Vítejte v Marwenu

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Komedie / Životopisný / Fantasy

USA, 2018, 115 min

Zemeckis očividne strašne nerád točí obyčajné filmy, teraz servíruje príbeh plný brutálnych prestreliek… s bábikami. Zlomený hlavný hrdina (Steve Carell v civilnej polohe) sa týmto spôsobom vyrovnáva s traumou a vo svete jeho fantázie strávime väčšiu časť filmu. V reálnom živote je to psychická troska, ktorú mi bolo miestami dosť nepríjemné sledovať. Príbeh bábik je podstatne zábavnejší (a dokonca sa sem prepašoval aj odkaz na Návrat do budúcnosti). Taký zvláštny, smutno-úsmevný film. 6/10(3.6.2019)

na Marwen jsem se těšil od prvního traileru,který sliboval další typicky Zemeckisovskou podívanou.A tou Welcome To Marwen opravdu je.Zemeckis je stále hračička a vizionář a tady nabízí další doposud neviděné.Bohužel to je ovšem to jediné co tu funguje na 100%.Ač je film inspirován skutečností,po emocionální stránce ani zdaleka nefunguje tak jak by měl a to je velká škoda.Carell se sice snaží seč mu síly stačí,ale bohužel je sám.Ze všech postav (a že jich tu není zrovna málo) je on tou jedinou životnou a snímek tak nevyužívá sílu původního příběhu...60%(6.4.2019)

Napriek tomu, že kritici tento film rozdrtili v zuboch a niektorí ho dokonca hodili na zoznam najhorších filmov roku 2018, ja som sa nevzdával nádeje, že sa mi to bude páčiť. Mám rád Roberta Zemeckisa a jeho vizionársky štýl ma vždy vedel fascinovať. Takže film bol stále medzi mojimi veľkými očakávaniami na rok 2019. Ako to teda dopadlo? Myslím si, že "Welcome To Marwen" ma nakoniec príjemne potešilo a dostalo do príbehu, ktorý ma bavil. Dokázal som to veľmi rýchlo pochopiť, nájsť vo veciach súvislosti a zorientovať sa v tom dalo veľmi jednoducho.Možno je to trošku problém, no mne to osobne vôbec nevadilo. Som rád, keď sa vo filmoch nestrácam, no na druhú stranu som rád, keď ma vie miestami trošku prekvapiť. A tento film ich podľa mňa moc nemá. Vieme odhadnúť ako to dopadne (nie preto, že by sme poznali skutočný príbeh) a hlavne (si myslím), že vieme celkom rýchlo pochopiť, akú rolu má vo filme Deja. Nebudem to prezrádzať ak ste na to zvedaví sami, ale podľa mňa je to dosť jednoznačné. Najmä vďaka jednej scénke, ktorá sa tu objaví. A preto je záverečné prekvapenie veľmi neprekvapivé. Steve Carell je podľa mňa veľmi dobrý v hlavnej role a celkovo som nemal pocit, že by ma vo filme niekto dráždil. Animované časti sú dobré, hudba vo filme je skvelá a celkovo si myslím, že je tu aj uspokojivá práca s kamerou. Neviem posúdiť, či je to film hodný pozornosti všetkých. Viem si predstaviť, že by ich to nemuselo baviť. Ale rozhodne je to film, ktorý sa páčil mne. Nemôžem ho ohodnotiť ako vynikajúci, ale napriek tomu dostatočne uspokojivý. Zhodnoťte si sami a uvidíte. Hodnotenie: B(3.4.2019)

Velmi netradiční pojetí romantického filmu, které skousne asi málokdo. Příběh dle skutečnosti kombinující "realitu" psychicky pohmožděného muže, který si pomocí figurek vytváří fantasy příběh, jenž mu dopomáhá čelit životní situaci, strachu a nesmělosti. Geniální Zemeckis opět potopen do svého oblíbeného žánru - animovaný film pro dospělejší. Uchopil tak pro Američany běžný soudní případ o napadení Marka Hogancampa, který byl přizabit za svůj kladný postoj a obdiv k dámským lodičkám s vysokými podpatky, což by nebylo až tak trestuhodné, kdyby je sám občas nenosil. Hogancamp po částečném fyzickém uzdravení vytváří miniaturní městečko Marwencol (Village of the Dolls) a fotí filmově pojaté vesměs trýznivé záběry, které mu mají přinést jakousi očistu a pomstu k události, kterou prošel. Jeho prezentovaných fotek si všimnou novináři, filmoví tvůrci a to dává přesnou inspiraci pro Zemeckise stvořit animovaný (bizarní) film s vyšší ambicí. A tak tu máme podobnou koncepci s jakou přišel Zack Snyder ve svém Sucker Punch. Zde je reálná část příběhu dokonale protknuta k tomu animovanému (fantasknímu). Takže nelze tvrdit, že by ona animovaná část filmu byla lepší a diváčtější. Což pochopitelně je, neboť, kde jinde uvidíte sexy panenky Barbie střílet vojáky wehrmachtu. Ale jelikož jsou ony panenky předobrazem Markových skutečných kamarádek je vtipné a důležité nabírat hlavně ty scény z reálna. Technická část (action figures) je naprosto brilantní a plná narážek na jiná filmová díla. Welcome to Marwen není filmem pro každého, ale zcela jistě je filmem originálním, hravým, akčním a i přes neoblíbené psychologické manýry zážitkem, co se odlišuje od hollywoodského standardu.(22.6.2019)

Námet o chlapíkovi, ktorý sa traumatickej udalosti uteká do svojho fantazijného sveta mi pripomenul Gilliamovho Kráľa rybára. Akurát tentoraz si hlavný hrdina svoje predstavy aj zhmotňuje vo forme miniatúr, ktoré si fotí, vďaka čomu nie je považovaný za divného exota, ale získa určitý obdiv ako umelec. Príbeh hlavného hrdinu je síce dojímavý, ale kľúčové dramatické momenty sú stvárnené v jeho fiktívnom svete v ktorom namiesto hercov vystupujú male figuríny. Vďaka tomu tieto scény na mňa nepôsobili dostatočne emocionálne. V tých pár dramatických scénach v ktorých má možnosť sa predviesť aj Steve Carell, len smutne pozerá do blba. Kráľ rybár ma tiež nenadchol neustálymi únikmi do fiktívneho sveta, ale po emocionálnej stránke bol oveľa dojímavejší vďaka intenzívnemu výkonu Robina Williamsa. Pritom sa u Welcome to Marwen scenáristi riadne nadreli pri snahe o prepojenie reálneho sveta s Marwenom. Fanúšikovia série Návrat do budúcnosti sa dočkajú gigantického pomrknutia v podobe rekonštrukcie jej najslávnejšej scény pri hodinách. Výsledkom je netradičný film u ktorého by som privítal, keby sa častejšie venoval reálnemu svetu a ich postavám namiesto rôznym predstavám. Zdá sa, že Zemeckisa už nadobro zaujíma len vizuál na úkor príbehu. P.S: Ten absolútny nezáujem divákov o tento film ma aj tak prekvapil. 5/10.(3.4.2019)

• - Při první návštěvě Marwenu lze na hospodě s názvem „The Ruined Stocking“ vidět logo Pilsner Urquell. (MartinS96)

• - Pro inspiraci k filmu posloužil oceňovaný a strhující dokument Marwencol z roku 2010, jehož režisér Jeff Malmberg se stal součástí filmu Vítejte v Marwenu jako výkonný producent. (Jamal)

• - Natáčení probíhalo od 14. srpna do 19. října 2017 v Maple Ridge a Vancouveru v Kanadě. (Stoka)