Mandy - Kult pomsty

• Česko Mandy (festivalový název) (více)

Píše se rok 1983. Red Miller (Nicolas CageGhost Rider, Drive Angry) a Mandy Bloom (Andrea RiseboroughBirdman, Souboj pohlaví) jsou dva outsideři, kteří spolu žijí láskyplným a poklidným životem na americkém severozápadu. Když ale jejich útočiště obklopené borovicovými lesy zničí náboženská sekta, v jejímž čele stojí sadistický Jeremiah Sand (Linus Roache – Vikingové, Ve jménu vlasti), Red se vydává na fantasmagorickou cestu lemovanou ohněm a potřísněnou krví. (Bontonfilm)

KASUGI odpad!

Zaujal mne popisek filmu v tv programu a děj se zdál býti lákavý, tak jsem se rozhodl, že se na to podívám. Když jsem u popisku filmu spatřil 56% hodnocení, neřešil jsem to, poněvadž mne zaujal popisek filmu v tv programu a děj se zdál býti lákavý. Když se v úvodních titulcích objevilo jméno Nicolas Cage, neřešil jsem to, poněvadž nepatřím mezi hatery současné filmografie Nicolase Cage a poněvadž mne zaujal popisek filmu v tv programu a děj se zdál býti lákavý. Po půl hodině psychadelických zhulených záběrů a obrazů jsem to už řešil, poněvadž jsem nechtěl umřít nudou u něčeho, u čehož se původně děj zdál býti lákavý. ()

Glowski

Bez jakýchkoli subjektivních soudů - je to skvěle udělaný, omamný film. Jen je asi dobré dopředu vědět, že vás nečeká typická grindhousová řež, ale její velmi p o m a l á hypnotická alternace. Chce to se naladit na její tempo od začátku a nevnímat první polovinu jako předehru pro něco dalšího. ()

blackkocour

Po mé letní rekonvalescenci, kdy jsem potřeboval mít od filmů menší hekec, protože se nenašla vždy dobrá nálada, a pak by mi to značně ovlivňovalo hodnocení, a celkovou kvalitu, (a překvapení pro vás všechny, i já musím svůj čas sdílet s jinýma lidma), ale při všech možných sračkách by mně nenapadlo, že by Cage aspoň jednou hrál v normálním filmu. Začátek, který by se dal zapsat do Guinessovy knihy recordů za nejdelší prolog na světě. Abyste pochopili, název filmu se zjeví až po 75 minutách, až od teď dostává film ty pravé grády, nebo gardy? Protože vás mám rád, (ty vogo, díky té dovolené se cítím jako papaláš), jen díky tomu, že tu (ne)hraje Mikuláš, a subžánr je revenge, neznamená že dostanete druhý 8mm. Konečně chápu, jak se cítí konzument po lysohlávkách, a omylem zapl bednu. "Revenge" na kterou se divák těší asi nejvíc, byse dala přirovnat k pohádkám Karla Majora. "Pomstychtivě se Arabela upřeně zhlédla v zakrvavělém Rumburakovi, co svým uroseném čelu mohl rozzářit ranní rosu.. uzvedla řetězovou motorovou pilu, nejméně natřikrát, až tak těžká to pila byla, a coby kamenem uhodil, Bramborák byl rozpůlen na dvě hemisféry. V pohádkové království zachvátil klid a mír.." Jo, kdybych už nebyl přesycen, mohl jsem dostat něco jako znechucení, či odpor, ale parafilika novým řezům neuchvátíš. Plácá se to jako ryba na souši, a vlhne jako ručník na poušti, a zcela chápu, že režisér schválně natočil jakost první třídy, co chce odbourat 99,9% hollywoodský standard, ale buď přistoupíme k tomu, že je film díky téhle myšlence geniální a skvělý, nebo se radši uberem k rovině, že je film přeslazená sračka, která nesplnila účel a žádný uspokojení pro kocourka. Jediné co jsem ucítil byla vidlička, kterou jsem si nacpal do prdele. Btw, chci Cage do komedie o zmenšeném urologovi, velikosti hřebíkové hlavičky, co se šťourá do prdele svým pacientům. Myslím, že Netflix by projevil zájem.. ()

Lukoboss

Připadá mně to jako snaha natočit něco mezi Trierem a Refnem, ovšem tito pánové mají opratě pevně ve svých rukou, zatímco tady to nebylo stoprocentní. Hodně se tady o tom píše, ta první hodina se fakt táhne, měl jsem pocit, že je to naprosto nekonečný. Navíc je to celý protkaný různýma barevnýma filtrama, detailama, neobvyklýma záběrama a pak samozřejmě (a to hlavně v závěrečné části filmu) poměrně drsnou krvavou řežbou. A ono by to všechno bylo v pořádku, kdyby to natočil někdo zkušenější. Je to teprve druhej film tohoto režiséra, takže třeba se to ještě nějak ustálí. ()

OughJay

Film, kterej mnozí označujou za návrat Nicolase Cage do první ligy, jsem si nemoh nechat ujít. Ani vy byste neměli. Paleta emocí, se kterou tenhle nadčlověk dokáže pracovat během jediný scény, je neuvěřitelná (ukázka). Bolest, smutek, zlost, dalo by se říct až zvířecí přirozenost... Cage jakoby tu skutečně nechával zapomenout na herecký omyly, kterejch se dopustil za posledních deset až dvacet let, a řádí tu jak utrženej ze řetězu. Jen musíte přeskočit úvodní zhruba asi hodinu, která se snaží bejt takovou meditativně filozofickou předehrou, ale místo toho je prachsprostou a obyčejnou nudou. Jenže v ní Nicolas vlastně ani moc nefiguruje, takže z toho pořád vychází s čistym štítem. Pusťte si ten film od momentu, kdy si náš devadesátkovej hrdina vlastnoručně odleje a uková obrovskou sekyru, a dostanete bezkonkurenčně největší béčkovou řežbu roku. Čekám, jak odpoví Robert Rodriguez. Red Miller: "That was my favorite shirt!" ()

sedm.1

Panos Cosmatos je kokot. Strašně mi totiž vadí filmaři, kteří se snaží schovávat svou absenci talentu za „vizuálně a stylově působivé obrazy“, kdy si autor myslí, že zaujme a oklame publikum jakýms, takýms originálním přístupem, v tomto případě podivným, až odpudivě nesledovatelným halucinogenním zpracováním, a minimálně tedy u festivalového publika se mu to i tak nějak nepochopitelně částečně podařilo, ovšem běžný divák u toho prostě musí trpět jako pes. Kdyby byla ovšem Mandy zpracována jako klasická nekompromisní revenge jízda, jsem přesvědčen, že i přes neoddiskutovatelnou béčkovost a tuctovost by se jednalo o zatraceně lepší podívanou, než jak působí ve výsledku tento nevídaný paskvil, který opakuji, je jen těžko snesitelný, a to se musím přiznat, že nevšední, bizarní a ulítlý záležitosti vyhledávám, ovšem i takovéto snímky musí splňovat určité parametry, ale Mandy je vážně jen o zoufalé formě a obsah vzal zcela za své. Zmínit jinak musím ještě určitě obsazení, kdy jsem se upřímně těšil na Nicolase Cage, který poslední dobou začal ve své uvadající kariéře pomalu, ale jistě zvedat hlavu, a to především právě díky podobným, ne zcela běžným rolím, ale tato postava mu nenabídla prakticky vůbec nic a ani jeho šílené výrazy, které jindy tak baví, tu nepůsobí příliš zábavně, natož pak přesvědčivě, a spíš ztvárňuje trapně rozeřvaného pomatence, který je nechtěně k smíchu. No a další herci ve svých postavách přehrávají tak otřesně, že to už není ani k smíchu. Efekty, respektive těch pár úmrtí pak sice vypadají slušně a působí docela brutálně, nicméně je zároveň shazuje nepřehlednost a jistá lacinost. Já zkrátka tedy sice od Mandy čekal velmi nevšední a výraznou podívanou, ovšem tahle rádoby vyumělkovaná teatrálně dekadentní vyhulenost mě totálně minula, respektive otrávila a spíš než ho doporučovat, tak od něj hodlám všechny odrazovat. ()

Devadesát Dva

Během doby, než jsem se k Mandy dostal a dlouhé měsíce se nemohl dočkat, jsem si film samozřejmě zidealizoval. A když pak přišel trailer, byl to BIG BANG, co jsem sledoval pořád dokola. Následně jsem vyposlechl, jak o projektu mluví Cage, Panos, další zúčastnění, co jej uvedli na Sundance, pak mraky (a mraky) reakcí na trailer, dokonce i některé recenze nadšenců, kterým se povedlo film spatřit. A ve výsledku je to asi tak to, co slyšíte, po všem tom čase a čekání... pokud ujíždíte na halucinogenech, osmdesátkovejch hororech, metalu, násilí, démonech, okultismu, revenge filmech, tady máte vše a já jen doufám, že Mandy otevře dveře pro to, aby Cosmatos mohl točit další projekty (s větším rozpočtem). Je třeba podpořit vize, jako jsou tyhle. Je to smutná a násilná tečka, dvoufilmu, na kterých Cosmatos dělal roky a vypořádval se skrz ně se smrtí rodičů. Jeden z titulků o filmu mě zaujal hodně "Uncompromising vision", to k filmu sedí asi nejvíc. Je to jako být na tripu bez tripu. Animované pasáže, práce se střihem, práce s videem. Objektivně bych dal za 4*, ale tenhle film je už teď kultovní záležitost, na jakou jsem dlouho nenarazil a přesně to jsem od něj očekával, chtěl jsem, aby mi srdce plesalo, smutkem i bolestí (dojde i na pár kapek černýho humoru a film pro mě skoro působí až jako koláž spousty dalších filmů, od začátečního: Tak mě někdy napadá). Jedna věc, co se mi líbí, je že film příliš nezabíhá do sebe-ospravedlňování, sebevysvětlování, co kdo proč komu jak a za kolik... stejně jako v literatuře, kde jsem teď do postmoderny, nemusí a člověk ho může brát takový, jaký je. Spousta myšlenek, jel jsem se potom hned projet na kole do noci a nakoupit, abych to zpracoval a zklidnil se. Jestliže rádi ujíždítě, tohle je pro jakýkoliv psychedelik-projekce jako dělaný. Cosmatos: I’m a hardcore atheist who believes that our existence is completely pointless and futile. I think you can find personal meaning in your life, and at the risk of sounding corny, I think loving people and being loved is important to being a healthy human being. Mandy vyčnívá, opět, díky kontextu a emocionálnímu rozpětí filmu, velmi podobně jako jsem to zažíval roky zpátky u první adaptace O'Barrovy Vrány... variace na možné vysvětlení konce a celého filmu se různí a myslím, že nejsou pevně dané ani samotným režisérem. ()

666Carnage

Nicolas Cage na koksu a tripu jde po bandě fanatiků a motorkářů. Film měl něco do sebe ale minimálně o 30 minut bych ho zkrátil. Ty psychadelický artovky mě moc nebrali a zbytečně to oddalovalo ty jatka, která zákonitě musela přijít. Potom co se u Cage doma stane jedna otřesná noc se sebere a jde si za svojí pomstou a jde si za ní tvrdě. Cage si to náležitě užívá a jeho psycho výraz je zde zcela oprávněně. Film asi nesedne každému ale pokud chcete vidět Nicolase Cage s fantasy sekerou, kterou si sám vyková tak směle do toho. 60% ()

misstake

Nejzběsilejší Nicolas Cage od Zběsilosti v srdci. Role na Oscara. Film pro fajnšmekry. Lynch potkává Refna a béčkovou artovou estetiku. Lahůdka. ()

Loki_Six

"You know what Jesus' big mistake was, huh? He didn't offer up a sacrifice in his stead. The cruciform is a constant reminder of that." ()

Corpsegrinder

Důležitý pro vás bude udržet na uzdě svoje očekávání nebot film je mnoooooohem pomalejší než trailer a blíží se spíš tempu Beyond The Black Rainbow. Kromě toho je to nářez kde jsem se smál celou dobu, at už první dusná komorní hodinka a nebo druhá masakrální hodina. Cage je využitej na maximum a jen tak moc aby zase nevypadal jako parodie sebe sama. Vizuální stránka je nádherná a je tu víc růžový a červený barvy než v celý Suspirii. Panos Cosmatos je génius. Mandy je Fury Road revenge hororů. A Jóhannssonovi post-mortem Oscara za hudbu. ()

SpaceOdyseus

Zena usnula v prvni pulce. Za zle ji to nemam. Film je to opravdu pomaly a hloubavy. Me ale bavila i ta prvni psychedelicka pulka no a ta druha? To uz byla jizda, jak se na revenge jatka slusi a patri. ()

TERRORDROME

Je to ako niečo čo by chcel nakrútiť Rob Zombie, ale vždy ostane trčať na pol ceste s defektom. Skĺbenie amerického braku, európskeho artu a Nicolasa Cagea znie ako výplach žalúdka požiarnou hadicou a asi aj je, ale ja som sa len prekvapene bavil. Dej na dva riadky, prepálené farby spaľujúce sietnice a občasné, väčšinou nezmyselné dialógy. Nejaký mesiáš nechá sfetovaných cenobitov uniesť Cageovu manželku a keď mu tá vysmeje malého pinďúra, tak ju upáli. Keď sa potom Cage v slipoch rehotajúc vyslope, ukuje si kruťácku sekeru a vydá na lov. Polovicu filmu sa vlastne nič nestane ale vďaka hyperfarebnej halucinačnej elesdé atmosfére som sa asi zabudol nudiť. V druhej polovici sa už film neserie a iba hustí masakrovanie vyšňupaných sado maso motorkárov a bláznivých kultistov, vrátane súboja s motorovými pílami a návštevy kostolíka ako z planéty votrelcov. Halušky, krv a ďalšie halušky, áno bolo to moc fajn. ()

Marius_ss

Na jednej strane krasne artove vizionarske dielo, na strane druhej totalna kravina, ktora až na hlavnu pointu o odplate nedava vobec zmysel :) Toto je film "bud alebo", bud odpad, alebo *****, kedže si to podla mna nezasluži ani jedno, ani druhe...davam *** ;) ()

Disease

Nicolas Cage tradičně předvádí variace na téma "besídka dramatického kroužku zvláštní školy" a tentokrát mu parťáci ze sekty výborně sekundují. I když pronášet ty moudra a vydržet se u toho tvářit vážně nejspíš chce nějaký ten herecký fištrón. Jedna hvězdička je za výborný soundtrack a druhá za to, že jsem se několikrát opravdu od srdce zasmál. No ale na tvůrce "Za černou duhou"... ()

Shimargh

Absolutní skvost! Surreálná, okultní, pekelná ambient/drone jízda a jeden z nejlepších filmů co jsem v poslední době viděl, spálilo mi to duši! Fakt hnusnej badtrip.. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

Soundtrack k Solovi diskvalifikován z Oscarů

11.12.2018

Tady si někdo zadělal na pěkný průšvih. První kolo oscarového hlasování pro nejlepší písně a původní hudbu bylo podle všeho odstartováno a hned čtyři významné soundtracky byly diskvalifikovány.… (více)

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson

Zemřel hudební skladatel Jóhann Jóhannsson