Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

hrumsrt

Ambiciózní studio A24 a jeden z jejich dvorních tvůrců Ari Aster představují svoji první celovečerní spolupráci, kterou započínávají svoji šňůru hororů, která přetrvává dodnes a čítá již celkem tři filmy.. Pro Astera jde navíc o jeho celovečerní debut a jednoznačně jde o pokus najít kompromis mezi uměleckým a mainstreamovým pojetím hororového žánru.. A kde se příběh soustředí na psychologii postav, či objevující tajemství rozhodně všednímu divákovi tolik po chuti být nemusí, toho naopak uspokojí všechny včleněné hororové prvky, které jsou ale limitovány honosným pojetím celého filmu, kde tvůrci chtějí dokázat, že mají pod čepicí.. Neříkám, že jsem nenáročný divák, avšak i přesto ocením jinačí a prostší pojetí žánru, než je tohle... Děsivé dědictví je nepříjemné ve svých nesympatických postavách, kterým nemám nutkání fandit a naopak si přeji, aby byl jejich osud, co nejbolestivější.. Několikrát se daří zabrušovat do samotného rodinného uskupení, kde se nám každá z postav poodkrývá svým nejhorším možným způsobem, ale stejně to má pořád daleko k strašení.. Po vzoru Zrádného srdce od Edgara Allana Poea si scénář hraje si pocitem provinění, který nedá postavám spát a vměstnává je tak do řady psychicky nepříjemných situací, ale všechny mají hodně daleko od strachu.. I když nepříjemně dusivý soundtrack odvádí při tvorbě atmosféry excelentní práci, pořád to není, pro co jsem si přišel... Počkat, vždyť ty lekačky tam jsou, jen musíš vydržet než se příběh rozjede... Ale kdeže, tohle nemůžu po tolika letech a zkušenostech s hororovým žánrem brát jako evoluci.. A škoda, že má nejvíce hereckého prostoru postava synka, který mě přijde projevem nejtuctovější... 60% ()

mac000

Souhlasím s tím, že je zde velký zlom mezi prvními třemi čtvrtinami děje (****) a poslední čtvrtinou (**), takže výsledek je takový jaký je. Pro mne by zde "méně bylo více", ale přesto v žánru lehce nadprůměrný film. Jedno zamyšlení - opravdu se každý může stát médiem ? ()

ostravak30

Ari Aster naservíroval svůj debut, který je takový, jaký přívlastek má v názvu. Pravda, celé je to servírováno postupně se stupňující se razancí. Ovšem Arimu se nedá upřít jedna věc, v hororu ale nesmírně důležitá - nikdy nevíte, co se v následné scéně stane. Je to jedno překvapení za druhým. A nejen v tom spočívá princip leknutí, když náhle dojde k oddělení hlavy od těla, když se náhle něco stane, když otec nečekaně vzplane apod. Pravda, konec působí trochu rozpačitě a zůstal ve mě pocit nějakého nedovysvětlení, nedokončení. Ale vizuálně , herecky, trikově atd. působí film v žánru horor velmi dobře. ()

Zoltar78

Jsem naprosto nadšenej, že se takový to film objevil v našich kinech. Není to asi film, který bude mít nějak závratnou návštěvnost, ale těch několik jedinců co mu dají šanci si možná tenhle jedinečný a zvláštní film užijí třeba zrovna tak jako já. Film, který se zprvu tváří jako rodinné drama, aby se později překlopilo na horor. Celý film se nese v dost nepříjemné a zlověstné atmosféře. Strach a napětí buduje velmi pozvolna, ale o to intenzivněji. Po delší době jsem zase zažil ono mrazení v zádech a několik scén si budu ještě hodně dlouho pamatovat. I to jakou nervozitu ve mě vyvolal. Film mi v mnohém připomněl nedávnou "Čarodějnici", která s hororovými ingrediencemi pracovala dost podobně a zrovna tak jako "Děsivé dědictví" měla naprosto famózní konec. ()

K1NGSLAYER

Já fakt nevím, co si o tomto „hororu“ myslet. První hodina bez nějakých extra hororových prvků, spíše až moc přihlouplé drama, druhá krapet lepší. Čekal jsem nějaké pořádné lekačky, ale místo toho jsem měl u druhé poloviny jen husí kůži až na prdeli, jelikož některé scény byly opravdu lahodné a dost psycho, takže to režisérovi vůbec nedávám za zlé. Pár scén bylo opravdu vtipných, než děsivých. Působivá atmosféra a rozuzlení zápletky ve mě nějak překonala tu hodinovou „nudu“ (což se mimochodem nedá říct o zbytku kina, jelikož jsem slyšel jen narážky, že co to kdo natočil za blbost a tak podobně) a jak se říká „trpělivost růže přináší“, skutečně se nám dostalo alespoň nějakého kousku hororu. Díky Bohu, že to tak nějak zachránily brilantní herecké výkony a mrazivá atmosféra, protože ten konec byla s prominutím největší pičovina, kterou jsem kdy v jakémkoliv hororu zažil (a to zdůrazňuji, že u recenzí nadávky zásadně nepoužívám, ale na tohle jsem opravdu slušné slovo nenašel). Pokud jste trpělivý člověk, rozhodně se doporučuji na to podívat (nejlépe až to bude ke stažení, protože naše kino bylo plné mladých hlupáčků, kteří očekávali 2 hodiny plné lekaček, jako v nějakém primitivním hororu), v opačném případě budete hodně zklamáni. Hlavně se zaměřte na příběh, jinak budete dost naštvaní (tak jako dost lidí s námi v kině, včetně 3 lidí, které jsem vzal s sebou). 3 hvězdy za klady, které jsem tu vyjmenoval. TOHLE UŽ JDE MIMO HODNOCENÍ - četl jsem pár komentářů po napsání toho svého a docela mě udivuje, že tohle někdo může nazvat hororem roku. Opravdu? Opravdu tohle má skoro stejné hodnocení, jako It z minulého roku (což se shodou okolností opravdu dá považovat za horor roku)? Ten pravý horor roku teprve přijde a bude jím Slender man. ()

Hellsak

Zacatek nuda, pospaval sem u toho, pak se to zveda do atmosfericke podivane, kterou absolutne zazdiva konec. Upoutavka navnadila na nadupanou podivanou, ktera se bohuzel nekona. ()

jokino

Ach jaj, ach jaj, ach jaj.. 2/3 filmu boli krásne sa rozbiehajúce, celkom slušne dusivo atmosferické, svojím spôsobom zpracovanie postáv zaujímavé, proste celkovo sa film dobre a slušne vyvíjal.. Až prišiel záver a akési vypointovanie celej dejovej línie.. A to mi, žiaľ, pokazilo celý, dovtedy velmi slušne našliapnutý dojem z filmu, nakoľko to bolo, podľa mňa, podané až úplne nešťastným groteskným spôsobom.. Zabilo mi to celú, dovtedy nadobudnutú atmosféru a pocit z filmu. Nebudem prezrádzať viac, len, ach jaj.. ()

Valenta28

Píši chvíli po mém návratu z kina. Nestačím se divit. Film poutal výhradně obsahem a perfektním, specifickým provedením stylu. Herecké výkony na jedničku, ocenil bych oskarem. Ta skutečnost, která z toho jde, je nesmírná. Obsah filmu je jedinečný. Něco, co doposud nešlo u filmů dnešní doby vidět. ()

moviefan4

5. Agusta 2018, TT Cinemax (Max) . Ďakujem všetkým prítomním kokotom v kine, ďakujem za skvelú atmosféru. Doplnili ste mi film o úžasne trápne komentáre a drbnuté chovanie, za to vám ďakujem a tak isto vám ďakujú aj ludia ktorý si chceli vychutnať film v kine. Takýmto luďom odporčam ostať sedieť doma a nechodiť nikam ak je vaše spoločenské chovamie na nule.Teraz k filmu. Film mal úžasnú kameru, skvelé herecké obsadenie, krutú atmosféru a naozaj si zaslúži titul modermý Exzorcista. ()

gefr

Docela nářez 😀 hlavně se mi líbilo že upravili ten xicht třináctiletý holčiny s trojkama kozama hned na začátku 😀 Klidně bych se ale nezlobil kdyby se vysrali na nějaký satanisty a pojali by to jako psycho o tom jak se vyrovnávají se ztrátou a místo satanistů bych tam procpal psychickou poruchu. JInak kamera, zvuk a celková atmosféra je top! ()

Weezy22 odpad!

Neverím, že tento film dostal hodnotenie nad 70%. Totálne psycho, ktoré sa občas premenilo na komédiu, pri ktorej sa človek neubránil smiechu. Hrôza, des, ale nie v tom pravom hororovom zmysle. Za mna zatiaľ jeden z najhorších filmov. ()

papuchalk

Dědictví aneb Kurva duši gutntag! Rozklad rodiny, rozklad vztahu matky se synem, horečnaté výjevy jako v Matce, ale s daleko více explicitně hororovými výjevy. Příběh je vyprávěn z pohledu matky, takže to vypadá, jakože ty horečnaté psycho výjevy jsou čistě její fantazie, ale jak se film více a více blíží do finále, tak už je dost nejasné komu se to honí v hlavě, a ty pochybnosti jsou na tom asi nejkrásnější. Velice šikovně vyprávěný příběh, tak to mám rád. Ale dívat se na to asi znova nebudu, na to nemám ducha prostě :D Ještě nikdy se mi nestalo, aby mi jeden opakující se zvuk ve filmu způsoboval takový duševní teror. Až teď. ()

Prechytraly

Je to takový ošklivý a skoro bych řekl zlý, zlý, pane řediteli, nepěkná věc :D Konečně horor, který se obejde bez samoúčelných lekaček a hezky pracuje s atmosférou. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit