Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Alementina

Klasika, které nelze nic vytknout. Stará dobrá lovestory, která pro někoho může být nudná, ale vždy potěší na duši. Přesně vystihuje poetiku a satiru knih Jane Austenoé. A snad poprve mam pocit, ze Hugh Grant snad i umi hrat. ()

Freemind

Kdybych si nedávno nezopakoval Wrightovu "Pýchu a předsudek"", tak dám možná i čtyři hvězdičky. Ve srovnání s jeho veledílem ale Angův snímek notně vybledl - je sice slušně natočený, herci podávají vynikající výkony, ale chybí mu spodní proud; něco, co by jej povýšilo nad prostou, solidní adaptaci. Humorné momenty jsou často spíš směšné než vtipné, dramata nijak nevyčnívají, a tak se z toho nakonec vyklubala neškodná, dvouhodinová pohodovka s happy endem. Nelituju, ale jednou to stačilo. ()

blackrain

Je lepší se řídit rozumem nebo citem? Pokud se budete řídit pouze rozumem, může vás láska nečekaně zasáhnout. Někdy je lepší od všeho kousek. Bohužel knihy od Jane Austenové šly mimo mě. Neměla jsem možnost přečíst si ani jednu. Asi jsem udělala chybu. Budu to muset napravit. Film mě totiž namlsal. Herecké obsazení bylo výborné. ()

Mikita

Čekala jsem přeslazený romantický film, plný slov o citech, lásce a vyznání. Mile mě překvapilo, že je opravdu převážně o rozumu. I když bych toho romantického švitoření snesla více, celkově jsem byla spokojená. Alana Rickmana již dlouho obdivuji, po téhle roli jsem si ho definitivně zamilovala. Další herecké obsazení je trefné, prostředí působivé a celkové pojetí a přepis příběhu je brilantní. Hugh Grant tu měl opravdu šílenou roli a byl pro mě jediným rušivým elementem. Jinak byl Rozum a cit příjemným filmovým zážitkem a milým pohlazením po duši. Opakované shlédnutí se doporučuje. ()

rt12

Emma Thompson, James Fleet, Alan Rickman, Kate Winslet, Tom Wilkinson, tahle sestava je značka kvality sama o sobě. Pak se v této řadě skvělých hereckých výkonů, ztratí jako vždy nudně bezkrevný Grant. K tomu krásná předloha a skvělé zpracování od Ang Lee. ()

Damiel

Vynikající herecké výkony - hlavně ženských hrdinek a Alana Rickmana -, dobře napsaný scénář, zručná režie, působivá kamera. I když nemám pro tyhle kostýmní záležitosti zrovna pochopení (oprostě nejsou mým šálkem kávy), musím uznat, že se mi to líbilo. ()

PogoJoe

To byl ale doják... Pro romantiky absolutní pošušňáníčko. A herecké výkony: excelentní! (viděno 2x, 4.5/5). ()

Nosdrolomo

Ačkoliv nesnáším Anglii 19. století, tak tohle bylo natočeno a napsáno tak dobře, že se z toho vyklubal velice příjemný film. ()

salalala

Je dost zajímavé, jak civilně a na první pohled nenápadně pojal Ang Lee adaptaci románu Jane Austen. Dobovou atmosféru vykreslil naprosto parádně, a ačkoli kostýmy a výprava jsou adekvátní, nejsou nikterak opulentní a rozhodně na nich nestojí veškerá pozornost. Ta je naopak věnována výborně napsanému příběhu, který je na hraně laciné červené knihovny a kýče, nikdy ji ale nepřekročí a naopak se někdy tomuto označení úspěšně brání, protože dobře pracuje s charaktery hlavních hrdinek. Tempo není nijak strhující, opět ale platí, že je podřízeno vyprávění, které má být pozvolnější a nikam nespěchat. Ono to ani není potřeba, když je tu exkluzivní obsazení, v němž vynikají především Kate Winslet a Alan Rickman, kteří spolu výborně kooperují. Velmi dobrá je i Emma Thompson, která je ale na svou úlohu přece jen o něco starší, což zapříčiňuje i to, že chemie mezi ní a trochu toporným Hughem Grantem není až taková, nicméně to není zas tak rušivé. Za pozornost pak určitě stojí i menší, ale výrazná role Hugha Laurieho, který filmu dodává lehce komický aspekt, který tu jinak zcela chybí. Stopáž ovšem mohla být o něco kratší, protože některé pasáže jsou až moc utahané a lehce stereotypní, zároveň absentuje i nějaká silnější scéna nebo výraznější moment. Sense and Sensibility je ve výsledku velmi dobrá adaptace klasiky, která je snesitelná a bez problémů přijatelná i pro ty, kteří podobný žánr nemusí a předlohu si nikdy nepřečtou. 75 % ()

Zmiu

Jedna z "romanťáren" v mé topce, a to díky Alanu Rickmanovi. Ostatní postavy, ale rovněž bodují. Toto spracování má švih a dobrý humor. ()

Aleee89

Zase jeden z těch milých, příjemných filmů, které vás pohladí na duši. Když máte správnou náladu, dívání si užijete. Knižní předlohu jsem sice nečetla, ale viděla jsem například Pýchu a předsudek, což je dost podobný film a Jane Austenová má styl prostě více méně stejný. V tomto filmu nejprve ocením věci, na kterých film může stát jen výjimečně, a to kostýmy, kameru, exteriéry, prostě dokonalé navození anglické krajiny té doby. Ale i věci, na kterých by dle mého měl stát film především, a to herci, scénář a režie, se povedly. Tento film, ač neplyne nijak zázračným tempem a moc se toho neděje, nad čímž někteří mohou skřípat zuby, ač končí idylicky (ale to je prostě záměr, ten ironický konec), i přesto mi příjemně utekl a líbil se mi. ()

Parlay

"Rozum a cit" to u mě opravdu něměl lehké. Zhlédl jsem jej až po třinácti letech od jeho vzniku a k adaptaci dalšího z děl Jane Austenové mě přivedla úchvatná Wrightova verze "Pýchy a předsudku". Ano, hercům opravdu není co vytknout (Alan Rickman na hrad!), děj je velmi dobře stravitelný i pro mužskou část obecenstva a velice kvalitní je i strojená režie Anga Lee, ale nemohu si pomoci - Joe Wright se látky Jane Austen chopil s větší grácií, postrádal jsem hudební doprovod Daria Marianelliho a z ryze subjektivního hlediska i Keiřiny půvaby... Jedná se o kvalitní snímek, avšak... Vím o lepším s podobnou tématikou :-) ()

Sheldra

Jane Austen mám strašně ráda, ne ani tak její příběhy, ale spíš její postřehy ohledně lidských povah a její úsměvný nadhled. Nemůžu říct, že by se to v tomto případě podařilo přenést na filmové plátno. Bohužel mám pocit, že si zdejší tvůrci příběh vyložili spíš jako místy patetickou slaďárnu, jejíž děj se na můj vkus přespříliš vleče. Přesto musím ocenit vynikající výkony Emmy Thompson a Alana Rickmana. Má oblíbenkyně Kate Winslet u mě dojela na to, že hrála tak nehoráznou husu, a Hugh Granta nemůžu vystát en bloc, jelikož mi připomíná hňupa, ať už hraje cokoli. Když Anga Lee, tak radši Tygra a draka nebo Zkrocenou horu, když Jane Austen, tak radši Joe Wrighta, pardon. ()

fmash

Ačkoli je film podstatně autentičtější, přijemnější, prostě lepší než seriálová verze Rozumu a citu, nedostavila se u mne extáze toho druhu, jakou jsem pociťoval u jiné austenovské adaptace (u které tomu bylo mimochodem opačně a seriál dalece předčil filmové zpracování. Hlavní potíž vidím spíš v předloze, jež dle mého nedosahuje kvalit Pýchy a předsudku. Přesto se jedná o velmi milou podívanou se vším, co od ní člověk očekává. Možná největší nepohodlí mi působilo, že roli devatenácitileté Elinor si zřejmě sama rezervovala v té době šestatřicetiletá Emma Thompson. Věkem by spíš seděla na starší paní Dashwoodovou, jež, dle předlohy, „dosud nepřekročila čtyřicet let věku“. ()

GILLWANDER

Priznám sa, romantické filmy nepatria do môjho zrovna obľúbeného žánru, ale i tak má tento okúzlujúci romantický "biják" s dávkou nevšednej vľúdnosti z cela jasna výnimku. Či už svojou oddanosťou k láske, bravúrne zahranými hereckými výkonmi, bezchybným scenárom tak i dejovým postupným nadobudnutím. Pre mňa jeden z najlepších romancov čo poznám. ()

Katarine

Nejsem příznivec romantických filmů, nikdy mě nebraly, nebavily, spíš možná až nudily a nijak jsem je nevyhledávala. Dnes jsem se však rozhodla přece jen se podívat na tento film, jelikož jsem na něj slyšela jen samou chválu. Velice mile mě překvapil. Scénář byl přímo výborný a celková výprava působila přirozeně a slušně. S hereckým obsazením jsem byla kromě jedné výjimky nadmíru spokojená. Ta výjimka je Hugh Grant (pro mě neherec, kterého až skoro nenávidím a znechutí se mi každý film, kde se vyskytuje). Když vstoupil na scénu tady, málem jsem úplně ztratila chuť se na film dodívat do konce. Naštěstí jsem jej projela až k titulkám a proto můžu teď udělit filmu zasloužené 4*. ()

easaque

3* Jane Austenová není zrovna ta pravá spisovatelka pro chlapi, ale když je chuť na něco odlehčeného, tak nepohrdnu ani tímto kouskem, navíc když to tu má tak vysoké hodnocení. Výprava i herecké obsazení je na úrovni, tak obé určitě pomohlo k lepšímu užívání a trávení, když už to není přímo můj šálek kávy ;-). Rozhodně neznalí očekávejte červenou knihovnu, jistou vyumělkovanost a nepřirozený literární slovník. Takže není divu, když to ode mě ve výsledku dostane jen průměrnou známku a určitě si to divačky a naivní romantici užijou víc než já a ostatní ať si raději nechají zajít chuť. [ PŘÍBĚH:2 /// SMYSL:1 /// ATMOSFÉRA:2 /// TEMPO:1 /// ORIGINALITA:1 /// NÁLADA:1 /// ART:1 /// STYL:3 /// CASTING:2 (3*MAX) ] ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson