Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

dalziel

Absolútna dobová kriminálna lahôdka.Ed to teda zmastil na výbornú.K tomu skvelá hudba a kamera Dicka Popea bola priam ezoterická.Zábery nočných Newyorkských mostov boli dokonalé.Až mi z tých záberov zimomriavky behali po chrbte.Ako keby som tam bol a ešte posunutý v čase.IF,IF,IF. ()

DAPDO

Po první půlhodině jsem si říkal, že to bude krimi na pět hvězd a jestli ne, tak dám tu pátou stejně za Nortona, kterej tady v celým filmu předvedl doslova ďábelskej výkon. Po skončení jsem byl celkem zklamanej, protože tempo a zajímavý scény ubývaly raketovým tempem a já se několikrát přistihl, že se nudím a nepřikládám dialogům takovou pozornost. To nadšení ze začátku se prostě nepodařilo dotáhnout do konce a nakonec i to rozuzlení mi přišlo celkem nezajímavý. 60%. ()

Stíba

Celkem zvláštně natočený neo-noir s kterým jsem se na začátku trochu pral ale podařilo se mi do něj dostat. Téma budování "nového" poválečného New Yorku v konfrontaci s rasovými problémy té doby a daného místa na pozadí kriminální zápletky vycházející z jedné staré rodinné aféry má svůj styl a osobitost, každému ale asi nesedne. ()

geek.ondra

Herec Edward Norton opět jede na plné obrátky. Režisér Norton je mimo a scenárista Norton je na tom ještě hůř a nespasí ho ani kvalitní herečtí kolegové ale ani kvalitní kamera a obstojná hudba. Snaha tam byla a to velká! Ale Edward je především geniální herec a kameru by měl přenechat jiným. 6/10 ()

PEZ

Náročný, v podstate nedivácky, film. Niežeby bol tak nudný, alebo o ničom. Iba to tempo, jeho dĺžka a témy, ktoré rieši sú zaujímavé tak zhruba pre 5% ľudí. A čuduj sa svete, mne sa to páčilo. :) Vždy som si tak nejak rozumel s Edwardom Nortonom. Či to bolo filmami, ktoré si vyberal, alebo postavami, ktoré hral, alebo jeho rozhovormi v médiách, či novinách. On vždy bol a aj zostane intelektuálom. Má to po rodičoch. Som rád, že sa po takmer 20 rokoch vrátil k režírovaniu a pridal k tomu aj scenár, produkciu a hlavnú úlohu. Mimochodom, zahral chlapíka s Tourettovým syndrómom opäť na výbornú. Ale potešili aj účasti Bruce Willisa, Willema Dafoea a Aleca Baldwina. Film je trošku nesúrodý, lebo rieši viacero tém naraz. Preto aj tá dĺžka. Ale nevadí to, ak sa naladíte na jeho vlnu. V tom prípade dostanete kvalitný príbeh o prahu po moci, o ovládaní druhých, o korupcii, o boji za ľudské práva, o rasizme, o predsudkoch k postihnutým a ich problémoch nájsť si reálny vťah. Je tam toho naozaj dosť. A to je presne dôvod prečo sa mi to páčilo. Ako bonus slúži forma. Naozaj pekná kamera, doplnená dobrou art direction a zaklincovaná kvalitnou hudbou (jazz, soul a Thom Yorke!). Tento kus nie je pre každého, ale tomu komu sadne prinesie príjemný pocit z nekomerčného filmu s dušou. ()

Maximilianus

Dobré obsadenie, avšak prišiel mi celý ten potenciál nevyužitý. Bruce Willis tam je málo, Alec Baldwin hrá to čo väčšinou, Willem Dafoe dostal nezaujímavú rolu, kde nemohol zažiariť a Edward Nortom mal očividne ambície na Oscara a hral štandardne veľmi dobre, ale opäť nešlo o nič výnimočné. Príbeh bol fajn, aj keď taký pomalý, kľudný, nič prevratné ani šokujúce sa tam nedeje. Začiatok ešte nabudí, potom to však stratí tempo. Dobré, ale nie tak ako mohlo byť. 6,7/10. ()

Dave Lister

Motherless Brooklyn je opravdu lahůdka se vším všudy. Pokud máte rádi klasické, pomalé noirové filmy, tento vás jistě potěší. Film jde opravdu pomalým tempem, ale já se nenudil ani vteřinu. Edward Norton, v roli soukromého detektiva, kterému nejsou protivníky pouze mocní Brooklynu, ale také jeho nejbližší nepřítel, kterým je Tourettuv syndrom. Tehdy tato mozková disfunkce nebyla samozřejmě pojmenována. S tímto údělem se snaží najít vrahy svého blízkého přítele a zároveň chránit místní dívku. Film má nezapomenutelný hudební podkres. Vzdálené temně laděné jazzové melodie, které se rozpouští v ponurých, ale zároveň krásných zákoutích Brooklynu padesátých let. Edward Norton patří k těm nejtalentovanějším hercům své generace. Jeho klukovský vzhled, vás klame každou scénou i přesto, že mu bude brzy padesát let. Edward Norton stál v tomto filmu také za kamerou a nutno dodat, že je i velmi schopným režisérem. Pevně doufám, že se nějakého počinu od něj ještě dočkáme. Doufám však, že pouze za cenu toho, že nepřestane být i tím, kdo je před kamerou. Není mnoho úspěšných herců, kteří jsou zároveň režiséry. Třeba se Norton přidá k dvojici, která toto pravidlo vylučuje. Těmi jsou Clint Eastwood a Sean Penn. Jen tak dál Ede! ()

Acrobat

Asi takto nejako by vyzeral Americký Gangster, keby ho točil Crowe alebo Denzel. Nortonova herecká ekvilibristika je úžasná, ale nezostal už čas na réžiu. Tá je výpravou úchvatná, avšak dramaturgicky menej zvládnutá. Na takýto čas musíte mať viacero tromfov v ruke, nielen kľúč od (314 to bolo?). Noirový sprievodný hlas je na začiatku vítaný, potom sa stratí. Ožívajú spomienky na rasizmus, pletenec osudov. Brooklyn vtiahne svojou amtosférou, ale miestami sa sám ako divák snažím hecovať sa na ďalší vývoj udalostí. Akčné scény som nečakal, a našťastie mi ich vynahradila celkom svižná zápletka, ktorá sa žiaľ, nestratí a znova objavuje aj v súčasnom svete, hneď na tvojom domovskom magistráte, mestskom úrade, či Úrade vlády. Koncepcia podvodu je dokonalá aj v súčasnej podobe. Brooklyn bez matky veľa napovie vlastným američanom, ja som si dej preklápal do tuzemska. Nortonov Brooklyn pobavil na ten čas, na ktorý bol určený. Z pamäti však rýchlo vykĺzne. (videné 15.03.2020, BDrip) ()

netWoor

Pravděpodobně nejvíc to táhnou herci, kteří tam nebýt, asi to bude jen tuctovka (I tak je tam těch slavnejch až příliš). Příběh jako takový totiž žádná velká sláva není a vlastně se tam toho moc neděje. A i když se tomu po řemeslné stránce asi nedá moc co vytknout, vejš než na tři nejdu. ()

rublik05

Jediné, co mě osobně na filmu zaujalo, byly herecké výkony, a to zejména pana herce/režiséra/scénáristy Edwarda Nortona, kterého jeho role pohltila natolik, že dokázal být se všemi těmi poruchami a syndromy velice autentický, až jsem místy pochyboval, že to jen hraje. Nicméně jinak je film víceméně nudná a nezáživná kriminálka. Dobová atmosféra se sice tvůrcům povedla, přesto bych vzhledem k žánru očekával víc silných či dramatických momentů. A to nemluvím o tom, že 144 minut je hodně přestřelená stopáž. Vzhledem k pomalu rozvíjejícímu se ději a pomalému tempu, mě nejednou bralo spaní. Slabota, čekal jsem mnohem víc. 5/10. ()

deLaFere

Filmová mňamka, jinak to nelze říct. Naprosto dokonalý Edward Norton, ten jeho syndrom určitě nezapomenu. Skvělý a propracovaný scénář, perfektní dobová atmosféra, krásná žena, dobrá zápletka, co více si přát? Ani pachatel není černobílý a jeho postava je zajímavá s řadou myšlenek. 66 % je opravdu zoufalé číslo a bohužel také vypovídající. O čem? Na to ať si každý odpoví sám. ()

ER

Číši z toho kalkul. Norton takové role umí, tak to do děje nastrčil, ale přidaná hodnota se nakonec neprojevuje, jen odpoutává pozornost. Navíc je tu dost scén, které děj brzdí. ()

bearmeedek

Velice kvalitní retro. Už jen za něj si film zaslouží dobré ohodnocení. Protože to muselo být i nákladné retro. To i vzhledem k hvězdnému obsazení. Příběh samotný je ve stylu starých kriminálek, s celkem originálním "postižením" hlavní postavy. Oproti těm starým filmům zde bylo méně napětí a tento film by si to určitě zasloužil. A dost se to natahovalo. Ta nadstandardní délka utrpěla právě kvůli tomu. Závěr už podle zavedených pravidel a v dnešní době bez kin jen díky za ten film. ()

Patrik200s

Obsadenie a atmosféra filmu boli veľmi sľubné. V prvých 10 minútach som si aj povedal, že to môže byť ok ale opak bol pravdou. Druhý krát už si to pustiť nepotrebujem. Naviac všetko by sa pohodlne zmestilo do 90 minút. ()

Inozuka

Parádní noirovka, které ale k dokonalosti cosi chybí. Možná trochu lepší gradace, možná napínavější stavba příběhu, nevím ... Edward Norton jakožto soukromé očko s turretovým syndromem je geniální, stejně jako Wilem Dafoe jako zkrachovalý architekt nebo Alec Baldwin v roli zkorumpovaného politika. Atmosféra poválečné Ameriky trefená rovněž dobře a femme fatale k zulíbání. Tak co tomu sakra chybí? Stále netuším ... budu muset dát někdy znovu, abych tomu přišel na kloub. ()

celticek

Řemeslně tomu nejde nic vytknout, Norton si to zrežíroval a odehrál defacto sám, ale je to neskutečná nuda. Až na půdu. Edit: Kašlu na to, jdu na 2 hvězdy, usnout 2 x hodinu před koncem s pocitem, že je mi jedno, co se stane? Špaténka. ()