film (drama), scénář; nominace: režie, hudba, herečka v dramatu (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet). .....BAFTA - film, hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet); nominace: cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, kostýmy, masky, vedlejší herec (A. Rickman), vedlejší herečka (E. Spriggs), výprava, adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii. .....MFF Berlín - Zlatý medvěd. .....Boston Society of Film Critics Awards - režie, film, scénář. .....Broadcast Film Critics Association Awards - film, scénář. .....Evening Standard British Film Awards - herečka (K. Winslet), scénář. .....London Critics Circle Film Awards - scénář. .....Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář. M.....National Board of Review - herečka (E. Thompson), režie, film. .....New York Film Critics Circle Awards - režie, scénář. .....Scénář : Emma Thompson (podle románu Jane Austen). .....Kamera : Michael Coulter. .....Hudba : Patrick Doyle. .....Hrají : Emma Thompson (Elinor Dashwoodová)....., .....Kate Winslet (Marianne Dashwoodová)....., ....Alan Rickman (plukovník Brandon)....., .....Hugh Grant (Edward Ferrars)....., .....Greg Wise (John Willoughby)....., ......Robert Hardy (Sir John Middleton). Kostýmy použité ve filmu se využívají dodnes v dalších filmech. CITÁT - Kéž by už přestalo pršet........... Délka: 136 minut ()

Agatha

Jednou jsem na to zadíval v televizi a už mě to nepustilo, pak ještě jednou v bez dabingu a nebylo co řešit, jasných 5*. Jane Austen sice není mojí knižní favoritkou, ale film se povedl náramě. Toho cajdáku tam není tolik a když už už se zdá, že se to převrátí do červené knihovny, tak to okoření ten pravý britský vtip nevtip. Herci jedna báseň, výprava a hudba taky. Nedávno jsem se po dlouhých odkladech dostal i k rozhlasové dramatizaci z roku 2001 a ta je (ač se to zdá nemožné) snad ještě lepší. ()

m.krudenc

Kdo je příznivec romantických filmů s vynikajícími hereckými výkony, tak tady si přijde na své. Výborný scénář a skvělá režie. Základní předpoklad pro dobrý film je zde splněn vrchovatě. Dokonale vykreslená atmosféra staré Anglie a vztahů mezi lidmi v té době s důrazem na osudovou lásku. Skvěle obsazený snímek, jemuž dominují obě hlavní představitelky, Emma Thompson a Kate Winslet. Velmi působivý je i Alan Rickman a Hugh Grant. ()

Skrk

Miluju "Pýchu a předsudek" a nezamilovat si i tento báječný film je blbost. Vyobrazení anglického venkova je nádherné. Skvělé obsazení to celé jen potvrzuje - Emma Thompson, Kate Winslet, Alan Rickman, Hugh Grant... a v předposlední řadě Hugh Laurie s Imeldou Staunton byli skvělí. 9/10 ()

zablaga

Po druhom vzhliadnutí mením zo 4* na 5*. Je to naozaj skvele spracovaný príbeh s príjemnou réžiou a výbornými hercami. Čo viac si priať?:-) ()

Padme_Anakin

Mám pro tento snímek slabost už dlouhá léta, viděla jsem ho opakovaně a vždycky mě dostane Emma Thompsonová a Alan Rickman, působivá je i nejmladší dcerka, v podstatě se mi celý herecký ansámbl zamlouvá.. Příběh zasazený do staré Anglie se svými sešněrovanými pravidly, společenskými třídami, kde jsou pečlivě oddělováni chudí od bohatých a dědictví po otci může získat pouze mužský potomek, se mi líbí, je pro mě zajímavý i poutavý.. ()

Ajinka126

Neda se na to dyl divat.Je to tak protivne uplakane udoli.Uplne nemam rada tyto radoby neohrozene hrdinky,ktere daji vsechno za stesti druhych. Jestli je to tak i v kizni predloze,tak neni o co stat. Tento film mi nemel,co nabidnout. ()

prkalil

Doporučuji vychutnat si pana Palmera (Hugh Laurie). Ač jeho roli tvoří jen několik drobniček, je to velká laskomina (hlavně ta s novinama). ()

SlecnaSmilly

Dívat se na film dle předlohy Jane Austen v dnešní době je ošemetné, dámy. Je jasné, že se tak od čtvrté minuty musíte do někoho zamilovat, neb je to z doby, kdy ještě mladí pánové nepouštěli dveře, když do nich vcházíte, potutelně neodstrkovali židle, když si sedáte a nedali vám svou tašku, když viděli, že nic nenesete. Na, tumáš, vem moji bednu s lahváčema, copak nevidíš, že už nesu svoje cigára, ženská nešťastná?! Tady se mladé ženy nosí na rukou, recitují se jim básně a píší něžné dopisy. Stojí to pak hodně sklenek whiskey dostat se ze světa lady Austenové zpět do reality, ale když už jsme mírně naváté (Dáma se nikdy nezřídí pod obraz!), pojďme si rozebrat, zda se ve vztazích řídit rozumem či citem?! Já vám nevím, zkusila jsem napsat do Bravíčka, jestli by mi na tuto ošemetnou otázku neodpověděli a oni prej, řiď se citem, poslouchej své srdce. No, mé srdce povětšinu času touží po někom jako je pan Willoughby a zbytky rozumu jen chabě oponují, že tihle frajírci bývají problémoví, obvykle to končí slzami a radikálním ztenčením nikotinových zásob. Kolikrát jsem si už předsevzala, že místo muži se oddám raději vyšívání deček nebo štrikování, pak ale nastoupí na scénu další rebel bez příčiny, já odhazuji pletací jehlice vdál a jsem znovu ztracena jak David Hasselhoff na pláži v Kalifornii po láhvi ginu. ()

nervoznideda

co se týče pýchy a rozumu skvělé zpracování, ale po pravdě bych vůbec nechtěl v té době žít buď bych byl bohatý nebo chudák oboje je hrozné deda :-) ()

mis-ko

Prvý film, pri ktorom som v kine zažil síce-nie-standing-ale-predsa-len-ovations. Jenoznačne plný zásah, niet čo vytknúť. ()

Krt.Ek

Takový ten typ filmu, který dokáže diváka přenést časem i prostorem. Vím, nic mně nedává právo zevšeobecňovat, avšak co se týče mé divácké zkušenosti, tak zde zafungovalo vše (od výpravy a kostýmů přes herecké výkony po režii), a já tam byl na čas s nimi, vskutku jako bych na pár chvil žil v 19. století, jako bych na moment byl členem rodiny Dashwoodů. "Rozum a cit" si vážím pro takovým tím poctivým řemeslem úspěšně navozený pocit blízkosti, za tu takřka fyzickou iluzi intimity ("věc sester byla i mou věcí"; dobové konvence "dusily" i mne). 75% ()

Alqarin

Citová strohost na zakázku. Naivní jako prase, dojemný jako prase. Esence uměřenosti a zdrženlivosti se snovým obsazením a vybroušeným scénářem. Tenhle typ příběhu můžete buď milovat nebo nesnášet a v tomhle případě je to první silně pravděpodobnější. ()

GodComplex

Ang Lee bude asi zvlastni clovek, kdyz obetuje znacnou cast sveho zivota, aby mohl natacet teple kovboje, nebo v tomto pripade slet viktorianskych panicek ve strednim veku, v prisernych dobovych hadrech, ktere drbou sve potencialni vztahy. Nejvetsi prekvapeni ale je, ze me to nijak zvlast nenudilo, coz uz je po Pride & Prejudice podruhe, nestacim se divit. Zatimco v P&P za to mohla uzasna piano hudba a Keira Knightley, Sense & Sensibility za to vdeci citlive rezii a dvojici Alan Rickamn + Dr. House, ktery mel ocividne uplne stejnou povahu i v 19. stoleti. Proc ale dostala Oscara Emma Thompson za tenhle telenovelovy scenar teda nechapu. O nejlepsi film Anga Lee jak se snazi nastinit zdejsi hodnoceni se nejedna ani nahodou a na Pride & Prejudice to take nema, ale pokud mate radi klobouky a strasne ucesy, budete v sedmem nebi. 6/10 ()

Tommass95

Spousta postav, dialogů, míst a děje, že to nelze všechno pobrat, navíc je tento historický román určen převážně pro ženy a tudíž to pro mne bylo opravdu velké utrpení, musím ale vyzdvihnout výborné herecké výkony obou pohlaví. ()

Sidonka

Tak jsem s těžkým srdcem z nejoblíbenějších filmů vyřadila"Kurz negativního myšlení" o nepříjemných nevratných situacích, s nimiž se musí tělesně postižení, svojí krutou nemocí nadosmrti stigmatizovaní jedinci vyrovnat. - A nahradila ho zidealizovanou a milovanou adaptací jednoho z románů Austenové, která vystihuje můj kladný vztah k romantickým kostýmním dramatům. Vlídný domov zchudlých sester, které mezi sebou mají pevné pouto, ale ne zcela si navzájem kvůli rozdílným osobnostem rozumí (konflikty přecitlivělé, nevyzrálé povahy a rozumově založené, ovládající se starší praktické dívky) . Sestry jsou takřka bez věna, musící si vystačit se skromností, odříkáním a prací, kterou by měly vykonávat služební. Ovšem při tom všem nedostatku to jsou pořád ještě lepší slečny, patřící pořád ještě do vyšší společnosti, takže jsou ne zcela bez vyhlídek k lepšímu životu. Nechybí zde pochopitelně zámožní zámečtí pánové ucházející se o jejich přízeň (navíc i charakterní). Hrdost, staré dobré anglické mravy, správné životní hodnoty, příkladné i nepříkladné společenské chování, anglický ironický humor, stará dobrá kouzelná Anglie. - Zvláštní, že se tak poutavě a čtenářsky úspěšně dají v románech Austenové opakovat podobné motivy, aniž by upadla do neobměnitelných klišé. V mnoha knihách Austenové se stále dokola řeší převážně vdavechtivé úmysly urozenějších dam, v tomto případě dívek, jejichž jedinou a přechodnou devízou, která je může z hrozícího staropanenství osvobodit je pouze mládí, zdraví a krása. Dozvíme se něco o tehdejší společnosti, o pokrytectví a prospěchářství některých "hrdinů", o nemožnosti šlechtických žen chodit do zaměstnání . Mezi všemi těmi bály a vzájemnými návštěvami lidí z vyšších tříd jsou propašovaný chytré dialogy, kritika vybrané společnosti, kde nechybí hlubší psychologie i zápornější postavy. Najdeme přednosti tam, kde jsme je při prvním prchavém pohledu a z nedostatku zkušeností přehlédli. Necháme se unášet výhledem na krásné krajiny, na moře, skaliska, zahrady a jiné velkolepé přírodní klenoty, emotivně dojímat nesprávnými i ušlechtilejšími city a pak si s úsměvem vydechnout, že vše skončilo šťastně s tím správným mužem u oltáře. Protože při tom všem nechybí hlubší úvahy, ne tak povrchně načrtnuté, které u jiných slaďáků schází, film zasáhne s uměleckým požitkem do srdce. Úspěch u divaček je nestárnoucí a patrně již navždy zaručen. Rozum a cit nesmí u člověka ani u správného uměleckého kousku chybět. Má být správně vyvážen a projevován, stejně jako u filmov.podob klasických děl. Tohle se zdařilo. ()

Redlum

Dobre podchycena atmosfera se vsemi kycovitymi nutnostmi a dobovymi archetypy, jez pribeh odehravajici se v Anglii na pocatku 19. stoleti vyzadoval. Herecke vykony Kate Winsletove i Emmy Thompsonove (mj. take autorky scenare) jsou bezchybne, Hugh Grant v podstate kopiruje svuj zabehnuty typ zakriknuteho hrdiny, ale hercem s velky "H" se opet ukazuje Alan Rickman, ze ktereho charisma sala pokazde, kdyz se objevi v zaberu. Leeova pozdejsi "Ledova boure" jenom dokazala, ze je jednim z nejlepsich reziseru, schopnych navodit dokonalou atmosferu. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson