Tanki

Uviděť Stalina

Válečný / Historický / Dobrodružný

Rusko, 2018, 95 min

• Daddko

T-34, Kaťuša, Tiger, U-boot to sú pojmy WW II. Tento film je neuveriteľná CIPOVINA z Ruskej dielne. Keby to videli gardovi tankisti čo s nimi prišli až do Berlína asi by ich prekotilo. Ako Hollywoodsku produkciu by som to ešte pochopil. A 4 Tankisti a pes Sarik je o 2 triedy lepši aj keď možno o 50 rokov starší film(2.2.2019)

Film vychází ze skutečné události, kdy bylo kvůli různým zájmovým třenicím mezi podniky a s nimi spojenými sovětskými ministerstvy zakázáno odvézt tanky T-34 z výrobního závodu v Charkově do Moskvy k prohlídce nejvyššími představiteli vlakem, což hlavní konstruktér obešel tím že se dvěma prototypy přejel po vlastní ose. Na tento základ je navěšeno několik smyšlených příběhů, jejichž uvěřitelnost je v některých případech minimálně diskutabilní (jejich rozuzlení mnohdy působilo až komicky). Celkově je ale film "koukatelný" a má dobrý spád.(7.5.2018)

Rozpočet RUR 140miliónovTržby USA Tržby Celosvetovo $1,589,743▐ Ideme predviesť T-34 pre Stalina. Taká skoro uletená dobrodružná cesta, ktorá je skôr takou odľahčenou prechádzkou, než vojnovou drámou. /50%/(11.2.2020)

Film v žiadnom prípade nie je vojnový. Dej sa odohráva v období ešte pokojného života, je marec roku 1940 a do začiatku Veľkej vlasteneckej vojny chýba ešte 15 mesiacov. Film je skutočnou udalosťou, kedy po ukončení vývoja tanku T-34 ( továrenské označenie A-34) vo výrobnom závode v Charkove sa mali prvé dva prototypy predviesť najvyšším straníckym a vojenským predstaviteľom. A keďže aj v Sovietskom zväze existovala korupcia tak záujmové skupiny (jednotlivé podniky, ministerstva a vojaci) zakázali prepravu týchto tankov do Moskvy vlakom. Hlavný konštruktér Michael Iľjič Koškin dostal nápad prepraviť ich po vlastnej osy (aj keď hlavný dôvod bolo omeškanie výroby). To znamenalo prejsť s nim takmer 700 km. Presun sa začal v noci z 5. na 6.3.1940. Film tu do presunu zakomponoval niekoľko nezmyselných príbehov, ale v podstate tanky do Moskvy na Ivanovské námestie dorazili včas a 17.3.1940 boli predvedené komisii. K veľkej radosti hlavného konštruktéra Koškina výroba bola povolená. Na spiatočnej ceste Koškin dostal zápal pľúc a 6.9.1940 zomrel. Tank T-34 sa počas vojny vyrábal až v 11 závodoch (Charkov, Kirovo, Stalingrad, Maruipoli, Vorošilovgrade, Čite, Novosibirsku, Čeľabinsku, Nižnom Tagile, Gorkij a Saratov) a celkom sa vyrobilo viac ako 50 tisíc tankov. Tento tank sa aj naďalej vyrábal aj licenčne napríklad v Československu. A čo dodať k filmu. Svojim spôsobom ide o historickú udalosť, ale z dôvodu pritiahnutia mladých k takýmto filmom autori vsunuli do deja akčné scény, množstvo streľby a mŕtvol, to je to čo dnešná mladá generácia musí mať v každom filme alebo počítačovej hre a pre ženy zase tam musela byť vsuvka o láske a citoch a o odvážnych hrdinoch. Ak si položíme otázku, ktorý tank vyhral 2. svetovú vojnu, odpoveď je jednoznačná, sovietsky T-34. Dnes by sme tieto tanky našli v Lešanoch u Prahy T-34/76 Lidice, v oblasti Dukly 8 tankov T-34/85, Múzeum SNP v Banskej Bystrici T-34/85 a v múzeu v Rokycanoch T-34/76 (demarkačná čiara). Po vojne ešte bojovali v Kórei, Vietname aj v Angole. A filmy o legendárnom tanku T-34, hlavným z nich je takmer hraný dokument o hlavnom konštruktérovi Koškinovi „Hlavný konštruktér“, 1980. Ale aj film novší „Legenda menom T-34“ z roku 2018 čiastočne aj "Tankisti", z roku 2018 a mnoho rôznych dokumentov.(13.3.2020)

Vynikajuci film, natočeny na skutočnom základe a okoreneny akčnými scenkami s diverzantmi, agentmi a banditmi. Proste všetko čo ma vojnovy dobrodružny film mať. Samozrejme miestny guliprdkovia čo pokladaju vše ruske za špatne lebo film nema niekde logiku a bla bla bla, tích si netreba všímať. Keby niečo podobne natočil holý úd okamžite by to pokladali za pecku roka :D čo nieje tajomstvo. Takže, riadte sa vlastným úsudkom a nedajte na guliprdkov z csfd, film je velmi dobre natočeny, človek sa nenudí, niesu tam nudne scénky a vyriešenie problemu so zapadnutym tankom je dokonala tragikomédia ktorá vskutku vzbudi usmev na tvári. Len do toho, česke titulky už su spravene. Za mňa 4*(8.2.2020)

• - Film obsahuje hneď niekoľko nepresností. Neexistuje žiadna potvrdená informácia o tom, že by dva prototypy prišli do Moskvy po vlastnej ose. Mylná je aj informácia, ktorá vo filme odznie, že tanky za sebou nemali vojskové skúšky. Tie prebehli ešte v roku 1939, kedy sa velenie armády rozhodovalo medzi A-20 a A-34. Dva prototypy, ktoré vo filme sledujeme majú iný kanón. Pôvodne sa do týchto tankov montoval kanón L-11 až neskôr kanón F-34, ktorý vidíme aj vo filme. Taktiež nepresnosť je aj v tom, že opis tanku pred Stalinom v Kremli robil samotný Koškin, nie generálska suita okolo Stalina. A v neposlednom rade, v roku 1940 bol tank označovaný ešte ako A-34. Neoficiálne označenie T-34M sa zaviedlo počas sériovej výroby koncom daného roka a až v roku 1941 bolo oficiálne prijaté označenie T-34. (Johnny.ARN)

• - Tanky, čekající před přehlídkou, jsou nejspíše nejvíce monstrózní stroje, které Sovětský svaz před válkou vyrobil. Jedná se o T-35, SMK, SU-100Y a KV-2. Sériové výroby a nasazení se dočkal pouze T-35 a KV-2. (p3tris)

• - Presun tanku po vlastnej ose sa skutočne stal, a to v noci z 5 na 6.3, cesta trvala do 17.3.1940, kde boli potom predvedené na Ivanovskom námestí vojenským predstaviteľom. (argus123)